Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Energetický slovníček od A do Z. Čtrnáct pojmů, které se vyplatí znát

  • 18
Při detailním zkoumání ročního vyúčtování nákladů za energie nebo výběru nového dodavatele narážíme na řadu pojmů a zkratek. Když jim dokážeme porozumět, budeme se v problematice energií a jejích spotřeby, a tedy i možné úspory mnohem lépe orientovat.

Připravili jsme seznam nejčastěji používaných pojmů, které je dobré znát. S lepší znalostí problematiky je snazší najít cestičku, jak a kde ušetřit. Pro přehlednost jsme volili abecední uspořádání.

Distribuční sazba
Tarif stanovující cenu energie a podmínky pro její dodávky. Nastavení distribuční sazby závisí například na počtu a typu spotřebičů používaných v domácnosti. Distribuční sazby pro domácnosti lze poznat podle počátečního písmene D (např. D02d, D25d).

Dodavatel energií
Společnost nakupující energii, kterou za předem stanovené ceny nabízí a prodává koncovým spotřebitelům (např. maloodběratelé – domácnosti). Ke své činnosti potřebují licenci udělovanou Energetickým regulačním úřadem.

EAN (European Article Number)
Kód EAN identifikuje odběrné místo (místo spotřeby energie). Tvoří ho 18 číslic. Při zániku odběrného místa zaniká rovněž kód. Když se jen mění spotřebitel (například při stěhování), nebo dodavatel, číslo odběrného místa se nemění.

EIC (Energy Identification Code)
Energetický identifikační kód tvoří šestnáct znaků – čísel, písmen a pomlček. Kód slouží k označení místa spotřeby a dodavatele energie. Kód je nepřenosný při zániku odběrného místa. Při převodu odběrného místa z jednoho spotřebitele na druhého zůstane zachován.

Porovnejte si ceny dodavatelů energií a najděte toho nejvýhodnějšího.

ERÚ (Energetický regulační úřad)
Státní úřad, který chrání zájmy spotřebitelů, vydává licence dodavatelům energií, stanovuje regulované složky cen energií, řeší spory mezi dodavateli a spotřebiteli a kontroluje energetické společnosti.

Fixace ceny
Dodavatelé energií svým zákazníkům nabízejí možnost zafixovat si cenu energií na delší období. Možnost fixace se hodí zejména v dobách, kdy hrozí růst cen energií. Dodavatelé energií často za podpis smlouvy na dobu určitou nabízejí k zafixování cenu nižší než u smluv na dobu neurčitou, kterou lze kdykoli bez sankcí vypovědět.

Odběrné místo (místo spotřeby)
Je to místo, které je napojeno na síť elektrické energie. Na jednoho zákazníka může být evidováno více míst spotřeby (například byt, garáž, chata).

OTE (Operátor trhu s elektřinou)
Akciová společnost založená na základě energetického zákona. Jediným akcionářem společnosti je Česká republika, zastupovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Mezi hlavní úkoly OTE patří organizace trhu s energiemi, vypracovávání zpráv o trhu a vedení národního rejstříku emisních povolenek. Vedle toho OTE technicky zajišťuje změnu dodavatele energií. Poplatek za služby OTE je součástí konečné ceny energie.

Provozovatel distribuční soustavy
Fyzicky zajišťuje přenos energie od dodavatele energie ke konečnému zákazníkovi. Laicky řečeno jsou to ti, kteří se starají o trubky a dráty. Provádějí také odečty plynoměrů a elektroměrů. Hlavní provozovatelé plynové distribuční soustavy v ČR jsou GasNet, E.ON Distribuce a Pražská plynárenská distribuce. U elektřiny jsou to ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce.

Předpokládaná roční spotřeba
Využívá se pro kalkulaci záloh na platby za energie, není-li známa předchozí roční spotřeba. Počítá se na základě velikosti obytné plochy a předpokládaného způsobu využívání.

Stálá platba
Fixní složka ceny distribuce a dodávky energie. Výši stanovuje dodavatel a spotřebitel ji zpravidla platí pravidelně každý měsíc.

Tarif
Spotřebitel má buď jednotarifní, nebo dvoutarifní sazbu. V prvním případě je mu účtována jednotná sazba po celý den. V případě druhém je dodávka elektřiny rozdělena na období nízkého a vysokého tarifu. V období nízkého tarifu se účtuje nižší sazba. Dvoutarifní sazba se většinou nabízí odběratelům, kteří využívají spotřebiče náročnější na spotřebu energií (například bojler nebo elektrické vytápění).

Výše záloh
Výše zálohy se určuje na základě reálné spotřeby energie uvedené v posledním vyúčtování za poslední rok. Výše zálohy se upraví tak, aby ideálně nedocházelo ke tvoření nedoplatků, ani přeplatků. Pokud spotřeba za minulý rok není známa, třeba po stěhování, počítá se s předpokládanou roční spotřebou.