Pondělí 25. ledna 2021, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Jak mít jistou práci i za pár let? Přinášíme sedm tipů

Žijeme v dynamické době. Kvůli umělé inteligenci a automatizaci celá řada povolání v budoucnu zanikne a na ta současná budou kladeny úplně jiné nároky. Co dělat, abyste se na trhu práce úspěšně uplatnili i v budoucnu, radí provozní ředitelka společnosti Wunderman Kristýna Šimonová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud chcete kariérně růst, v první řadě na sobě musíte pracovat a také na své kariéře spolupracovat se svým zaměstnavatelem. A nejenom to. 

1.Pracujte na sobě

Dávno je pryč doba, kdy jste si v praxi vystačili pouze s balíkem znalostí ze školy a „povinným školením“ jednou za čas. Nemusíte být zrovna ambiciózní kariérista nebo profesní fanatik – dnešní doba si klade své nároky a abyste si udrželi kvalifikaci v rámci oboru, je potřeba se neustále učit novým věcem. Pokud vás v tom váš současný zaměstnavatel nepodporuje, nebo vám to dokonce neumožňuje, berte nohy na ramena.

2.Rozvíjejte to, v čem jste dobří

Zdokonalujte se v oblastech, které jsou vám blízké, a cítíte v nich svůj potenciál. Moderní výzkumy i praxe ukazují, že je mnohem efektivnější investovat do rozvoje talentu, který člověk má, než se snažit jen identifikovat a dohánět slabé stránky.

Pokud vás šéf bude neustále nutit zlepšovat jen to, co vám nejde a nebude vás podporovat v tom, v čem jste dobří, nemá to z dlouhodobého pohledu smysl. V lepším případě to může vést k vaší průměrnosti, v horším pak k rezignaci či vyhoření.

Nejste si úplně jistí, jaké jsou vaše silné stránky? Na internetu je online k dispozici celá řada osobnostních a profesních testů zcela zdarma, které vám to mohou pomoci zachytit a pojmenovat.

3.Buďte aktivní

Nezapomínejte, že musíte začít u sebe. Nečekejte jen, co pro vás nachystá váš zaměstnavatel – je to přeci vaše budoucnost a vaše cesta. V dnešní době je online volně dostupná spousta článků a videí. Řada akcí je také zdarma, nebo za symbolický příspěvek – různé ochutnávky, školení, odborné snídaně, konference… Můžete získat konkrétní znalosti a dovednosti, nebo se jen inspirovat. Díky moderním technologiím je možné novinky, trendy i zajímavé informace nasávat kdekoliv a kdykoliv.

Přemýšlejte o tom, co vás zajímá, a promluvte si se svým nadřízeným nebo personálním týmem, jaké jsou možnosti se v této oblasti rozvíjet. Za zeptání nic nedáte!

4.Platí zlaté pravidlo

Často se setkávám s tím, že si pod pojmem ‚rozvoj‘ lidé představí jen drahé školení a dlouhé hodiny studia. Opak je pravdou. Zaměřte se na méně formální způsoby učení.

Platí zlaté pravidlo 70-20-10. Kdy 70 % věcí se nejlépe naučíme v praxi – zapojte se do nového projektu, vezměte si na sebe nový úkol. Určitě vás mile potěší, jak ho zvládnete. Dalších 20 % získáváme od ostatních, tedy třeba od svého nadřízeného nebo spolupracovníka. Stínování zkušeného kolegy při práci, účast na zajímavém jednání, i to vás může mnohému přiučit. A konečně zbývajících 10 %, které se skutečně vyplatí věnovat tréninkům, workshopům, školením, ale také samostudiu.

Zkuste si sednout a popřemýšlet, jak tuto metodiku budete každý den aplikovat.

5.Nebojte se výzev

Ruku na srdce – čím je člověk starší, tím je i pohodlnější. Čerpáme z dřívějších zkušeností a nechceme dělat chyby. 

Kristýna Šimonová

Kristýna Šimonová

Působí 14 let v mezinárodní marketingové agentuře Wunderman.

Je členkou boardu a jako provozní ředitelka zodpovídá mimo jiné za efektivitu a strategický rozvoj společnosti.

Jenomže učit se nové věci a rozvíjet se občas vyžaduje vystoupit mimo svoji komfortní zónu. Když překonáme sami sebe, pomůže to nejen našemu osobnímu růstu, ale také sebevědomí a osobní spokojenosti.

Nebojte se moderních technologií či sociálních sítí. Můžete s nimi začít třeba na menších projektech, které jsou vám blízké. Co takhle zorganizovat dobročinný bazárek a zpropagovat ho na sociálních sítích, začít psát blog o zahradničení, nebo udělat jednoduchou webovou stránku pro akci vašeho sportovního klubu?

Nevíte, jak začít? Zeptejte se kolegů nebo známých, nejspíš budete mile překvapeni jejich ochotou vás podpořit.

6.Nejen odbornost je klíčová

Udržovat odborné znalosti nebo prohlubovat svoji expertní kvalifikaci je pro úspěch v práci bezesporu klíčové.

Nezapomínejte však také na váš osobní rozvoj a takzvané ‚soft skills‘ – tedy „měkké dovednosti“. Zvládaní vyhrocených situací a stresu, správné plánování času, nebo lepší asertivita při vyjednávání, vám může práci v mnohém usnadnit. Můžete se pak zaměřit na jiné důležité úkoly a zachovat si duševní pohodu.

Nevíte, jak najít správný směr? Hledejte kvalitního mentora nebo kouče – mají řadu technik, jak rozmotat i ty nejsložitější situace.

7.Sdílejte, co umíte

Nebojte se sdílet to, v čem jste skvělí! Zapomeňte na hru na nepostradatelnost a škudlení jedinečného know–how pod vaší židlí. Kolegové i zaměstnavatel si vás budou cenit mnohem více, pokud se ukážete jako týmový hráč, který se o svou profesionalitu dokáže podělit.

Můžete mentorovat nováčky, zaškolit své kolegy ke konkrétnímu úkolu, nebo se jen zmínit o inovaci, o kterou se nyní zajímáte. Věřte, že pokud budete své znalosti sdílet, sami se při tom něčemu naučíte.

A jedna rada na závěr:

Situace na trhu práce je nyní pro zaměstnance velice příznivá a o mnohé profese se zaměstnavatelé doslova přetahují. To ale nemusí, a taky nebude, trvat věčně. Neusněte na vavřínech, a zvyšte svoji hodnotu na trhu práce už nyní. Platí zde staré dobré „Kdo je připraven, není překvapen“.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Kvíz: Sníte o skvělém platu a profesní kariéře? Otestujte se, na co máte

Co někoho v jeho kariéře činí šťastným, vás nemusí vůbec těšit. Stanovte si své priority na základě toho, co umíte...

Daňové přiznání za rok 2020: využijte chytré interaktivní formuláře

Výdělky mnohých daňových poplatníků v roce 2020 výrazně poklesly, nicméně jako každý rok je třeba podat daňové...

Uspěl v oboru pro muže netypickém. Navzdory pandemii má milionové obraty

Premium Začínal jako osobní trenér, před osmi lety začal prodávat komponenty pro výrobu šperků. Dnes provozuje největší e-shop...

Loňský boom hypotečního trhu v sobě skrývá nejedno riziko

Na přelomu roku vyvolal v Polsku rozruch případ podnikatele, který na internetu poprosil o příspěvek na záchranu svého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

Chcete zaujmout a přesvědčit? Vyprávějte příběhy, radí psycholog

Způsob, kterým se vyjadřujete, je stejně důležitý, jako to, co říkáte. Platí to zejména tehdy, když chcete druhou...

Obrana proti neserióznímu e-shopu? Chargeback nebo užitečná aplikace

Tržby v e-shopech lámou rekordy. Rekordní je ovšem také počet rizikových stánek, před kterými varuje Česká obchodní...

Cestování do Velké Británie zdražilo. Třeba je mít i cestovní pojistku

Cesty do Británie už nejsou od nového roku pro Evropany tak pohodlné jako bývaly a ani tak laciné. Občanský průkaz je...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...