Je výhodnější topit plynem, nebo elektřinou?

aktualizováno 
Provoz plynového kotle je komfortní a ekologický. Elektřina je zase dostupná v každé domácnosti, ale je výrazně dražší než plyn. Jednoznačná odpověď na otázku, jestli je výhodnější topit plynem, nebo elektřinou, neexistuje. Záleží na mnoha faktorech.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bude-li vám soused tvrdit, že díky novému plynovému kotli ušetřil tisíce korun ročně, může mít pravdu. To však neznamená, že to bude platit i ve vašem případě. Při výběru způsobu vytápění je třeba vzít v potaz například to, o jaký typ stavby se jedná, jakou má energetickou náročnost a jaké by vás čekaly pořizovací náklady, zkrátka návratnost investice. Co je výhodného pro jednoho, nemusí se vyplatit druhému.

Vytápění plynem: ekologické a levné

V dnešní době, kdy se velký důraz klade na ochranu životního prostředí, je vytápění plynem stavěno na piedestal. Vytápění plynem je nejen pohodlné, ale také ekologické. Pro ty, kteří mají přípojku na plyn, je to dobrá zpráva. Ti ostatní si musí vystačit s možnostmi, které mají. Nechat si vybudovat plynovou přípojku na vlastní náklady je totiž opravdu drahé.

Oproti vytápění tuhými palivy je plyn čisté palivo. Plynové kotle se ovládají jednoduše, stačí otočit knoflíkem. Už žádné nošení dříví, skládání uhlí a neustále přikládání. Potřebné nejsou ani žádné speciální skladovací prostory, plyn k vám proudí trubkami. Nemusí přitom jít pouze o vytápění, kondenzační kotel zvládne vytopit dům i ohřát teplou vodu.

Plynový kotel je ideální zejména ve větších nezateplených domech. Vytápění elektřinou by zde znamenalo velkou spotřebu, a tím pádem i vysoké náklady. Při výběru plynového kotle sledujte emisní třídu, která odráží tvorbu škodlivých emisí, účinnost, bezpečnost i efektivitu vytápění. Čím vyšší emisní třída, tím lepší kotel jste si vybrali.

Výběrem plynového kotle ovšem cesta za nižšími náklady za vytápění nekončí. Pokračujte porovnáním dodavatelů plynu – najděte si levnějšího dodavatele se solidními podmínkami. Změna dodavatele energie je zdarma a probíhá jen na papíře.

Elektřina je všude kolem nás

Porovnejte si ceny energií a najděte si toho nejvýhodnějšího dodavatele.

Ono se lehko řekne: Topte plynem, je to levnější. Pokud nemáte plynovou přípojku, je váš výběr omezený. Jednou z možností je vytápění elektřinou, například přímotopy, akumulačními kamny nebo tepelnými čerpadly. Elektřina je všude, její cena je přece jen výrazně dražší než plyn. Existují ovšem situace, kdy se vytápění elektřinou vyplatí.

Domácnosti, které topí elektřinou, mohou požádat o nižší distribuční sazbu D45d. V takovém případě je jim každý den po dobu dvaceti hodin účtována nižší sazba za takzvaný noční proud. Nejvhodnější je vytápění elektřinou u pasivních domů. Energeticky šetrné domy mají natolik nízkou celkovou spotřebu energie, že pro běžný provoz domácnosti, vytápění i ohřev vody je elektřina lepší a výhodnější než pořizování drahého plynového kotle nebo tepelného čerpadla.

I na elektřině můžete ušetřit změnou dodavatele. Pokud si porovnáte ceny svého dodavatele s konkurencí, můžete najít nabídku, která vám bude lépe vyhovovat, a navíc bude levnější.

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Lidé s rakovinou se dostávají do úzkých, ne všechno hradí pojišťovny

Onkologičtí pacienti bojují nejen se svou nemocí, ale často také s vysokými...

Loni v Česku zemřelo 111 tisíc lidí, z tohoto počtu byla čtvrtina případů spojená s nějakou formou rakoviny. Velice...

Splácet více úvěrů je nevýhodné. Ušetřit můžete díky konsolidaci

Ilustrační snímek

Půjčky a úvěry na cokoli se staly běžnou součástí života. Některé obchody se dokonce předhánějí ve slevách, když u nich...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Kurzy.cz Pražská burza při podprůměrné likviditě zakončila den v červené nule. Evropské trhy dnes lehce oslabují. Začátek WEF v ...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAŇ SE TÍM NEJLEPŠÍM IT RECRUITEREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz