Živnostníci opět dosáhnou na slušnou nemocenskou. Stačí 600 korun měsíčně

aktualizováno 
Nemocenská se letos kvůli úsporným opatřením zkracuje od ledna až o tisíce korun. Pocítí to hlavně zaměstnanci. Živnostníci a drobní podnikatelé mohou razantní propad příjmů na neschopence do určité míry odvrátit navýšením měsíčního odvodu ze 440 na 600 korun.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Samostatně výdělečné osoby (OSVČ), tedy živnostníci, drobní podnikatelé a svobodné profese jako jsou advokáti či umělci, se i letos přihlašují k nemocenskému pojištění dobrovolně. Jedině tak jim vznikne nárok na dávky. Při prvních 14 dnech pracovní neschopnosti stonají OSVČ zadarmo a nemocenská jim začne běžet až od 15. dne.

Odvod na nemocenské pojištění si mohou živnostníci volit stejně jako dřív jen podle svého uvážení. Limitovaná je pouze dolní hranice 56 korun. Optimálně zvoleným odvodem je přitom možné i letos dosáhnout při dlouhodobém onemocnění na vcelku slušnou nemocenskou.

Loni odborníci doporučovali, že je dobré, aby si OSVČ platily na nemocenské pojištění měsíčně 440 korun. Kdo se ale tímto doporučením řídil a odvod v závěru loňského roku nezvedl, nebo zvolil dokonce nižší pojistné, pocítí kvůli úspornému balíčku razantní pokles příjmů.

Při nízkém odvodu propad příjmů až o tisíce

Kupříkladu kadeřnice paní Alena si po celý loňský rok platila na nemocenskou měsíčně optimálních 440 korun. Nyní je s komplikovanou zlomeninou ruky od 3. ledna 2010 v pracovní neschopnosti a podle lékařů se ke své živnosti vrátí až za několik měsíců. Od ledna se jí nově vypočítá nemocenská dávka z vyměřovacího základu bez ohledu na délku ochoření podle jednotné šedesátiprocentní sazby. Po celý letošní rok se totiž nemocenská nenavyšuje jako dřív ve druhém měsíci pracovní neschopnosti na 66 procent z vyměřovacího základu a ve třetím a dalších měsících na 72 procent. Proto poklesne příjem na neschopence až o tisíce korun.

Zatímco loni by paní Aleně vyplatila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) za první měsíc nemoci celkem 8 240 korun, letos dostane jen 7 725, tedy o 515 korun méně. Pokud bude její pracovní neschopnost pokračovat a trvat například 150 dnů, dostane za pět měsíců na neschopence vyplaceno celkem 70 040 korun. To je o 10 800 korun méně, než by dostala loni. Vyplývá to z propočtů ČSSZ.

Modelový příklad

Začátek nemoci 3. ledna 2010. Rozhodné období pro výpočet dávek: leden až prosinec 2009. Vyměřovací základ 1-12/2009: 12krát 31 430 korun.

Jak se od ledna 2010 změní u OSVČ nemocenská dávka při odvodu 440 korun měsíčně
Jak se od ledna 2010 změní u OSVČ nemocenská dávka při odvodu 440 korun měsíčně
Délka pracovní neschopnostiNemocenská podle loňských pravidel (v Kč)Délka pracovní neschopnostiNemocenská podle letošních úsporných pravidel (v Kč)
leden*8 240leden*7 725
únor**16 980únor14 420
březen**18 540březen15 965
Celkem za 150 dnů***80 840 Celkem za 150 dnů***70 040
*za prvních 14 dnů nejsou žádné dávky,** dávka dle počtu dnů v kalendářním měsíci,*** za leden až květen Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Klíčové je nastavit nový optimální odvod

Živnostníci, kteří dnes chtějí dosáhnout na slušnější nemocenské dávky nad úrovní loňského roku, si ale mohou odvody zvýšit. Odborníci radí, že se jim vyplatí navýšit pojistné ze 440 na optimálních 600 korun měsíčně, tedy o 160 korun.

Zároveň je možné na účet nemocenského pojištění poslat jednorázově i vyšší částku a dorovnat předchozí odvody tak, aby za uplynulých 12 měsíců činily v průměru rovněž 600 korun měsíčně. Obdobně by měly postupovat i živnostnice, které letos plánují odchod na mateřskou dovolenou. Pokud se nemocenská nevrátí v průběhu roku na loňskou úroveň, jak o to usilují někteří poslanci, zajistí si tak vyšší mateřskou.

Nemocenská i mateřská se u OSVČ totiž nadále vypočítává ze zaplaceného pojistného v takzvaném rozhodném období. Tím je vždy dvanáct kalendářních měsíců před nástupem na neschopenku či mateřskou. Třeba pro podnikatele, kterému lékař vystaví neschopenku 1. února 2010, je rozhodným obdobím pro výpočet dávky únor 2009 až leden 2010.

Pokud si živnostník loni platil na nemocenské pojištění 440 korun a nyní odvod dorovná na 600, odvede na nemocenské pojištění celkově 7 200 korun, což je o 1 920 Kč víc než loni. Při dlouhodobém onemocnění, které potrvá například 150 dnů, však dostane státní nemocenskou o víc než 12 tisíc korun vyšší než při měsíčních odvodech ve výši 440 korun. Celkově pak za pět měsíců pracovní neschopnosti inkasuje 82 960 Kč.

Modelový příklad - optimální odvod
Začátek nemoci od 1. února 2010. Rozhodné období pro výpočet dávek: únor 2009 až leden 2010. Vyměřovací základ 2/2009-1/2010: 12krát 42 860 korun = 514 320 korun. Denní vyměřovací základ pro dávku činí 1409 korun (tento základ se redukuje).

Jaká je nemocenská dávka při platbě 600 korun měsíčně
Jaká je nemocenská dávka při platbě 600 korun měsíčně
Délka pracovní neschopnostiNemocenská podle úsporného balíčku (v Kč)
únor*8 540
březen**18 910
Celkem za 150 dnů***82 960
* za prvních 14 dnů nejsou žádné dávky,** dávka dle počtu dnů v kalendářním měsíci,*** únor až červen Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Pozor na letošní splatnost pojistného

Nově si drobní podnikatelé musejí ohlídat, aby platby pojistného odeslali na účet příslušní správy sociálního zabezpečení v dostatečném předstihu.

Za den platby pojistného se od 1. ledna 2010 považuje den, kdy se připíše pojistné na účet příslušné správy sociálního zabezpečení. To znamená, že platbu za prosinec je potřeba odeslat tak, aby byla připsána nejpozději do 20. ledna, lednový odvod musí být připsán nejpozději do 20. února. V případě, že odvod dorazí později třeba o jediný den, nemocenské pojištění tím automaticky zanikne.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Zálohy na elektřinu a na plyn dodavatel nemůže zvyšovat, jak chce

Ilustrační snímek

Zálohové platby na elektřinu a na plyn by měly v ideálním případě odrážet skutečnou spotřebu energií. Pokud jsou...

Mít chatu či chalupu je opět v kurzu. Na jejich cenách je to znát

ilustrační snímek

Dříve platilo, že co Čech, to chatař nebo chalupář. Dnes se tento trend do značné míry vrací. Zájem o rekreační...

Eurozóna je neudržitelná

Eurozóna je neudržitelná

Kurzy.cz „Euro slaví dvacet let od svého vzniku, ale šampaňské nikdo neotvírá. Snad s výjimkou pomýlených eurokratů, jako je pre...

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET DEVELOPER (45-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz