Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Chtěli pokácet nebezpečné stromy. Podle Lesů ČR si je musí nejprve koupit

Legislativa přesně vymezuje, kdy a které stromy můžete pokácet. Jak je to ale v případě, že strom je nebezpečný, ovšem není na vašem pozemku? V dnešním článku zodpovíme konkrétní dotaz čtenářky iDNES.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Manželé Horcí mají chalupu v Podkrkonoší. Na jejich pozemek bezprostředně navazuje vzrostlý les, jehož vlastníkem je státní podnik Lesy ČR. Asi před dvěma lety si Horcí všimli, že dva vzrostlé smrky se docela nebezpečně naklánějí a protože měli obavu, že by mohly způsobit škodu na jejich majetku, Lesy ČR oslovili.

Dorazil technik a konstatoval, že by se problém opravdu měl řešit. Nevyřešilo se však vůbec nic, jen letos na jaře se při vichřici zlomil starý dub. Kdy spadne jen jeho větev nebo celý, je jen otázkou času. Horcí opět volali Lesům i znovu dorazil technik.

Řešením podle něj je, že si majitelé chalupy stromy v podstatě odkoupí, a pak je mohou pokácet, samozřejmě na vlastní náklady. Krátce na to přišel i návrh smlouvy: Smlouva o prodeji dříví formou samovýroby, cena za kubík 200 Kč. A to ještě není všechno, podmínky smlouvy jsou docela přísné, například je nutno provést opatření proti šíření škůdců, místo těžby i okolí řádně uklidit, pokud bude nutno, vyčistit i potok atd…

„Mám dojem, že vlastník lesa řeší úplně jinou situaci, já nechci těžit dřevo a kupovat si ho. Navíc se mi nelíbí argumenty, že jsme si neměli kupovat chalupu u lesa a že ze zákona má les ochranné pásmo,“ rozhořčuje se paní Horká. „Já snad ochranné pásmo nemám? Opravdu musím smrky zaplatit, abych je mohla pokácet? Jak se bránit?“ ptá se čtenářka iDNES.cz.

Každý má povinnost předcházet škodám

„Pokud by se smrk vyvrátil a spadl na chalupu, budou Lesy ČR odpovídat za škodu a majitelé chalupy budou moci požadovat náhradu škody, zvláště za situace, kdy vlastníka lesů vyzvali k prevenčnímu jednání,“ uvádí advokát Petr Langer.

To je sice dobrá zpráva, jenže tomu právě chtějí Horcí zabránit. A podle občanského zákoníku dokonce musí. I v novém občanském zákoníku je zakotvena obecná prevenční povinnost, tedy povinnost předcházet škodám. „Pokud by Horcí zůstali nečinní, pak by v případě škody neměli nárok na její úhradu,“ upozorňuje advokát.

Možnosti mají chalupáři v podstatě dvě, buď zakročí sami, nebo se budou domáhat svých práv (uložení vhodných opatření k odvrácení hrozící újmy) soudně. Ochranným pásmem podle advokáta nelze argumentovat, protože chalupa byla postavena již dávno a nejde o černou stavbu.

„Horcí určitě nejsou povinni stromy odkoupit. Doporučoval bych jim poradit se s odborníkem, jak stromy ošetřit (zda například postačí je upevnit nebo je nutné strom porazit) a tento posudek zaslat Lesům ČR s výzvou, aby postupovali podle navrhovaného řešení,“ radí Langer. Pokud by vlastník lesa nereagoval či situaci odmítl řešit, pak mohou Horcí zásah provést sami, přitom budou mít nárok na úhradu účelně vynaložených nákladů.

Lesy ČR nabízí dohodu

A tak jsme se zeptali i vlastníka lesa. „Smlouva na takzvanou ‚samovýrobu‘ vzniká za dobrovolné vůli obou stran. Byla z naší strany návrhem, nikoli výzvou k povinnosti, smlouvu Horcí nemusí uzavírat, tedy dřevo kupovat nemusí,“ uvádí mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová. Souhlasí s názorem, že ochranné pásmo lesa se týká nově umísťovaných staveb, ne však této konkrétní chalupy.

Poškozený dub pokácí podnik do konce ledna. A co smrky? „Posoudili jsme zdravotní stav stromů s konstatováním, že stromy nejsou viditelně poškozené, suché ani vytržené z kořenů. Jde o typické krajové stromy, jejichž větve přesahují do volného prostoru a u listnáčů je i vyhnutá osa kmene „za sluncem“,“ říká mluvčí a dodává, že pokud by šlo o stromy objektivně nebezpečné, tedy souše, zlomené nebo vyvrácené stromy, těžbu by hradil vlastník lesa.

„Řešením je dohoda mezi vlastníkem stavby a správcem lesa, tedy Lesy ČR, přičemž vlastník stavby uhradí pokácení stromů a zvýšené náklady Lesů ČR, pokud podnik kácení zajistí,“ shrnuje Eva Jouklová.

„Jsem ráda, že s námi konečně Lesy ČR budou jednat jako se sousedem, který má nejen povinnosti, ale také právo užívat svou nemovitost bez strachu z každé bouře nebo vichřice. Jen mě mrzí, že ochota vyřešit tuto situaci také k naší spokojenosti, nastala až díky pomoci redakce iDNES.cz,“ uzavírá čtenářka.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Uspěl v oboru pro muže netypickém. Navzdory pandemii má milionové obraty

Premium Začínal jako osobní trenér, před osmi lety začal prodávat komponenty pro výrobu šperků. Dnes provozuje největší e-shop...

Vytopil sousedovi předsíň, pojišťovna chtěla 32 tisíc. Bránil se a uspěl

Pokud někomu způsobíme škodu, je jasné, že mu ji musíme uhradit. Když je poškozený pojištěný, úhradu v rámci tzv....

KVÍZ: Někteří si letos finančně přilepší. Víte, jak na tom budete vy?

Podle oficiálních statistik průměrná mzda roste. Co můžeme čekat letos? Jak ovlivní legislativní změny vaše příjmy?...

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padl rekord v objemu poskytnutých hypoték, úroková sazba stále klesá

Banky loni poskytly hypotéky v rekordním objemu. Od ledna do prosince překročil objem poskytnutých hypoték hranici 250...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Někteří si letos finančně přilepší. Víte, jak na tom budete vy?

Podle oficiálních statistik průměrná mzda roste. Co můžeme čekat letos? Jak ovlivní legislativní změny vaše příjmy?...

Vytopil sousedovi předsíň, pojišťovna chtěla 32 tisíc. Bránil se a uspěl

Pokud někomu způsobíme škodu, je jasné, že mu ji musíme uhradit. Když je poškozený pojištěný, úhradu v rámci tzv....

I bez účtenky lze reklamovat. O právech zákazníků s odbornicí

Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným spotřebitelským právům. Zákazníci však často tápou a nechají se mylnými...

Kvíz: Sníte o skvělém platu a profesní kariéře? Otestujte se, na co máte

Co někoho v jeho kariéře činí šťastným, vás nemusí vůbec těšit. Stanovte si své priority na základě toho, co umíte...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...