Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na školní vybavení rodiče dětí šetří někdy i celý rok. Pomoci může i stát

Výdaje rodin se začátkem školního roku se různí podle věku dítěte a jeho zájmových kroužků. Obecně za vybavení do školy a mimoškolní aktivity domácnosti v září vydají jednotky tisíc korun. Slabším rodinám pomůže stát i další organizace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Asi největší výdaje se začátkem školního roku mají rodiče dětí, které nastupují do první třídy. Prvňáčkovi většinou dopřejí dražší školní batoh, penál, přezůvky a zároveň mu poprvé vybavují krabici s výtvarnými potřebami.

„Zatím mě stálo vybavení pro syna do první třídy bezmála 6 500 korun. První školní den ještě zaplatím dva tisíce korun na sešity a učebnice a nahraju peníze na obědy, což je asi 850 korun na měsíc,“ vypočítává výdaje spojené s nástupem syna do první třídy základní školy třiatřicetiletá Jana z Prahy.

Školní batoh ji stál necelé dva tisíce korun. K němu dokoupili penál s vybavením, peněženku na krk, lahev, svačinovou krabičku a také sáček na tělocvik.

„Výtvarnou krabici jsme naplnili podle seznamu školy za necelý tisíc korun. Boty na tělocvik nás vyšly na 600 korun, pantofle na 650 korun a tenisky na nový školní rok na tisíc korun,“ dodává paní Jana.

S výdaji na školní vybavení je třeba předem počítat

Na otázku, zda je nákup školního vybavení pro jejího sedmiletého syna velkým zásahem do rodinného rozpočtu, odpovídá, že určitě ano. S vyššími výdaji ale počítala a zohlednila je i při výběru letošní dovolené.

„Loni jsme byli v Chorvatsku na dovolené dva týdny, letos jen jeden týden, a to kvůli úspoře,“ říká s tím, že nešlo jen o výdaje spojené se začátkem školního roku. Její domácnost, jak říká, v posledních měsících více vydává za jídlo, dopravu, energie i oblečení.

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

Tím ale výdaje s novým školním rokem nekončí. Syna čeká i výtvarný kurz v základní umělecké škole, kam ho rovněž musí vybavit pomůckami. Také začne chodit na florbal do Sokola.

„V obou případech jde sice o dotované aktivity, na pololetí stojí jeden kurz do dvou tisíc korun, nicméně sportovní vybavení je dnes hodně drahé,“ dodává s tím, že vše se navíc musí uhradit během září a října.

Pomoc s nákupem školního vybavení nabízí úřady a přispějí i pojišťovny

Rodinám, které skutečně nezvládají pořídit školní vybavení pro své děti, nabízí pomoc i stát formou dávky mimořádné okamžité pomoci. O dávku se žádá na úřadech práce a váže se vždy na konkrétní věc. V tomto případě ke školní pomůckám, jakou jsou například školní batoh, přezůvky nebo výtvarné potřeby.

Nicméně jak upozorňuje finanční poradce skupiny Partners David Kučera, jde o krajní řešení. Domácnosti podle něj mají s vyššími výdaji počítat a i nenadále situace zvládat krýt z krátkodobé rezervy držené na spořicím, případně běžném účtu.

„S mimořádnými výdaji i těmi spojenými se začátkem školního roku mají rodiče počítat a ideálně si na ně odkládat peníze stranou již několik měsíců předem. Nebo si odpustit některé z méně důležitých aktivit,“ říká k domácím rozpočtům zatíženým novým školním rokem.

Letní dovolená či tábor pro děti. Jak na ně přispívají zaměstnavatelé?

Zároveň ale připouští, že se do finančně tíživé situace může dostat kdokoli. V takovém případě je pak čerpání pomoci od státu namístě. Vždy však má podle jeho slov jít o ojedinělou situaci, nikoli běžný standard.

„Pokud se vydám z rezervy a požádám o pomoc stát, třeba i s úhradou školních pomůcek, pak je třeba se poučit a napříště si vytvořit větší finanční rezervu, ze které zvládne rodina bez problému pokrýt i tříměsíční výpadek příjmu,“ doporučuje.

Pomoc s úhradou kroužků nabízí i zdravotní pojišťovny

Výdaje na školní aktivity dětí sníží i různé příspěvky od zdravotních pojišťoven. Ti, kteří ještě nevyčerpali například dvoutisícový příspěvek na lyžařský výcvik od Všeobecné zdravotní pojišťovny, mohou tyto prostředky, vyplácené z fondu prevence, využít i na úhradu jiných pohybových aktivit v letošním kalendářním roce.

Příspěvek až do 2 tisíc korun vyplácí pojišťovna na organizované sportovní aktivity, jako jsou aerobik, badminton, fotbal, hokej, volejbal, plavání nebo například florbal,“ poukazuje Kučera.

Sportování dětí v různých kurzech podporují i ostatní zdravotní pojišťovny. Například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispěje dětem až 1 500 korun na plavecký kurz, 500 korun na školu v přírodě či lyžařský kurz a dalších 500 korun na sportovní kroužky různého zaměření. A až 1 500 korun nabízí na letní tábor, pokud se konal v létě a dítě na něm strávilo alespoň čtyři po sobě jdoucí dny. Tento příspěvek přitom dostanou i rodiče dětí, které se o prázdninách vydaly na příměstské tábory.

Autor: , pro iDNES.cz

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou

Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a Lukáš Medek je vystudovaný právník. Dnes jsou všichni tři společníky firmy Šufan, která vyrábí ořechová...

14. září 2024

Psycholog radí, co dělat, abyste na druhé působili přesvědčivěji

Když chceme někoho přesvědčit, snažíme se většinou uvést co nejvíce důvodů, které podporují náš názor. Tento postup ale není příliš úspěšný. Důvody, které považujeme zpravidla za pádné, totiž na...

9. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro předčasný důchod startuje další zpřísnění. Jak využít předdůchod

Podmínky pro odchod do předčasného důchodu se v Česku dál zpřísňují. Od 1. října 2024 se zvyšuje požadovaná doba pojištění z 35 na 40 let. Kdo zvolí předčasnou penzi, dostanete výrazně méně peněz,...

13. září 2024

Důchodcům už stát nepřispívá na spoření. Jak úspory dál zhodnocovat a co nedělat

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným...

10. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teambuildingy jsou opět „in“. Jejich náplň se ale mění

Dříve se slovo teambuilding skloňovalo snad ve všech pádech. S covidem vše ustalo, postupně se k nim ale firmy zase vrátily. Cíle přitom sledují různé, odpovídají tomu i programy, které na tyto...

12. září 2024

Léčba nakupováním: proč a jak funguje „maloobchodní terapie“

Za maloobchodní terapii označuje psychologie nakupování, jehož hlavním cílem není koupit si něco, co potřebujeme, ale koupit si něco, abychom se cítili lépe. Tato terapie skutečně funguje. Její...

16. září 2024

KVÍZ: Vyznáte se v placení virtuálními kartami?

Počet virtuálních platebních karet v České republice razantně narůstá. Zatímco v roce 2019 si jich lidé pořídili jen něco málo přes 42 tisíc, o tři roky později jich bylo vydáno skoro 346 tisíc....

15. září 2024

Povodeň není záplava. Poradíme, jak se vyznat v pojišťovácké mluvě

Premium

Povodeň není záplava, dům není domácnost, kouř není požár a krádež není loupež. Ačkoliv v běžné mluvě tyto pojmy dost často zaměňujeme, při komunikaci s pojišťovnou bychom si měli dát pozor. Pro ni...

31. srpna 2020,  aktualizováno  14.9 17:21

Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou

Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a Lukáš Medek je vystudovaný právník. Dnes jsou všichni tři společníky firmy Šufan, která vyrábí ořechová...

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...