Je výhodnější topit plynem, nebo elektřinou?

aktualizováno 
Provoz plynového kotle je komfortní a ekologický. Elektřina je zase dostupná v každé domácnosti, ale je výrazně dražší než plyn. Jednoznačná odpověď na otázku, jestli je výhodnější topit plynem, nebo elektřinou, neexistuje. Záleží na mnoha faktorech.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bude-li vám soused tvrdit, že díky novému plynovému kotli ušetřil tisíce korun ročně, může mít pravdu. To však neznamená, že to bude platit i ve vašem případě. Při výběru způsobu vytápění je třeba vzít v potaz například to, o jaký typ stavby se jedná, jakou má energetickou náročnost a jaké by vás čekaly pořizovací náklady, zkrátka návratnost investice. Co je výhodného pro jednoho, nemusí se vyplatit druhému.

Vytápění plynem: ekologické a levné

V dnešní době, kdy se velký důraz klade na ochranu životního prostředí, je vytápění plynem stavěno na piedestal. Vytápění plynem je nejen pohodlné, ale také ekologické. Pro ty, kteří mají přípojku na plyn, je to dobrá zpráva. Ti ostatní si musí vystačit s možnostmi, které mají. Nechat si vybudovat plynovou přípojku na vlastní náklady je totiž opravdu drahé.

Oproti vytápění tuhými palivy je plyn čisté palivo. Plynové kotle se ovládají jednoduše, stačí otočit knoflíkem. Už žádné nošení dříví, skládání uhlí a neustále přikládání. Potřebné nejsou ani žádné speciální skladovací prostory, plyn k vám proudí trubkami. Nemusí přitom jít pouze o vytápění, kondenzační kotel zvládne vytopit dům i ohřát teplou vodu.

Plynový kotel je ideální zejména ve větších nezateplených domech. Vytápění elektřinou by zde znamenalo velkou spotřebu, a tím pádem i vysoké náklady. Při výběru plynového kotle sledujte emisní třídu, která odráží tvorbu škodlivých emisí, účinnost, bezpečnost i efektivitu vytápění. Čím vyšší emisní třída, tím lepší kotel jste si vybrali.

Výběrem plynového kotle ovšem cesta za nižšími náklady za vytápění nekončí. Pokračujte porovnáním dodavatelů plynu – najděte si levnějšího dodavatele se solidními podmínkami. Změna dodavatele energie je zdarma a probíhá jen na papíře.

Elektřina je všude kolem nás

Porovnejte si ceny energií a najděte si toho nejvýhodnějšího dodavatele.

Ono se lehko řekne: Topte plynem, je to levnější. Pokud nemáte plynovou přípojku, je váš výběr omezený. Jednou z možností je vytápění elektřinou, například přímotopy, akumulačními kamny nebo tepelnými čerpadly. Elektřina je všude, její cena je přece jen výrazně dražší než plyn. Existují ovšem situace, kdy se vytápění elektřinou vyplatí.

Domácnosti, které topí elektřinou, mohou požádat o nižší distribuční sazbu D45d. V takovém případě je jim každý den po dobu dvaceti hodin účtována nižší sazba za takzvaný noční proud. Nejvhodnější je vytápění elektřinou u pasivních domů. Energeticky šetrné domy mají natolik nízkou celkovou spotřebu energie, že pro běžný provoz domácnosti, vytápění i ohřev vody je elektřina lepší a výhodnější než pořizování drahého plynového kotle nebo tepelného čerpadla.

I na elektřině můžete ušetřit změnou dodavatele. Pokud si porovnáte ceny svého dodavatele s konkurencí, můžete najít nabídku, která vám bude lépe vyhovovat, a navíc bude levnější.

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Další z rubriky

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Odečíst úroky z daní můžete i při koupi pozemku

Ilustrační snímek

Zákon stanovuje, že je možné odečíst z daní úroky z úvěru, který byl prokazatelně použit na pořízení vlastního bydlení....

Jak fungují fondy životního cyklu a pro koho jsou investiční možností

Ilustrační nímek

Jedna ze zásad dlouhodobého investování do podílových fondů je neriskovat ve chvíli, kdy se mají vybrat zainvestované...

Nový hlas z ČNB: Češi, pracujte a více spořte!

Nový hlas z ČNB: Češi, pracujte a více spořte!

Kurzy.cz Vývoj koruny není v tomto týdnu moc vzrušující. Domácí kalendář je bez klíčových dat, přičemž na zahraniční dění, obzvl...

Najdete na iDNES.cz