Žádost o rodičovský příspěvek musíte podat znovu

aktualizováno 
Nejpozději začátkem prosince dostanou rodiny s malými dětmi od úřadu dopis s formuláři. Formuláře musí vyplnit všichni, kdo dostávají rodičovský příspěvek. Pokud se žádná obálka ve vaší schránce neobjeví, vypravte se na úřad. Kdybyste totiž o rodičovský příspěvek znovu nepožádali, přišli byste o něj.
Žádost má tři strany

Žádost má tři strany | foto: Profimedia.cz

Co vyplnit musíte, je tiskopis se zeleným záhlavím. Jmenuje se Žádost o rodičovský příspěvek. A to i když jste třeba na rodičovské dovolené krátce a žádost o peníze jste podávali před pár týdny. Útěchou vám může být, že nebudete muset přikládat žádné doklady potvrzení (občanské průkazy, rodné listy, potvrzení o zdravotním stavu, pobírání mateřské), ta úředníkům stačí z minula. Ale vyplnit žádost musíte, podle slov úředníků „to prostě žádá zákon“. Poradíme vám, jak se vyrovnat s jednotlivými kolonkami a políčky na formuláři.

1. strana
oddíl A:
Uveďte údaje o rodiči, který o peníze žádá – je to ten, který bude s dítětem doma. Údaje vyplňujte podle občanského průkazu a určitě na sebe uveďte i kontaktní telefon a e-mail, zjednoduší to situaci, když třeba úředník po vás nebude moci přečíst, zda se vaše dítě jmenuje Rita nebo Zita.

Důležitá kolonka je „nárok na PPM“ (peněžitá pomoc v mateřství – čili mateřská). „Ano“ vyplní ti, kdo pobírali mateřskou (nemocenská dávka, která náleží matkám před porodem a v prvních týdnech po něm). Kdo na mateřskou nárok neměl, kolonku proškrtne. Týká se to třeba podnikatelek, které si neplatily nemocenskou.
Příklad: Pavla Svobodová zapisuje své osobní údaje, uvádí, že měla nárok na mateřskou.

oddíl B:
Zde vypište údaje o dítěti, na které žádáte o rodičovský příspěvek. Jde o nejmladší dítě v rodině, kterému ještě nebyly čtyři roky. Výjimkou jsou děti zdravotně postižené – na ty budete brát rodičovský příspěvek do sedmi let. To, že je dítě postižené, označíte v políčku „Zdrav. p.“, pokud žádáte o příspěvek poprvé, budete muset doložit lékařské potvrzení.
Příklad: Jediné dítě Pavly Svobodové je syn Petr. Matka vepsala jeho údaje, adresu nevyplňuje, protože syn bydlí spolu s ní. Údaje o zdravotním postižení proškrtává, Petr je zdravý.

oddíl C:
Údaje o druhém rodiči nemusí vyplňovat svobodné matky ani rozvedení manželé – pokud bývalý partner pouze platí alimenty, ale nežije s vámi ve společné domácnosti, je pro úřad nedůležitý.
Příklad: Pavla je rozvedená. Údaje o otci dítěte nevyplňuje.

Strana 2
oddíl D:

Vyplníte údaje o ostatních dětech v domácnosti (do 4 let věku, nebo do 7 let u zdravotně postižených).
Příklad: Jiné děti Eva nemá, nevyplňuje nic.

oddíl E:
Vepište datum 1. 1. 2008, ti kdo žádají o dávku poprvé, napíší den po tom, kdy jim končí mateřská dovolená. Jestli mateřskou nemáte, nebo je nižší než 7600 korun, požádejte hned po porodu.

oddíl F:
Vyberte si jednu z variant, jak vám mají peníze posílat, a označte ji křížkem. U označené varianty pak vyplňte další údaje.
Příklad: Pavla si vybrala posílání peněz na účet, je to pro ni nejpohodlnější.

oddíl G:
Pokud je celá rodina hlášena k trvalému pobytu v ČR a nikdo nepracuje, není občanem a nepobírá dávky v některém ze států Unie, zaškrtněte první čtvereček. Pokud je to jinak, označte druhý. Ani v jednom případě o příspěvek nepřijdete, jde jen o to, kdo vám jej bude vyplácet.

Strana 3
oddíl H:
Zaškrtněte, zda o dítě pečujete, nebo jste dlouho nemocní. Jiná volba neexistuje. Jestliže chodíte do práce a dítě dáváte do školky, rodičovský příspěvek vám nenáleží. Pokud dítě navštěvuje školku či jesle, může to být jen v povoleném rozsahu a vy o tom musíte přinést potvrzení:

  • dítě, které nedosáhlo 3 let věku, navštěvuje zařízení pro děti nejvýše 5 dnů v kalendářním měsíci,
  • dítě, které dosáhlo 3 let věku, navštěvuje zařízení maximálně 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci. Označte také, zda dítěti náleží příspěvek na péči (ten berou například rodiče postižených dětí) a v jaké výši.

Příklad: Petr do školky nechodí, je zdravý, příspěvek na péči rodičům nenáleží. To vše Pavla označila na této stránce. Žádost nezapomeňte podepsat.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Jeden den v zahraničí: Kdy má smysl pojistka a na co se pojistit?

Ilustrační snímek

Vždyť tam jedeme jen na otočku, na co pojištění. Věta, kterou si mnozí z vás řeknou, když jedou na jeden den do...

Trhy poklesly, ale nezpanikařil. Díky tomu vydělal přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Americké akcie od konce letošního ledna vzrostly sice už i o 15 procent, ale stále to není dost, aby smazaly ztráty z...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz