Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena nepříjemnými fyzickými symptomy. Ty ale můžete snadno zmírnit sami. Techniku, které vám k tomu pomůže, přibližuje psycholožka Radka Loja.

Radka Loja | foto: archiv Radky Loja

Strach je přirozená reakce těla na hrozbu, která nám pomáhá přežít. Když se na nás například vrhne hladový medvěd, naše tělo okamžitě zareaguje. Srdce začne bušit, vyplaví se adrenalin a během zlomku vteřiny se rozhodujeme, jestli budeme bojovat nebo utečeme. Tato reakce je normální a nezbytná.

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

Když se vám ale uprostřed běžného dne nečekaně náhle zrychlí tep, pocítíte závratě, ztrácíte kontrolu sami na sebou, před očima se vám mihotají různé obrazy, slyšíte zvláštní zvuky nebo se nemůžete nadechnout, jde o intenzivní epizodu strachu a obav. To je úzkost, která někdy přerůstá do paniky.

Varovné signály

Jednou z hlavních příčin úzkostí a záchvatů paniky jsou potlačované nebo přehlížené varovné signály. K tělesným varovným signálům mohou patřit například žaludeční a střevní potíže, náhlé zhoršení zraku, kožní vyrážky, tiky, bolesti hlavy, třes rukou, bušení srdce, bolesti zad a kloubů a potíže s polykáním.

Když tyto varovné signály ignorujeme, hromadí se vnitřní napětí, které přerůstá v psychické varovné signály. Ty mohou zahrnovat zhoršení vnímání a soustředění, ztrátu motivace nebo bezdůvodný smutek. Samotná panika je pak nejkřiklavějším signálem, že něco v našem životě potřebuje změnu.

Druhotný zisk z nemoci

Někdy se lidé svých panických atak sice velmi rychle zbaví, ale za pár týdnů nebo měsíců jsou jimi stiženi znovu. Často je v takových případech v pozadí tzv. „druhotný zisk z nemoci“. Hovoříme o něm tehdy, když postižení sice na jedné straně svou úzkostnou poruchou trpí, ale na druhé na straně z ní mají i skrytou výhodu, kterou si mnohdy ani sami neuvědomují.

Ve snech se zrodily i vynálezy. Odkud se sny berou a jak jim porozumět

Třeba se k nim jejich partner v důsledku ošklivých záchvatů úzkosti opět začal chovat ohleduplněji a pozorněji. Nebo jim slouží jako legitimní omluva, proč už nemusí vykonávat tolik práce nebo navštěvovat tchyni. Úzkostná porucha se tak často stává nevědomým východiskem, jak se zbavit povinností, kterým už nejsme schopni dostát.

Navyklé negativní myšlenkové programy

Myšlení je ve své podstatě auditivní a vizuální proces. Když přemýšlíte, slyšíte v hlavě promlouvat svůj hlas a vidíte obrazy. Klidně si to hned vyzkoušejte. Myslete si a v duchu po sobě opakujte následující větu: „Už se těším, že budu brzy zase úplně zdravý.“

Radka Loja

  • Psycholožka, lektorka a koučka, autorka knihy „Emoce pod kontrolou“ a „Myšlení pod kontrolou“, spoluautorka knihy „Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti“.
  • Vede akreditované kurzy koučinku se zaměřením na celkový osobní rozvoj a leadership, poskytuje individuální koučink a psychologické poradenství.
  • Je spoluautorkou webu emoční inteligence www.mindtrix.cz.

Všimli jste si toho? Nejenže jste to slyšeli v hlavě říkat svým hlasem, ale i energie, kterou jste pocítili, se s pravděpodobně trochu zvýšila. Všimli jste si také vnitřních obrazů? To, co si sami říkáme ve svých myšlenkách a jaké vnitřní obrazy si vytváříme, má okamžitý vliv na vaše pocity. Každá představa a slovo má ve skutečnosti mnohem větší váhu, než si dokážeme představit.

A právě úzkost může také způsobovat naučený způsob myšlení. Často k sobě mluvíme negativně a vytváříme si pesimistické obrazy, mnohdy i v banálních situacích. Jako například když nám na zem spadne mobil, zapomeneme odepsat na sms, kolega nás nepozdraví, šéf nás nepochválí, objeví se myšlenky typu „jsem k ničemu“, „něco jsem asi pokazil/a“ a podobně. Takové myšlenky na principu asociace vyvolají další podobné myšlenky a spirála se roztáčí.

Pokud něco děláme dlouho a opakovaně, vytvářejí se v našem mozku paměťové stopy a automatické návyky, které nás udržují v těchto vzorcích myšlení. A co se opakuje, má samovolnou tendenci se opakovat. Abychom se z tohoto začarovaného kruhu dostali, je potřeba naši mysl převychovat. To znamená vytvořit si nové, pozitivní myšlenkové návyky a vzorce, které nahradí ty staré a škodlivé, tak trochu převychovat naši mysl. A k tomu nám může pomoci „Technika 10 vět“.

Technika 10 vět

Příprava
Najděte si klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit, a vezměte si něco na psaní.

Začněte větou: „Jak vypadá můj život, když je opravdu skvělý.“

Popis oblastí: Stručně si popište deset oblastí (témat) svého života, napište si 10 vět. Pište vždy co chcete, ne co nechcete. Například větu „Nemám úzkosti.“ přepište do tvaru „Jsem zdravý.“ Pište věty v přítomném čase a používejte jen pozitivní výrazy. Příklady vět: „Přistupuji k sobě jako ke svému nejlepšímu příteli. Mluvím k sobě laskavě a trávím čas jen s lidmi, se kterými se cítím dobře.“ „Obohacuji svůj život různými krásnými činnostmi, jako je malování, hraní na kytaru nebo procházky v přírodě, a těší mě, že se můj akční rádius každý týden rozšiřuje.“

Téma dne: Každý den si zvolte jednu větu jako své „téma dne“. Berte věty postupně, jak jdou za sebou.

Ranní rituál: Ráno, když vstanete, přečtěte si celý seznam a připomeňte si téma dne.

Během dne: Kdykoli si během dne uvědomíte, že myslíte negativně, zaměřte se na své téma dne a vytvářejte si pozitivní obrazy a vnitřní řeč.

Večerní praxe: Večer se pohodlně usaďte, nastavte si časovač na 15 minut a soustřeďte se na téma dne a vytvářejte si představy. Je velmi zajímavé, kam se až v představách můžete dostat a co všechno můžete mentálně vytvořit.

Doporučuji techniku provádět, bez přerušení, minimálně 30 dní. Cítit se alespoň o trošku lépe byste se mohli již druhý den.

Úzkosti jsou hlasem vaší psychiky, který vás volá k akci. Neignorujte ho. Místo toho se na něj zaměřte a zjistěte, co vám vaše tělo a mysl chtějí říct. Pomocí techniky deseti vět můžete přetvořit své myšlenkové vzorce a dosáhnout většího klidu a spokojenosti ve svém životě.

Buďte k sobě laskaví a naslouchejte svému tělu. Úzkosti jsou také příležitostí k hlubšímu pochopení sebe sama a k dosažení vnitřního klidu. Život je příliš krátký na to, abyste udržovali špatné vztahy, setrvávali v mizerné práci nebo zůstávali v prostředí, které vám neposkytuje respekt a lásku, kterou si zasloužíte. Žijte podle hesla: Miluj tuto situaci, opusť ji, nebo něco změň.

Autor:
  • Nejčtenější

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč a jak investovat do umění a co ovlivňuje hodnotu díla

Umělecká díla zpravidla nevznikají s cílem vytvořit nástroj investování. Často však tuto schopnost mají. Předpokladem je, že se při tomto investování řídíme určitými pravidly. Co brát do úvahy,...

15. července 2024

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

KVÍZ: Jak vám v létě pomůže vaše zdravotní pojišťovna?

Letní měsíce jsou nejen obdobím radosti a odpočinku, ale také časem, kdy se můžeme setkat se specifickými zdravotními výzvami. V těchto situacích vám mohou pomoci také služby zdravotních pojišťoven....

21. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...