Stavební spořitelny zdražily své poplatky

  0:01aktualizováno  0:01
Spořit se stavební spořitelnou nebylo nikdy zadarmo, ale od letošního roku si za to pět milionů klientů bude muset podstatně připlatit. Pod tlakem klesajících úrokových sazeb se začaly stavební spořitelny, v duchu politiky klasických bank, více orientovat na stabilní výnosy z poplatků a sáhly k jejich zvýšení.

Od začátku letošního roku zdražily stavební spořitelny poplatky za správu účtů řádově o desítky až stovky korun. S ohledem na obrovské množství smluv to spořitelnám letos zajistí o několik set milionů korun více z poplatků za vedení účtů.

Z výhody nevýhoda
Nejvíce to postihne téměř milion klientů ČS stavební spořitelny, kteří mají platnou smlouvu uzavřenou před začátkem loňského prosince. Těmto klientům spořitelna zvýšila poplatek z 200 na 400 korun ročně.

"Klienti, kteří uzavřeli smlouvy do prvního prosince loňského roku, mají výhodu vyššího výnosu. Cena peněz v době, kdy jsme s nimi smlouvy uzavírali, byla vyšší, a proto jsme jim mohli dotovat část nákladů za vedení a správu účtu," uvedla mluvčí ČS stavební spořitelny Zdena Blechová.

U starých smluv mají klienti úspory úročené čtyřmi procenty, zatímco nově uzavírané jsou obvykle úročené dvěma procenty. U nových smluv si ČS stavební spořitelna účtuje poplatek 200 korun.

Postup spořitelny některé klienty nepříjemně překvapil. "Považuji to za neseriózní a úskočné, protože ještě v dopise z listopadu loňského roku mi spořitelna děkovala a slibovala, že udělá vše pro to, aby si mou důvěru upevnila," uvedla klientka ČS stavební spořitelny.

V razanci zdražení poplatků u starých smluv je ČS stavební spořitelna na trhu výjimkou, ale i ostatní spořitelny šly s cenami nahoru.

U běžných smluv, s výjimkou speciálních programů, se poplatky spořitelen pohybují od 220 do 290 korun za rok a jsou jednotné pro klienty se starými i novými smlouvami.

Podobně jako ČS stavební spořitelna zareagovala Hypo stavební spořitelna. Ta u starých smluv zavedla poplatek 360 korun ročně, zatímco u aktuálně uzavíraných vybírá o 120 korun méně.

Rekordy bez konce
Stavební spoření je bezkonkurenčně nejoblíbenější formou spoření a deset let počet klientů neustále roste. Státní příspěvek, který je až 4500 ročně na jednu smlouvu, totiž zaručuje nadstandardní roční výnos.

Ministerstvo financí chce letos prosadit změnu zákona a od příštího roku pro nové smlouvy podporu omezit. Maximální podpora by měla klesnout na 3000 korun a měla by být poskytnuta jen v případě, že klient naspoří za rok dvacet tisíc. Zatím stačí na maximální podporu 4500 naspořit osmnáct tisíc za rok.

Stavební spořitelny tak letos čekají boom, protože klienti si budou chtít na dalších pět let zajistit vyšší příspěvky od státu.  

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Splácet více úvěrů je nevýhodné. Ušetřit můžete díky konsolidaci

Ilustrační snímek

Půjčky a úvěry na cokoli se staly běžnou součástí života. Některé obchody se dokonce předhánějí ve slevách, když u nich...

Mít chatu či chalupu je opět v kurzu. Na jejich cenách je to znát

ilustrační snímek

Dříve platilo, že co Čech, to chatař nebo chalupář. Dnes se tento trend do značné míry vrací. Zájem o rekreační...

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Kurzy.cz Lidem budou znovu propláceny i první tři dny nemoci. Novelu zákoníku práce dnes schválili poslanci, přehlasovali veto S...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK/MONTÉR VÝTAHŮ (35-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz