Jak mít jistou práci i za pár let? Přinášíme sedm tipů

aktualizováno 
Žijeme v dynamické době. Kvůli umělé inteligenci a automatizaci celá řada povolání v budoucnu zanikne a na ta současná budou kladeny úplně jiné nároky. Co dělat, abyste se na trhu práce úspěšně uplatnili i v budoucnu, radí provozní ředitelka společnosti Wunderman Kristýna Šimonová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud chcete kariérně růst, v první řadě na sobě musíte pracovat a také na své kariéře spolupracovat se svým zaměstnavatelem. A nejenom to. 

1.Pracujte na sobě

Dávno je pryč doba, kdy jste si v praxi vystačili pouze s balíkem znalostí ze školy a „povinným školením“ jednou za čas. Nemusíte být zrovna ambiciózní kariérista nebo profesní fanatik – dnešní doba si klade své nároky a abyste si udrželi kvalifikaci v rámci oboru, je potřeba se neustále učit novým věcem. Pokud vás v tom váš současný zaměstnavatel nepodporuje, nebo vám to dokonce neumožňuje, berte nohy na ramena.

2.Rozvíjejte to, v čem jste dobří

Zdokonalujte se v oblastech, které jsou vám blízké, a cítíte v nich svůj potenciál. Moderní výzkumy i praxe ukazují, že je mnohem efektivnější investovat do rozvoje talentu, který člověk má, než se snažit jen identifikovat a dohánět slabé stránky.

Pokud vás šéf bude neustále nutit zlepšovat jen to, co vám nejde a nebude vás podporovat v tom, v čem jste dobří, nemá to z dlouhodobého pohledu smysl. V lepším případě to může vést k vaší průměrnosti, v horším pak k rezignaci či vyhoření.

Nejste si úplně jistí, jaké jsou vaše silné stránky? Na internetu je online k dispozici celá řada osobnostních a profesních testů zcela zdarma, které vám to mohou pomoci zachytit a pojmenovat.

3.Buďte aktivní

Nezapomínejte, že musíte začít u sebe. Nečekejte jen, co pro vás nachystá váš zaměstnavatel – je to přeci vaše budoucnost a vaše cesta. V dnešní době je online volně dostupná spousta článků a videí. Řada akcí je také zdarma, nebo za symbolický příspěvek – různé ochutnávky, školení, odborné snídaně, konference… Můžete získat konkrétní znalosti a dovednosti, nebo se jen inspirovat. Díky moderním technologiím je možné novinky, trendy i zajímavé informace nasávat kdekoliv a kdykoliv.

Přemýšlejte o tom, co vás zajímá, a promluvte si se svým nadřízeným nebo personálním týmem, jaké jsou možnosti se v této oblasti rozvíjet. Za zeptání nic nedáte!

4.Platí zlaté pravidlo

Často se setkávám s tím, že si pod pojmem ‚rozvoj‘ lidé představí jen drahé školení a dlouhé hodiny studia. Opak je pravdou. Zaměřte se na méně formální způsoby učení.

Platí zlaté pravidlo 70-20-10. Kdy 70 % věcí se nejlépe naučíme v praxi – zapojte se do nového projektu, vezměte si na sebe nový úkol. Určitě vás mile potěší, jak ho zvládnete. Dalších 20 % získáváme od ostatních, tedy třeba od svého nadřízeného nebo spolupracovníka. Stínování zkušeného kolegy při práci, účast na zajímavém jednání, i to vás může mnohému přiučit. A konečně zbývajících 10 %, které se skutečně vyplatí věnovat tréninkům, workshopům, školením, ale také samostudiu.

Zkuste si sednout a popřemýšlet, jak tuto metodiku budete každý den aplikovat.

5.Nebojte se výzev

Ruku na srdce – čím je člověk starší, tím je i pohodlnější. Čerpáme z dřívějších zkušeností a nechceme dělat chyby. 

Kristýna Šimonová

Kristýna Šimonová

Působí 14 let v mezinárodní marketingové agentuře Wunderman.

Je členkou boardu a jako provozní ředitelka zodpovídá mimo jiné za efektivitu a strategický rozvoj společnosti.

Jenomže učit se nové věci a rozvíjet se občas vyžaduje vystoupit mimo svoji komfortní zónu. Když překonáme sami sebe, pomůže to nejen našemu osobnímu růstu, ale také sebevědomí a osobní spokojenosti.

Nebojte se moderních technologií či sociálních sítí. Můžete s nimi začít třeba na menších projektech, které jsou vám blízké. Co takhle zorganizovat dobročinný bazárek a zpropagovat ho na sociálních sítích, začít psát blog o zahradničení, nebo udělat jednoduchou webovou stránku pro akci vašeho sportovního klubu?

Nevíte, jak začít? Zeptejte se kolegů nebo známých, nejspíš budete mile překvapeni jejich ochotou vás podpořit.

6.Nejen odbornost je klíčová

Udržovat odborné znalosti nebo prohlubovat svoji expertní kvalifikaci je pro úspěch v práci bezesporu klíčové.

Nezapomínejte však také na váš osobní rozvoj a takzvané ‚soft skills‘ – tedy „měkké dovednosti“. Zvládaní vyhrocených situací a stresu, správné plánování času, nebo lepší asertivita při vyjednávání, vám může práci v mnohém usnadnit. Můžete se pak zaměřit na jiné důležité úkoly a zachovat si duševní pohodu.

Nevíte, jak najít správný směr? Hledejte kvalitního mentora nebo kouče – mají řadu technik, jak rozmotat i ty nejsložitější situace.

7.Sdílejte, co umíte

Nebojte se sdílet to, v čem jste skvělí! Zapomeňte na hru na nepostradatelnost a škudlení jedinečného know–how pod vaší židlí. Kolegové i zaměstnavatel si vás budou cenit mnohem více, pokud se ukážete jako týmový hráč, který se o svou profesionalitu dokáže podělit.

Můžete mentorovat nováčky, zaškolit své kolegy ke konkrétnímu úkolu, nebo se jen zmínit o inovaci, o kterou se nyní zajímáte. Věřte, že pokud budete své znalosti sdílet, sami se při tom něčemu naučíte.

A jedna rada na závěr:

Situace na trhu práce je nyní pro zaměstnance velice příznivá a o mnohé profese se zaměstnavatelé doslova přetahují. To ale nemusí, a taky nebude, trvat věčně. Neusněte na vavřínech, a zvyšte svoji hodnotu na trhu práce už nyní. Platí zde staré dobré „Kdo je připraven, není překvapen“.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Třináct psychologických triků, jak získat oblibu

K navázání přátelských vztahů dochází často tak přirozeně, že si možná ani nevšimneme, jak k tomu došlo. Někdy se nám...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Aktualizovala pojistku u domu na hypotéku. A málem pak přišla o nervy

Rostoucí ceny realit přivádějí mnohé české domácnosti k aktualizaci pojistných smluv na byty či domy, které si před...

Nákupem na firmu možná ušetříte, zbavíte se tím ale záruky

Koupit si něco dražšího takzvaně na IČ může mít své výhody. Snížíte si daňový základ, a pokud jste plátci DPH, pak...

ZMAPOVÁNO: Jaké výhody a bonusy nabízejí banky ke studentským účtům

Stěhuje se vaše dítě na internát nebo vysokoškolskou kolej? Asi mu nebudete posílat peníze složenkou, je to zbytečně...

Najdete na iDNES.cz