Výuka lyžování: hodina od 100 korun

aktualizováno 
Taky si myslíte, že učit vlastní děti lyžovat je na mrtvici? A že se daleko snáze nechají vést od někoho jiného? Tak směle do lyžařských škol. Přijímají v nich děti od tří či čtyř let a suma za výuku nemusí být astronomická. Jedna hodina výuky se pohybuje nejčastěji mezi 100 až 500 korun, cena záleží na velikosti skupiny i jménu lyžařského střediska. V menších areálech je výuka levnější, může se ale stát, že ve škole nebude místo.

Podle majitele lyžařské školy ActiveGuide v Bedřichově Jaroslava Mottla je počet hodin potřebných ke zvládnutí základů lyžování individuální. Platí přitom, že děti jsou na učení šikovnější, jsou na tom lépe s koordinací pohybu, rychleji si proto osvojí správné návyky, a navíc nemají strach. „Za dvě až čtyři hodiny se naučí dítě lyžovat tak, že sjede středně obtížný kopec. Při výuce snowboardingu stačí ještě méně hodin, zájemce pak musí pilovat naučené na kopci sám,“ uvádí Jaroslav Mottl.

Podle Vítězslava Poledna, který je majitelem lyžařské školy Classic Ski School v Harrachově, musí dospělý, který nikdy nestál na lyžích, absolvovat šest až osm hodin výcviku, než dokáže sjet Modrou sjezdovku. „Počet hodin výuky záleží na motorické a fyzické zdatnosti zájemce i velkosti skupiny,“ dodává Jaroslav Mottl.

Majitelé lyžařských škol si zvykají na to, že mezi jejich klienty přibývají dospělí. Ještě před pár lety přitom se na výuku lyžování nechali zapsat z dospělých maximálně Holanďané nebo Němci.

Ve skupině či sám?

Každá lyžařská škola nabízí skupinovou nebo individuální výuku, která je sice dražší, ale rychlejší. „Optimální počet ve skupině je 4 až 6 lyžařů,“ říká Vítězslav Poledno. Majitel lyžařské školy na Pasekách Luděk Šablatura soudí, že nejlépe se pracuje se skupinou tří lyžařů, důležité je, aby byli všichni na stejné úrovni.

V přepočtu na jednu hodinu stojí více kratší výuka, třeba jednodenní, než vícedenní. Zájemcům se věnují lyžařští a snowboardoví instruktoři s licencemi. „Všichni instruktoři musí mít patřičné licence cvičitelů či instruktorů lyžování,
navíc se v sezoně každý týden 4 hodiny sami v metodice i technice lyžování zdokonalují,“ vysvětluje Vítězslav Poledno. Pokud se na hory chystáte v období jarních prázdnin velkých měst, může se stát, že bude škola obsazena, pak je lepší se na termínu výuky domluvit předem.

Základy snowboardu se naučíte rychle

Ten pohyb na svahu vypadá moc hezky, řekli jste si možná po zhlédnutí filmu Snowboarďáci a rozhodli se, že to také zkusíte. Skoro v každém lyžařském středisku najdete školu, kde vás ježdění na snowboardu naučí. Stejně jako u lyží můžete zvolit individuální nebo skupinovou výuku, ceny jsou podobné jako u výuky lyžování. Individuální péče přijde na 200 až 500 korun za hodinu, délka vyučovací hodiny se pohybuje od 45 do 60 minut.

Minimálně je obvykle potřeba objednat dvě vyučovací hodiny. Lekce začínají většinou v 10.00 dopoledne, odpolední vyučování je od 14 hodin. Například ve snowboardové škole Mladé Buky vyučují i od dvanácti do dvou. Výhodou je, že není třeba mít vlastní vybavení, ve ski areálech fungují půjčovny, takže si můžete snowboard zhruba za 200 korun na den půjčit.

Pokus nemusí být drahý

Připravte si 500 korun a můžete vyrazit. Za dvouhodinovou lekci ve skupině zaplatíte 300 korun, za zbytek pořídíte snowboard na celý den.

„Na výuku snowboardingu stačí šikovným pár hodin, za dvě hodiny jsou schopni vyjet na malé pomě nahoru a sjet dolů,“ uvádí Luděk Šablatura, majitel lyžařské školy v Pasekách nad Jizerou. K adeptům, kteří patří mezi šikovné, se podle něj řadí například lidé, kteří umějí jezdit na skateboardu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz