Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Spořitelna zlevnila, Komerční banka zdražila

Stejně jako v letech minulých i na začátku tohoto roku některé banky připravily klientům nemilý dárek v podobě zvýšení cen za své služby. Za jaké služby si připlatíte a kdo naopak získá? Které banky v tomto roce vydělají více?

I když za loňský rok banky hlásily rekordní zisky a zároveň lovily nové klienty na služby vedené zdarma po určitou dobu „na zkoušku“, k novému roku přišlo u některých bank z první desítky zdražení, a to poměrně velké části služeb týkajících se drobné klientely. Je ale pravdou, že některé banky se s nárůstem cen snažily své služby i rozšířit, aby klienti získali alespoň nějakou výhodu, když už budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Nejvíce však překvapila Česká spořitelna, která  sazebník sice upravila, ale opačným směrem. Její klienti mohou přivítat určitá zlevnění. Toto snížení cen se týkalo spíše administrativních jednorázových položek, ale i tak je to obrat k lepšímu.

KB - nejvíce změn

NENECHTE SI UJÍT
Exotická dovolená - (c) profimedia.cz/corbis
Vyberte si dovolenou už teď, ušetříte
Na teploměru nula, ale za výklady cestovních kanceláří panuje horké léto. Jak ušetřit již teď na dovolené tisíce?

Zdeněk Škromach
Zákoník práce: problematické novinky
Připadá vám, že na nezaměstnané sice platí přísnější metr, ale ani tak je nikdo nedonutí pracovat? Co na to Zdeněk Škromach?

Ohňostroj
Pozor na silvestrovské efekty
Chcete si užít různých zvukových i světelných efektů? Máte chuť bouchat, odpalovat, rámusit? V tom případě dávejte bedlivý pozor!

Největších negativních změn se v roce 2005 dočkali klienti Komerční banky, která již od prosince minulého roku avizovala navýšení poplatků v sazebníku. „Banka roku 2004“ se změnou sazebníku dotkla snad všech drobných klientů. Ti, kteří využívají jedno z kont (Ideal, Perfekt, Expres, A-konto) od ledna zaplatí za jeho vedení o 4 až 10 korun měsíčně více.

Další nepříjemnou novinkou je zvýšení cen u internetového a telefonního bankovnictví. Poplatky vzrostly i o více než 50 procent. V momentě, kdy se banky chovají tak, že se snaží klienty odehnat od přepážek a transakce ve spojení s přepážkami tučně zpoplatňují, je tento krok dosti nepochopitelný, zvlášť když v případě šestého zadaného příkazu pomocí Expreslinky zaplatíte celých 10 Kč! Komerční banka toto zvýšení cen transakcí odůvodnila  „promítnutím se nákladů na technologický rozvoj přímého bankovnictví“.

Raiffeisenbank, jen kosmetické úpravy

K dalším bankám, které navýšily poplatky patří Živnostenská banka a Raiffeisenbank. Jejich zdražení jsou v menším rozsahu, ale také se dotknou především retailu. Raiffeisenbank zavedla pouze poplatky týkající se hotovostních výběrů, a to zejména z bankomatů. Za první dva výběry z vlastního ATM zaplatí klient banky o korunu více než dosud, tedy 5 Kč a v případě výběru z cizího ATM výběr podraží z 15 na 19 Kč.

Živnobanka nejen zdražovala, ale i rozšiřovala

platební karta

Jak správně používat platební kartu?
Dodržujte bezpečnostní pravidla. Více čtěte ZDE.

U Živnobanky proběhlo kosmetických úprav více a některé možná klienty velmi překvapily. Banka navýšila měsíční poplatek za vedení Osobních menu Forte a Grand, první o 20 a druhé o 60 korun. Rozšířila ovšem služby v jejich rámci poskytované o novou službu Živnobanka Assistance. Ta umožňuje prostřednictvím non-stop dispečinku řešit problémy při autohaváriích a domácích haváriích vody, plynu elektřiny nebo při živelných katastrofách.

Dále se změnily, v duchu dlouhodobé strategie banky, poplatky u papírových příkazů k úhradě. Banka tak nadále zvýhodňuje zadávání platebních příkazů pomocí přímého bankovnictví, a tak je navýšení v průměru o 5 Kč pochopitelné.

Výběry z bankomatů zaplatíme

Asi největší překvapení čekalo na klienty Živnostenské banky v případě výběrů hotovosti z bankomatů. Tolik opěvované dva výběry z cizího ATM měsíčně bez poplatku jsou totiž minulostí. Banka sice snížila poplatek za výběr z cizího ATM z 50 na 40 Kč, ale za to jej účtuje u všech výběrů bez výjimky. Banka se hájí tím, že poplatky u výběrů z ATM neměnila více jak 5 let a tyto služby byly nejen ztrátové, ale i výrazně dotované z jejích vlastních zdrojů.

Přehled změn v sazebnících bank naleznete ZDE.

Výběry z vlastních bankomatů Živnobanka prozatím nezpoplatnila. Chystá tento krok na jaro 2005. Bude se ovšem týkat pouze samostatně vydaných karet k běžným účtům a karet vydaných k novému balíčku Konto Economy. Ten v sobě zahrnuje běžný účet s mezinárodní platební kartou Visa Electron, jeden kanál přímého bankovnictví a 2 výběry z vlastního ATM za měsíční paušál 55 korun. Od dubna by pak za další výběry měla být účtována částka 5 Kč. Tento poplatek se však nedotkne standardně nabízených osobních menu. Banka by ráda rozšířila své pole působnosti a nabídla specifické balíčky služeb studentům a mladým rodinám.

Překvapivé zlevnění u ČS 

háčik

Výběr banky: rozhodují ceny služeb. Vyzkoušet nabízené služby zdarma většinou trvá 1až 6 měsíců
Více ZDE.

Zlevnění služeb od února 2005 oznámila jedna z největších bank na trhu – Česká spořitelna. Jednalo se spíše o poplatky administrativního charakteru - převod běžného účtu do jiné pobočky bude nově zdarma (původně 200 Kč), založení druhého a dalších účtů v cizí měně zdarma (původně 200 Kč); malé přeshraniční platby, tj. do € 12.500 budou stát 220 Kč (původně 1 %, až do 1.900 Kč).

Pro drobné klienty je ale největším přínosem rozšíření bezplatných položek v balíčku Komplex program. Zvýšil se totiž počet bezplatných výběrů z ATM ČS ze tří na pět a stejná změna potkala i počet bezplatných elektronických transakcí.

Od ledna navíc přišla ČS se dvěma novinkami. První z nich je změna v připisování úroků na sporožirových účtech, a to měsíčně namísto původní čtvrtletní frekvence. Druhou změnou je rozšíření produktové nabídky o Senior účet. Ten zahrnuje sporožirový účet se zvýšenou úrokovou sazbou, platební kartu a jeden výběr z ATM zdarma a je poskytován lidem starším 65 let nebo těm, kdo pobírají starobní či plný invalidní důchod, za 25 Kč měsíčně.

Co vy na to?

Tak tedy vypadají změny v sazebnících největších tuzemských bank. Některým klientům přidělají vrásky na čele, jiní mohou být spokojeni.Buď protože se jich nedotklo zdražení, nebo z toho důvodu, že jim banka některé služby zlevnila či rozšířila. Pokud ovšem nejste se svou bankou spokojeni, možná právě nyní uzrál čas ke změně bankovního ústavu, který vaše konto spravuje.

Dotkne se vás zdražení služeb některé z bank? Budete nastalou situaci řešit změnou bankovního ústavu? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Bankéř: Díky spořivosti Čechů je v ekonomice vysoký přebytek peněz

Když v roce 2019 Radomír Lapčík oznámil, že Moravský Peněžní ústav získal bankovní licenci a stává se ryze českou...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Šéfka GSFT: Divoká devadesátá léta jsou pryč, o peníze v bance se bát nemusíme

Asi každý ví, že své peníze v bance má ze zákona pojištěny. Jak funguje Garanční systém finančního trhu (GSFT), jaké...

KVÍZ: Družstevní byty jsou levnější. Víte, jak je financovat?

Zájem o družstevní bydlení poslední roky stoupá. Svou roli v tom hraje i příznivější cena družstevních bytů, která je i...

Energošmejdi využijí poslední měsíce pro své řádění, varuje předseda ERÚ

Poslanecká sněmovna schválila novelu Energetického zákona. Jaké změny pro spotřebitele přináší a znamená konec nekalých...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...