Studentský život: tipy, jak ušetřit

aktualizováno 
Kdo bydlí u rodičů, chodí do školy pěšky a jinak žije skromně, vystačí s dvěma tisíci měsíčně. Student v pražském podnájmu utratí i šestinásobek.
Při studiu některých vysokých škol si stihnou studenti i privydělat.

Při studiu některých vysokých škol si stihnou studenti i privydělat. | foto: Profimedia.cz

Každé rodině udělá budoucí student pěknou díru do rozpočtu. Studenti, kteří se vypravují mimo domov, by měli počítat minimálně s pěti tisíci korunami za měsíc. Ale i ten, kdo zůstane doma, utratí víc než dosud. I na veřejné škole si totiž musí koupit skripta a učebnice, čeká ho třeba také vyřízení a placení účtu v bance, protože případné výdělky z brigád a stipendia se posílají bezhotovostně.

Základem je bydlení
Zatímco ceny kolejí se ve všech vysokoškolských městech pohybují od 1 500 do 3 000 korun za měsíc, ceny podnájmů se liší mnohem víc, nejdražší jsou v Praze a Brně. Za dvoupokojový byt ve velkém městě dáte minimálně deset tisíc měsíčně, ale spíš víc. Zaplatit totiž musíte nejen pronájem, ale i za energie, telefon, internet.

„Bydlím se čtyřmi kamarády v třípokojovém bytě rodičů jednoho z nich, platíme každý 2 200 korun za měsíc plus asi tři sta za internet,“ pochvaluje si Adam z Jičína, který studuje v Praze. Malou kompenzací je tak zvané ubytovací stipendium, které vyplácí každá škola podle vlastních kritérií. „Průměrně dostane každý 700 korun měsíčně,“ říká mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová. Podobné je to i na ostatních školách.

Tip: Pokud dáte přednost pronájmu před ubytováním na koleji, domluvte se s několika dobrými kamarády, se kterými se o měsíční nájem rozdělíte.

Vyšší výdaje za cestování
Pro přespolní se výrazně zvýší náklady na dopravu. „Za městskou dopravu dám měsíčně 300 korun, meziměsto mě přijde na dalších 500,“ říká Jana z Prahy, která studuje v Jihlavě. V Praze stojí měsíční studentská jízdenka 230 korun, v Brně vás přijde na 210 korun.

Tip: Na vlak a autobus využívejte co nejvíce studentských slev, pomohou i karty ISIC. Jezdíte-li autem, domluvte se tak, aby vás vždy jelo více, protože kolegové přidají na benzín a náklady na jednoho se sníží.

Teplé jídlo, nebo rohlík s máslem?
Všichni vysokoškoláci mají možnost stravovat se v menze. Jídla jsou dotovaná, kompletní menu (polévka, hlavní jídlo, pití a moučník) se dá pořídit v ceně kolem 35 korun, vybrat si můžete z několika jídel.

„I když je úroveň jednotlivých vyvařoven různá, menza rozhodně vede, a to nejen cenou,“ shodlo se několik studentů z Prahy, Brna a Liberce.

Tip: Alespoň na jedno jídlo denně běžte do menzy, cenově se jí nevyrovná žádná restaurace ani fastfood. Pokud se vás sejde víc a budete mít čas si uvařit sami, bude to ještě levnější.

Bavte se přes počítač
Dnešní mladí lidé se bez mobilu a počítače neobejdou. „Provolám měsíčně kolem 400 korun, a to jen díky zvýhodněnému tarifu. Jinak by to bylo asi dvakrát tolik,“ uvádí Jana z Jihlavy. Všichni tři operátoři vycházejí studentům vstříc a nabízejí zvýhodněné volání s paušálem kolem dvou set korun měsíčně. Jedinou povinností je přitom doložit potvrzení o studiu.

Připojení k internetu zatím výhodnější programy pro studenty nezná. Je proto dobré se poohlédnout, jaké v místě, kde se budete připojovat, existují možnosti. Cenově zajímavé bývá bezdrátové připojení přes wifi, pevná linka je sice spolehlivější, ale dražší.

Tip: Za přístup na internet ušetříte jednoznačně na kolejích, poplatek bývá totiž už v ceně. Za mobil dáte méně, pokud ke komunikaci využijete počítačový program ICQ nebo Skype.

Začněte vydělávat sami
Velké město poskytuje nejen vzdělání, ale i větší možnost kulturního vyžití. Sportování, kino, koncerty. Za to všechno se musí platit a tisícikoruna je leckdy málo. Pokud vám kapesné z domova na zábavu nestačí, sežeňte si brigádu. „Pracuji ve společnosti, která dělá na zakázku inventury. Mohu si sám vybrat den, kdy mám čas, škola tím netrpí a já si slušně vydělám,“ říká Mirek z Náchoda.

Tip: Ke sportování využívejte prostor školy, za lístky do kina či na koncert ušetříte díky slevovým kartám.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Jak se vyznáte v titulech a jejich zkratkách?

V minulém roce absolvovalo vysokou nebo vyšší odbornou školu 72 tisíc studentů. Z některých jsou DiS., Ing. či MUDr., z...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Investic není třeba se bát, ani když ekonomika začíná zpomalovat

Prakticky tři čtvrtiny veškerého finančního majetku domácností leží na bankovních účtech. A to přesto, že jejich...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Neriskujte zbytečně, investovat jde i chytře

Mít finanční rezervu je bezesporu správné. Ovšem proč ji držet na účtu, kde nízké úrokové sazby nepokryjí ani inflaci?...

Jste v důchodu a máte dluhy? Oddlužením se jich můžete zbavit už za tři roky

Seniorů, kteří nezvládají dluhy, rapidně přibývá. Pomoci by jim mohla insolvence oddlužením. Ale musí o ni požádat a...

PŘEHLEDNĚ: Jaké účty nabízejí banky pro děti

Dáváte svým dětem pravidelně kapesné? Babičky a dědečkové řeší Vánoce nebo narozeniny stokorunou či větší bankovkou?...

Nevystačíte s penzí? Zkuste požádat o peníze od státu

Když žijete sami a všechny náklady jdou z jedné kapsy, snadno se může stát, že nevyjdete s penězi. Pokud nemáte...

Najdete na iDNES.cz