Neděle 6. prosince 2020, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 6. prosince 2020 Mikuláš

Jsme v Thajsku, klíč je pod rohožkou. Jak chránit byt před vloupáním

Pro „bytaře“ je období letních dovolených hlavní sezona – vybírají si byty, kde budou mít klid na práci. Vyplatí se proto dodržovat několik základních pravidel, aby nebylo poznat, že jste pryč. A kdyby ani ta nepomohla, je dobré mít aspoň kvalitní pojištění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V pojišťovnách mají celkem jasno. Nejčastější příčinou letních vloupaček je, když si majitelé domácnosti pouští „pusu na špacír“. A nejde jen o neustále připomínané sociální sítě. Ono často stačí, když každému na potkání vykládáte, kdy a kam vyrážíte. 

Kolegyně řekne doma, že zas letíte do Thajska, zatímco ona bude tradičně doma přeorávat záhonky. Její naštvaný manžel si pak u piva uleví, že mu (kvůli vám) žena vyčinila. A v hospodě je spousta „uší“. Stejné to je, když si koupíte novou drahou televizi, počítač, obraz, dostanete k výročí šperk nebo pěkný foťák.

Nepodceňte ale ani zmiňované sociální sítě. Tam můžete vystavit opravdovou pozvánku pro zloděje. Sama jsem nevěřila, kolik z mých facebookových přátel se chlubí fotkami přímo z místa dovolené a v komentářích mnohdy dokonce upřesňují termín návratu, aby se s někým domluvili, kdy přijdou na kafe. Buďte opatrnější. Vaši přátelé – ti skuteční i ti virtuální – vám určitě odpustí, když fotky z dovolené na web nahrajete až po návratu.

Další prohřešky, které přitáhnou pozornost zlodějů – nebo jim udělají radost, když se k vám už vypraví:

Pojištění domácnosti nebo nemovitosti Vám může pořádně ulevit od starostí. Najděte si to nejvýhodnější.

  • otevřené okno či balkonové dveře (zlodějům stačí i mikroventilace!)
  • elektronický zabezpečovací systém, který sice máte, ale při odchodu nezapnete
  • nezamčené dveře, šperky a cennosti volně v bytě (ne v trezoru či bankovním sejfu), plné schránky v době dovolené
  • čtrnáct dní zatažené žaluzie
  • a jedna nedovolenková chyba: nevyměněné zámky, když byt pronajmete novému nájemníkovi. A nejde jen o dobu, kdy jste na dovolené, zloději se k vám vydají klidně i v pracovní době. Lákají je třeba sportovní potřeby na balkoně. Ukradnout kolo z balkonu ve čtvrtém patře může laikovi připadat jako kousek hodný Davida Copperfielda, pojišťovny však znají i takové případy.

Když při řešení pojistné události pojišťovna zjistí, že zloděj nemusel překonávat překážku (nechali jste otevřená okna), nemusí vám zaplatit nic. A když odhalí, že jste se cenným šperkem chlubili na internetu, a najdou diskusi, že drahou úschovu v bance platit nebudete, přinejmenším zkrátí vyplacené plnění.

Zámky a dveře volte certifikované

Další chyba, která velmi znesnadní jednání s pojišťovnou: máte nedostatečně zabezpečený byt. Obyčejné zámky, obyčejné dveře. A nezabezpečené všechny vstupy – nemá cenu investovat horentní částky do bezpečnostních dveří, když současně necháte obyčejná francouzská okna na druhé straně domu. V praxi to chodí tak, že pojišťovny stanovují limity, které v případě vloupání uplatní. Nezávisle na tom, že jste si sjednali (a platili) pojistnou částku milion korun.

Příklady limitů plnění pojišťoven v závislosti na zabezpečení bytu
 jeden bezpečnostní zámek pojišťovna vyplatí nejvýše 150 000 korun
dveře pevné konstrukce, bezpečnostní zámek a jeden přídavný zámek s cylindrickou vložkou pojišťovna vyplatí nejvýše 500 000 korun, vždy však maximálně do výše sjednané pojistné částky
dveře pevné konstrukce se zvýšenou odolností proti vloupání (bezpečnostní třída 2), bezpečnostní či vícebodový uzamykací systém pojišťovna vyplatí až 800 000 korun
okna s vyšší odolností, dveře bezpečnostní třídy 3, vícebodový systém se směrově nezávislým zamykáním pojišťovna vyplatí až 1 500 000 korun
elektronický zabezpečovací systém (napojený na pult centrální ochrany)pojišťovna vyplatí celou částku, na kterou je domácnost pojištěna

Při sjednávání smlouvy vás sice pracovník pojišťovny na potřebné zabezpečení upozorní, ale obvykle netrvá na jeho předvedení – můžete ho doplnit dodatečně. Když nedbáte, nebo zapomenete, zklamání přijde ve chvíli, kdy vás skutečně vykradou a pojišťovna uplatní výše uvedené limity. Pak se může stát, že i když vám ukradli a zničili věci za milion, dostanete třeba jen oněch 150 000 korun.

A když máte jen úplně obyčejný zámek, může se to zatraceně nevyplatit. Ergo například účtuje klientům, kteří nemají minimální stanovené zabezpečení, v případě vloupání spoluúčast ve výši 99 procent. Při škodě 500 000 korun byste tedy dostali smutných pět tisíc. Požadavky své konkrétní pojišťovny najdete ve všeobecných pojistných podmínkách, prostudujte si je.

Se zlodějem se soudit nemusíte

Co se stane, když vás zloději vykradou a policie je chytne? Traduje se, že v takovém případě si budete muset s pachatelem vše vyřídit sami v občanskoprávním sporu. Tak to už naštěstí není. Pojišťovna po ukončení pátrání (bývá to 30 dní) zaplatí pojištěnému škodu. 

Když se později případ objasní, případný regres bude po pachateli vymáhat sama. V případě, že se pachatel najde a najdou se u něho i ukradené věci, vrátí se majiteli a on naopak bude muset poslat pojišťovně zpět vyplacenou pojistnou částku (či její část).

Nejlevnější pojistky domácnosti kryjí jen základní rizika. Sem patří třeba požár, úder blesku či pád letadla. Vloupání tam nemusí být. Zkontrolujte si, zda vaše smlouva toto riziko kryje.

Podívejte se, jak rychle umí zloději otevřít dveře bytu. Vyloupit vás mohou nejen v létě.

Novinky v pojištění domácnosti

ALLIANZ: Mají balíčky s širokým krytím a asistencí už v základní variantě.

AXA: V balíčku Maxi je takzvaný žolík – zavazuje pojišťovnu dorovnat nabídku konkurence – pokrývá aktuální pojistná nebezpečí, ale i ta, která se mohou objevit v budoucnosti v souvislosti s rozvojem technologií – třeba poškození dronem apod. 

ČESKÁ POJIŠŤOVNA: Pojištění domácnosti kryje i jízdní kola či invalidní vozíky na území celé Evropy. Připojistit si lze IT asistenci – odvirování počítače, obnovu dat, blokování zneužitých dat.

ČPP: Mají tři balíčky s širokým krytím – liší se limity pojistných částek.

ČSOB POJIŠŤOVNA: Pojistná ochrana se vztahuje i na dvě studentská bydlení, nabízejí připojištění splátek úvěru na bydlení (hradí až šest splátek, když je poškození stavby nad 20 %). 

DIRECT: Umí pojistit například zkažené jídlo v lednici (vinou poruchy spotřebiče či výpadku proudu).

ERGO: Široké krytí a doplňkové služby už v základní variantě – auto v garáži, rozbití skla v domácnosti, škody srážkovou vodou.

GENERALI: Široké asistenční služby – od technické havárie po cykloasistenci a IT asistenci.

KOOPERATIVA: Neuplatňují podpojištění (stav, kdy pojišťovna vyplatí méně, protože jste byli pojištěni na nižší částku, než je aktuální hodnota domácnosti), pojištění i věcí ve společném nebytovém prostoru, zaplatí i únik vody (platba za vodné, stočné). Invalidní vozík a dětský kočárek zaplatí i při prosté krádeži (bez překonání překážky).

SLAVIA: V rámci pojištění domácnosti jsou pojištěny i věci v uzamčeném automobilu (v ČR), věci na studentských kolejích (v Evropě). Neuplatňují žádný limit na elektroniku.

UNIQA: Asistenční služby pomohou cyklistům s defektem či obnoví na dálku data v domácím počítači po napadení hackerem. Připojistit se dá úrazové pojištění Kutil – pro ty, kdo si sami vylepšují své bydlení a poraní se, platí i pro pád při úklidu či opaření při vaření.

Autor:
  • Nejčtenější

Mám důchodový věk, co s penzijním spořením? Zdanění výnosů se lze vyhnout

Premium Pokud máte penzijní spoření, můžete si v důchodu vybrat, zda zvolíte měsíční rentu, nebo jednorázovou výplatu. Co je...

Někdo ji udal a paradoxně tím odstartoval její podnikání. Je za to vděčná

Hana Nováčková bez práce nedokáže vydržet. A nikdy se nevzdává. Kvůli zdravotním problémům musela opustit práci, kterou...

Minimální mzda vzroste na 15 200 korun. Co růst ovlivní a kdo vydělá

Minimální měsíční mzda, za kterou podle odhadů pracuje v Česku kolem 150 tisíc zaměstnanců, v roce 2021 vzroste o 600...

Aby měla na zubní rovnátka pro dceru, musela vybrat stavební spoření

Stavební spoření založí většina lidí kvůli potřebě bydlení. Nejeden klient spořitelny peníze ale použije na zcela jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rodinné firmy nastoupil až ve středním věku. A je spokojený

Tradiční a inovativní zároveň, tak by se dala stručně charakterizovat rodinná firma Master Therm. Za více než čtvrt...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Jak vyjednat s druhými řešení „win-win“ a posilovat vztahy i kariéru

V práci i v životě musí každý z nás řešit s druhými lidmi řadu důležitých věcí. Dosáhnout při vyjednávání výsledek,...

Ovládnutí emocí v pěti krocích. Práce s nimi zásadně zlepší kvalitu života

Premium Emoce jsou zdrojem obrovské energie a vášně. Dávají našemu životu jiskru. Díky nim dokážeme podat neuvěřitelné výkony,...

Pozor na vánoční požáry. Víte, jak ochránit domácnost a co uhradí pojišťovna?

Vánoční požáry způsobily loni v Česku škody ve výši 28 milionů korun a vyžádaly si životy dvou lidí. Umíte předejít...

Nechraňme děti před zodpovědností. Způsobíme jim tím psychické problémy

Premium Peníze jsou téma, o kterém se s dětmi nemluví. Spousta lidí má za to, že kdyby se děti seznámily se světem financí...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Prožil jsem jedno z nejkrásnějších období s milovanou ženou, říká Langmajer

Jiří Langmajer (54) už je přes rok ženáč. Po boku manželky Adély Gondíkové (47) je herec spokojený, pochvaluje si život...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...