Sepsat závěť není těžké. A může to být i zadarmo

aktualizováno 
Závěť se stává čím dál tím víc „trendy“. Rok od roku jich notáři sepisují víc, letos už jich je skoro tolik jako za celý rok 2014. Zvážit sepsání závěti by měli lidé, kteří chtějí jasně určit, co kdo dostane z jejich majetku, nebo tuší, že pozůstalí se po dobrém nepodělí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jestli chcete ještě za svého života uspořádat po svém majetkové věci pro chvíle, až tu nebudete, vede k tomu několik cest. Můžete:

1.Rozdat majetek za života

Jedno z dětí se o vás stará víc než ostatní, máte majetek a nechcete, aby děti musely jednou řešit složité dědictví a třeba i platit vysoké poplatky za vyřízení pozůstalosti. Tak majetek rozdejte ještě za svého života. Pokud jde o nemovitosti, nevzdávejte se jich jen tak: v darovací smlouvě byste si měli vymínit doživotní využívání nemovitosti i jeho podmínky – dříve „věcné břemeno“, podle nového občanského zákoníku „služebnost“. Budete mít jistotu, že vám děti neprodají střechu nad hlavou, pokud se ocitnou v nouzi.

Pozor, pokud darujete jednomu dítěti dům a druhému nic, může se neobdarovaný bránit a žádat započtení daru do dědictví.

2.Sepsat závěť

Závěť má přednost před děděním ze zákona, takže si v ní můžete nadeklarovat, co kdo po vaší smrti dostane. Když jeden den sepíšete závěť, druhý den můžete sepsat jinou. Tu původní nemusíte ani roztrhat – bude platit ta s pozdějším datem. Závěť také můžete odvolat a nepořizovat novou, je to na vás.

Při sepisování závěti je třeba pamatovat na to, že děti jsou neopominutelnými dědici. Pokud některému z nich nechcete odkázat nic, musíte to řešit pomocí vydědění. Jinak platí, že zletilé dítě musí dostat alespoň čtvrtinu svého zákonného podílu a nezletilé tři čtvrtiny podílu, který by mu připadl při dědění ze zákona.

V závěti můžete majetek přiřknout i někomu, kdo by podle zákona vůbec nedědil – kamarádovi, charitě, rodné obci. Zároveň si můžete klást podmínky. Třeba že chalupa potomkovi připadne, jen když vystuduje vysokou školu. Těžko však docílíte splnění podmínky „chalupa bude tvoje, jen když se o ni budeš řádně starat a nikdy ji neprodáš“. Ve chvíli, kdy se stane jeho majetkem, může s ní nakládat podle svého uvážení. Případná podmínka musí být splněna předtím, než pozůstalý majetek dostane.

Pokud budete sepisovat závěť úplně sami, musíte to udělat vlastnoručně a vlastnoručně se i podepsat. Povinné součásti dokumentu jsou jen kdo, komu, co, datum a podpis. Nemusíte nic složitě zdůvodňovat, ale případné zdůvodnění smysl má, předejdete tak napadení závěti ze strany těch, kdo se budou cítit ošizeni.Tedy nepředejdete, jen jim znesnadníte případný úspěch u soudu.

Část majetku můžete v závěti rozdělit formou odkazu. Ti, kterým něco odkážete, jsou takzvaní odkazovníci. Mají výhodu v tom, že nejsou dědici, nemusí řešit vaše případné dluhy, jen dostanou to, co jim je odkázáno. Může to být třeba obraz, který se vždy líbil kamarádovi. Nebo šperk pro milenku z mládí. Odkazem však nelze rozdělit celý majetek – každému z dědiců musí zůstat z hodnoty dědictví alespoň čtvrtina odkazy nezatížená.

Závěť můžete sepsat a podepsat i u notáře. To vás sice bude stát 1 800 korun (+ DPH), má to však mnohé výhody:

 • nemusíte řešit čitelnost svého rukopisu
 • notář dohlédne na to, aby závěť neopomenula dědice, kteří podle zákona musí dostat povinný díl
 • závěť bude uschována u notáře, a tak se nemůže stát, že nebude nalezena či bude zničena
 • za notářem můžete osobně zajít nebo ho k sobě povolat, to třeba ve chvíli, kdy jste ve špatném zdravotním stavu

3.Sjednat dědickou smlouvu

Rozdíl mezi smlouvou a závětí je v tom, že smlouva není jednostranným aktem. Když ji sepíšete a budete ji chtít zrušit, musíte se na tom opět dohodnout. Dědická smlouva se v praxi moc nevyužívá, protože pro pozůstalého nemá velký smysl – zůstavitel totiž může za života i se smluvně vázaným majetkem nakládat po svém. Takže třeba prodá dům, který je předmětem dědické smlouvy.

4.Někoho vydědit

Uteklo vám někdy v rozčílení „Neštvi mě, nebo tě vydědím!“? Lze to, ale vůbec to není snadné. Tedy sepsat vydědění snadné je – prostě co nejlépe vydědění zdůvodníte podle zákona, sepíšete to vlastní rukou, podepíšete a je hotovo. Podle zákona onen důvod úplně podrobně uvádět nemusíte, ale je to lepší. Postižený se totiž může bránit. S tím nic nenaděláte, protože to nastane až po vaší smrti, kdy se o vydědění dozví. Pak bude záležet na onom dobrém zdůvodnění, které advokáti vyděděného nedokážou rozporovat.

Ale pozor, důvodem není to, že jste spolu třeba nemluvili. K vydědění by bylo třeba, abyste se prokazatelně snažili o kontakt a vyděděný ho zatvrzele odmítal. Nebo se k vám choval násilně, snažil se vás podvést, odmítl vám pomoci, když jste to potřebovali, chová se marnotratně, vede trvale nezřízený život či byl odsouzen za úmyslný trestný čin.

Vydědit můžete jen děti, případně vnuky či pravnuky. Pokud chcete z dědictví pominout někoho jiného z příbuzenstva, budete to řešit závětí.

Prohlášení o vydědění můžete vlastnoručně sepsat a podepsat, riskujete tím však, že se nenajde, nebo dokonce to, že ho najde vyděděný a zničí ho. Jistotu budete mít, pokud je sepíšete u notáře, který tento akt zaznamená formou notářského zápisu. A ten už se neztratí.

Sepsání dokumentu u notáře vás vyjde na 1 800 korun (+ DPH), vydědění může být také součástí závěti, pak budete platit jen jeden poplatek za celý dokument.

Jak se dědí ze zákona

 • Do pozůstalosti patří veškerý majetek a dluhy, jež měl zemřelý v okamžiku smrti.
 • Dědic musí přijmout, nebo odmítnout dědictví celé – nelze přijmout majetek a „vzdát se“ dluhů.
 • Pokud byl zůstavitel (ten, kdo zemřel) ženatý/vdaná, nejprve se vypořádá jmění manželů. Pokud není smluvně ujednáno jinak, jedna půlka náleží pozůstalému manželovi a teprve druhá půlka se bude dělit mezi dědice. Mezi ty pochopitelně patří i onen pozůstalý manžel. Postupuje se tak, že když nelze dědit podle vyšší třídy, zkusí se najít dědici podle následující třídy nižší.

Dědici ze zákona

 • První třída: Děti a manžel/manželka dědí rovným dílem. U dětí přechází právo na jejich děti (vnoučata zůstavitele). Manžel nemůže dědit jen sám – když nejsou děti, dědí se podle druhé třídy.
 • Druhá třída: Manžel (nemá-li děti) + rodiče zůstavitele, druh či družka (podmínkou je alespoň rok vedení společné domácnosti). Manžel má nárok nejméně na polovinu dědictví, ostatní dědí rovným dílem. Druh nemůže dědit sám, když není jiný dědic, dědí se podle třetí třídy.
 • Třetí třída: Druh či družka a sourozenci zůstavitele. Dědí všichni rovným dílem. U sourozenců přechází dědické právo na jejich děti, na jejich vnoučata už ne.
 • Čtvrtá třída: Rovným dílem dědí prarodiče zůstavitele (jeho babičky a dědové).
 • Pátá třída: Dědí prarodiče rodičů zůstavitele (prababičky a pradědečci).
 • Šestá třída: Dědí vnuci sourozenců zůstavitele a děti prarodičů zůstavitele (tedy jeho strýcové, tety).
 • Pokud se nenajde dědic podle uvedeného klíče, připadne majetek státu.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

 • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

 • Další z rubriky

Ve financích se vyznáme, tvrdí Češi. Skutečnost bývá jiná. Otestuje se

Finanční znalosti Čechů se nelepší, stále jsou jen průměrné. V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká...

Supernabídka pouze pro vás a jen dnes? Dejte pozor, abyste nenaletěli

Co je psáno, to je dáno. Toto úsloví má starší generace zažité. Stejně tak věří tomu, že když jim někdo něco slíbí, lze...

Aktualizovala pojistku u domu na hypotéku. A málem pak přišla o nervy

Rostoucí ceny realit přivádějí mnohé české domácnosti k aktualizaci pojistných smluv na byty či domy, které si před...

Třináct psychologických triků, jak získat oblibu

K navázání přátelských vztahů dochází často tak přirozeně, že si možná ani nevšimneme, jak k tomu došlo. Někdy se nám...

Najdete na iDNES.cz