Zálohy na elektřinu a na plyn dodavatel nemůže zvyšovat, jak chce

aktualizováno 
Zálohové platby na elektřinu a na plyn by měly v ideálním případě odrážet skutečnou spotřebu energií. Pokud jsou správně nastavené, při ročním vyúčtování vás nepřekvapí vysoký nedoplatek. Ale víte co dělat, když vám dodavatel energií měsíční zálohy nečekaně navýší?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepříjemného překvapení v podobě několikatisícového nedoplatku za energie vás ušetří správné nastavení měsíčních záloh a v případě nesrovnalostí včasná komunikace s dodavatelem či zprostředkovatelem dodávek. Výši záloh by měl dodavatel energií vždycky nastavovat v souladu s Energetickým zákonem v rozsahu takzvané nejvyšší důvodné předpokládané spotřeby pro další zúčtovací období. To však neznamená, že do předpisu záloh nemůžete zasahovat.

Zálohy nastavujeme podle zákona, tvrdí dodavatelé

Srovnejte si ceny dodavatelů energií a vyberte toho nejvýhodnějšího.

Dodavatelé energií tvrdí, že zálohy nastavují přesně tak, jak jim zákon nařizuje. Navýšit zálohové platby mohou pouze ze dvou důvodů. Prvním je prokazatelně vyšší spotřeba energií v domácnosti,  druhým je nárůst cen energií. Navrhované zvýšení ceny energií ovšem musí zákazník odsouhlasit.

„Zálohy nastavujeme u stávajících i nových zákazníků podle aktuálního produktu a předchozí spotřeby. Pokud není známa, řídíme se odhadem distributora. Doporučujeme zákazníkům provádět pravidelně samoodečet, na základě reálné spotřeby si pak u nás mohou zálohy v případě potřeby sami upravit v zákaznickém portálu Moje MND,“ uvádí ředitel prodeje a marketingu MND Jan Sýkora. Dodává, že upravení záloh je velmi snadné a je možné změnit jejich výši, frekvenci nebo preferovaný den splatnosti v měsíci.

Podobný postup zachovávají dodavatelé i v případě nové dodávky. Zde se zpravidla řídí smlouvou se zákazníkem. „U nových zákazníků a zákazníků s historií odběru do deseti měsíců vycházíme z předpokládané roční spotřeby uvedené v uzavřené smlouvě, v případě dodávek elektrické energie pak z předpokládané roční spotřeby poskytnuté distributorem,“ vysvětluje tiskový mluvčí společnosti Pražská plynárenská Miroslav Vránek.

Zvyšovat zálohy bezdůvodně dodavatelé nesmí

Pokud je navýšení zálohy neopodstatněné, máte právo návrh okamžitě rozporovat. V mnoha případech jde o omyl, který dodavatel obratem napraví. „Stížnosti na nastavení záloh řešíme zcela ojediněle, zákazníkům vycházíme maximálně vstříc. Výši záloh odvíjíme od celkové spotřeby tak, abychom klienty nevystavovali nedoplatkům,“ konstatuje Sýkora.

Příliš nízké zálohy patří k oblíbeným trikům, jak nalákat nové zákazníky. Dodavatel slíbí nízké měsíční zálohy nebo jich pár odpustí třeba na Vánoce. „Zádrhel ale přijde s ročním vyúčtováním, kde se nedostatečná výše záloh projeví konečným nedoplatkem. Při stejné spotřebě a podobné ceně jsou nižší zálohy jen prodejní lákadlo, které může být za určitých podmínek posouzeno dokonce jako nekalá obchodní praktika,“ varuje Miroslav Rottner, ředitel odboru právní ochrany spotřebitele Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Nebojte se požádat o odbornou pomoc

ERÚ potvrzuje, že s rostoucím počtem energetických společností na českém trhu roste počet stížností. Spotřebitelům proto důrazně radí, aby se při výběru nového dodavatele nenechali zlákat planými sliby. Kromě ceny je důležitá kvalita zákaznického servisu a doplňkové služby, které nabízí. Lepší je férové jednání na začátku a rozumné stanovení záloh než počáteční nadšení z nízkých záloh korunované červenými čísly na ročním vyúčtování.

Problémy řešte ihned, a pokud dodavatel na stížnosti nereaguje, obraťte se na Energetický regulační úřad. „Postup nelze paušalizovat, vždy záleží na konkrétním případě a okolnostech. V první řadě je to ryze praktická pomoc, ať už jde o radu nebo vyjednávání s dodavatelem. Dále jde samozřejmě o kontrolní a sankční pravomoci ERÚ vůči dodavatelům energií, kterých úřad využije, pokud existuje podezření na porušení zákona,“ uzavírá tiskový mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Jeden den v zahraničí: Kdy má smysl pojistka a na co se pojistit?

Ilustrační snímek

Vždyť tam jedeme jen na otočku, na co pojištění. Věta, kterou si mnozí z vás řeknou, když jedou na jeden den do...

Pět hlavních úskalí, která vás můžou čekat při koupi staršího domu

Ilustrační snímek

Cena nemovitostí je vysoká a zájemci o vlastní bydlení se začínají pohlížet i po starších domech. Na co si dát pozor...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz