Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Sedm návyků, kterými si získáte sympatie druhých

Sympatie, ale i nelibost druhých, lze často získat poměrně rychle. Mnohdy k tomu dochází dokonce hned po prvním setkání. Obliba i odpor vzniká často na základě několika jednoduchých projevů či zvyků, jejichž význam si někdy ani moc neuvědomujeme. Jaké návyky to nejčastěji jsou, přibližuje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Být druhým sympatický, nebo naopak nesympatický, a to dokonce již na prvý pohled, není (jak si lidé často myslí) většinou kvůli určitým vrozeným vlastnostem. Tedy například kvůli vzhledu, společenskému založení nebo inteligenci.

Hledáte práci, kde budete moct naplno uplatnit své schopnosti? Navštivte portál jobDNES.cz.

Jak ukázaly výzkumy, sympatie či nesympatie souvisí především s určitými zvyky, projevy nebo způsoby chování, které jsme si mnohdy nevědomě během let vytvořili. Některé z nich nám při získávání sympatií pomáhají, jiné naopak škodí.

Rozhodují prvé minuty

Mezi zvyklostmi, které rozhodují o tom, jak sympaticky působíte, jsou důležité hlavně ty, jejichž dopad již v budoucnu nemůžete příliš korigovat. Důvodem je, že k tomu už nedostanete příležitost.

Své sympatie k vám si totiž druhá strana tvoří často hned v prvých minutách společného jednání. Po jeho zbytek si pak svůj prvotní dojem již jen spíše potvrzuje nebo ospravedlňuje, zpravidla ho však již příliš nemění.

Jan Urban

  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Sympatie nebo antipatie, které svými zvyky vytváříte, mohou tak někdy rozhodnout o vašem dalším životě. Příkladem je dojem, který si o vás druhá strana vytvoří při pracovním pohovoru. Otravný je třeba zvyk „rozhazovat jména“, tedy oslňovat uváděním všech možných vlivných známostí a kontaktů, lidí, se kterými si tykáte apod. Tento zvyk může být až natolik otravný, že vás hned po prvém kole přijímacího pohovoru diskvalifikuje.

Dojem, který svými projevy vytváříte, byste tak měli mít pod kontrolou. Předpokladem je vědět, jaké zvyklosti vyvolávají sympatie a jaké působí opačně. Ty prvé si pak osvojte a druhé odstraňte.

Zvyklosti, jež budí sympatie, nejsou většinou příliš složité. Těch hlavních, které vám k sympatiím pomohouí, je zhruba sedm. O jaké zvyky se jedná?

Sedm návyků, jež zvyšují naše sympatie

Každý člověk je jiný. Následujících sedm doporučení vám nemusí zaručit, že hned získáte přízeň druhých. Dříve nebo později si však díky nim sympatie získáte a někdy dokonce okamžitě.

1. Používejte pozitivní řeč těla

K projevům rozhodujícím o sympatiích, které vyvoláváte, patří vždy řeč vašeho těla. Tedy váš postoj, gesta, výrazy, tón hlasu apod. Tato „řeč“ může být stejně důležitá, jako to, co říkáte slovy, a někdy dokonce ještě důležitější. Rozhoduje totiž o tom, zda to, co říkáte, zní věrohodně.

Řeč těla, jež budí sympatie, je ta, která je „pozitivní“. Tedy ta, která u druhé strany vytváří příjemný pocit. Sympatie vzbuzuje, když se budete mírně usmívat a rozhodně nemračit. Udržujte s protějškem oční kontakt, k člověku, který mluví, se mírně naklánějte, a tomu, co říká, mírně přitakávejte.

Sympatie budí i držení těla, které je pevné, nikoli však strnulé, a působí klidně. Hovořit byste měli energicky, během rozhovoru dávejte najevo své soustředění, a pokud to je možné, snažte se o hlubší tón hlasu.

Při delším rozhovoru můžete použít takzvaného efektu „zrcadlení“. Tedy mírně napodobujte neverbální projevy protistrany. Zrcadlení totiž zvyšuje důvěru, a s ní většinou i naše sympatie.

K projevům, kterých je dobré se vyvarovat, patří naopak sklon křížit ruce před tělem nebo se při rozhovoru v sedě zaklánět. Pokud nechcete druhou stranu urazit, neměli byste se dívat na hodinky nebo dokonce na telefon.

2. Oslovujte druhou stranu jménem, případně funkcí

Nejde jen o oslovení při pozdravu, ale i o oslovování po celý průběh rozhovoru. Lidé rádi slyší své jméno či funkci, hlavně tehdy, když je důležitá, nebo tak alespoň zní. Oslovení jménem vnímají lidé jako výraz respektu, a jejich náklonnost k těm, kdo je jménem oslovují, téměř okamžitě roste.

Pokud nemáte paměť na jména, a jména těch, s nimiž se znovu potkáte si nemůžete vybavit, nebojte se na jméno zeptat. Nic tím nezkazíte, zájem o vám naopak pomůže.

3. Naslouchejte druhým a klaďte jim otázky

Jedna z největších chyb, kterou lidé při rozhovoru či jednání dělají, je, že se soustředí především na to, co řeknou sami. To však zpravidla vede k tomu, že se příliš nesoustředí na to, co říkají druzí. Někdy to dokonce ani neslyší.

Tento zvyk ale bývá viditelný, a je v přímém rozporu s tím, co lidé chtějí. O sobě, svých názorech či zájmech totiž každý rád mluví, a cení si toho, pokud jim druzí naslouchají. Pokud druhým příliš nenasloucháte, jejich přízeň vůči vám rychle mizí.

Jednoduchý způsob, jak tento zlozvyk překonat a k naslouchání se přinutit, je klást při rozhovoru druhé straně krátké otázky. Nejlépe ty, jež budí dojem, že se chcete utvrdit, že jste protějšku rozuměli správně.

Zájem, který těmito otázkami vyjádříte, druhé vždy polichotí. Často tak, že budete překvapeni, jakou přízeň si tím získáte.

4. Buďte otevření vůči názorům druhých

Pokud chcete být druhé straně sympatičtí, nepronášejte předčasné ani příliš kategorické soudy. Dávejte naopak najevo, že jsme přístupní a otevření vůči názorům lidí včetně těch, které druhá strana vyjadřuje.

Otevřenost vůči názorům druhých dává najevo, že jste schopni vidět svět i očima ostatních, a tato schopnost vyznívá sympaticky. Konverzace s někým, kdo působí dojmem, že si své názory již vytvořil, a nehodlá je, ani pod vlivem mínění druhých příliš změnit, nebývá naopak moc příjemná.

Přístupnost vůči názorům druhým či ochota vyslechnout si je, aniž byste je hned od počátku odmítali, nemusí ale znamenat, že je přijmete nebo dokonce uvěříte všemu, co druhá strana říká. Znamená jen to, že dáte druhým možnost, aby vám své názory vysvětlili a případně vám sdělili, proč a jak k nim došli.

Proč jsou patologičtí lháři nebezpeční a jak tyto mýtomany rozpoznat

5. Buďte sebevědomí

Sebevědomí není třeba přehánět. Když ale jednáte sebevědomě jako člověk, který se cítí ve svém těle dobře, pak vaše sympatie v očích ostatních rostou.

Pokud je vaše sebevědomí autentické, tedy nikoli předstírané, vyvolává dojem, že rozumíte i své věci. A lidé, kteří svému oboru rozumí, bývají vnímáni jako sympatičtí. Sympatie, které budí, vedou často k tomu, že o svých schopnostech nemusí druhé ani příliš přesvědčovat.

6. Ve svém jednání i názorech buďte předvídatelní

Lidé jednají rádi s těmi, o kterých je jim jasné, „kým jsou“. Jinak řečeno – když věd, jaké jednání či reakce od nich mohou za určitých okolností očekávat.

Předvídatelnost je totiž vlastností, která jednání s druhou stranou zjednodušuje. Lidé, kteří jsou ve svém jednání předvídatelnější, bývají proto i sympatičtější.

Pět kroků, jak posílit sebedůvěru a mít větší úspěch

Ke snížení předvídatelnosti, a tím i ztrátě sympatií, vede většinou sklon podléhat v jednání a názorech emocím. Neznamená to ale, že když chcete působit sympaticky, neměli byste emoce příliš prožívat nebo dávat najevo. Emoce totiž každého „zlidšťují“, a pokud nejsou příliš impulzívní nebo negativní, sympatie zvyšují.

Z jednání by však mělo být zřejmé, že emoce, které prožíváte včetně dobré či špatné nálady, kterou občas trpíte, váš stálý vztah k druhým neovlivňují.

7. Nesnažte se příliš upoutávat pozornost

Sedmé pravidlo říká, že k sympatiím, které budíte, většinou nepřispívá, když se snažíte být za každou cenu v centru pozornosti.

Pokud se budete držet doporučení jednat přátelsky, sebevědomě i ohleduplně, všimnete si, že se pozornost ostatních vůči vám zvýší. Většinou se stanete i přesvědčivější, a to přesto, že budete mluvit méně nebo stručněji. Zjistíte tak, že na sebe nemusíte příliš upozorňovat. K těm, kteří dávají najevo, jak silně po pozornosti touží, mají totiž lidé často odpor.

Součástí tohoto pravidla je i ochota podělit se o pozornost s druhými. Když jste například v práci za něco oceněni, měli byste se snažit přesunout pozornost i na ty, kteří na úkolu společně s vámi pracovali, a k vašemu úspěchu pomohli. Může to znít jako klišé, ale pozornost a ocenění věnované pomoci druhých ukazuje, že dokážete být vděční i skromní, což jsou téměř vždy vlastnosti, jež budí sympatie.

Autor:
  • Nejčtenější

Výchovné k důchodu už brzo rodiče s jedním či dvěma dětmi nedostanou

7. prosince 2023

Od ledna 2027 by se měly nově přiznané důchody vyplácet bez výchovného 500 korun na dítě těm...

Vložil se do rodinného podnikání s ponožkami a rozvíjí úspěšnou značku

9. prosince 2023

Dominik Mašek se narodil mezi ponožkami. Jeho rodina vede už několik desetiletí zakázkovou pletárnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kupujeme s manželkou byt. Jak na to, aby měla bydlení i po mé smrti?

8. prosince 2023

Pokud není ujednáno jinak, majetek nabytý za trvání manželství se stává součástí společného jmění...

Úrokové sazby u hypoték stagnují. Co čekat v roce 2024?

6. prosince 2023

Banky nepatrně snížily sazby kratších fixací hypoték, dlouhodobé fixace ale naopak zdražily....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mince nepřijímám, karty neberu. Co musí obchodník a kde se za bankomat platí

7. prosince 2023

Bezhotovostních transakcí přibývá, někde ale s kartou nepochodíme, a tak je třeba občas si vybrat...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

KVÍZ: Vaše data jsou denně vystavena rizikům. Jak dobře je chráníte?

10. prosince 2023

Téměř 7,5 miliardy lidí na světě dnes používá mobilní telefon a více než 65 % světové populace má...

Vložil se do rodinného podnikání s ponožkami a rozvíjí úspěšnou značku

9. prosince 2023

Dominik Mašek se narodil mezi ponožkami. Jeho rodina vede už několik desetiletí zakázkovou pletárnu...

Kupujeme s manželkou byt. Jak na to, aby měla bydlení i po mé smrti?

8. prosince 2023

Pokud není ujednáno jinak, majetek nabytý za trvání manželství se stává součástí společného jmění...

Firmy utahují opasky. Budou přesto odměny a vánoční večírky?

8. prosince 2023

Pro firmy z mnoha oborů je současná doba velmi náročná. Před Vánocemi se ale i tak snaží své...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...