Pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 13. července 2020 Markéta

Proklepla jsem poradkyni. Šokovala „nepřiznanou“ desetiprocentní inflací

aktualizováno 
Natrefit na finančního poradce-začátečníka může být svízel. Jak ukázal rozbor iDNES.cz vycházející z osobní zkušenosti, začátečnice ve snaze získat nového klienta doporučila ukončit staré stavební spoření a uzavřít nové. Zmrazila by tím finanční úspory klienta a zkomplikovala rodinné plány.

Dokumenty k finanční nabídce poradkyně z poradenské společnosti Broker Consulting | foto: iDNES.cz

Přinášíme sedm praktických postřehů získaných během schůzek s finanční poradkyní.

1.Telefonní nabídka s otazníkem

Nabídku využít služby finančního poradce poradenské společnosti Broker Consulting dostávám po telefonu. Asistentka poradkyně tvrdí, že můj mobil získala od ředitele. "Od jakého?" nasadí mi brouka do hlavy. Navrhuji termín a neutrální místo setkání v restauraci na Václavském náměstí a čekám, až se poradkyně, která mě bude mít na starost, ozve. Dočkám se až v předvečer schůzky. Ve 20:40 mi pípne esemeska. Volám zpět, abych schůzku potvrdila.

Postřeh první: Dobrý finanční poradce by měl schůzku potvrdit v dostatečném předstihu a v čase obvyklém, nikoliv na poslední chvíli a pozdě večer.

2.Setkání první – oťukávací

Na první schůzku dorazí poradkyně včas. Dává mi vizitku, na které stojí: asistentka manažerky. Jde tedy o začátečnici. Na mou výslovnou otázku od koho konkrétně získali můj mobil, se od ní žádné jméno nedozvím. Škoda, brouk v hlavě zůstává.

Postřeh druhý: Poradce by vám měl sedět, měl by ve vás vyvolávat důvěru. Pokud vám není schopen odpovědět na některé otázky, je na místě ostražitost. Podle Jana Lenera, mluvčího poradenské společnosti Broker Consulting, by měli konzultanti získávat kontakty na nové klienty na doporučení stávajících klientů. Jak to vypadá, v mém případě toto pravidlo nedodrželi.

3.Inflační šok

Během hodinového setkání poradkyně mapuje, jak jsem finančně zajištěná, zda mám životní pojistku, stavební spoření, penzijní připojištění…Vysvětluji, že pár let před penzí dávám přednost konzervativnímu přístupu k úsporám, abych nepřišla o finanční polštář, který si vytvářím na důchod.

Fakta

  • Poradce-začátečník u Broker Consulting absolvuje celkem 80 hodin školení a seminářů.
  • Znalosti jsou následně ověřeny zkouškami, které vyžaduje současná legislativa.

"A víte, jaká byla loni inflace?" ptá se poradkyně. Její odpověď mi vyrazí dech. "Přiznaná inflace byla loni přes tři procenta, ta nepřiznaná však byla deset procent," tvrdí poradkyně. Termínem "nepřiznaná inflace" a cifrou "10 procent" naznačuje, že se úspory ve skutečnosti znehodnocují víc, než je oficiálně přiznáváno (toto nepravdivé tvrzení použije poradkyně ještě jednou na další schůzce).

Postřeh třetí: Dobrý finanční poradce by si měl údaje ověřovat a neposkytovat zavádějící, nepřesné a nepravdivé informace. Pokud máte pocit, že vám poradce sděluje nepravdu, buďte opatrní, poskytnuté informace si ověřte. "V tomto případě šlo o chybnou interpretaci informací ze školení jedné investiční společnosti. Postup naší konzultantky nebyl v souladu s našimi pravidly a zavedenými postupy. Veškeré aktuality, které naši konzultanti sdělují klientům, musí vycházet z ověřitelných a uznávaných zdrojů," vysvětluje Jan Lener.

4.Investiční dotazník

Domlouváme si termín druhé schůzky, setkání ve svém bytě odmítám. Pustit si domů neznámého člověka, kterého vidím poprvé, aniž bych tušila, odkud získal mé mobilní číslo, nepovažuji za rozumné. Zapisuji si na papír, jaké smlouvy a doklady mám přinést, aby je poradkyně prošla a připravila návrhy, co by se dalo vylepšit. Dát dokumenty z ruky odmítám, poradkyně si bude muset udělat zápisky. Než se rozejdeme, projdeme společně investiční dotazník, aby poradkyně zjistila, jaký jsem typ investora.

Postřeh čtvrtý: Pokud vám poradce dá vyplnit investiční dotazník, aby zjistil, zda jste klient s profilem konzervativním, vyváženým, dynamickým či růstovým, dá se očekávat, že vám nabídne investování do fondů. Jestliže vám toto více či méně rizikové investování nesedí, sdělte mu to již na první schůzce.

5.Setkání druhé – mapování klienta

Na druhou schůzku dorazí poradkyně včas. Postupně prochází jednotlivé smlouvy a dělá si zápisky. Chválí povinné ručení u mého auta, u pojištění domácnosti a chaty má velmi cenné připomínky. Tato pojistka je nová z prosince 2012, mohla by se však vypilovat k větší dokonalosti. Nová z března 2012 je i má životní pojistka, u které jsem z rodinných důvodů navýšila svou pojistnou ochranu. "Dcera bude studovat na vysoké škole ještě rok, pak ji čeká pár let atestací," vysvětluji, proč potřebuji myslet ještě několik let na to, co kdyby se se mnou něco stalo.

Poradkyně prochází rovněž mé stavební spoření s cílovou částkou 400 tisíc korun, kterou dosáhnu v roce 2017. Jde o starou pojistku s dvouprocentním úročením vkladů a garantovaným tříprocentním úrokem v případě úvěru. "Obdobné stavební spoření má i dcera, jen u jiné stavební spořitelny," sděluji a dodávám, že po studiích bude nejspíš zvažovat samostatné bydlení.

Postřeh pátý: Aby poradce mohl dobře zmapovat vaši rodinnou a finanční situaci, připravte se na to, že vám bude klást i osobní otázky. Vzájemná důvěra je proto velmi důležitá. "Pro sestavení optimálního řešení je klíčová dobrá a otevřená komunikace již při první schůzce," říká Jan Lener.

6.Setkání třetí ve znamení stavebního spoření

Třetí schůzka se má uskutečnit v 10 hodin, v 8:30 dostávám esemesku, zda je možné setkání posunout o půl hodiny později. "Musím ještě na centrálu, tak abych měla jistotu, že na mě nebudete čekat," píše poradkyně a děkuje za pochopení. Pozdější termín potvrzuji telefonicky, poradkyně nakonec dorazí v 10:45. Pražská doprava je nevyzpytatelná.

Fotogalerie

Hned z prvního návrhu, který mi předkládá, nejsem vůbec nadšená. Doporučuje zrušit mé staré stavební spoření a uzavřít nové s cílovou částkou 300 tisíc korun na šest let a jednorázovým počátečním vkladem 120 tisíc korun. A to u spořitelny, u které má stavebko má dcera. "Můžete tak spojit obě smlouvy a získat úvěr na její samostatné bydlení," radí poradkyně.

Uzavřením nového stavebního spoření bych ale poslala 120 tisíc korun k ledu až do roku 2019, za cílovou částku 300 tisíc navíc zaplatila poplatek tři tisíce korun (jedno procento z cílové částky) a své úspory zhodnotila méně než u starého stavebního spoření. Údaje, které spočítala poradkyně, jasně říkají: prvá varianta nového stavebka by v roce 2019 vynesla 34 895 korun, druhá varianta 29 940 korun, zatímco do roku 2017 vynese mé staré stavební spoření 38 508 korun.

Nepřehlédněte

To, co mi radí, je poněkud krkolomné a nelogické. Na peníze ze starého stavebního spoření mohu nyní kdykoliv sáhnout a nakládat s nimi mnohem efektivněji. Třeba tak, že poslouží dceři na její bydlení jako levná rodinná půjčka, nebo za ně vylepším vlastní bydlení, nebo poslouží jako přilepšení k penzi…Když se dozvím, že jedna ze dvou předkládaných variant nového stavebního spoření je navíc časově omezená a musím se rozhodnout během dvou dnů, zapojuje se v mé hlavě varovný radar. O takovou nabídku nemám zájem.

Postřeh šestý: Pod časovým tlakem není radno uzavírat žádnou novou smlouvu. Předložené návrhy je vždy potřeba v klidu zvážit, poradit se s rodinou, případně dalším odborníkem. "V dané situaci by zřejmě bylo vhodnější řešení zachovat původní stavební spoření a nechat otevřené dveře k více variantám, například k hypotečnímu úvěru dcery a případné rodinné půjčce," potvrzuje Jan Lener.

7.Další doporučení

A jak bych podle rady finanční poradkyně měla naložit se zbývajícími úsporami, které si uvolním zrušením starého stavebního spoření? Doporučuje investovat do fondů a na výběr předkládá čtyři varianty s různou mírou rizika. Nic nevnucuje, je jen na mém zvážení, zda si vyberu. A návrhy to nejsou špatné. Po zkušenostech s předchozími investicemi do fondů, které jsem stihla ukončila včas, než razantně propadly, však dnes nejsem těmto investicím příliš nakloněná. A pokud jsem rozhodnutá, že své staré stavební spoření nezruším, nemám na to ani volnou hotovost.

Poradkyně mi doporučuje i nové životní pojištění, přestože již jednu životní pojistku mám uzavřenou do svých 60 let a měsíčně za ni platím 1 550 korun. "S novou rizikovou pojistkou byste si zajistila vyšší pojistnou ochranu do 70 let," říká poradkyně. Měsíčně bych za to platila u první varianty 1 156 korun a u druhé 1 576 korun. Je to sice jedna z nejlepších pojistek, tu svou však nemohu zrušit a mít obě, je pro mě drahé. Takže mám jasno, ani tuto nabídku nepřijmu.

Postřeh sedmý: Pokud nejste příznivci investování ve fondech, je dobré na to finančního poradce upozornit již při prvním setkání. Jestliže chcete do fondů investovat, nechejte si vysvětli všechny detaily a ptejte se i na poplatky, které jsou s takovou investicí spojeny. Při zajištění pojistné ochrany zvažte, jaká rizika tím pokrýváte, kolik vás to bude stát a nakolik to zatíží váš rodinný rozpočet.

Podtrženo a sečteno:
Setkání s finančním poradcem nemusí vždy dopadnout dobře a na jedničku, zvlášť když jednáte s nováčkem, který si vydělá jen tehdy, když uzavře nový obchod. Setkání s poradcem je však jediný způsob, jak získat vlastní zkušenost a najít si takového, který může být neocenitelným rádcem.

Máte již nějakou zkušenost s finančním poradcem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. října 2013. Anketa je uzavřena.

Již ano 5740
Zatím ne 1210
Autor:
  • Nejčtenější

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Který stůl je dnes můj? Co je sdílené pracovní místo neboli hot desking

Firmy šetří. Někde ruší benefity, jinde berou procenta z platů nebo i pracovní stoly. Na koho židle u stolu nezbyde,...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

KVÍZ: Investování není jen pro bohaté. Víte, jak zhodnotit své peníze?

Češi již dávno nejsou v investování amatéry. Celkový objem majetku, vložený přes členy Asociace pro kapitálový trh ČR...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Mistr expedice/masné výroby

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...