Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Půjčila mu 100 tisíc, když peníze nevracel, uměla si ho dobře ohlídat

Počty bankrotářů v Česku přibývají. Každý osobní bankrot přitom výrazně zasahuje nejen do života dlužníka, ale i jeho věřitelů. Praxe potvrzuje, že řada lidí, kteří půjčili třeba svým blízkým či dobrým známým, musí být velmi aktivní a dlužníka si dobře ohlídat, aby o své peníze nepřišli.

V případě osobního bankrotu dlužníka velká řada věřitelů nestihne svoji pohledávku přihlásit včas. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Příkladem je paní Irena, jejíž případ pomáhali řešit právníci Poradny věřitele.cz. Půjčila svému známému 100 tisíc korun. Ten jí zpočátku splácel peníze podle domluveného harmonogramu, ale po třech splátkách se začal vymlouvat, oddalovat termíny plateb, a pokud už nějaké peníze poslal, šlo jen o malé částky. Nakonec přestal platit úplně. Irena to nevzdala, známý jí stále dlužil vysokou částku, celkem 80 tisíc korun.

„Prostřednictvím advokáta podala návrh na vydání platebního rozkazu. Soud její žádosti vyhověl a dlužníkovi uložil povinnost paní Ireně tuto částku zaplatit. Ten však nezačal své závazky hradit ani na základě platebního rozkazu, takže nakonec musel zasáhnout až exekutor. V průběhu dalšího zhruba půl roku se exekutorovi podařilo z platu dlužníka ve prospěch paní Ireny získat dalších 14 tisíc,“ přibližuje Kateřina Procházková, mluvčí poradenského portálu Poradna věřitele.cz.

Dlužník požádal soud o povolení osobního bankrotu

Známý paní Ireny měl ale více věřitelů, a protože nestíhal splácet ani těm, podal letos v červenci návrh na osobní bankrot, který mu byl povolen 28. srpna. Irena se o tom dozvěděla od právníků. Aby ze svých peněz ještě něco získala, musela svoji pohledávku s jejich pomocí přihlásit u příslušného soudu, a to nejpozději do 30 dní. Pokud by tento termín propásla, pak by ze zbývajících 66 tisíc už nikdy nic neviděla. Termín naštěstí stihla, v následujících pěti letech tak v pravidelných splátkách získá zpět minimálně 30 procent z dlužné částky.

V případě osobního bankrotu dlužníka však velká řada věřitelů nestihne svoji pohledávku přihlásit včas a je-li pohledávka nezajištěná například zástavním právem k nemovitosti dlužníka, věřitel o své peníze přijde,“ upozorňuje Kateřina Procházková.

Jak je to možné? Jednoduše proto, že dlužníci nemají ze zákona povinnost informovat své věřitele, že požádali soud o povolení osobního bankrotu. Je tak jen a jen na aktivitě věřitele, aby si svého dlužníka ohlídal, alespoň jednou za měsíc otevřel insolventní rejstřík na stránkách www.justice.cz a prověřil si, zda jeho dlužník náhodou nepodal návrh na osobní bankrot.

„S rostoucím počtem osobních bankrotů roste i procento rozhořčených věřitelů, kteří nejčastěji z neznalosti zákona přicházejí o své peníze,“ upozorňuje advokát Tomáš Chalupa spolupracující s portálem Poradna věřitele.cz. Jak dodává, čím dál častěji se setkává i s případy, kdy se kvůli insolvenci dlužníka dostanou do velkých finančních potíží sami věřitelé.

Při půjčování peněz se proto vždy vyplatí velká obezřetnost. Rozhodně nepůjčujte bez písemné smlouvy či jiného dokladu o půjčce, jako je například směnka. Pokud chcete půjčit větší sumu peněz, žádejte po svém dlužníkovi zástavu. Získáte tak pozici zajištěného věřitele. „Zajištěnému věřiteli zůstává zachováno právo domáhat se uspokojení pohledávky z výtěžku zpeněžení tohoto majetku na rozdíl od nezajištěného věřitele, který takové privilegium nemá,“ vysvětluje advokát Tomáš Chalupa. Jinými slovy – v případě, že by dlužník peníze nevrátil, můžete po uplynutí splatnosti zastavenou věc později zpeněžit.

A jak postupovat, když dlužník přestane vracet půjčené peníze a směřuje k osobnímu bankrotu ? Právníci právní poradny věřitele doporučují držet se několika zásad:

  • Dlužníky je nutné čas od času kontrolovat v insolvenčním rejstříku – ideálně jednou měsíčně, pokud chcete stihnout soudem určený termín a podat přihlášku včas, abyste o své peníze nepřišli.
  • Na tuto kontrolu nesmíte zapomenout ani v případě, že se už pustíte do soudního vymáhání pohledávky, obzvlášť pokud nemáte právního zástupce.
  • Jestliže zjistíte, že dlužník podal návrh na oddlužení, rozhodně doporučujeme konzultaci s právníkem – v příslušném rozhodnutí insolvenčního soudu je uvedený i termín, do kdy je nutné pohledávku přihlásit.
  • Věřitel musí svoji pohledávku přihlásit nejen včas, ale také formálně správně, a k tomu je nutné řádně vyplnit příslušné formuláře.
  • Zároveň doporučujeme stále sledovat vývoj insolvenčního řízení dlužníka, aktivně se účastnit projednávání případu v insolvenčním řízení, chodit na věřitelské schůze a zajistit si tak co největší uspokojení pohledávek.
  • Po řádném uplynutí pětileté lhůty, po kterou probíhá oddlužení, by si měl věřitel nebo jeho právní zástupce ještě ověřit, zda dlužník k soudu podal návrh na osvobození od placení pohledávek, zjistí tak aktuální stav svých vymahatelných pohledávek.
Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

KOMENTÁŘ: Proč a jak si dát informační dietu

Závazek dát si informační dietu se pochopitelně netýká jakýchkoli informací. Rozumná informační dieta se týká především...

Online krádeží se nezbavíme, nutné je zvýšení bezpečnosti. Jak na to?

Útoky na bankovní účty jsou čím dál častější. Riziko online krádeží ale můžeme snížit například používáním...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

Virtuální, nebo osobní bankéřka. Víte, co která umí? Otestujte si své znalosti

Umělá inteligence prostupuje do téměř všech oblastí našeho života a finance nejsou výjimkou. Možná už znáte bankovní...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...