Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Pandemie vyvolává v lidech potřebu mít rezervu. Roste zájem o „stavebko“

Stavebnímu spoření se během letošního 1. pololetí dařilo navzdory koronavirové krizi. Počet nově uzavřených smluv včetně smluv, u kterých si Češi zvýšili cílovou částku, vzrostl o 10 procent. Roste zájem i o úvěry ze stavebního spoření, jejichž objem dosáhl v 1. pololetí 29,8 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 30 %.
Část 1/2

„S ohledem na uplynulé měsíce a nenadálou epidemickou situaci, která ovlivnila i finanční trhy, jsou dosavadní výsledky stavebního spoření výborné. Úvěrové obchody se dokonce přibližují rekordní úrovni z roku 2018,“ hodnotí pololetní výsledky stavebních spořitelen Jan Jeníček, předseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

Roste i počet lidí, kteří si prostřednictvím stavebního spoření chtějí vytvářet finanční rezervu. Stavební spoření si během prvního pololetí nově sjednalo nebo navýšilo cílovou přes 264 tisíc lidí, což je meziroční nárůst o 10 %.

Důvodem rostoucího zájmu je podle šéfa AČSS skutečnost, že v době krize Češi citlivě vnímají potřebu úspor. „Lidé si během první vlny koronavirové pandemie uvědomili hodnotu spoření a v praxi zjistili, jak citelně může ztráta příjmu dolehnout na rodinný rozpočet, když nemají žádnou finanční rezervu,“ říká Jeníček.

„Stavebko dlouhodobě prokazuje svou smysluplnost především v dobách různých finančních krizí, poklesů finančních či akciových trhů. Přestože na jaře po vypuknutí této zvláštní doby došlo k poklesu zájmu, v následujících měsících se zájem o stavební spoření zase vrátil do starých kolejí a například v červnu jsme uzavřeli nejvíce smluv v jednom měsíci za posledních pět let,“ dodává Tomáš Kofroň, mluvčí ČMSS (Lišky).

Stavební spoření v 1. pololetí 2020

  • Počet nových smluv včetně navýšení 264 267 (meziročně + 10 %)
  • Objem nových úvěrů 29,8 miliardy Kč
    (meziročně +30 %)

Zdroj: AČSS

„Koncem srpna jsme zaznamenali 60 % nárůst počtu nově sjednaných smluv v porovnání se stejným obdobím v roce 2019,“ přibližuje Zuzana Filipová, mluvčí Moneta stavební spořitelny (dříve Wüstenrot).

„Lidé odkládali zamýšlené dlouhodobější spoření v obavách z nejisté budoucnosti a potřeby mít doma disponibilní peníze. Následný nárůst v uzavírání nových smluv o stavebním spoření zaznamenáváme opět v období, kdy se situace začala uvolňovat,“ říká Stanislav Oliva, specialista rozvoje obchodu Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

Lidé smlouvy výrazněji nevypovídali

Kvůli koronavirové pandemii, kdy mnohé domácnosti zaznamenaly propad svých příjmů, by se dalo očekávat, že někteří střadatelé začnou vypovídat smlouvy, aby si dorovnali chybějící hotovost. To se ale zatím nepotvrzuje.

„Lidé doposud v letošním roce vypověděli dokonce o něco méně smluv, než bylo obvyklé v posledních pěti letech,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. „Stavební spoření lidé vnímají jako rezervu, na kterou sáhnou, až když vyčerpají jiné zdroje svých úspor,“ poznamenává Jeníček.

V průběhu letošního 1. pololetí vypovědělo smlouvu po uplynutí šestileté vázací lhůty celkem 107 491 střadatelů. Nejvíce se smlouvy vypovídaly v roce 2016, kdy smlouvu vypovědělo 222 374 lidí, což je více než dvakrát tolik co letos. Jaký bude další vývoj v počtech uzavíraných smluv včetně výpovědí, ukáže čas. „Zbytek roku je těžké odhadovat, nedá se předvídat, co přijde,“ říká předseda AČSS.

Výnos u akční nabídky překoná inflaci

Stavební spoření jako jeden z mála spořicích produktů dokáže i nadále porazit inflaci. U nově uzavřených smluv úročí stavební spořitelny vklady nyní v rozpětí 1,0 až 1,2 %. a při ideálním spoření 20 tisíc korun ročně po dobu šesti let se výnos pohybuje v rozpětí 3,2 až 3,4 %.

Kalkulačka

Kolik z úspor ukrojí inflace

Inflace se nyní pohybuje na úrovni 3,3 %.

Stavební spořitelny přitom každoročně přicházejí i se speciálními akčními nabídkami, díky kterým se dá výnosnost „stavebka“ zvýšit až na úroveň přesahující 4 %. Celkové zhodnocení vkladů včetně státního příspěvku tak dokáže porazit inflaci, který se nyní pohybuje na úrovni 3,3 %. Podle některých analytiků bud inflace v dalších měsících brzdit a za celý rok skončí v průměru mírně nad 3 %.

Podmínkou pro získání státní podpory je však spořit minimálně po dobu šesti let a naspořené peníze během této doby nevybírat. Kdo peníze vyberete dříve, o státní podporu přijdete. Kdo si založil stavební spoření v tomto, pro získání letošního maximálního státního příspěvku je nutné vložit na účet do konce roku nejméně 20 tisíc korun. Stát totiž majiteli stavebního spoření přispěje ročně deset procent z jeho vkladů v daném roce, maximálně ale 2 000 korun.

Akce, které dokážou navýšit výnos stavebního spoření, spočívají v tom, že můžete získat například úrokový bonus pro vyšší zhodnocení vkladů, odpuštění poplatku za uzavření smlouvy, nebo finanční prémii. Řada stálých akcí je zacílena i na děti a mladé lidi, kteří mohou získat ještě lepší zhodnocení vkladů. Vyšší výnos je možný i v kombinaci stavebního spoření s dalšími produkty.

Na další stránce je aktuální nabídka pěti stavebních spořitelen a možnost uzavřít zvýhodněnou smlouvu.

Autor:
  • Nejčtenější

Datové schránky dostanou automaticky živnostníci i mnozí zaměstnanci

Doposud jsou datové schránky doménou firem. Pro ostatní jsou pouze dobrovolnou záležitostí. To se však od příštího roku...

Praktické rady advokáta, které se hodí při podání výpovědi z práce

Nezaměstnanost je stále nízká a hlad po odbornících poměrně velký. Najít si lépe placenou práci, může být i řešením,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český topmanažer Robert Kyncl povýšil, bude šéfem Warner Music

Americká nahrávací společnost Warner Music Group jmenovala svým budoucím výkonným ředitelem manažera Roberta Kyncla. V...

Téměř čtvrt milionu lidí nemá na základní životní potřeby, zjistil průzkum

Přes milion Čechů je podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností. Už dříve žili často od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankovní služby zdarma? Mylná představa, odhalte skryté poplatky, říká expert

Premium Některé banky potřebují k tomu, aby sdělily výši svých poplatků, i ceníky o počtu 50 stran. Jiné si vystačí i se...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Téměř čtvrt milionu lidí nemá na základní životní potřeby, zjistil průzkum

Přes milion Čechů je podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností. Už dříve žili často od...

Kdy může OSVČ požádat o snížení záloh na zdravotním pojištění

Zvyšování úrokových sazeb prodražuje osobám samostatně výdělečně činným úvěry a vysoká inflace prodražuje i jejich...

Sedm návyků, kterými si získáte sympatie druhých

Sympatie, ale i nelibost druhých, lze často získat poměrně rychle. Mnohdy k tomu dochází dokonce hned po prvním...

KVÍZ: Zelené prvky pro každého. Jak ušetřit na vytápění a získat dotaci?

Rostoucí ceny elektřiny a plynu nutí Čechy zateplovat, měnit vytápěcí návyky a pořizovat alternativní zdroje energie....

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...