Spořitelny se prohýbají pod náporem smluv

  0:01aktualizováno  0:01
Studentka Lenka má před sebou několik pracovních víkendů. Ve stavební spořitelně, kde pracuje, se před koncem roku roztrhl pytel s novými smlouvami s klienty toužícími po vyšší státní podpoře. A tak Lenka sedí sedm hodin denně u počítače v Českomoravské stavební spořitelně.

Ťuká jedno jméno za druhým, aby všichni byli včas v centrální databázi a o peníze od státu nepřišli. Denně musí stihnout přepsat aspoň stovku smluv. "Dá se ale i víc," říká Lenka.

Každé ráno pro ni a dalších sedmdesát písařů pošťáci nechají další pytle. "Teď sem dorazí kolem deseti tisíc smluv denně, nápor je obrovský," říká šéf příjmu Oldřich Pozdílek, který sám vypomáhá a každé ráno od sedmi do deseti lepí na smlouvy čárové kódy.

Ve stavebních spořitelnách právě vrcholí nejlepší sezona, jakou kdy měly. U smluv podepsaných po Novém roce klesne státní podpora z 4500 na 3000 korun, a to na klienty funguje jako červený šátek.

V pátek spořitelny vydaly výsledky za leden až listopad, kdy novou smlouvu podepsalo 1,37 milionu klientů. To je víc než za celý loňský rok. Hlavní žně však probíhají právě nyní. "Je možné, že padne hranice dvou milionů," říká šéf Lenky a pana Pozdílka, člen představenstva Lišky Petr Kielar.

Stejný shon mají o čtyři zastávky tramvají dál, v centrále Buřinky. "Fungují firmy, co vám krátkodobě pronajmou výkonné skenery, takže jsme mohli výkon podstatně zvednout," uvádí Vojtěch Lukáš z představenstva.

Studenti však půjdou do práce o víkendu i tady. Mimo jiné proto, že po skeneru je třeba některé smlouvy překontrolovat. "Nejčastěji se mu pletou písmenka N, H a M. Ne každý vyplní smlouvu krasopisně," uvádí jedna ze zaměstnankyň.

Rušno je také v terénu. "Mám rodinu, s kterou jdu sjednat šest smluv na Štědrý den v poledne," říká finanční poradce Petr Šafránek. Rekord dva miliony zřejmě opravdu padne.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Kurzy.cz Morgan Stanley nedávno přišel s tvrzením, že dominantní pozice Tesly na trhu elektromobilů je neudržitelná. Minulý týde...

Najdete na iDNES.cz