Pozor na timeshare. Aby se z výhodné nabídky nestaly vyhozené peníze

aktualizováno 
Období dovolených se blíží, cestovní kanceláře se snaží a nabídky prší ze všech stran. Ne vždy jsou však férové. Zpozornět byste měli především v případě, kdy se setkáte s na první pohled výhodnou nabídkou takzvaného timeshare neboli předplaceného ubytování.
Jestli podepíšete timesharovou smlouvu, počítejte s tím, že budete muset platit poměrně vysoké roční udržovací poplatky. Ilustrační snímek

Jestli podepíšete timesharovou smlouvu, počítejte s tím, že budete muset platit poměrně vysoké roční udržovací poplatky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Timeshare není žádná novinka, podobné nabídky se v Česku objevovaly už před lety. Ani tehdy to však nebylo nijak extra výhodné. Nyní firmy ještě přitvrdily a vymyslely nové finty. Například možnost si timeshare vyzkoušet formou dovolené na zkoušku.

Tip na dovolenou

Pokud Vás timesharing neláká, vyberte si zájezd z nabídky cestovních kanceláří na dovolena.iDNES.cz.

Příběh pana Pavla začal malou anketou. Při procházce v Brně jej oslovila pracovnice cestovní kanceláře, vyptávala se, kam, s kým a jak často cestuje. Pokud prý na otázky odpoví, může vyhrát hodnotné ceny. Pan Pavel to nebral příliš vážně. Nicméně na otázky odpověděl a předal i svoje telefonní číslo. O měsíc později přišel telefonát z cestovky: "Gratulujeme, byl jste vylosován, vyhrál jste!"

Dovolená na zkoušku, prý výhodná nabídka

Pro výhru si měl přijít do kanceláře cestovky, ale jak se později ukázalo, šlo o prezentační akci. A co mu slibovali? Cestovní kancelář má v nabídce timesharing, což je v podstatě pronájem ubytovacího zařízení. Jinými slovy, pokud zaplatíte třeba pět set tisíc, máte možnost každý rok užívat konkrétní apartmán na Kanárských ostrovech či domek ve Francii.

Timeshare

Smlouva o užívání budovy, nebo její části na časový úsek

 • Opravňuje nabyvatele k pravidelnému užívání určité rekreační nemovitosti, nebo její části po určitou dobu.
 • Povinností nabyvatele je platit takzvané udržovací poplatky, související se správou jemu poskytované nemovitosti, a složit na počátku kontraktu kupní cenu za timeshare. Na oplátku má právo užívat smlouvou určené prostory rekreačního objektu, avšak pouze po určité období v roce, které je taktéž definováno ve smlouvě.
 • Timeshare je zahrnut v občanském zákoníku v paragrafech 58 až 71. V novele je obsažena evropská směrnice č. 2008/122/ES o ochraně spotřebitele ve vztahu k některým aspektům smluv o dočasném užívání ubytovacího zařízení (timeshare), rekreačních produktech, o dalším prodeji a o výměně, a podílník timesharu je tak v souvislosti s podpisem takovéto smlouvy v zemích EU dnes více chráněn než v minulosti. Je například určena čtrnáctidenní lhůta, během které mohou spotřebitelé bez udání důvodu odstoupit od smlouvy, aniž by jim na základě tohoto právního úkonu vznikly jakékoli náklady.

No, kdo by to nechtěl. Jenže půl milionu vstupní investice je docela dost. Cestovka prý tedy přichází s výhodnější nabídkou, takzvanou dovolenou na zkoušku. Nabízí možnost vyzkoušet si tento způsob dovolené na jeden rok. Pan Pavel byl nadšený, zrovna dovolenou plánoval a vypadalo to, že by díky této možnosti mohl ušetřit. A tak podepsal smlouvu, zaplatil 21 tisíc korun a těšil se na léto a na dovolenou.

Když se však začal zajímat o konkrétní pobyt, bylo po nadšení. V letních měsících nebylo možno apartmán využít. Ale to zdaleka nebylo všechno. "Navíc jsme měli zaplatit rezervační poplatek, manipulační poplatek, letenky a stravování," uvedl zklamaný zákazník.

Letenky a stravování si měl zajistit sám, to už prý cestovka nezajišťuje. Ve výsledku by tedy dovolená vyšla skoro třikrát dráž než běžný zájezd s cestovní kanceláří. "Připadá mi, že je to podvod," uzavírá rozhořčeně pan Pavel.

Timesharing není zájezd

"Je třeba si uvědomit, že timesharing není produktem cestovní kanceláře, jedná se mnohem více o realitní činnost, nikoli o zájezd," vysvětluje mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Smlouvou o timesharingu máte totiž dohodnuto pouze ubytování. Je tedy třeba zvážit, zda se vám taková smlouva vyplatí. "Výhodou zájezdu koupeného u cestovní kanceláře je to, že cestovní kancelář poskytuje komplexní službu, tedy dopravu, transfery, ubytování, stravování, služby delegáta, pojištění a podobně" podotkl Papež.

"Podle našich zkušeností je timeshare mnohdy velmi nevýhodná a nadmíru nákladná investice," potvrzuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra (ESC). U timesharu je totiž také nutné platit poměrně vysoké roční udržovací poplatky. "Je navíc velmi obtížné takovou smlouvu ukončit, protože tuto možnost daná smlouva většinou vůbec neupravuje," varuje Tichota.

Zkušenosti odborníků na evropské spotřebitelské právo z ESC vycházejí ze skutečných případů spotřebitelů, kteří podepsali timesharovou smlouvu na dovolené v zahraničí s tamní společností a po několika letech se od ní marně snažili odstoupit, či svůj podíl přeprodat.

Jako třeba pan Karel, který si koupil podíl na timeshare ve Španělsku. A nakonec navštívil apartmán jen třikrát během deseti let. Podle smlouvy však musel platit udržovací poplatky, které se každoročně výrazně zvyšovaly. I přes veškerou snahu nebylo možné od smlouvy odstoupit a závazek ukončit. Snažil se svůj podíl přeprodat, nicméně podle jeho slov z něj zprostředkovatelská společnost pouze vytáhla dalších 1 250 eur.

 • Před podpisem smlouvy dobře zvažte, zda je pro vás opravdu výhodná a neváhejte se poradit s odborníkem.
 • Timesherová smlouva musí mít písemnou formu. Jako spotřebitel máte právo na to, aby smlouva byla uzavřena v jazyce státu EU nebo EHP (Evropský hospodářský prostor), v němž máte bydliště, nebo jehož jste státním příslušníkem. Tedy v našem případě musí být v češtině.
 • Jako spotřebitel máte právo na to, aby vám poskytovatel v dostatečném časovém předstihu před uzavřením smlouvy poskytl informace o smlouvě.
 • Od timesharové smlouvy máte právo odstoupit bez uvedení důvodu ve lhůtě čtrnácti dní od jejího uzavření.
 • Jestliže vám poskytovatel nepředal řádně vyplněný formulář pro odstoupení od smlouvy, máte lhůtu pro odstoupení jeden rok a čtrnáct dnů ode dne, kdy byla smlouva uzavřena.
 • Pokud vám poskytovatel před uzavřením smlouvy neposkytl potřebné informace, činí lhůta pro odstoupení od smlouvy tři měsíce a čtrnáct dnů ode dne, kdy byla smlouva uzavřena.
 • Před uplynutím lhůty pro odstoupení od smlouvy nesmí poskytovatel požadovat žádné poplatky ani zálohy.
 • Pokud jste přece jen obchodníkovi zaplatili zálohu a v zákonné lhůtě jste od smlouvy odstoupili, je poskytovatel povinen vám zálohu vrátit. Když tak neučiní, můžete jej žalovat pro bezdůvodné obohacení.
 • Jestli již řešíte problém se smlouvou o timesharu a poskytovatelem je společnost z jiné země EU, Norska, nebo Islandu, může vám bezplatně pomoci Evropské spotřebitelské centrum, působící při České obchodní inspekci. 
Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Pět hlavních úskalí, která vás můžou čekat při koupi staršího domu

Ilustrační snímek

Cena nemovitostí je vysoká a zájemci o vlastní bydlení se začínají pohlížet i po starších domech. Na co si dát pozor...

Jeden den v zahraničí: Kdy má smysl pojistka a na co se pojistit?

Ilustrační snímek

Vždyť tam jedeme jen na otočku, na co pojištění. Věta, kterou si mnozí z vás řeknou, když jedou na jeden den do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Kurzy.cz Dění na světovém trhu Vedle pokračujícího jednání zástupců USA a Číny ohledně obchodní dohody se trh zaměřil na zápis z...

Najdete na iDNES.cz