Jak neprodělat na slevách. Deset praktických tipů, které fungují

aktualizováno 
Předvánoční nákupy startují a s nimi akční nabídky i mimořádné slevy. Češi na takové výhodné nákupy slyší. Ne vždy ale člověk ušetří. „Důležité je vědět, jakou má zboží skutečnou hodnotu a nenechat se zlákat k nákupu stále ještě předraženého výrobku,“ radí finanční analytik Dušan Šídlo.

Celkem 48 % Čechů se chystá nakupovat dárky na začátku adventu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Aktuální průzkum GE Money Bank naznačuje, že k nakupování vánočních dárků využívají Češi nejčastěji internetové obchody (43 %), dále pak velká obchodní centra (32 %) nebo přímo specializované obchody (8 %). Ostatní nakupují dárky v supermarketech nebo hypermarketech, na vánočních trzích, slevových portálech nebo dárky jednoduše vyrábějí sami.

Cashback weby ušetří až 10 % bez ohledu na slevy

Přibližně 250 e-shopů v ČR nabízí možnost tzv. „vratných peněz“ přes specializované portály. Z každého nákupu získáte zpět až 10 % z finálně zaplacené částky a to bez ohledu na to, zda je zboží v akci nebo nikoliv. Více na VratnéPeníze.cz.

Převážná většina Čechů (82 %) přitom tvrdí, že se při nákupu dárků nejčastěji rozhodují podle ceny a rádi využijí slevu. Jak ale nakoupit opravdu výhodně a nepodlehnout taktikám obchodníků? Užitečné je nezapomínat na několik praktických tipů.

1.Udělejte si vlastní průzkum

Porovnejte nabídky ve více obchodech. To, že jeden obchodník nabízí zboží se slevou 50 procent, ještě neznamená, že v jiném obchodě nebude levnější i bez slevy, protože ho od začátku neprodávali s takovou přirážkou.

Co odhalil letošní průzkum

  • 48 % Čechů bude investovat do Vánoc částku do 5 000 Kč.
  • 39 % odhaduje své výdaje mezi 5 000 Kč a 10 000 Kč
  • 13 % Čechů plánuje utratit více než 10 000 Kč.
    zdroj: GE Money Bank

Někteří obchodníci zboží před akcemi účelově zdražují, aby pak mohli oslňovat slevami v desítkách procent.

Díky internetovým srovnávačům cen dnes rychle získáte přehled, aniž byste museli vyrazit do obchodů. Podívejte se také na to, jak se vyvíjela cena produktu, o který máte zájem. Dá se tak vyčíst, zda zboží nebylo před slevou účelově zdraženo. Podívejte se i na recenze zákazníků, jak hodnotí spolehlivost obchodů, především dodací lhůty, ochotu komunikovat a řešit případné reklamace.

2.Mějte plán, co chcete koupit

Když si uděláte přehled, udělejte si seznam toho, co chcete nebo potřebuje koupit včetně toho, jaké ceny jste našli na vyhledávačích. Pak můžete v obchodě objevit opravdu výhodnou nabídku a výrazně ušetřit. Bezhlavé nakupování věcí, aniž byste měli cenový přehled, není na místě. Nepodlehnete tak emocím: „Proč to nekoupit, když je to o tolik momentálně levnější.“ Vyhnete se tak i útratám za zbytečnosti.

3.Ve stresu výhodně nenakoupíte

Stres je nepřítel každého člověka, který se rozhoduje o koupi. Nenechte se vmanipulovat do situace, že byste se měli o nákupu rozhodovat ve spěchu či pod nátlakem. V takovou chvíli z obchodu raději odejděte a vše si někde v klidu promyslete a propočítejte.

4.Zkontrolujte, zda částka odpovídá slevě

Někteří nepoctiví obchodníci se snaží čarovat s čísly. Může se stát, že u zboží bude například sleva 30 procent, ale skutečná cena bude méně výhodná. Vyplatí se proto ověřit, zda uvedená cena sedí. Podle zákona musí být u zboží uvedena původní cena, výše slevy a nová cena. Pokud jsou údaje nekompletní, je to varovný signál.

5.Pozor na slůvko „až“

Výrazná cedule s nápisem „sleva až 90 %“ působí ve výloze nebo na webové stránce obchodu jako velké lákadlo, které má většinou jediný cíl – dostat zákazníky do obchodu. Ve skutečnosti se pak takto markantní sleva může vztahovat jen na určité produkty nebo okrajový sortiment.

6.Přesvědčte se, jaké zboží kupujete

Některé výrazné slevy se mohou vztahovat na zboží, které je ve skutečnosti už použité nebo sloužilo jako předváděcí model. U použitého zboží bývá zkrácena záruční doba. Typicky se to týká elektroniky. Solidní obchodník na takové zboží zákazníka zřetelně upozorní, v některých případech to však nemusí být na první pohled zřejmé. Pokud je v obchodě ke koupi poslední kousek, dobře si zboží prohlédněte a nebojte se zeptat, zda nejde o předváděcí model.

7.Ujistěte se, zda sleva platí pro každého

Některé slevy nebo speciální ceny zboží mohou platit jen pro držitele členských karet daného obchodu. Na první pohled si toho ale všimne málokdo a při placení tak dojde k nepříjemnému překvapení. V některých obchodech dokážou členskou kartu vystavit na počkání, v jiných to trvá delší dobu a na zvláštní výhody si musejí zákazníci počkat.

8.Slevy můžete využít kdykoliv

Nakupovat se slevou nemusíte jen, když obchodníci vyhlásí výprodej. Na internetu existují stránky, které nabízejí po celý rok do vybraných obchodů slevové kupony a kódy.

Příkladem můžou být VratnéPeníze.cz

Př.: pokud chcete nakoupit na Kasa.cz, na dané stránce zjistíte, zda obchod nabízí slevový kupón. Pokud ano, získáte slevu ještě před zaplacením bez ohledu na to, zda je zboží v akci nebo nikoliv.

Po nákupu získáte zpětně ještě další bonus na svůj účet. Tento bonus, neboli „vratné peníze“, jsou předem jasně specifikován na stránce VratnéPeníze.cz.

9.Kdo si počká, může koupit mnohem levněji

Po Vánocích přijde tradiční vlna výprodejů. Obchodníci budou sezonní zboží nabízet mnohdy s ještě vyššími slevami než nyní, kdy spoléhají, že ho lidé koupí i dráž jako vánoční dárek. Pokud si počkáte, v sezónním výprodeji můžete hodně ušetřit.

10.Nákup na úvěr ano, ale jen na něco

Nakupovat na splátky drobnosti nebo věci s krátkou životností není rozumné. Úvěr můžete zvážit v případě větších nákupů hodnotnějších věcí, jako jsou spotřebiče nebo nábytek, které mají delší životnost než doba, po kterou budete splácet. Ideální je, pokud obchodník nabízí nákup na splátky bez navýšení, v takovém případě za zboží nezaplatíte peníze navíc.

Snažíte se mít cenový přehled, abyste zbytečně netratili?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

Ano, snažím se 750
Ne, je mi to jedno 46
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Za pár let jde do důchodu, a tak zvažuje, co s našetřenými penězi

Ilustrační foto

Sedmapadesátileté Janě vyprší za tři roky penzijní i životní pojištění. Už nyní přemýšlí, jak naloží s uspořenými...

Další z rubriky

Mějte svou poštu pod kontrolou. Přinášíme pět tipů, jak na to

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že v době SMS zpráv a e-mailů vaši dopisovou schránku nemusíte řešit. Jenže úřední či soudní obsílky...

Kolik o dovolené zaplatíte za benzin a naftu ve 28 zemích Evropy

Ilustrační snímek

Ceny benzinu Natural 95 se v Evropské unii aktuálně pohybují v přepočtu na koruny v rozpětí od 29,21 do 44,35. Nafta je...

KVÍZ: Znáte nová pravidla osobního bankrotu?

Ilustrační snímek

Novela insolvenčního zákona změnila od 1. června 2019 pravidla osobního bankrotu. Víte, jaké novinky přinesla a co...

Zlato – bezpečný přístav nebo nebezpečná spekulace?

Zlato – bezpečný přístav nebo nebezpečná spekulace?

Kurzy.cz Stejně jako mušle a kožišiny před ním a hotovostní a elektronické peníze dnes, bylo zlato po tisíciletí považováno za p...

Najdete na iDNES.cz