Usmlouvat z ceny bytu dnes můžete i statisíce

aktualizováno 
Už dlouho nebyla tak příznivá doba ke smlouvání o ceně nemovitosti jako nyní. Prodávající, kteří před půlrokem pověsili na web svůj inzerát, mají nervy našponované – sem tam přijde někdo na prohlídku, ale s koupí váhá. Mnozí už nechali prodejní cenu o něco "zhubnout", ale stejně nemohou prodat. Chystáte-li se tedy kupovat nemovitost, máte jedinečnou možnost vyjednat si příznivou cenu.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Běla FialováiDNES.cz

Úspěšní ve smlouvání budete hlavně v případech, kdy je inzerovaná částka hodně vyšponovaná. Anebo když je prodávající pod tlakem a na prodej spěchá: třeba chce peníze na následnou koupi jiné nemovitosti, nebo má dluhy a potřebuje rychle hotovost.

"Nejběžnější sleva je pět procent. Pokud je navíc nemovitost na špatné adrese a v zanedbaném stavu, můžete snížit cenu o 10 až 15 procent, výjimečně až o 20 procent," tvrdí Jiří Fajkus z realitní společnosti Real Spektrum. "Desetiprocentní sleva může na starším panelovém bytě v Brně představovat až 200 tisíc korun, na rodinném domě i dvojnásobek."

Narazíte-li však na majitele, který na prodej nespěchá, pravděpodobně se vám podaří vyjednat slevu maximálně několik desítek tisíc korun, nebo také neuspějete vůbec. "Pokud o nemovitost opravdu stojíte, požadujte reálnou slevu a postupujte obzvláště s citem," radí David Černík z firmy Maxima Reality. "Majitel totiž může mít více zájemců a vy pak nemusíte nemovitost získat, i když se nakonec vrátíte k původní nabídce.“

Jakých argumentů můžete při licitování o ceně využít?

1. Byt leží v nabídce dlouho
Dejte najevo, že víte, v jaké situaci se prodávající nachází – že se marně snaží byt prodat už řadu měsíců a zájemců moc neměl. Nabídněte rychlé jednání za slevu z ceny.

2. Budou nutné další investice
Tenhle argument je jedním z nejpádnějších. Pokud je byt ve špatném technickém stavu – okny táhne, jádro je z umakartu, podlahy na vyhození... a vy vidíte, že do něj budete muset "nalít" další půlmilion, požadavek na slevu bude znít logicky. A kdyby se prodávající bránil, že takové výdaje to zase nebudou, můžete si přizvat nezávislého odborníka, který investici vyčíslí.

3. Vedle se prodává levněji
"Smlouvat můžete i na základě porovnání cen bytů v dané lokalitě," dává další tip realitní expert Josef Fluger. Než se tedy sejdete s prodávajícím či realitním makléřem, zjistěte si, za kolik se prodávají podobné byty na stejném místě. Najdete-li nějaký levnější, zkuste takovou cenu vyjednat i pro sebe.

4. Lokalita není právě ideální
Slevit by prodávající mohl i v případě, když mu vypočítáte všechny nedostatky, které má lokalita (je to rušné místo, hůře dostupné centru města, chybí tu obchody, není kde zaparkovat...) či bytový dům (potřeboval by rekonstrukci, není v něm výtah...).

5. Dám vám peníze na ruku
Každého prodávajícího potěší, když uslyší, že se obchod nebude zdržovat vyřizováním hypotéky. Můžete-li kupní cenu složit okamžitě v hotovosti, budete tím bezesporu ve výhodě oproti jiným zájemcům. A můžete tím argumentovat: když mi slevíte, po vyřízení všech náležitostí budete mít peníze na účtu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz