Je výhodnější topit plynem, nebo elektřinou?

aktualizováno 
Provoz plynového kotle je komfortní a ekologický. Elektřina je zase dostupná v každé domácnosti, ale je výrazně dražší než plyn. Jednoznačná odpověď na otázku, jestli je výhodnější topit plynem, nebo elektřinou, neexistuje. Záleží na mnoha faktorech.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bude-li vám soused tvrdit, že díky novému plynovému kotli ušetřil tisíce korun ročně, může mít pravdu. To však neznamená, že to bude platit i ve vašem případě. Při výběru způsobu vytápění je třeba vzít v potaz například to, o jaký typ stavby se jedná, jakou má energetickou náročnost a jaké by vás čekaly pořizovací náklady, zkrátka návratnost investice. Co je výhodného pro jednoho, nemusí se vyplatit druhému.

Vytápění plynem: ekologické a levné

V dnešní době, kdy se velký důraz klade na ochranu životního prostředí, je vytápění plynem stavěno na piedestal. Vytápění plynem je nejen pohodlné, ale také ekologické. Pro ty, kteří mají přípojku na plyn, je to dobrá zpráva. Ti ostatní si musí vystačit s možnostmi, které mají. Nechat si vybudovat plynovou přípojku na vlastní náklady je totiž opravdu drahé.

Oproti vytápění tuhými palivy je plyn čisté palivo. Plynové kotle se ovládají jednoduše, stačí otočit knoflíkem. Už žádné nošení dříví, skládání uhlí a neustále přikládání. Potřebné nejsou ani žádné speciální skladovací prostory, plyn k vám proudí trubkami. Nemusí přitom jít pouze o vytápění, kondenzační kotel zvládne vytopit dům i ohřát teplou vodu.

Plynový kotel je ideální zejména ve větších nezateplených domech. Vytápění elektřinou by zde znamenalo velkou spotřebu, a tím pádem i vysoké náklady. Při výběru plynového kotle sledujte emisní třídu, která odráží tvorbu škodlivých emisí, účinnost, bezpečnost i efektivitu vytápění. Čím vyšší emisní třída, tím lepší kotel jste si vybrali.

Výběrem plynového kotle ovšem cesta za nižšími náklady za vytápění nekončí. Pokračujte porovnáním dodavatelů plynu – najděte si levnějšího dodavatele se solidními podmínkami. Změna dodavatele energie je zdarma a probíhá jen na papíře.

Elektřina je všude kolem nás

Porovnejte si ceny energií a najděte si toho nejvýhodnějšího dodavatele.

Ono se lehko řekne: Topte plynem, je to levnější. Pokud nemáte plynovou přípojku, je váš výběr omezený. Jednou z možností je vytápění elektřinou, například přímotopy, akumulačními kamny nebo tepelnými čerpadly. Elektřina je všude, její cena je přece jen výrazně dražší než plyn. Existují ovšem situace, kdy se vytápění elektřinou vyplatí.

Domácnosti, které topí elektřinou, mohou požádat o nižší distribuční sazbu D45d. V takovém případě je jim každý den po dobu dvaceti hodin účtována nižší sazba za takzvaný noční proud. Nejvhodnější je vytápění elektřinou u pasivních domů. Energeticky šetrné domy mají natolik nízkou celkovou spotřebu energie, že pro běžný provoz domácnosti, vytápění i ohřev vody je elektřina lepší a výhodnější než pořizování drahého plynového kotle nebo tepelného čerpadla.

I na elektřině můžete ušetřit změnou dodavatele. Pokud si porovnáte ceny svého dodavatele s konkurencí, můžete najít nabídku, která vám bude lépe vyhovovat, a navíc bude levnější.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Mladí hledají bydlení stále častěji mimo velká centra. Vyplatí se to

Ilustrační foto

Na koupi bytu na hypotéku v Praze nebo Brně často nedosahují už nejenom takzvaní singles, ale i mnoho mladých párů,...

Jak umí s láskou na pracovišti zatočit zaměstnavatel. Hrozí výpověď?

Ilustrační foto

On firmě šéfuje, ona zastává na témže pracovišti funkci hlavní účetní. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby to nebyli...

Motýlím křídlům dávají nový rozměr. Proměňují je ve šperky

Lenka Davidová (vlevo) a Jana Uhlířová (vpravo) společně podnikají od roku 2018.

Když Lenka Davidová a Jana Uhlířová někomu řeknou, v čem podnikají, dočkají se různých reakcí. Pro některé je to skvělý...

Daně bez chyb: tipy pro studenty, důchodce a lidi na rodičovské

Ilustrační snímek

Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen dva týdny. Posledním dnem pro odevzdání daňového formuláře je...

Další z rubriky

Můžu vybírat peníze z manželova účtu, když dědictví není vypořádáno?

Ilustrační snímek

Bankovní účet smrtí jeho majitele nezaniká, ale zůstatek na účtu ke dni úmrtí je součástí dědictví. Můžou se z účtu...

KVÍZ: Vyznáte se v názvech profesí v angličtině?

Ilustrační snímek

Angličtina proniká do mnoha oblastí našeho života, ten pracovní nevyjímaje. Víte, co dělá Billing Specialist a jaký je...

Sousedi si stěžují, že můj pes štěká. Může mi někdo chov psa zakázat?

Ilustrační snímek

Majitel zvířete nejspíš řekne, že mu jeho mazlíček působí jen samou radost. Stejný názor ale nemusí mít soused, kterého...

Matky zuří dál: Důchody vzrostly za 10 let o tisíce, rodičovská vůbec

Matky zuří dál: Důchody vzrostly za 10 let o tisíce, rodičovská vůbec

Kurzy.cz Zatímco důchody se v posledních deseti letech zvyšovaly několikrát, rodičovský příspěvek se naposledy měnil v roce 2008...

HIT HOFMAN, s.r.o.
Elektrotechnik - testování elektronik

HIT HOFMAN, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz