Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

KOMENTÁŘ: Nový stavební zákon jako Pyrrhovo vítězství?

Podle odborníků není výjimkou, že se doba stavebního řízení vyšplhá i na několik let. Vláda schválila návrh nového stavebního zákona, který by ještě letos měl projít legislativním schvalovacím kolečkem. Pět zásadních změn, které by měl přinést, hodnotí ve svém komentáři advokát Adam Stawaritsch.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Návrh stavebního zákona pochází z dílny ministerstva pro místní rozvoj. Paradoxně ještě před tím, než jej zákonodárci v konečné verzi dostali na stůl, byl předložen komplexní pozměňovací návrh. Jde o krok vpřed, či spíše zpět?

Nová soustava stavebních úřadů jako jablko sváru

Původní návrh zákona počítal se zřízením Nejvyššího stavebního úřadu, který měl převzít dílčí kompetence stávajících ministerstev a dalších ústředních orgánů státní správy v oblasti stavebního práva, tedy centralizací státní správy na úseku stavebního práva (včetně vytvoření tzv. profesionální státní správy, která měla fakticky nahradit přenesenou působnost obcí a krajů). Zejména tyto skutečnosti byly následně velmi silně kritizovány jak opozicí, tak Svazem měst a obcí ČR.

Předložený návrh zákona sice Nejvyšší stavební úřad zachovává, avšak přiznává mu zcela jiné pravomoci. Nejvyšší stavební úřad by podle návrhu měl být kontrolním ústředním správním úřadem, s působností ve věcech územního plánování, rozvojových plánů, územně plánovacích podkladů, stavebního zákona a vyvlastnění. V jeho čele bude stát předseda jmenovaný vládou.

Zákon (naštěstí) zachovává obecní stavební úřady, které nově budou povolovat stavby s tzv. místním významem. Nad nimi bude bdít čtrnáct krajských úřadů, plus jeden specializovaný stavební úřad. Ten bude rozhodovat o stavbách celostátního významu, u kterých je vyžadována vysoká specializace (dálnice či elektrárny apod.).

Závazná stanoviska až na výjimky pouhými vyjádřeními

Dotčené orgány a jejich činnost (závazná stanoviska, rozhodnutí či vyjádření) zákon nicméně zapovídá, a to z důvodu jejich velkého počtu, roztříštěnosti právní úpravy v této oblasti a údajné systémové podjatosti.

Adam Stawaritsch

  Adam Stawaritsch
  • Absolvoval právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.
  • Od roku 2018 je advokátním koncipientem bpv Braun Partners.
  • Specializuje se na občanské a insolvenční právo.

  Zákon počítá s úplným zrušením části dotčených orgánů a vydáváním jejich stanovisek (s výjimkou Agentury ochrany přírody a krajiny, hasičů a památkářů, jde-li o národní kulturní památky a památky UNESCO), přičemž jim odnímá možnost vydávání závazných stanovisek, kterou transformuje na pouhá nezávazná vyjádření.

  Vydávání závazných stanovisek (s výjimkou uvedených orgánů), rozhodnutí a dalších vyjádření svěřuje zcela do působnosti krajských stavebních úřadů, a to za důsledného dodržování principu jediného razítka.

  Navíc zde zákon počítá i s tzv. fikcí souhlasu, kdy by mělo nadále platit, že nevydá-li dotčený orgán vyjádření nebo závazné stanovisko ve lhůtě pro jeho vydání (maximálně 60 dnů), platí, že k záměru nemá připomínky a z hlediska jím chráněných veřejných zájmů se záměrem souhlasí, to by však nemělo platit u vybraných stanovisek podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí či podle zákona o ochraně přírody a krajiny.

  Lze doufat, že v případě dotčených orgánů se bude jednat o pouhý přesun, nikoliv přímé zrušení kompetencí na tomto úseku státní správy, neboť dotčené orgány mají ve stavebním právu své místo a hrají důležitou roli při schvalování záměru z hlediska veřejného zájmu. V opačném případě by se totiž rozhodování přesunulo do rukou úředníků, kteří nemají s předmětným záměrem žádnou místní natož odbornou zkušenost.

  Sloučení stavebního a územního řízení

  Zákon počítá s tím, že výsledkem řízení o povolení stavby bude pouze a jedině jedno rozhodnutí o povolení stavby.

  V tomto ohledu jde o podstatné zjednodušení, které by mělo vést k získání stavebního povolení během jednoho roku.

  Nedodržení lhůt = automatické rozhodnutí

  Je obecně známo, že průměrné stavební řízení (v podobě rozhodnutí o povolení stavby) trvá v České republice déle než v rozvojových částech světa. Podle současné právní úpravy jsou stavební řízení ovládána pořádkovými lhůtami, s jejichž nedodržením není spojen ex lege žádný následek.

  Na stavební povolení čekali tři roky. Urychlí řízení nový zákon?

  Podle návrhu zákona by nadále mělo platit, že v případě jednoduchých staveb musí stavební úřad rozhodnout nejpozději do 30 dnů ode dne zahájení řízení, v ostatních případech pak do 60 dnů.

  V případě jednoduchých staveb je možné lhůtu 30 dnů prodloužit o dalších 30 ve zvlášť složitých případech, případně o 60 dnů, pokud půjde o řízení s velkým počtem účastníků, nebo je-li třeba doručovat veřejnou vyhláškou osobám, jimž se prokazatelně nedaří doručovat, nebo je-li třeba doručovat písemnosti do ciziny. U ostatních staveb je možné prodloužit zákonnou lhůtu až o 60 dnů, a to ze stejných důvodů.

  V případě záměrů EIA by mělo být rozhodnutí vydáno ve lhůtě 120 dnů, tuto lhůtu lze prodloužit ze stejných důvodů, tedy ve zvlášť složitých případech o 30 dní nebo o 60 dnů, pokud půjde o řízení s velkým počtem účastníků, nebo je-li třeba doručovat veřejnou vyhláškou osobám, jimž se prokazatelně nedaří doručovat, nebo je-li třeba doručovat písemnosti do ciziny.

  Pokud stavební úřad při přezkoumání žádosti a doložených příloh zjistí nezbytnost jejich doplnění a přeruší řízení, pak lhůta pro vydání rozhodnutí začíná běžet znovu od počátku po jejich odstranění.

  Na rozdíl od záměru zákona tedy v návrhu došlo k vypuštění automatizovaného generování rozhodnutí o povolení stavby (heuréka). Nadále se domnívám, že automatizované generování rozhodnutí o povolení stavby není v českém právním prostředí vhodným řešením, neboť takový systém z logiky věci vede nejen k ještě laxnějšímu přístupu úředníků, ale zejména má za následek situace, ve kterých může dojít ke schválení takového záměru, který může být nebezpečný či třeba nerespektuje územní plán.

  Nevydá-li obecní stavební úřad rozhodnutí o povolení stavby ve stanovené lhůtě, počítá návrh zákona s tím, že řízení dokončí řízení nadřízený krajský stavební úřad.

  Jak to bude s černými stavbami?

  Návrh zákona v návaznosti na záměr zákona i nadále počítá s tím, že napříště by u staveb, které stavebník nepostavil v dobré víře, nebylo možné jejich dodatečné povolení v rámci řízení o dodatečné povolení stavby. Dobrou víru musí přitom nicméně samozřejmě prokazovat stavebník. 

  Sonda: nemovitosti zdražují, hypoték je méně. Povolování staveb vázne

  ilustrační snímek

  Podle mého názoru vázat dodatečné povolení černé stavby na dobrou víru stavebníka je nežádoucí, obzvlášť v situacích, když je realizovaná černá stavba jinak zcela v souladu se zákonnými požadavky, pouze byla vystavěna bez součinnosti se stavebním úřadem.

  Je přitom nerozhodné, o jakou stavbu jde, zda o kůlnu či přístřešek – v této souvislosti jde proto o řešení, které negativně postihne především běžné obyvatele, právní laiky.

  Kromě toho zákon nově dodatečné povolení stavby mimo prokázání dobré víry stavebníka podmiňuje i úhradou pokuty, a to až do výše 2 000 000 Kč (!), která bude výsledkem správního uvážení příslušného správního orgánu.

  Pozitiva a negativa

  Komplexní a zejména systematická novelizace stavebního práva je v České republice více než žádoucí. Lze však očekávat, že kompletní paragrafové znění ještě budou provázet poměrně bouřlivé debaty a je otázkou, v jaké podobě bude zákon nakonec přijat. Měl by platit od jara 2021, s účinností od poloviny roku 2023. Už teď je však jasné, že se to nestihne.

  Bude-li návrh zákona schválen ve znění, v jakém jak byl předložen vládou, dá se očekávat, že dojde k zjednodušení a zřejmě i zrychlení stavebního řízení, což je skutečnost, kterou lze nepochybně hodnotit jako pozitivní.

  Nejistým zůstává, jak se projeví faktická absence závazných stanovisek dotčených orgánů v praxi. Jako negativní se naopak jeví problematika dodatečného povolení tzv. černých staveb, neboť navrhovaná úprava se dotkne zejména obyčejných občanů, méně již pak developerů, na které by zejména měla mířit.

  Autor:
  • Nejčtenější

  První výrobky rozdávala známým. Dnes zaměstnává osm lidí a vydělává

  Ještě před pár lety byla Michaela Vaněčková prorektorkou na soukromé vysoké škole. Jistotu stálého zaměstnání se ale...

  KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

  Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

  Jste osobnost typu A, B nebo C? A co z toho pro vás a okolí plyne?

  Z řady typologií lidských osobností, které psychologie za staletí vytvořila, patří rozdělení osob do takzvaných skupin...

  Vláda nabízí příspěvek na bydlení. Kdo na něj má nárok, a kdo už ne

  Zdražování energií, komunálních služeb i nájemného zvýší počet domácností s nárokem na příspěvek na bydlení. Ne každý...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  TOP finanční produkty roku má MONETA, Trinity, KB, Hello bank a ČS

  V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2021 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

  Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

  Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

  Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

  Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

  Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

  Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

  Jak si nešlapat po štěstí a spokojenosti, radí psycholog

  Většina našich osobních přání se kromě zdraví zaměřuje především na štěstí a spokojenost. Co však dělá člověka šťastným...

  KVÍZ: Umíte si zvýšit šanci na novou práci?

  Aplikace pro hledání zaměstnání, kariérní profil online, sociální sítě či pohovor online. Moderní technologie pronikly...

  Založení s. r. o. online i QR kód pro ověření. Notáři úspěšně digitalizují

  Činnost notářů máme nejčastěji spojenou s vyřizováním pozůstalostí. To ale zdaleka není jejich jediná agenda. Novela...

  KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

  Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

  Advantage Consulting, s.r.o.
  DISPONENT PŘEPRAVY - ŠANCE PRO ABSOLVENTY ! (30.-35.000 Kč)

  Advantage Consulting, s.r.o.
  Praha, Středočeský kraj
  nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

  Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

  Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

  Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

  Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

  Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

  Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

  Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

  Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

  Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

  Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...