Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Získejte ze svého penzijka maximum, konec roku je ideální čas

Kontrola smluv penzijního spoření může zvýšit jeho výnosnost jak v podobě státního příspěvku, tak i úspory na dani z příjmů. Vyplatí se i zamyslet se nad zvolenou investiční strategií a zvážit přechod z transformovaného do účastnického fondu v doplňkovém penzijního spoření.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spoření na důchod v penzijních fondech je spolu se stavebním spořením státem podporovaný produkt. Příspěvek státu u penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření začíná při měsíčním vkladu 300 korun, za který dostane majitel smlouvy 90 korun. S každým navýšením o 100 korun se státní podpora navyšuje o dalších 20 korun, a to do maximálního příspěvku ve výši 230 korun měsíčně, což odpovídá vkladu 1 000 Kč za měsíc. Příspěvek státu se v penzijním spoření připisuje vždy jednou za tři měsíce.

„Účastníci v penzijních fondech, kteří z nějakého důvodu neposlali v posledním čtvrtletí roku 2020 příspěvky do penzijního spoření a mají volné finanční prostředky, mají šanci je do fondu ještě doposlat a získat státní podporu ve výši až 690 korun,“ připomíná finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss.

Upozorňuje, že o mimořádném vkladu musí účastník smlouvy svou penzijní společnost vždy předem informovat.

Penzijní spoření není jen o státním příspěvku

Příspěvek od státu není jediný benefit, který penzijní spoření jeho účastníkům přináší. Výhodou je i to, že snižuje daňový základ v ročním zúčtování daní u zaměstnanců a v daňovém přiznání u živnostníků.

„Na rozdíl od státního příspěvku se daňový odpočet sčítá za celý kalendářní rok, účastníci si tak mohou do fondu doposlat v posledním měsíci roku pro maximální daňovou úsporu částku, která činí v součtu za celý rok 36 tisíc korun,“ vysvětluje finanční poradce s tím, že základ pro výpočet daně si sníží o uznatelných 24 tisíc korun a získají 3 600 korun na dani zpět.

Daňový základ se snižuje až od částky, která převyšuje 12 tisíc korun za rok. A má stanovenou i horní hranici ve výši 24 tisíc korun ročně. To odpovídá měsíčnímu vkladu ve výši tří tisíc korun a představuje zmiňovanou čistou úsporu na dani 3 600 korun za rok.

V této souvislosti stojí za upozornění, že pro uplatnění odpočtu musí mít střadatel nějaký příjem, jinak řečeno daňový základ. V opačném případě si totiž nemá uznatelné vklady z čeho snižovat.

Každoroční kontrola smluv penzijního spoření

Konec roku je ideální doba k zamyšlení se o přínosu penzijních fondů, respektive jejich zhodnocení investovaných peněz. V případě transformovaných fondů to znamená zjistit, zda vynesly alespoň jedno procento a něco málo více, anebo vůbec ne. Toto odpadá u účastnických fondů doplňkového penzijního spoření, které nabízejí i investiční strategie v závislosti na termínu odchodu do důchodu. Rozdíly ve výkonnosti účastnických fondů od transformovaných fondů jsou rozhodně nezanedbatelné.

„Rok 2019 byl z pohledu výkonnosti účastnických fondů vcelku výjimečný. Obzvláště v případě fondů s dynamičtější investiční strategií. Náš dynamický účastnický fond zhodnotil o 16,42 procenta, vyvážený o 10,08 procenta,“ říká předseda představenstva a výkonný ředitel KB Penzijní společnosti Pavel Racocha.

Dobře si vedla ale většina účastnických fondů tuzemských penzijních společností. Nejvyšší výnosy u dynamických účastnických fondů dosahovaly až dvaceti procent. Je zřejmé, že letošek bude slabší, některé z fondů mohou skončit i v záporných výsledcích. I tak ale jsou tyto fondy stále z hlediska zhodnocení výhodnější než transformované fondy, které neporáží inflaci, která na dlouhém časovém investičním horizontu, což je penzijní spoření, významně znehodnocuje i státní podporu. 

Ukažme si to na příkladu třeba nejmenšího tuzemského penzijního účastnického fondu Conseq. Ten lidem od doby jeho vzniku v roce 2013 zhodnotil vložené prostředky za sedm let o 63 procent. To znamená výnos 6,5 procenta p.a.

Přejít či nepřejít do DPS

„Přechod z transformovaného do účastnického vyváženého nebo dynamického penzijního fondu se vyplatí většinou investorům, kteří mají zhruba sedm a více let do starobního důchodu,“ říká Vladimír Weiss. Přechod v rámci jedné penzijní společnosti netrvá déle než dva měsíce a administrativně ho vyřídí sama společnost nebo pomůže finanční poradce.

Online srovnání penzijních spoření. Získejte až 6 360 Kč od státu každý rok.

Podle odborníků problémem na trhu penzijních fondů je skutečnost, že penzijní společnosti ke změně typu fondu v drtivé většině nemotivují. Důvody spočívají v regulovaných poplatcích a zároveň i v tom, že správa starých transformovaných fondů je z hlediska samotných penzijních společností méně nákladná.

Revize finančních produktů na konci roku

Součástí revize privátních financí na konci roku by měla být i komplexní kontrola všech sjednaných a užívaných finančních produktů. Například u hypotečních smluv zkontrolovat konec fixační doby, porovnat sjednanou úrokovou sazbu s aktuální na trhu. Tuzemské hypoteční banky nabízejí rezervaci úrokové sazby na dva i tři roky dopředu. Konec roku je také vhodnou příležitostí podívat se na výpisy z běžného bankovního účtu a na stržené bankovní poplatky, jestli nejsou zbytečně vysoké.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

KVÍZ: Věcné břemeno či nájemní smlouva. Znáte rizika při koupi nemovitosti?

Koupě nemovitosti znamená vysokou finanční investici, přesto si řada zájemců předem nezjišťuje všechny možné nedostatky...

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Efekt rámování má tisíce podob. Ovlivňuje i vaše rozhodování?

Jsou pro nás při rozhodování důležitější fakta, nebo způsob, jak nám jsou prezentována? Či, vyjádřeno jinak, hodnotíme...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Největším rizikem spoření je inflace. Jak ji překonat?

Investování do cenných papírů není u nás tolik rozšířené, ale to neznamená, že nejde o správné řešení, jak spravovat...

KVÍZ: Konec chození na úřady. Co víte o bankovní identitě?

Díky elektronickému ověření identity se klienti bank mohou přihlašovat do systému veřejné správy nebo k některým...

KVÍZ: Výši zdravotního pojištění nezměníte, pojišťovnu ano. Víte, jak na to?

Zdravotní pojištění je ze zákona povinné pro každého. Víte, kolik musíte na pojistném zaplatit a kdy za vás pojištění...

Tisíce drobných podnikatelů začínají slyšet na platební terminály

Platit hotovostí kvůli obavám z nákazy se nám moc nechce. Kvůli pandemii tak začínají Češi dávat přednost bezkontaktním...

Advantage Consulting, s.r.o.
FIREMNÍ AJŤÁK (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...