Proč někdy popíráme skutečnost a kdy je to už přes čáru

Před tím, co nás stresuje, se nás naše mysl snaží občas bránit. Někdy ovšem za cenu, že ztrácíme kontakt s realitou. Platí to hlavně tehdy, když používáme psychický mechanismus označovaný jako „popření skutečnosti“. Kdy je popírání pozitivní a kdy je už škodlivé, vysvětluje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nástroje naší mysli, které nás chrání nás před stresem, označil Sigmund Freud jako obranné mechanismy. Lze je chápat jako pojistky, kterými nás naše mysl brání před psychickou zátěží, jako jsou například vzpomínky na traumatické zážitky, nepříjemné emoce, pocity viny nebo ztráta sebeúcty.

Hledáte práci, kde ocení vaše schopnosti? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz.

Freud spolu se svou dcerou Annou odhalil několik takových mechanismů. O většině z nich předpokládal, že působí nevědomě, aniž bychom je sami záměrně vyvolávali. Pro lidi kolem nás však viditelné bývají. Pokud je využíváme příliš často, můžeme u svého okolí ztrácet důvěryhodnost. V některých případech můžeme dokonce působit dojmem, že jsme ztratili zdravý rozum.

Nejčastější obranné mechanismy

Obranných mechanismů, chránících nás před skutečnostmi, se kterými se nedokážeme vyrovnat přímo, zná psychologie více než deset.

K nejčastějším patří potlačení či vytěsnění, kdy své nepříjemné myšlenky, pocity, touhy či fantazie zasouváme do svého podvědomí. A to s jediným cílem, abychom tyto stresory neměli na očích.

Známá je i racionalizace, kdy si své jednání nejrůznějšími zástupnými důvody zdůvodňujeme a ospravedlňujeme.

Jan Urban

Psycholog Jan Urban
  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Další je projekce. Ta spočítá v tendenci, kdy připisujeme své vlastní, nepříliš ušlechtilé myšlenky nebo projevy jiným. Obranným mechanismem je sublimace, kdy své nepříjemné a potlačované emoce či sklony přesměrujeme do jiné, společensky přijatelné oblasti.

Regrese je sklonem řešit stresovou situaci způsobem blízkým tomu, jak na ní reagují děti, například hledáním bezpečí u rodičů. Přenos se projevuje tendencí přenášet své emoce, například zlost, na jiné, především ty, z jejichž strany nám nehrozí nebezpečí. Příkladem je situace, kdy na kritiku šéfa reagujeme tím, že vynadáme manželce.

K složitějším, byť častým obranným mechanismům patří takzvaná tvorba reakce. Spočívá v tom, že se snažíme sami sobě dokázat, že nejsme pod vlivem emocí, kterých se obáváme nebo které si nechceme připustit. Příkladem je situace, kdy nás určitý člověk přitahuje. To se ale sami před sebou snažíme skrýt tím, že se k němu chováme lhostejně či odměřeně.

Mechanismy prospěšné i škodlivé

Obranné mechanismy mohou být prospěšné, ať již dočasně nebo trvale, především proto, že nás chrání před nepříznivými emocemi. Pozitivním obranným mechanismem je především sublimace, která se může stát účinným způsobem, jak zvládat agresivní sklony. Příkladem je zvyk vybíjet svůj vztek intenzivním cvičením. Známé jsou i příklady lidí, kteří své společensky nežádoucí impulzy „vybili“ tím, že je uplatnili v umění.

K nejméně prospěšným obranným mechanismům patří naopak tzv. popírání. Jeho projevem je neochota přiznat si zjevný fakt, často i zcela nepopiratelnou skutečnost. Dochází k němu v situaci, kdy daná skutečnost je pro nás z nejrůznějších důvodů nepříjemná či mentálně znepokojující, a její existenci proto odmítáme. Buď tak, že ji ignorujeme a tváříme se, že neexistuje. Nebo ji připouštíme, ale její význam bagatelizujeme.

Symptomy a příklady popírání

Popírání se nemusí vztahovat jen k tomu, co se stalo, ale může se týkat i toho, co se právě děje. Skutečností, kterou si odmítáme přiznat, mohou být přitom i naše myšlenky, pocity nebo vzpomínky.

K typickým symptomům popírání patří například situace, kdy popřeme určitý problém, odmítáme o něm mluvit, vyhýbáme se úvahám, jak problém řešit a ignorujeme rady druhých, jak se s ním vypořádat. Příkladem je manžel, který odmítá připustit zjevnou nevěru své ženy, či student, který „nevidí“ svou očividnou nepřipravenost na zkoušku.

Častým příkladem popírání je sklon lidí, kteří odmítají, že trpí závislostí na drogách, alkoholu, nakupování apod. Popírání svého problému mohou přitom podporovat nejrůznějšími argumenty, například: Všichni mí přátelé pijí víc než já“, „Jsem příliš úspěšný na to, abych měl problém s pitím“ nebo „Piji jen tehdy, když…“

Jak vycházet s „úspěšnými psychopaty“ a podle čeho je rozpoznat

K příkladům popření patří i situace, kdy poté, co někomu ublížíme, odmítáme připustit, že k tomu došlo. Nebo hledáme způsob, jak z vlastního jednání obvinit druhé, například slovy: Nikdy bych něco takového neudělal, kdyby se tak ostatní nechovali ke mně!“ Popírání je v tomto případě spojeno s projekcí: svou vinu přesouváme na člověka, kterému jsme ublížili.

Častým předmětem popírání jsou i vědecká fakta. „Argumenty“ těch, kteří je odmítají, sahají většinou od konspiračních teorií, odkazů na falešné znalce, žádosti o dodání „důkazů“, které nic nedokazují, až po falešné analogie či logické omyly.

Proč k popírání dochází

Popírání používá řada lidí téměř běžně, nejčastěji proto, aby se vyhnuli konfrontaci s určitou bolestivou skutečností. Častým důvodem popírání je však i to, že určitá skutečnost je v rozporu s naší vírou, přesvědčením či viděním světa, nebo že není v souladu s tím, jak vnímáme sami sebe. Člověk, který věří, že stáří Země je takové, jaké vyplývá z Bible, může její skutečné stáří odmítat i tehdy, když má důkazy takřka před očima.

Závislí můžeme být i na konspiračním vidění světa, varuje odborník

Podobný je případ lidí odmítajících připustit existenci určitých dějinných událostí, či těch, kdo odmítají připustit skutečné příčiny určitých jevů, a připisují je důvodům, které jim lépe vyhovují. Nebezpečné popírání může být i „ekonomické“. Dochází k němu tehdy, kdy popíráme skutečnost, která není v našem finančním zájmu.

Časté je popírání i v případech, kdy člověk odmítá připustit, že se něčeho dopustil, případně je za něco odpovědný.

Nebezpečí, které z popírání plyne

Popírání nás někdy může před určitou úzkostí nebo nepříjemností krátkodobě bránit. Když je třeba vyrovnat se s něčím bolestným, může nám k tomu poskytnout potřebný čas.

Příkladem dočasného, v zásadě pozitivního popírání, je způsob, jak lidé často reagují na požadavky změn. Jde o známý proces, kdy prvou reakcí, kterou v nás potřeba změny vyvolává, je její odmítnutí. Poté zpravidla následují fáze obav a pasivity, které po čase ustoupí ochotě o změně vyjednávat, změnu připouštět nebo v ní dokonce vidět určitou příležitost.

Jako dlouhodobá strategie řešení, založená na sebeklamu, je však popírání téměř vždy škodlivé. Neochota připustit, jak se věci mají, nám totiž brání se jim přizpůsobit, nebo jim čelit. Namísto řešení problémů nás tak často vede k tomu, že ve svém (auto)destruktivním chování pokračujeme. Stres, kterého nás popírání na čas zbavilo, se tak naopak časem zvyšuje.

Příkladů, kdy je popírání velmi škodlivé, je řada:

  • Pokud přes zjevné symptomy odmítáme připustit, že bychom se měli léčit, protože tyto symptomy považujeme za náhodné nebo dočasné, může být na účinnou léčbu nemoci pozdě.
  • Pokud si odmítáme přiznat, že naše pracovní výkonnost není taková, jaká by být měla být, může se stát, že k jejímu zvýšení již nedostaneme příležitost.
  • Když si odmítáme přiznat konflikty ve vztazích s našimi nejbližšími, vystavujeme se riziku, že se budou dále zhoršovat.
  • Pokud odmítáme vidět skutečné příčiny určitých společenských problémů, můžeme se při jejich řešení spoléhat na lidi, kteří je dále zhoršují.

Jak se s popíráním vypořádat

Popírání není nic mimořádného: představuje poměrně běžný způsob, jak se dočasně vyrovnat se stresovou situací. Popírání určitých faktů je projevem mechanismu, kterým nás naše mysl brání před nepříjemnou nebo znepokojivou skutečností.

Pokud je však popírání časté a trvalé, je namístě uvědomit si, že dlouhodobější popírání určitých skutečností nám k řešení našich problémů nijak nepomáhá. Pomocí několika kroků však můžeme popírání překonat:

  • Prvým je identifikovat pocity, myšlenky či představy, kterých se obáváme, a zamyslet se nad tím, zda nemáme sklon je popírat.
  • Poté bychom si měli uvědomit, že obava z nich může být zbytečná, mimo jiné proto, že mnohé z nich mohou být zkreslené. Své úvahy můžeme podpořit představou, co nejhoršího by se nám připuštěním určitých skutečností mohlo stát, a jaké důsledky může naopak mít, když budeme v jejich popírání pokračovat.
  • Když si nejsme objektivitou svého pohledu jisti, můžeme si o něm promluvit s někým blízkým. Ne však s někým, kdo problémem popírání trpí též.
  • Když jsme svědky, že popíráním trpí někdo z našeho okolí, měli bychom se pokusit s ním jeho problém probrat. Postupovat je však třeba pomalu a opatrně, abychom jeho sklon k popírání nezvýšili. Tlak na překonání sklonu k popírání totiž může vést k tomu, že mu daný člověk propadne ještě více.

Nejčtenější

Vyhodili ji ze dne na den z brigády, zůstala bez příjmu. Je to legální? stěžuje si

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ pracovního vztahu ale není zákonem chráněný tak jako klasický hlavní pracovní poměr. Pokud uzavřete se...

Zásadní kroky, abyste byli finančně za vodou. Musíte je stihnout od 20 do 50 let

Premium

Různá období života přinášejí i své výzvy. Zvláště důležité jsou ty, které se týkající řízení či správy našich osobních financí. Jaké hlavní finanční výzvy před námi stojí v prvých třech desetiletích...

Prkna, která znamenají svět, vyměnil za farmářské trhy. A ty ho stále baví

Nejspíš ho znáte z divadla či televize, vidět jste ho mohli v mnoha filmech i seriálech. Před více než patnácti lety však herectví vyměnil za zdravé, lokální potraviny a v roce 2010 se pod jeho...

Pronájem bez rizika: Kompletní průvodce pro majitele i jejich nájemníky

Ceny nemovitostí v Česku rostou, nájemní bydlení je tak v posledních letech významně na vzestupu. Pronajímat byt či dům, nebo naopak být v nemovitosti nájemcem však může přinášet řadu rizik pro obě...

Hypotéky dál pozvolna zlevňují. Má však smysl čekat na vysněné sazby?

Trh s hypotékami ve zlevňování dál čeká na silnější impuls. Podle Swiss Life Hypoindexu činila průměrná nabídková sazba v červnu 4,94 procenta. Klesla tedy jen o tři desetiny procentního proti konci...

Cévní chirurgie pro mě byla láska na první pohled, říká lékař

Medicína pro něj byla jasná volba. Po dokončení lékařské fakulty však nenastoupil do některé z českých nemocnic, ale odešel pracovat do Německa. Nevidí na tom nic špatného. „Získané zkušenosti si...

14. června 2025

Škody na cizím majetku a zdraví stojí v cizině statisíce. Kdy to zaplatíte ze svého?

Rozbít v hotelu okno, umyvadlo či televizi, to vše se nedopatřením může stát. Stejně tak ale můžete zranit jiného turistu třeba při skoku do bazénu či jiném sportu. Všechny takové případy přitom mají...

13. června 2025

Vyhodili ji ze dne na den z brigády, zůstala bez příjmu. Je to legální? stěžuje si

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ pracovního vztahu ale není zákonem chráněný tak jako klasický hlavní pracovní poměr. Pokud uzavřete se...

13. června 2025

Cesta k většímu sebevědomí jde přes péči o sebe. Odborníci radí, jak na to

Cítit se sebevědoměji po celý den může být jednodušší, než se na první pohled zdá. Nejde přitom o štěstí nebo dokonalé okolnosti, ale o každodenní volby a drobné návyky, které mohou výrazně ovlivnit...

12. června 2025

Klienti bank denně čelí útokům na účty. Obranou je digitální gramotnost

Kybernetické útoky jsou na denním pořádku. Dávno už se ale útočníci nezaměřují jen na velké firmy. Naopak, v jejich hledáčku se stále častěji objevují i jednotlivci, tedy přesněji především jejich...

12. června 2025

Udělali jste v přiznání daní chybu? Čekání, že se na to nepřijde, vyjde draho

Řada lidí přiznává daň z příjmu rok co rok a má daňové přiznání pod kontrolou. Chybovat je ale lidské. I když máte daně v malíčku, může se stát, že po odevzdání růžového formuláře zjistíte, že jste...

11. června 2025

Hypotéky dál pozvolna zlevňují. Má však smysl čekat na vysněné sazby?

Trh s hypotékami ve zlevňování dál čeká na silnější impuls. Podle Swiss Life Hypoindexu činila průměrná nabídková sazba v červnu 4,94 procenta. Klesla tedy jen o tři desetiny procentního proti konci...

11. června 2025

Podílové fondy v květnu vydělaly a dařilo se akciím i dluhopisům. Rizika zůstávají

V květnu pokračoval návrat cen akcií k únorovým maximům a březnová, a zvláště dubnová, korekce jsou již takřka zapomenuty. Optimismus se udržel hlavně kvůli pravidelnému odkládání zavedení vysokých...

10. června 2025

Pronájem bez rizika: Kompletní průvodce pro majitele i jejich nájemníky

Ceny nemovitostí v Česku rostou, nájemní bydlení je tak v posledních letech významně na vzestupu. Pronajímat byt či dům, nebo naopak být v nemovitosti nájemcem však může přinášet řadu rizik pro obě...

10. června 2025

Zásadní kroky, abyste byli finančně za vodou. Musíte je stihnout od 20 do 50 let

Premium

Různá období života přinášejí i své výzvy. Zvláště důležité jsou ty, které se týkající řízení či správy našich osobních financí. Jaké hlavní finanční výzvy před námi stojí v prvých třech desetiletích...

9. června 2025

Hlavně si z toho nedělat trafiku. Šéfka kvality paliv Shellu o ženách ve světě mužů

Premium

Můžete si s ní povídat o spalovacích motorech, nejlepší naftě či benzinu pro váš vůz, ale i o budoucnosti paliv, která tyto tradiční pohonné hmoty dříve či později nahradí. Markéta Jakoubková je...

8. června 2025

Prkna, která znamenají svět, vyměnil za farmářské trhy. A ty ho stále baví

Nejspíš ho znáte z divadla či televize, vidět jste ho mohli v mnoha filmech i seriálech. Před více než patnácti lety však herectví vyměnil za zdravé, lokální potraviny a v roce 2010 se pod jeho...

7. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.