K zásadám, které byste si měli osvojit při práci v on-line prostředí, patří především využívání ověřených webových stránek k nákupům a stahování aplikací a obezřetnost při obdržení podezřelých e-mailů. Důležité je také vždy se ze služeb odhlásit, chránit počítač i mobilní telefon kvalitním antivirem a heslem, ale také hesla a PINy pravidelně měnit.
Kvíz: Jste experti na internetovou bezpečnost, nebo se snadno nachytáte?
Podle průzkumu České bankovní asociace si ovšem s bezpečnostní v on-line světě hlavu příliš nelámeme. Dokazuje to i celkový Index bezpečnosti ČBA, který asociace dlouhodobě vyhodnocuje a který se v posledních letech pohybuje jen okolo 60 %. Hlavním důvodem stagnace indexu je právě neochota měnit hesla a různé PIN kódy a nedostatečné zabezpečení mobilního telefonu proti napadení. Antivir v mobilním telefonu má pouze třetina oslovených, čtvrtina nemá žádné zabezpečení a 4 z 10 Čechů dokonce vůbec netuší, že něco takové existuje.
Na druhou stranu začínáme být obezřetnější alespoň v dalších oblastech, na otevírání e-mailových příloh od neznámých lidí si dává pozor čím dál více lidí. Stejně tak do internetového bankovnictví Češi stále častěji vstupují pouze ze svého ověřeného stolního počítače a pravidelně kontrolují výpisy z banky. Jak jste na tom s ochranou nejen osobních dat v on-line prostředí vy?
Test byl připraven ve spolupráci s Českou bankovní asociací.