Za hlídání dětí v nákupních střediscích se platí

aktualizováno 
Jak se blíží Vánoce, celé rodiny vyrážejí o víkendech do hypermarketů. Pokud nechtějí vláčet potomky s sebou po obchodech, mají dvě možnosti: odložit je do dětských koutků přímo v nákupních střediscích nebo si objednat jejich hlídání u specializovaných agentur. Za obojí se platí, ale dětský koutek vyjde levněji.

Čím déle, tím dráž

Pokud se rozhodnete nakupovat v některém z větších nákupních středisek, většinou si s dětmi nemusíte dělat starosti. Většina z nich totiž zřídila dětské koutky. Zatímco nakupujete, o vaše dítě se stará vyškolený personál. Dítěti však musí být nejméně tři roky a nejvýše deset let, menší ani větší děti v koutcích nechtějí. První hodina, kterou dítě pod dohledem stráví, přijde nejčastěji na 29 korun. Částka se však s nabíhajícím časem zvyšuje - za hodinu a půl hlídání zaplatí rodiče 39 korun, za dvě hodiny 49 korun. Částka stejně narůstá až do třetí hodiny.

Pokud dítě zůstane v koutku déle než tři hodiny, rodiče zaplatí za každou další půlhodinu 69 korun. Když si tedy dítě hraje v koutku déle než tři a půl hodiny, budete si muset připravit částku kolem 130 korun. V Shopping Parku v Brně si za hlídání dítěte účtují stejně jako v Praze 29 korun, ale prvních deset minut je zdarma. Stejnou částku zaplatíte i v Hypernově v NISA Center v Liberci.

Děti od tří do šesti let pohlídají zadarmo v IKEA , a to v Praze, Brně a Ostravě. Zatímco v pražských nákupních centrech se o děti většinou postarají, jinde to tak nemusí být. Třeba v Obchodní galerii Orlí v Brně, v Prioru v Českých Budějovicích, nebo v Obchodním centru Lima v Rychnově nad Kněžnou dětské koutky nehledejte, pokud míříte za nákupy právě tam, musíte využít služeb speciálních hlídacích agentur.

Agentury pohlídají i miminka

Většina agentur umožňuje hlídání dětí prakticky od narození - zaměstnávají totiž často pracovnice s pedagogickým vzděláním nebo zdravotní sestry. 

Některé agentury posílají ke kojencům přímo porodní asistentky, pohlídají i novorozeně spolu se starším sourozencem. Většina společností si za hlídání dvou nebo více dětí účtuje dvojnásobnou sazbu, některé poskytují slevy - třeba pokud hlídají dvojčata nebo když rodina patří ke stálým zákazníkům.

Přemýšlíte o využití splátkového prodeje pro vánoční nákupy? Zajímavé informace, které se věnují této oblasti naleznete v příloze splatky.idnes.cz

Horní hranice pro hlídání dětí není určena, podle zkušeností jednotlivých chův je to většinou deset až dvanáct let. Hlídání školních dětí může být spojeno i s doučováním nebo dohledem nad vypracováním domácích úkolů. Tato služba je většinou automaticky zahrnuta do základní sazby, ale některé agentury si účtují další částky - vesměs deset až dvacet korun za hodinu navíc.

Počet dětí, které najednou hlídá jedna chůva, není stanoven - agentury však upřednostňují nejvýše dvě až tři děti najednou. „Hlídáme maximálně tři děti. Záleží na jejich věku, chování, jak se dají zvládnout. Právě od toho jsou informační schůzky, aby rodina poznala chůvu, stejně tak aby se ona seznámila s dětmi,“ říká spolumajitelka agentury Chůvička Petra Volfová. Když tedy potřebujete pohlídat více dětí, musíte počítat s chůvou navíc - poplatek za hodinovou sazbu se tak může zdvojnásobit.

Pokud se rozhodnete rychle a potřebujete, aby chůva přišla třeba v ten samý den, zřejmě se trochu při jejím shánění zapotíte, většina agentur chce znát váš požadavek alespoň den dopředu. Větší agentury jsou však na operativní hlídání připraveny, zpravidla stačí zavolat do agentury tři nebo čtyři hodiny dopředu.

Za hodinu hlídání zaplatíte obvykle od 50 do 100 korun

Co společnost na hlídání, to jiná cena. V Praze vesměs zaplatíte více než 100 korun. Mimo hlavní město činí průměrná hodinová sazba za den 80 korun, někde to je pouze 50 korun, nebo dokonce ještě méně.

Cena se zvyšuje za hlídání během noci, víkendů, státních svátků, ale třeba i tehdy, pokud se chůva stará o nemocné dítě. Příplatek může být vyšší až o sto procent, někde však požadují pouze o deset nebo dvacet korun více, než je základní hodinová sazba. Existují sice společnosti, které si za tyto nadstandardní služby neúčtují žádný poplatek navíc, ale jejich hodinové sazby jsou vyšší než u jiných, takže je příplatek promítnut do základní sazby. Za hlídání dítěte v noci zaplatíte nejčastěji kolem devadesáti korun. Opět záleží na konkrétní agentuře a především na lokalitě, kde působí. Pražská Chůvička si za noční hlídání účtuje 115 korun, naproti tomu v rakovnické Tetě zaplatíte pouze 50 korun, u Tetinky v Bruntále dokonce ještě méně - po uplynutí druhé hodiny se cena sníží na 40 korun.

Kolik stojí hlídání dětí

Agentura

Lokalita

Cena za denní hlídání

Cena za noční hlídání

Chůvička

Praha

100 Kč

115 Kč

Domestica

Praha

80-100 Kč

80-100 Kč

Pohoda

Praha

110 Kč

80 Kč

Teta

Rakovník

40 Kč

50 Kč

Tetinka

Bruntál

50 Kč*

50 Kč *

Borůvka

Brno

80 Kč

90 Kč

Jiří Staněk

Ostrava

65 Kč

65 Kč

Poznámka: *za 1. a 2. hodinu, poté se cena snižuje

Pramen: agentury na hlídání

Hlídání dítěte v pozdních nočních hodinách může být problém.  Chůva působí po desáté hodině večer často pouze u stálých zákazníků - tedy u těch, kde proběhlo hlídání přibližně dvakrát či třikrát během dne. Všude to není pravidlem, některé agentury nabízejí hlídání dětí v noci již po první informační schůzce s klientem. Právě na ní se mimo jiné dohodnou podmínky hlídání.

Úklid za příplatek

Zaplatit několik korun navíc musíte v případě, kdy po chůvě žádáte doučování dítěte v cizím jazyce, uvaření jídla, anebo třeba drobný úklid. Agentury na hlídání mají většinou ve své nabídce i úklid domácností - shodují se však v tom, že není dobré tyto dvě aktivity spojit najednou. „Když má chůva uklízet byt, nemůže se plně věnovat dítěti a dávat na ně přitom pozor. Snadno by tak mohlo dojít třeba k úrazu. Záleží na tom, jak velký úklid má být, rozhodující je i stáří dítěte,“ upozorňuje pracovnice agentury Domov. Hodinová sazba za úklid se pohybuje kolem 80 korun, ale zaplatit můžete i 100 až 150 korun. Musíte však počítat s tím, že agentury si současně účtují i za hlídání dítěte - pokud se tedy rozhodnete pro obě služby najednou, připravte si nejméně 160 korun na hodinu.

Pokud nechcete svěřit dítě agentuře, protože se vám poplatek za hlídání zdá příliš vysoký, můžete se obrátit třeba na studentky pedagogických či rodinných škol nebo na zdravotní sestry. Řada z nich pohlídá dítě již za 50 korun, vše záleží na dohodě. Kontakty se dají sehnat třeba na internetu.  

Zpět na aktuální téma: Letošní Vánoce budou stát méně

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Kvíz: Poznáte banku podle reklamy či sloganu?

ilustrační snímek

Změnit bankovní ústav je dnes velmi jednoduché a možná i proto se banky předhánějí s výhodnými nabídkami. Sledujete...

Letní brigády jsou letos placené lépe, nejvíce si vyděláte v Praze

ilustrační snímek

Prázdninovým brigádníkům letos hraje situace do karet. Lidé stále nejsou a firmy tak hledají více pracovníků, než jich...

Kvíz: Umíte na dovolené ochránit svůj mobil či tablet a data v nich?

ilustrační snímek

Asi málokdo vyrazí na letní dovolenou bez chytrého telefonu, tabletu nebo přenosného počítače. Víte, jak tato zařízení...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENT/KA NÁKUPU - MEZINÁRODNÍ FIRMA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz