Otestovali jsme, za kolik se dá prodat počítač, foťák či mobil

Část 2/4

Notebook Apple MacBook Air 11“

  • představa: 11 000 Kč
  • bazary: 4 až 8000 Kč
  • Aukro: 9 600 Kč
  • Bazoš.cz: 10 000 Kč

Lehký přenosný počítač stál v roce 2014 jako nový 24 tisíc korun. Konfigurace – procesor Intel Core i5 (1,4 GHz), 4 GB operační paměti RAM a rychlý SSD disk 128 GB – dostačuje pro běžnou práci i dnes. Baterie původně vydržela kolem 10 hodin, nyní je v polovině své životnosti (508 cyklů) a vydrží kolem šesti hodin. Museli jsme koupit novou nabíječku, originální měla špatný konektor. Macy mají svá specifika, na operační systém macOS si musíte zvyknout. Zvláštností je také nutnost přihlášení k účtu na iCloudu, z nějž musí být počítač při prodeji zase odhlášen, jinak je nefunkční. To některé bazaristy straší natolik, že nechtějí Apple vůbec vykoupit.

„Jednou jsme ho vzali, původní majitel slíbil, že se odhlásí a neudělal to. Takže problém. Je to riziko a zájem o macy není velký, lidi s nimi neumějí pracovat,“ slyšíme v Nymburce. Ve specializovaných počítačových bazarech se maců nebojí, vědí, že mají svou klientelu a že si drží dobře cenu. „Po pěti letech pořád stojí asi 45 procent ceny nového, to u běžného notebooku nedostanete,“ říkají v pražském BazarComu. My bychom však dostali méně než zhruba 10 tisíc Kč, za něž macy v této konfiguraci prodávají – sedm tisíc.

Na druhou stranu prodejci stroje většinou vyčistí, vymění chladicí pastu u procesoru, případně provedou jinou údržbu. A také dají půlroční, roční, za příplatek často i dvouletou záruku novému kupci – vy se tím zbavíte zodpovědnosti za skryté vady.

Na Aukru jsme počítač prodávali od koruny. Aby maca někdo doopravdy nekoupil, přihodili jsme na konci nesmyslně vysokou částku, kterou nikdo nepřehodí – a za reálnou prodejní sumu bereme druhou nejvyšší nabídku pod tou naší. Tedy 9 600 korun. Z nich bychom ovšem museli odečíst ne nemalou provizi 600 Kč, skutečný zisk by tedy byl devět tisíc. Trochu jsme se divili, že nikdo nenabídl více – na bazoši jsme za 10 tisíc rychle našli dva kupce; jeden si hned chtěl přijet osobně. Na nabídku jsme nereagovali s tím, že se ozveme. A udělali to, za co by nás za normálních okolností „hanba fackovala“ – zvýšili jsme cenu na 11 tisíc Kč. Na ni už pak nereagoval nikdo.

NABÍDKY:

  • Objeli jsme bazary ve středních Čechách (Kolín, Kutná Hora, Nymburk, Kostelec nad Č. Lesy), v Praze a v Ústeckém kraji (Teplice, Most, Ústí n. Labem).
  • V Mostě, Nymburce a Kolíně nechtěli počítač vykoupit, v Kostelci nabídli pouze komisní prodej.
  • Nejnižší nabídka na výkup byla 4,5 tisíce Kč (Kutná Hora), pak 5 000 (opět Kutná Hora), 6 500 dávali v Ústí n. L. Naopak v Kolíně by dali i osm tisíc, bazarista by si jej nechal pro sebe. V Teplicích na začátku nabízejí 9 tisíc, po zjištění, že baterie má za sebou 508 cyklů, jdou o tisícovku níž. Mimochodem, bazarista se oháněl nesprávnou informací, že životnost baterie je 700 cyklů, Apple však uvádí tisíc.
  • V prodejně AppleTrh v Praze na Smíchově počítač podrobně prohlédli, nafotili, za dva dny poslali SMS s nabídkou 7 tisíc výkup, 8 tisíc protiúčet.
  • Brněnská Macbookárna funguje online – poslali jsme fotky a popis počítače, obratem nám přišel mail s nabídkou na výkup za 7 500 Kč.
  • Na bazoši se macy podobné konfigurace prodávaly mezi 10 a 11 tisíci. Za nižší částku jsme dostali dvě nabídky, za druhou žádnou.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Při správné strategii se dají na důchod naspořit statisíce i miliony

Ilustrační snímek

Spořit na penzi a nespoléhat se jen na státní důchod má smysl. Jen náklady na bydlení patří v současnosti k nejvíce...

Přivýdělek v penzi není bez limitů. Pro některé důchodce platí omezení

Ilustrační snímek

V letních měsících si často přivydělávají nejen studenti, ale i penzisté. Jsou jejich výdělky nějak limitovány? Kolik...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Další z rubriky

Za pár let jde do důchodu, a tak zvažuje, co s našetřenými penězi

Ilustrační foto

Sedmapadesátileté Janě vyprší za tři roky penzijní i životní pojištění. Už nyní přemýšlí, jak naloží s uspořenými...

Přivýdělek v penzi není bez limitů. Pro některé důchodce platí omezení

Ilustrační snímek

V letních měsících si často přivydělávají nejen studenti, ale i penzisté. Jsou jejich výdělky nějak limitovány? Kolik...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

Cena Bitcoinu 2019: 4 důvody, proč Bitcoin tentokrát 20000 nezastaví

Cena Bitcoinu 2019: 4 důvody, proč Bitcoin tentokrát 20000 nezastaví

Kurzy.cz Cena Bitcoinu 2019: Bitcoin zaznamenává nové roční maxima. Bitcoin objem na směnárnách vystřeluje a nic zatím nenasvědč...

Najdete na iDNES.cz