Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Místo na koleje do pronájmu. Na co si dát pozor při podpisu smlouvy

Letošní školní rok začal tak jak má, studenti usedli do lavic a poslucháren. Řada vysokoškoláků raději volí pronájem bytu než koleje. Co si ohlídat ve smlouvě a při předávání bytu? A jak na to, pokud pronajatý byt sdílí tři lidé? Na otázky iDNES.cz odpovídá právník David Hron.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Našli jsme ideální bydlení pro studenta, na co si dát pozor ve smlouvě?
Před podpisem nájemní smlouvy je zejména důležité si ověřit, že pronajímatel je skutečně vlastníkem bytu a je oprávněn s ním nakládat, a také zda byt není zatížen například exekucí nebo věcným břemenem. Všechny tyto údaje je možné zjistit z výpisu z katastru nemovitostí.

Dále je třeba věnovat pozornost výši nájemného i tomu, jaké další platby smlouva obsahuje (platby za energie a další plnění spojené s užíváním bytu), délce výpovědní doby nebo zda není ve smlouvě ustanovena smluvní pokuta.

Je majitel bytu oprávněn požadovat zaplacení kauce?
Pro pronajímatele je peněžitá jistota (kauce) určitou zárukou toho, že bude nájemné řádně placeno. Pokud si kauci mezi sebou nájemce a pronajímatel bytu ujednají, je to podle zákona možné, ale výše jistoty (kauce) nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.

David Hron

David Hron, advokátní koncipient AK Noerr
  • Absolvoval Právnickou fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
  • Je advokátním koncipientem pražské pobočky mezinárodní kanceláře Noerr.
  • Poskytuje právní služby českým i mezinárodním klientům v oblasti bankovnictví a financí, práva obchodních společností a práva nemovitostí.
  • Zaměřuje se také na IT/IP právo, digitální právo a ochranu osobních údajů.

Jak je to pak s vypořádáním kauce?
Vypořádání se provádí při skončení nájmu tak, že pronajímatel vrátí jistotu (kauci) nájemci a případně si započte, co mu nájemce dluží z nájmu nebo za jiná plnění s užíváním bytu. Odečíst si může také pohledávky na náhradu škody pro porušení povinností nájemce.

Na druhé straně má nájemce právo na úroky z jistoty (kauce) za dobu od jejího poskytnutí, a to alespoň ve výši zákonné sazby. Zákon výslovně žádnou sazbu nestanoví, a tak není-li výše úroků sjednána přímo v nájemní smlouvě, je třeba vycházet z obecného pravidla, že v takovém případě se platí úroky v sazbě požadované za úvěry v České republice v době uzavření nájemní smlouvy. Na trhu se úrokové sazby úvěrů pohybují v poměrně širokém spektru např. již od jednotek až do desítek procent ročně. Pro předejití případným sporům proto doporučujeme, aby výše úroků z kauce byla sjednána přímo v nájemní smlouvě.

Na jak dlouhou dobu pronájem sjednat?
Obecně máte dvě možnosti, a to pronájem na dobu určitou nebo na dobu neurčitou. V případě nájmu ujednaného na dobu neurčitou dojde ke skončení nájmu výpovědí jedné ze stran. Obecná výpovědní doba je tříměsíční, ale je možné si ujednat i kratší výpovědní dobu.

Studium je na pět let, je rozumné uzavřít smlouvu na celou tuto dobu? Co když se student po čase rozhodne ze školy odejít nebo ve studiu neuspěje?
Pokud by byl nájem bytu ujednán na pět let a došlo by k nucenému ukončení studia, obecně platí, že nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

Bude záležet na okolnostech každého konkrétního případu, zda se toto pravidlo uplatní. Jako vhodné řešení lze navrhnout například sjednání nájemní smlouvy na kratší dobu s možností následného prodloužení, nebo sjednání možnosti výpovědi z důvodu předčasného ukončení studia.

Může pronajímatel zvýšit nájemné?
Jednostranné zvyšování nájemného zásadně není možné, ledaže by to bylo ve smlouvě výslovně sjednáno. Pokud si strany mezi sebou takové zvyšování nájemného neujednají a pokud zároveň nevyloučí možnost zvyšování nájemného, může pronajímatel nájemci zvýšení nájemného navrhnout.

Návrh musí být písemný, výše nově navrhovaného nájemného ale musí být srovnatelná s nájemným obvyklým v daném místě. Přitom platí, že navržené zvýšení spolu s tím, k němuž již došlo v posledních třech letech, nesmí být vyšší než dvacet procent. Pokud by s tím nájemce nesouhlasil, může se pronajímatel obrátit na soud, který o výši nájemného rozhodne.

Do bytu se stěhují tři kamarádi, majitel bytu ale chce sepsat jen jednu smlouvu. Jak to řešit se svými parťáky, aby se nestalo, že se po čase odstěhují a neuhradí nájemné?
Možnosti jsou dvě. Buď smlouvu uzavřou všichni nájemci, v takovém případě se jedná o tzv. společný nájem nebo smlouvu uzavře jen jeden nájemce a následně se pak dohodne s ostatními na vyrovnání.

V případě první varianty jsou práva každého ze společných nájemců plynoucí z nájmu bytu stejná, stejné jsou i jejich povinnosti. Nejsou vyjádřena žádným podílem, vyžaduje se shoda mezi těmito osobami o užívání bytu, který je předmětem společného nájmu. Není však vyloučeno, aby se společní nájemci dohodli na tom, že si upraví užívání konkrétního bytu tak, že každý z nich bude užívat určitou vymezenou část bytu, např. určitou místnost.

Z hlediska právní jistoty ale doporučujeme první variantu, protože se tím minimalizuje riziko, že se ostatní odstěhují a zbývající nájemce by musel vše platit sám.

Jak postupovat při předávání bytu?
Ideální je sepsat předávací protokol, který zaznamenává stav bytu v době jeho předání do pronájmu. V protokolu je třeba uvést identifikační údaje obou stran, označit nemovitost, která je předmětem nájemní smlouvy, její přesnou adresu, přehled místností a výměru.

V případě zařízeného bytu je nutné provést soupis nábytku i dalšího vybavení s uvedením informací o stavu, v jakém se nacházejí. Velmi důležitý je přehled veškerých případných vad, které by se při ukončení nájemní smlouvy a následném vyplácení jistoty (kauce) mohly jevit jako sporné. A užitečné je také zapsat stavy měřičů energií.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

V módě je být zaneprázdněný. K čemu tato „časová chudoba“ vede?

Podle čeho poznáte člověka, od kterého nelze v práci čekat žádné velké výsledky? Paradoxně podle toho, jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezapomeňte uhradit daň z nemovitých věcí. Letos je několik novinek

Už jste zaplatili daň z nemovitých věcí? Pokud ne, termín pro uhrazení vyprší na konci května. Povinnost se týká všech,...

KOMENTÁŘ: O důstojnou penzi se postarejte sami, vzkazuje jasně vláda

Vláda představila návrhy na úpravu penzijního systému. „Ačkoliv odborníci nejsou vždy zajedno ohledně konkrétních změn,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nastupujete do nového zaměstnání? Pozor, ať „nepřepálíte“ začátek

Naplnit očekávání firmy a dobře zapadnout do kolektivu. To je přání asi každého, kdo nastupuje na nové pracovní místo....

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

PORADNA: Štěnice nejsou moje. Musím platit za jejich vyhubení?

Premium Štěnice jsou malí, ale velmi obtížní tvorové. Jejich likvidace není jednoduchou záležitostí, a zejména ve velkých...

Na letní tábory i letos přispívají pojišťovny. Je mezi nimi ta vaše?

Výdaje na letní táborové pobyty dětí i o tisíce korun sníží příspěvky zdravotních pojišťoven. Ne všechny ale na ně...

Motorkářská sezona začala. Co víte o povinnostech a kde se nevyplatí šetřit?

Se začátkem sezony je potřeba oprášit motorku a připravit se na všechny možné scénáře, které se s jízdou na ní pojí....

Ušetřete na vytápění. Víte, jak vám pomůže dotace Nová zelená úsporám Light?

Nebývale vysoké ceny energií udělaly doslovnou čáru před rozpočet mnohým z nás. Státní fond životního prostředí také...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...