Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Půjčila mu 100 tisíc, když peníze nevracel, uměla si ho dobře ohlídat

aktualizováno 
Počty bankrotářů v Česku přibývají. Každý osobní bankrot přitom výrazně zasahuje nejen do života dlužníka, ale i jeho věřitelů. Praxe potvrzuje, že řada lidí, kteří půjčili třeba svým blízkým či dobrým známým, musí být velmi aktivní a dlužníka si dobře ohlídat, aby o své peníze nepřišli.

V případě osobního bankrotu dlužníka velká řada věřitelů nestihne svoji pohledávku přihlásit včas. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Příkladem je paní Irena, jejíž případ pomáhali řešit právníci Poradny věřitele.cz. Půjčila svému známému 100 tisíc korun. Ten jí zpočátku splácel peníze podle domluveného harmonogramu, ale po třech splátkách se začal vymlouvat, oddalovat termíny plateb, a pokud už nějaké peníze poslal, šlo jen o malé částky. Nakonec přestal platit úplně. Irena to nevzdala, známý jí stále dlužil vysokou částku, celkem 80 tisíc korun.

„Prostřednictvím advokáta podala návrh na vydání platebního rozkazu. Soud její žádosti vyhověl a dlužníkovi uložil povinnost paní Ireně tuto částku zaplatit. Ten však nezačal své závazky hradit ani na základě platebního rozkazu, takže nakonec musel zasáhnout až exekutor. V průběhu dalšího zhruba půl roku se exekutorovi podařilo z platu dlužníka ve prospěch paní Ireny získat dalších 14 tisíc,“ přibližuje Kateřina Procházková, mluvčí poradenského portálu Poradna věřitele.cz.

Dlužník požádal soud o povolení osobního bankrotu

Známý paní Ireny měl ale více věřitelů, a protože nestíhal splácet ani těm, podal letos v červenci návrh na osobní bankrot, který mu byl povolen 28. srpna. Irena se o tom dozvěděla od právníků. Aby ze svých peněz ještě něco získala, musela svoji pohledávku s jejich pomocí přihlásit u příslušného soudu, a to nejpozději do 30 dní. Pokud by tento termín propásla, pak by ze zbývajících 66 tisíc už nikdy nic neviděla. Termín naštěstí stihla, v následujících pěti letech tak v pravidelných splátkách získá zpět minimálně 30 procent z dlužné částky.

V případě osobního bankrotu dlužníka však velká řada věřitelů nestihne svoji pohledávku přihlásit včas a je-li pohledávka nezajištěná například zástavním právem k nemovitosti dlužníka, věřitel o své peníze přijde,“ upozorňuje Kateřina Procházková.

Jak je to možné? Jednoduše proto, že dlužníci nemají ze zákona povinnost informovat své věřitele, že požádali soud o povolení osobního bankrotu. Je tak jen a jen na aktivitě věřitele, aby si svého dlužníka ohlídal, alespoň jednou za měsíc otevřel insolventní rejstřík na stránkách www.justice.cz a prověřil si, zda jeho dlužník náhodou nepodal návrh na osobní bankrot.

„S rostoucím počtem osobních bankrotů roste i procento rozhořčených věřitelů, kteří nejčastěji z neznalosti zákona přicházejí o své peníze,“ upozorňuje advokát Tomáš Chalupa spolupracující s portálem Poradna věřitele.cz. Jak dodává, čím dál častěji se setkává i s případy, kdy se kvůli insolvenci dlužníka dostanou do velkých finančních potíží sami věřitelé.

Při půjčování peněz se proto vždy vyplatí velká obezřetnost. Rozhodně nepůjčujte bez písemné smlouvy či jiného dokladu o půjčce, jako je například směnka. Pokud chcete půjčit větší sumu peněz, žádejte po svém dlužníkovi zástavu. Získáte tak pozici zajištěného věřitele. „Zajištěnému věřiteli zůstává zachováno právo domáhat se uspokojení pohledávky z výtěžku zpeněžení tohoto majetku na rozdíl od nezajištěného věřitele, který takové privilegium nemá,“ vysvětluje advokát Tomáš Chalupa. Jinými slovy – v případě, že by dlužník peníze nevrátil, můžete po uplynutí splatnosti zastavenou věc později zpeněžit.

A jak postupovat, když dlužník přestane vracet půjčené peníze a směřuje k osobnímu bankrotu ? Právníci právní poradny věřitele doporučují držet se několika zásad:

 • Dlužníky je nutné čas od času kontrolovat v insolvenčním rejstříku – ideálně jednou měsíčně, pokud chcete stihnout soudem určený termín a podat přihlášku včas, abyste o své peníze nepřišli.
 • Na tuto kontrolu nesmíte zapomenout ani v případě, že se už pustíte do soudního vymáhání pohledávky, obzvlášť pokud nemáte právního zástupce.
 • Jestliže zjistíte, že dlužník podal návrh na oddlužení, rozhodně doporučujeme konzultaci s právníkem – v příslušném rozhodnutí insolvenčního soudu je uvedený i termín, do kdy je nutné pohledávku přihlásit.
 • Věřitel musí svoji pohledávku přihlásit nejen včas, ale také formálně správně, a k tomu je nutné řádně vyplnit příslušné formuláře.
 • Zároveň doporučujeme stále sledovat vývoj insolvenčního řízení dlužníka, aktivně se účastnit projednávání případu v insolvenčním řízení, chodit na věřitelské schůze a zajistit si tak co největší uspokojení pohledávek.
 • Po řádném uplynutí pětileté lhůty, po kterou probíhá oddlužení, by si měl věřitel nebo jeho právní zástupce ještě ověřit, zda dlužník k soudu podal návrh na osvobození od placení pohledávek, zjistí tak aktuální stav svých vymahatelných pohledávek.
Autor:
 • Nejčtenější

Vsadili na tradiční řemeslo. Úspěšně podnikají už třicet let

Začínali v malé dílně o 16 m2. Postupně se rozšiřovali, stěhovali, nabírali zaměstnance. Dnes kromě čalounictví rodinná...

Daňové přiznání za rok 2019: využijte chytré interaktivní formuláře

Za rok 2019 podávají daňové přiznání nejen živnostníci, podnikatelé či umělci a další osoby samostatně výdělečně činné,...

Nový trend na trhu práce: hledá se dělník, který z firmy neodejde

Už několik let se šušká, že jejich práci převezmou stroje a v moderních výrobách už pro ně nezbude místo. Zatím tomu...

Manželovy děti mě málem připravily o bydlení, pomohla mi zpětná hypotéka

Starší lidé, kteří nečekaně potřebují vyšší částku, si často myslí: Jsem moc starý, nikdo mi hypotéku či půjčku nedá......

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme aktuální nabídku spořicích účtů. Některé banky zvýšily úroky

Spořicí účty sice inflaci neporazí, přesto na nich mají Češi spoustu peněz. Kolik vynášejí a jaký je trend v úrokových...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

 • Další z rubriky

Devět zbytečností, které nám zaručeně berou čas

Říká se, že čas jsou peníze. V běžném i pracovním životě se však často o svůj čas okrádáme a chybí nám pak na...

Zažíváte stres z nedostatku peněz? První pomoc může být finanční bilance

Mzdy a platy sice rostou, zvyšují se ale také ceny. Stále více lidí se tak dostává do situace, kdy mají potíže vyjít se...

Věno a výbava nejsou přežitek, říkají Češi. Mění se však forma výbav

Tradici chystání výbavy pro mladé berou Češi stále vážně. Téměř 64 procent Čechů říká, že je rodiče vybavili do života...

PORADNA: Pronajímám byt neteři, musíme sepsat smlouvu? A budu platit daně?

Pokud vlastníte dům plný nájemníků, je jasné, že příjmy z pronájmů musíte zdanit. Jak to ale bude v případě, že v...

Najdete na iDNES.cz