Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Jsme v Thajsku, klíč je pod rohožkou. Jak chránit byt před vloupáním

Pro „bytaře“ je období letních dovolených hlavní sezona – vybírají si byty, kde budou mít klid na práci. Vyplatí se proto dodržovat několik základních pravidel, aby nebylo poznat, že jste pryč. A kdyby ani ta nepomohla, je dobré mít aspoň kvalitní pojištění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V pojišťovnách mají celkem jasno. Nejčastější příčinou letních vloupaček je, když si majitelé domácnosti pouští „pusu na špacír“. A nejde jen o neustále připomínané sociální sítě. Ono často stačí, když každému na potkání vykládáte, kdy a kam vyrážíte. 

Kolegyně řekne doma, že zas letíte do Thajska, zatímco ona bude tradičně doma přeorávat záhonky. Její naštvaný manžel si pak u piva uleví, že mu (kvůli vám) žena vyčinila. A v hospodě je spousta „uší“. Stejné to je, když si koupíte novou drahou televizi, počítač, obraz, dostanete k výročí šperk nebo pěkný foťák.

Nepodceňte ale ani zmiňované sociální sítě. Tam můžete vystavit opravdovou pozvánku pro zloděje. Sama jsem nevěřila, kolik z mých facebookových přátel se chlubí fotkami přímo z místa dovolené a v komentářích mnohdy dokonce upřesňují termín návratu, aby se s někým domluvili, kdy přijdou na kafe. Buďte opatrnější. Vaši přátelé – ti skuteční i ti virtuální – vám určitě odpustí, když fotky z dovolené na web nahrajete až po návratu.

Další prohřešky, které přitáhnou pozornost zlodějů – nebo jim udělají radost, když se k vám už vypraví:

Pojištění domácnosti nebo nemovitosti Vám může pořádně ulevit od starostí. Najděte si to nejvýhodnější.

  • otevřené okno či balkonové dveře (zlodějům stačí i mikroventilace!)
  • elektronický zabezpečovací systém, který sice máte, ale při odchodu nezapnete
  • nezamčené dveře, šperky a cennosti volně v bytě (ne v trezoru či bankovním sejfu), plné schránky v době dovolené
  • čtrnáct dní zatažené žaluzie
  • a jedna nedovolenková chyba: nevyměněné zámky, když byt pronajmete novému nájemníkovi. A nejde jen o dobu, kdy jste na dovolené, zloději se k vám vydají klidně i v pracovní době. Lákají je třeba sportovní potřeby na balkoně. Ukradnout kolo z balkonu ve čtvrtém patře může laikovi připadat jako kousek hodný Davida Copperfielda, pojišťovny však znají i takové případy.

Když při řešení pojistné události pojišťovna zjistí, že zloděj nemusel překonávat překážku (nechali jste otevřená okna), nemusí vám zaplatit nic. A když odhalí, že jste se cenným šperkem chlubili na internetu, a najdou diskusi, že drahou úschovu v bance platit nebudete, přinejmenším zkrátí vyplacené plnění.

Zámky a dveře volte certifikované

Další chyba, která velmi znesnadní jednání s pojišťovnou: máte nedostatečně zabezpečený byt. Obyčejné zámky, obyčejné dveře. A nezabezpečené všechny vstupy – nemá cenu investovat horentní částky do bezpečnostních dveří, když současně necháte obyčejná francouzská okna na druhé straně domu. V praxi to chodí tak, že pojišťovny stanovují limity, které v případě vloupání uplatní. Nezávisle na tom, že jste si sjednali (a platili) pojistnou částku milion korun.

Příklady limitů plnění pojišťoven v závislosti na zabezpečení bytu
 jeden bezpečnostní zámek pojišťovna vyplatí nejvýše 150 000 korun
dveře pevné konstrukce, bezpečnostní zámek a jeden přídavný zámek s cylindrickou vložkou pojišťovna vyplatí nejvýše 500 000 korun, vždy však maximálně do výše sjednané pojistné částky
dveře pevné konstrukce se zvýšenou odolností proti vloupání (bezpečnostní třída 2), bezpečnostní či vícebodový uzamykací systém pojišťovna vyplatí až 800 000 korun
okna s vyšší odolností, dveře bezpečnostní třídy 3, vícebodový systém se směrově nezávislým zamykáním pojišťovna vyplatí až 1 500 000 korun
elektronický zabezpečovací systém (napojený na pult centrální ochrany)pojišťovna vyplatí celou částku, na kterou je domácnost pojištěna

Při sjednávání smlouvy vás sice pracovník pojišťovny na potřebné zabezpečení upozorní, ale obvykle netrvá na jeho předvedení – můžete ho doplnit dodatečně. Když nedbáte, nebo zapomenete, zklamání přijde ve chvíli, kdy vás skutečně vykradou a pojišťovna uplatní výše uvedené limity. Pak se může stát, že i když vám ukradli a zničili věci za milion, dostanete třeba jen oněch 150 000 korun.

A když máte jen úplně obyčejný zámek, může se to zatraceně nevyplatit. Ergo například účtuje klientům, kteří nemají minimální stanovené zabezpečení, v případě vloupání spoluúčast ve výši 99 procent. Při škodě 500 000 korun byste tedy dostali smutných pět tisíc. Požadavky své konkrétní pojišťovny najdete ve všeobecných pojistných podmínkách, prostudujte si je.

Se zlodějem se soudit nemusíte

Co se stane, když vás zloději vykradou a policie je chytne? Traduje se, že v takovém případě si budete muset s pachatelem vše vyřídit sami v občanskoprávním sporu. Tak to už naštěstí není. Pojišťovna po ukončení pátrání (bývá to 30 dní) zaplatí pojištěnému škodu. 

Když se později případ objasní, případný regres bude po pachateli vymáhat sama. V případě, že se pachatel najde a najdou se u něho i ukradené věci, vrátí se majiteli a on naopak bude muset poslat pojišťovně zpět vyplacenou pojistnou částku (či její část).

Nejlevnější pojistky domácnosti kryjí jen základní rizika. Sem patří třeba požár, úder blesku či pád letadla. Vloupání tam nemusí být. Zkontrolujte si, zda vaše smlouva toto riziko kryje.

Podívejte se, jak rychle umí zloději otevřít dveře bytu. Vyloupit vás mohou nejen v létě.

Novinky v pojištění domácnosti

ALLIANZ: Mají balíčky s širokým krytím a asistencí už v základní variantě.

AXA: V balíčku Maxi je takzvaný žolík – zavazuje pojišťovnu dorovnat nabídku konkurence – pokrývá aktuální pojistná nebezpečí, ale i ta, která se mohou objevit v budoucnosti v souvislosti s rozvojem technologií – třeba poškození dronem apod. 

ČESKÁ POJIŠŤOVNA: Pojištění domácnosti kryje i jízdní kola či invalidní vozíky na území celé Evropy. Připojistit si lze IT asistenci – odvirování počítače, obnovu dat, blokování zneužitých dat.

ČPP: Mají tři balíčky s širokým krytím – liší se limity pojistných částek.

ČSOB POJIŠŤOVNA: Pojistná ochrana se vztahuje i na dvě studentská bydlení, nabízejí připojištění splátek úvěru na bydlení (hradí až šest splátek, když je poškození stavby nad 20 %). 

DIRECT: Umí pojistit například zkažené jídlo v lednici (vinou poruchy spotřebiče či výpadku proudu).

ERGO: Široké krytí a doplňkové služby už v základní variantě – auto v garáži, rozbití skla v domácnosti, škody srážkovou vodou.

GENERALI: Široké asistenční služby – od technické havárie po cykloasistenci a IT asistenci.

KOOPERATIVA: Neuplatňují podpojištění (stav, kdy pojišťovna vyplatí méně, protože jste byli pojištěni na nižší částku, než je aktuální hodnota domácnosti), pojištění i věcí ve společném nebytovém prostoru, zaplatí i únik vody (platba za vodné, stočné). Invalidní vozík a dětský kočárek zaplatí i při prosté krádeži (bez překonání překážky).

SLAVIA: V rámci pojištění domácnosti jsou pojištěny i věci v uzamčeném automobilu (v ČR), věci na studentských kolejích (v Evropě). Neuplatňují žádný limit na elektroniku.

UNIQA: Asistenční služby pomohou cyklistům s defektem či obnoví na dálku data v domácím počítači po napadení hackerem. Připojistit se dá úrazové pojištění Kutil – pro ty, kdo si sami vylepšují své bydlení a poraní se, platí i pro pád při úklidu či opaření při vaření.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Co je za extrémně vysokými cenami bydlení

Všude slyšíme, že se Česko ocitlo v bytové krizi. Je tomu ale opravdu tak? Drtivá většina lidí má kde bydlet. Ve...

Tři dávky od státu, které pomohou domácnostem s účty za energie

Premium To, že zálohy za elektřinu a plyn od dodavatele poslední instance budou vyšší, tušil asi každý. Ale platit místo dvou...

Jednorázovým vkladem na „penzijko“ lze ušetřit několik tisíc na dani

Spoření na důchod formou doplňkového penzijního spoření nebo penzijního připojištění mají více než čtyři miliony Čechů....

Začínal u smažení hranolků, dnes šéfuje provozovnám v půlce Evropy

Ještě mu nebylo ani třicet, a už se dočkal prestižního ocenění magazínu Forbes, podle něhož patří mezi třicítku mladých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zažil období, kdy šlo do tuhého. S podporou synů se drží na špici

Richard Obyt se pustil do podnikání se třemi kolegy pár let po sametové revoluci. Jako ekonomický ředitel a společník...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Co vše lze vyřídit online a kam stále musíme osobně?

Spočítali jste, kolik času trávíme na úřadech? Nebo vám to nevadí? Naštěstí vznikají nová technologická řešení a tak...

Jak čelit podvodníkům a rozpoznat signály, které je prozradí

Podvodníci dneška většinou nevyhlížejí jako v minulosti. Jejich aktivity bývají sofistikovanější a spektrum jejich...

Za jakých podmínek lze darovat nemovitost mezi manžely, radí advokátka

Některé manželské páry se rozhodnou pro darování nemovitosti mezi manžely. Důvodem může být třeba hypotéka i složité...

Kde a jak na nás působí Barnumův efekt a proč mu nepropadat

Víte, co spojuje časopisecké testy a horoskopy, věštce, jasnovidce, léčitele či představitele nejrůznější esoterických,...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...