Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali. Někdy mohou jejich rozhodnutí vést dokonce k opaku toho, co zamýšleli. Může za to zákon nezamýšlených důsledků. Kdy a proč za funguje, přibližuje psycholog Jan Urban a přidává i nejznámější případy, co tento zákon způsobil.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zákon nechtěných či nezamýšlených účinků, který o těchto situacích hovoří, působí v nejrůznějších oblastech života. V některých případech mohou být nechtěné důsledky našich rozhodnutí pozitivní, například při náhodném objevu léků. V častějších jde však o nečekané důsledky negativní, které maří výsledky i dobře míněných rozhodnutí.

Hledáte práci snů? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

K nejvážnějším nezamýšleným důsledkům našich rozhodnutí patří ty, které vedou k opaku toho, o co dané rozhodnutí usilovalo nebo čemu mělo zabránit. Jde o situace, kdy provedená rozhodnutí a přijatá opatření fungují jako „lék“, který je horší než nemoc.

Příkladem je příběh z dob britské koloniální správy v Indii, která vypsala odměnu za každou zabitou kobru. Úřady totiž po čase zjistily, že kobry v důsledku tohoto opatření řada lidí chová a rozmnožuje, takže jejich počet roste. Podobný dopad měl i dar sítí na moskyty jedné africké zemi. Z moskytiér se staly rybářské sítě a výsledkem daru nadměrný rybolov, jež přivodil několikaletý hladomor.

Příčiny nezamýšlených důsledků mívají společné jmenovatele. Patří k nim neschopnost předvídat a rozumně analyzovat, co může určité rozhodnutí přinést a jak na ně lidé mohou reagovat. K dalším příčinám patří důraz na krátkodobé výsledky rozhodnutí na úkor těch dlouhodobějších. A občas i nadměrné obavy před jevy, které nastanou jen zřídka, nebo nastat dokonce nemohou vůbec.

Nejznámější případy

K nejviditelnějším projevům zákona nezamýšlených důsledků dochází v oblastech veřejného rozhodování. Hlavně proto, že jejich aktéři berou jen zřídka v úvahu změny lidského chování, ke kterým po změně určité politiky dochází.

Jan Urban (1953)

  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
Psycholog Jan Urban

Příkladem je snaha „pomoci ekonomice“ nízkými úrokovými sazbami, které vedou k neuváženým investičním rozhodnutím a cenovým bublinám.

Nebo snaha zpřístupnit bydlení regulací maximálních cen bytů či nájmů, což pravidelně vede ke zhoršení nabídky bydlení. Podobná bývá politika přílišného zvyšování minimální mzdy, posilující nezaměstnanost nejméně kvalifikovaných a zkušených lidí, například absolventů škol.

Podobný dopad mají nejrůznější sociální podpory, jejichž výše převyšuje úroveň mezd. Již desítky let jsou známá i opačná působení sociální politiky. Příkladem je podpora svobodným matkám, která zvyšuje počet neúplných manželství.

K historicky nejznámějším případům politických opatření, vedoucím ke vzniku nezamýšlených důsledků, patří americká prohibice, jež namísto omezení konzumace alkoholu vedla k jeho rozšíření. A navíc přinesla i nebývalý rozvoj organizovaného zločinu. K humornějším případům tohoto zákona patří tzv. efekt Barbry Streisandové, který je důsledkem snahy zamezit šíření určitých informací. K těmto informacím se totiž zpravidla upíná o to větší pozornost.

V případě Streisandové šlo o neúspěšnou snahu žalovat nakladatelství za publikování snímků jejího obydlí, které rázem vedlo k tomu, že si je prohlédly statisíce lidí.

Nezamýšlené důsledky osobních rozhodnutí

S působením zákona nezamýšlených důsledků, tedy tím, že naše jednání může mít i jiné důsledky, než si přejeme, se často setkáváme i v osobním životě. Zafunguje především tam, kde naše rozhodnutí jsou příliš rychlá, nepříliš promyšlená a ovlivněná prudkými emocemi. Často působí i tam, kde spoléháme, že dříve uplatněné řešení určité situace poslouží stejně dobře i podruhé.

Příkladem je snaha být se všemi kolem nás v nejlepších vztazích, jež nás dříve či později přivede k tomu, že některým budeme říkat něco jiného než druhým. To ale většinou vyjde brzy napovrch, a naše vztahy s druhými naopak zhorší. Dalším příkladem je snaha vykonávat všechny své úkoly s naprostou dokonalostí. Výsledkem je, že na některé úkoly a možná ty nejdůležitější pak, nezbude čas.

K příčinám nezamýšlených důsledků v osobních vztazích patří i neschopnost předvídat tzv. bumerangový efekt. Jde o situace, kdy se v dobrém úmyslu snažíme přesvědčit druhou stranu udělat to či ono. Nejsme však schopni dostatečně zvážit, že v protějšku vyvoláváme sklon reagovat na naše doporučení opačně, a často i agresivně.

Jak zákonu nechtěného zabránit

Na obranu před rozhodnutími, která přinášejí nezamýšlené důsledky, může pomoci, když si položíte několik otázek.

1. Co se stane,  když nic nepodniknu? Nezlepší se věci sami od sebe?
Řada špatných rozhodnutí, přinášejících nezamýšlené důsledky, je důsledkem netrpělivosti. A naopak. K těm nejlepším a často i nejsložitějším „rozhodnutím“ patří ta, jež radí nepodniknout nic. Tedy vyčkat a zvážit, zda nebude výsledek v tomto případě ten nejlepší. Mnohdy tomu tak je.

Nejsou to možná rozhodnutí, která nám zajistí vítězství v soutěži popularity. Když ale vyčkáme, nebudeme se rozhodovat pod silnými emocemi a nebudeme mít sklon přebírat kontrolu nad okolním světem.

2. Co nejhoršího může mé rozhodnutí přinést?
Ani naše nejhorší rozhodnutí se nám nikdy nezdají jako zcela špatná. Při jejich zvažování míváme totiž tendenci odhadovat spíš výhody, než rizika. Proto bychom si měli položit otázku, jaký nejhorší scénář budoucí vývoje může v důsledku daného rozhodnutí nastat a co by se mohlo pokazit.

Prakticky můžete postupovat například tak, že si napíšete nejlepší a nejhorší scénář, který může vaše rozhodnutí vyvolat, a pokusíte se stanovit jejich pravděpodobnosti. Pravděpodobnost, připsanou nejhoršímu scénáři, pak vynásobte čtyřmi, a znovu si položte otázku, zda vám i nadále vaše rozhodnutí připadá správné.

3. Je možné, aby má volba přinesla opačný účinek? A pokud ano, jak by k tomu mohlo dojít?
V britském parlamentu vznikl v 17. století pocit, že banky „trestají“ chudé a střední třídy přemrštěnými úrokovými sazbami. Jeho členové se proto rozhodli přijmout legislativu, stanovující stálý strop úrokových sazeb.

Všichni byli přesvědčeni, že je to skvělý nápad, až na filozofa a ekonoma Johna Locka. Ten tvrdil, že omezení výše úrokových sazeb povede banky k tomu, že budou hledat záludné a méně viditelné způsoby půjčování peněz, a to především těm bohatším. Zákon byl schválen, a jak se brzy ukázalo, Locke měl pravdu. Zákon vedl totiž k přesně obrácenému důsledku, než který poslanci zamýšleli. Vydělali na něm bohatí, prodělali ti chudší.

4. Je dané rozhodnutí neodvolatelné?
Při svých rozhodnutích většinou nezohledňujeme, nakolik jsou tato rozhodnutí odvolatelná. Dobré pravidlo, jak nežádoucím důsledkům rozhodnutí předejít, tak říká: Rozhodnutí by měla záviset na jejich odvolatelnosti.

Pokud nemá rozhodnutí trvalou povahu, můžeme ho učinit poměrně rychle. Když jsou rozhodnutí nevratná, je lepší být opatrnější. Zákon nezamýšlených důsledků je trvalým průvodním rysem života. Do zvážení důsledků svých rozhodnutí je proto dobré zapojit nejen rozumu, ale i fantazii.

Autor:
  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...