Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Souhlas v telefonu je přišel draho. Přistřihnou se křídla telešmejdům?

Asi každý z nás to někdy zažil. Telefonát s nabídkou na úžasné zboží, výhodnou službu nebo dárek, pokud se zúčastníme malého průzkumu a odpovíme na pár otázek. Jenže někdy říci v telefonu ano se může později ukázat jako problém.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvedla telefon a slečna na druhém konci drátu poprosila o dvě minuty času, za které pošle dárek. „Šikovnou a výřečnou telefonistku není možno slušně zastavit, a když nemáte úplně klid pro telefonování, neboť se staráte o malé děti, pak je velmi jednoduché z dárku udělat závazek za
1 500, je to okrádání lidí po telefonu,“ říká spotřebitelka na webu VašeStížnosti.cz spotřebitelské organizace dTest.

Hledáte práci obchodníka? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Jindy telefonoval zástupce firmy a nabízel krmivo pro psy. Zákaznice vše slušně odmítla a nepřála si nic poslat. Přesto jí dorazilo několik zásilek, které ani neotevřela, jenže o pár měsíců později přišlo i upozornění na nedoplatek.

A do třetice ještě jeden případ. Nevyžádanou zásilku odmítl a zákaznické centrum obchodníka mu potvrdilo, že je vyřazen z databáze klientů. „Do současné doby jsem však několikrát denně kontaktován call centrem, kdy tento hovor pokaždé odmítnu a zablokuji si dané číslo. Toto jim však vůbec nevadí a v obtěžování pokračují i nadále, což je dnes skoro 14 dní od potvrzení mého vyřazení z databáze,“ stěžuje si zákazník.

V popsaných případech šlo o nabídku krmiva pro psy jedné společnosti. Podobným způsobem ale už nejrůznější firmy nabízely holítka, ponožky, či mince. Stačil jeden telefonický hovor, jeden souhlas se zasláním dárku (jak se spotřebitel domníval), ovšem dotyčného člověka čekal jejich pravidelný přísun, samozřejmě placený. „Cílem obchodníků není zákazníky obdarovat, ale udělat z nich stálé odběratele svého zboží. Dokážou z nich totiž vylákat souhlas, který si nahrávají,“ varuje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Časté jsou nabídky na zázračné potravinové doplňky a rozmohl se i telefonický prodej zboží proti koronaviru jako speciálních amuletů nebo nejrůznějších přípravků, jejichž pozitivní účinky ovšem nejsou nijak prokázány.

A postrachem posledních měsíců jsou opět energošmejdi, zejména zprostředkovatelé energetických aukcí, kteří navštěvují domácnosti a lákají na lacinější energie. Jejich zájmem je podpis plné moci k provedení aukce a uzavření smlouvy o dodávkách energií za spotřebitele. Skutečným výsledkem, místo ušetření peněz na energiích, je však často povinnost zaplatit několikatisícové smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy.

KVÍZ: Vyznáte se v online reklamě a víte, jak se bránit nechtěným mailům?

ilustrační snímek

Další variantou jsou telešmějdi s jejich nevyžádanými telefonickými hovory. Vše může začít zcela nevinně. Například údajně váš dodavatel energií vám zavolá s otázkou, zda jste obdrželi vyúčtování. Odpovíte, že ano. Následuje otázka ohledně spokojenosti se stávajícím produktem a nabídka, která vám má ušetřit stovky či tisíce korun ročně. Nabídka vás zaujme, řeknete ano, a je možné, že jste právě uzavřeli smlouvu.

„O bližších podmínkách ovšem v daném okamžiku zákazník nic neví, může například dojít ke změně trvání smlouvy z doby neurčité na určitou, ze které není jednoduché se vyvázat, navíc je často spojená s několikatisícovou smluvní pokutou za její předčasné ukončení,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.

Zákon bude spotřebitele více chránit

Občanský zákoník zatím umožňuje uzavření smlouvy formou telefonického hovoru. Spotřebitelem vyslovený souhlas pak znamená závazné přijetí smlouvy a jejím obsahem je vše, co bylo v průběhu hovoru odsouhlaseno. Ne všichni prodejci jsou ale poctiví a spotřebitel často ani neví, s kým hovořil.

„Je téměř pravidlem, že po ukončení telefonátu chce zákazník zavolat zpět, aby svůj souhlas zrušil, ale na číslo se nedá znovu dovolat a zákazník je ztracen,“ uvádí Eduarda Hekšová. V takovém případě nezbývá než čekat až na samotné doručení balíčku, a následně uplatnit své právo na odstoupení od smlouvy.

Pro smlouvu sjednanou po telefonu platí, že od ní lze jako od smlouvy uzavřené na dálku nebo mimo obchodní prostory dodavatele odstoupit ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření. Tato lhůta se prodlužuje o dobu, po kterou jste o právu na odstoupení nebyli poučeni, až o jeden rok.

Dobrou zprávou je, že od ledna příštího roku bude účinná novela energetického zákona, která stanoví pevný rámec pro činnost zprostředkovatelů při uzavírání smluv na dodávky energií, a která dá spotřebitelům možnost vyvázat se i ze smlouvy na dodávku energií uzavřené zprostředkovaně.

Další dobrou zprávou je novela zákona o elektronických komunikacích, která mimo jiných pozitivních změn, velmi podstatně přistřihne křídla telešmejdům a jejich obtěžujícím voláním. „V současnosti platí, že osoba, která si nepřeje být obtěžována marketingovými hovory, musí aktivně vyjádřit svůj nesouhlas v tzv. veřejném účastnickém seznamu. Nově se princip obrátí, automaticky bude předpokládáno, že marketingové hovory nelze uskutečnit,“ vysvětluje ředitelka dTestu. Pokud byste o tyto hovory přece jen měli zájem, můžete aktivní souhlas vyjádřit v účastnickém seznamu.

Pamatujte si:

  • Nevěřte tomu, že nejlepší nabídka přijde za vámi sama domů, často spíše ušetříte tím, že nevyžádanou nabídku výslovně odmítnete.
  • Dávejte si pozor na každé ano, které v telefonu řeknete, v ideálním případě si rozhovor nahrávejte. Není pravda, že je to nezákonné, pro vlastní potřebu si můžete rozhovor nahrát.
  • Ze zákona můžete od smluv uzavíraných distančním způsobem odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoli sankce do 14 dnů od uzavření smlouvy, ale například u koupě zboží se lhůta počítá až od jeho převzetí.
  • V případě, že vás podnikatel nepoučil o právu na odstoupení, prodlužuje se lhůta k odstoupení na jeden rok a čtrnáct dnů. Pokud v jejím průběhu budete poučeni, začíná tímto okamžikem běžet nová čtrnáctidenní lhůta.
Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací...

Inflace dopadá i na české milionáře. Jak řeší, aby nezchudli?

Inflace zrychluje, meziročně stoupla na 6,6 % a podle ekonomů bude zdražován pokračovat. Z růstu cen mají obavy i čeští...

Spoříte na důchod v penzijku? Jak vytěžit maximum a vyhnout se zdanění

Penzijní spoření je u nás velmi oblíbené, nabízí totiž hned několik výhod a benefitů od státu. Na co se zaměřit, pokud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za energie lze ušetřit, s pomocí dotací opravdu výrazně. Na co a jak čerpat

Premium Ceny energií letí raketově vzhůru. Řada lidí proto přemýšlí, jak spotřebu snížit. Ovšem nikoliv na úkor komfortu...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Založení s. r. o. online i QR kód pro ověření. Notáři úspěšně digitalizují

Činnost notářů máme nejčastěji spojenou s vyřizováním pozůstalostí. To ale zdaleka není jejich jediná agenda. Novela...

Za zranění získala 400 tisíc. Kdy je úraz na home office pracovním úrazem?

Premium Pracovní úraz máme spojen spíše s těžkým průmyslovým provozem. Ke zranění ale může dojít i v kanceláři, kterou máme...

Hackerům už jen tak Češi nenaletí. Máme však stále pár slabin

Pandemie nás přiměla k větší obezřetnosti vůči kybernetickým útokům. Začínáme si konečně uvědomovat rizika, s nimiž se...

KVÍZ: Víte, kdo je nejbohatším člověkem nebo kolik stojí nejdražší byt?

V novém roce většina z nás bilancuje ten uplynulý, a to jistě i po stránce finanční. Ti zodpovědnější možná právě...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...