Důchody se zvyšují. Jak o důchod žádat a získat maximum

  • 4
Jestliže už důchod pobíráte, nemusíte pro jeho zvýšení od ledna 2020 nic dělat. Prostě vám začne chodit víc peněz. Pokud však budete o penzi teprve žádat, vyplatí se pořádně se připravit.

ilustrační snímek

Správné načasování žádosti a dodání všech potřebných podkladů může znamenat vyšší důchod. Budete mít třeba delší pojištěnou dobu, protože se nezapomene na krátké zaměstnání, které měla žena mezi rodičovskými nebo muž mezi koncem studia a nástupem na vojnu. I kdyby to mělo být víc jen o stovku měsíčně, v průběhu let to dá dohromady slušnou částku.

1. Zjistěte si svůj důchodový věk

Pomůže vám s tím tabulka. O důchod můžete požádat až čtyři měsíce předem. Dosažení důchodového věku není důvodem k ukončení podnikání či pracovního poměru. Můžete:
– pracovat takzvaně na procenta (vypočtou vám pak vyšší důchod, za každých 90 odpracovaných kalendářních dní bez pobírání penze se zvyšuje procentní výměra o 1,5 %)
– pracovat a současně pobírat penzi
– pracovat a zpětně požádat o vyplacení důchodu (až pět let zpátky).

2. Ověřte si dobu pojištění

Věk není jedinou podmínkou přiznání starobní penze. Důležitá je takzvaná doba pojištění, v současnosti je třeba mít odpracováno 35 let. Nechte si poslat informativní osobní list od České správy sociálního zabezpečení; zadarmo o něj můžete požádat jednou ročně. A to buď online na webu eportal.cssz.cz, nebo formou písemné žádosti zaslané na adresu: Česká správa sociálního zabezpečení, Křížová 25, 225 08 Praha 5.

Nemusíte na to mít zvláštní formulář, v žádosti stačí uvést rodné číslo, jméno a příjmení žadatele a adresu, na kterou má být informativní list zaslán.
Pokud v něm najdete nesrovnalost (některé vaše zaměstnání či podnikání není evidováno), najděte doklady, které potvrdí, že jste v té době pracovali: výplatnice, mzdové listy, knihu docházky, pracovní smlouvu, doklad o ukončení pracovního poměru, legitimaci ROH. Obraťte se na konkrétního zaměstnavatele, aby vyhotovil evidenční list důchodového pojištění. Když nekomunikuje nebo již neexistuje, je možné požádat o pomoc zaměstnance OSSZ.

3. Vylaďte si datum odchodu do penze

Nyní můžete začít počítat. Na webu ČSSZ je kalkulačka pro orientační výpočet důchodu – využít ji mohou ti, kdo mají do penzijního věku maximálně pět let. Vyplatí se pohrát si s datem, od kterého o penzi požádáte. Může se stát, že když budete pracovat o pár dní déle, završíte další rok pojištění a zvýší se vám procentní výměra. Při výpočtu penze nejde totiž jen o vaše příjmy, ale velkou roli hraje právě doba pojištění.

4. Na podání žádosti si vyhraďte dost času

Žádost budete podávat na OSSZ podle místa trvalého bydliště. Nemusíte se předem objednávat, ale je to lepší, sepsání žádosti není o pětiminutové konzultaci a jednom podpisu, spíš počítejte s půlhodinou až hodinou a možná i s více návštěvami, protože bude třeba dodat nějaká potvrzení. Díky online objednávání na webu ČSSZ si lze sjednat konkrétní termín.

5. Skočte s tiskopisem do banky

Pokud chcete, aby vám důchod chodil na účet, budete potřebovat vyplněný a bankou potvrzený tiskopis „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu“ nebo „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice“. Ničemu se nedivte, tiskopis stáhněte z webu ČSSZ a jděte si do banky pro razítko. Jestli chcete posílat penzi poštou na adresu, každý měsíc to bude stát 21 korun.

6. Předložte všechny doklady

Kromě platného dokladu totožnosti budete potřebovat mnohá potvrzení. „V evidenci ČSSZ standardně nejsou doklady o náhradních dobách pojištění, o době studia, době vojenské (civilní) služby, době péče o dítě do čtyř let věku a době péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby,“ vysvětluje Jana Buraňová z ČSSZ. Hodit se tak budou vysvědčení, indexy, vojenské knížky, rodné listy dětí. Doba péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby se dokládá rozhodnutím OSSZ.

Také doby výdělečné činnosti v cizině ČSSZ neeviduje. Potvrzení o pojištěných dobách ve státech, s nimiž má ČR uzavřenu mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení, si správa vyžádá od příslušného cizozemského úřadu až po podání žádosti o důchod.

7. Vyčkejte na verdikt

Rozhodnutí o nároku na důchod a jeho výši musíte dostat do 90 dní, obvykle však máte jasno do měsíce a půl.

Vypočtená penze se vám nezdá? Do 30 dnů můžete podat písemnou námitku. Tady se vyplatí povolat důchodového poradce. Jejich služby stojí od 600 až do 5 000 korun, ale na správně vypočteném důchodu vám mohou vydělat mnohem víc. Dobře si však vybírejte, vyplatí se dát třeba na doporučení spokojených kamarádů. Námitky není třeba podávat, když chcete důchod přiznat od jiného data, než jste původně požadovali, stačí do 30 dnů požádat o změnu (posunutí) data přiznání penze.

8. Řekněte o důchodu pojišťovně

To, že jdete do penze, je třeba oznámit zdravotní pojišťovně. Za důchodce, kteří při pobírání penze nejsou výdělečně činní, totiž platí zdravotní pojištění stát.

9. Jestliže stále pracujete, nechte si penzi přepočítat

Pokud dál pracujete nebo podnikáte, můžete po 360 kalendářních dnech činnosti požádat o přepočet důchodu.

Konzultace: ČSSZ

ilustrační snímek

Do důchodu v 65 letech?

Zatím. Jestli je vám 55 plus, máte reálnou šanci, že dostanete státní důchod. Pokud jste mladší, máte tu naději také, ale možná to bude o něco později, než jste počítali. Návrh zvýšit věk odchodu do důchodu se totiž pravidelně opakuje, ale kdovíkdy ho zákonodárci schválí. V současné chvíli to s odchodem do penze vypadá tak, jak ukazuje tabulka. Dostat se do důchodu před šedesátkou mají šanci jen matky tří a více dětí, hranice důchodového věku je zatím 65 let. Pozor však, nezáleží jen na věku, ale i na počtu pojištěných let.

A jak číst v tabulce? Muž narozený v roce 1960 může odejít do penze nejdříve v 64 letech + 2 měsících.

V kolika letech půjdeme do důchodu?

ilustrační snímek

Kdo dostane od ledna o 900 Kč víc?

Důchodci si od ledna 2020 polepší. Nejen ti, kdo pobírají penzi starobní, ale i invalidní, vdovskou či vdoveckou a sirotčí. Zvyšuje se totiž základní výměra důchodů na 3 490 korun, dosud to bylo 3 270 korun. Takže kdyby nic jiného, pár korun navíc dostane každý.

Jenže ono „něco jiného“ je. Procentní výměra bude vyšší o 5,2 procenta plus o 151 korun. Výpočet důchodu ze základní a z procentní výměry je však složitý, pro zjednodušení tak vláda slibuje průměrné navýšení o 900 korun měsíčně. Skutečná výše záleží na tom, jaká byla dosavadní penze – kdo měl důchod vysoký, dostane o něco víc, a naopak. Zvýšení o 900 korun měsíčně se týká těch, kdo dosud dostávali 13 450 korun. Pokud už důchod pobíráte a bude vám 85 nebo 100 let, dostanete další peníze navíc. Od 85 let se penze zvyšují o tisícovku měsíčně, od sta let o další dva tisíce. Jestliže o důchod budete teprve žádat, orientační výpočet si můžete udělat v kalkulačce na webové stránce: www.cssz.cz/web/cz/duchodovakalkulacka

Komu a o kolik se zvýší důchody?

ilustrační snímek

Kdy musíte řešit daně

Pokud si jako penzista nepřivyděláte víc než 15 000 korun za rok, nemusíte nic řešit. Jestliže jsou vaše mimodůchodové příjmy vyšší, bude to složitější. Záleží totiž i na tom, jakým způsobem jste peníze získali:

Pronájem
Budete vyplňovat daňové přiznání s přílohou číslo 2, příjmy podle § 9. Pokud se vaše příjmy z pronájmu nepřehoupnou přes 165 600 korun, ve výsledku žádnou daň platit nebudete, protože ji snížíte o 24 840 korun, což je takzvaná sleva na poplatníka.

Podnikání
K daňovému přiznání vyplníte přílohu číslo 1, příjmy podle § 7. Sem patří i příjmy z honorářů; u honorářů za příspěvky do médií se to týká těch, které byly vyšší než 10 000 korun za měsíc. I tady platí, že příjmy do 165 600 korun vykryje sleva na poplatníka, takže vypočtená daň bude nulová. Pozor však, ze skutečného zisku (příjmy minus výdaje) budete platit zdravotní pojištění. A pokud si ročně podnikáním vyděláte víc než 78 476 korun, bude třeba hradit i pojištění sociální. Ano, i když už sami pobíráte penzi. Jako podnikajících důchodců se vás týká (nebo bude týkat) EET, pokud přijímáte platby v hotovosti.

Ostatní příjem
Sem patří například prodej přebytků ze zahrádky, ojedinělá pomoc za úplatu, příležitostný pronájem movitých věcí (auto, sekačka), prodej medu (když nemáte víc než 60 včelstev), prodej štěňat či koťat. Pokud se váš přivýdělek dá zařadit do této kategorie, nemusíte podávat daňové přiznání do výše ročních příjmů 30 000 korun. Pozor, jde o příjmy, nikoli o zisk. Když jsou výdělky vyšší, budete vyplňovat k daňovému přiznání přílohu číslo 2, příjmy podle § 10. EET se vás netýká, pokud nejste podnikatelé – tedy nejde o pravidelný přivýdělek. Hranice mezi ostatními příjmy a podnikáním je velmi tenká, je lepší optat se daňového poradce či pracovníka na finančním úřadě na váš konkrétní případ.

Zaměstnání
Ať již pracujete na plný úvazek, na dohodu o provedení práce, či dohodu o pracovní činnosti, platí, že když podepíšete u zaměstnavatele takzvané prohlášení k dani, bude za vás řešit daňové povinnosti on. Možná se vám však vyplatí, podáte-li si růžové formuláře sami. Třeba tehdy, když pracujete nárazově, jen několik měsíců v roce. Zaměstnavatel za vás totiž uplatňuje slevu na poplatníka, ale jen poměrnou část 2 070 korun za každý měsíc, kdy pro něho pracujete. Vy však máte nárok odečíst si celou slevu 24 840 korun za rok, a to i kdybyste pracovali jen část roku. Odvedená či sražená daň se vám tak může vrátit zpět. Pozor, to nelze udělat u honorářů, ze kterých zaměstnavatel zaplatil srážkovou daň (to jsou ty do 10 000 korun měsíčně).

Kdy se daní důchod?
Jestliže máte penzi vyšší než 40 050 korun měsíčně, budete část, která tuto cifru přesahuje, danit. V takovém případě podáváte daňové přiznání a důchod uvádíte jako ostatní příjem podle § 10.

Kdy se daní sociální dávky?
Jste-li v opačné situaci, penze vám nestačí a přivydělávat si vzhledem ke zdravotnímu stavu nemůžete, možná pobíráte některou ze sociálních dávek. Třeba příspěvek na péči. Takové peníze danit nemusíte.

Konzultace: ekofi.cz