Peníze nevracíme, sdělil klientovi Skylink, když chtěl zpět poplatek

aktualizováno 
Některé poplatky, které účtují firmy svým zákazníkům, umí naštvat. A nejen ty bankovní. Potvrzujete to inženýr Jiří Lavička, který si stěžuje, že mu poskytovatel satelitní televize Skylink nechce vrátit servisní poplatek, který uhradil dvakrát.

"Zadržují mi moje peníze, za které mi nic neposkytují," napsal do redakce Jiří Lavička. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Firma Skylink zavedla nově servisní poplatek 348 korun ročně za příjem TV. Ten jsem zaplatil. Poté nabídla balíček Flexi 7 za 2 739 korun ročně, kde byl servisní poplatek již v ceně. Zaplatil jsem tak Skylinku dva servisní poplatky. Peníze za jeden poplatek mi teď nechtějí vrátit, ani ho nechtějí přeúčtovat na Flexi. Zadržují mi moje peníze, za které mi nic neposkytují," napsal do redakce Jiří Lavička. Jak dodává, jde sice o pár stovek, ale s takovým postupem se nechce smířit. "Ty peníze nemají jen na rok, ale na neurčitou dobu. Nejsem v tom určitě sám," dodává.

Fotogalerie

Ze zákaznického centra společnosti Skylink mu totiž odpověděli: "Platbu za servisní poplatek máte již zaúčtovanou a nelze s ní nijak manipulovat. Nelze ji využít pro prodloužení balíčku Flexi 7. Tuto platbu budete mít zaúčtovanou do doby, než se rozhodnete ukončit využití placené nabídky. Bohužel nejsme bankovní ústav, z tohoto důvodu se nebudou účtovat úroky z vaší platby za poplatek."

Redakce iDNES.cz proto požádala společnost Skylink o vyjádření, proč platbu zadržují.

"Rozhodně se nedá hovořit o zadržování. Pokud si náš zákazník kdykoli během těchto 12 měsíců, například po třech měsících, předplatí placenou službu (například balíček Flexi 7), čerpání jeho servisního poplatku se automaticky přeruší a zbývající – nevyčerpanou – část (tedy například na devět měsíců) bude čerpat po ukončení předplatného placené služby. Zákazník tedy v žádném případě o své peníze nepřijde, takže to nelze považovat za bezdůvodné obohacení. Předplatil si službu, kterou mu dodáme. Nic dvakrát neplatil," vyjádřil se Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group S.A., která Skylink vlastní.

Skylink nakonec Jiřímu Lavičkovi nabídl řešení. "Pokud zákazník předpokládá, že bude placenou nabídku využívat trvale, je nejlepším řešením vystornování servisního poplatku. Tím se přenesou dosud nevyčerpané peníze do jeho zákaznického kreditu a z něj pak může hradit placené služby, které užívá. Jeho peníze tedy budou použity v souladu s jeho novým přáním. Takovýto požadavek je unikátní, ovšem dokážeme mu vyhovět. Peníze nevracíme, ovšem umožňujeme čerpání uhrazené částky dle přání zákazníků," říká Jaromír Glisník.

Daný přístup je nepřiměřený, míní právník

Právník Lukáš Zelený ze spotřebitelské poradny dTest se však domnívá, že společnost Skylink měla v tomto případě peníze vrátit. Jak vysvětluje, pokud sama Skylink nabízí svým zákazníkům možnost si zvolit a přejít na placené služby v podobě předplaceného balíčku placených kanálů, měla by lépe zohlednit fakt, že stávající zákazníci již daný poplatek uhradili.

Kde poradí zdarma

Pokud si nejste jisti, zda jste v právu, obraťte se na odborníky:

"Daný přístup společnosti je ve svém důsledku zcela nepřiměřený, způsobující značnou nerovnováhu v právním postavení stran smlouvy podle § 56 občanského zákoníku," říká právník Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTest.

Při právním rozboru celého případu právník Lukáš Zelený navíc zjistil i další nepřiměřený požadavek, který si poskytovatel satelitní televize vymiňuje vůči svým klientům. Ve Všeobecných obchodních podmínkách společnosti Skylink v bodu 7.4 totiž stojí: V případě výpovědi smluvního vztahu se již uhrazené poplatky a předplatné nevrací. "Ustanovení podobného obsahu je uvedeno ve výčtu nepřiměřených ujednání ve spotřebitelských smlouvách, která zákon pokládá za absolutně neplatná," upozorňuje právník Lukáš Zelený.

"Máme za to, že se v tomto případě nejedná o nepřiměřené ujednání zakázané spotřebitelskými klauzulemi občanského zákoníku," uzavírá za společnost Skylink advokát Miroslav Hájek.

Co je dobré vědět:

  • Pokud firma zadržuje klientovi peníze, jde o bezdůvodné obohacení, které si společnost nesmí ponechat a v případě vědomého zadržování, je částku povinna stěžovateli vrátit včetně jejího zhodnocení – úroků, které by za dobu zadržení částky získal.
  • § 458 odst. 2 občanského zákoníku: "S předmětem bezdůvodného obohacení musí být vydány i užitky z něho, pokud ten, kdo obohacení získal, nejednal v dobré víře."
  • Odmítá-li však společnost i přes výzvu stěžovatele částku vydat, dostává se do prodlení, které s sebou nese povinnost uhradit úrok z prodlení. Jeho výše je stanovena v nařízení vlády č. 142/1994 Sb.
  • Nařízení vlády č. 142/1994 Sb., §1 "Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou pro poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o osm procentních bodů." "Současná repo sazba je již od roku 2012 stále stejná a činí 0,05 %. Výsledný úrok je tedy 8,05 % z dlužné částky," upřesňuje právník Lukáš Zelený.
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Finanční plánování: Jak vyjít s penězi, když jste sami na dítě

ilustrační snímek

V posledních letech se ročně rozvede kolem 25 tisíc manželství. Rozpadají se přitom častěji rodiny s nezletilými dětmi....

Další z rubriky

Nakoupili zlaté slitky, při prodeji zjistili, že vlastní padělky

Ověřování padělaného slitku měřením.

Cena zlata roste, a kdo investoval do zlatých cihliček a slitků, může být spokojený. Na konci června vyšplhala jeho...

KVÍZ: Znáte fakta o cloudu? Otestujte se

ilustrační snímek

Přijít o důležitá data může být drahá záležitost a tak většina z nás hledá spolehlivé a bezpečné zálohování. Už jste...

Do lázní za padesát tisíc nebo zadarmo. Víte, kdy máte nárok?

ilustrační snímek

Za třítýdenní pobyt v lázních můžete zaplatit zhruba 25 tisíc korun, částka se ale může vyšplhat až k 60 tisícům....

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Kurzy.cz Lidé nad čtyřicet let by měli chodit do práce tři dny v týdnu, zjistili vědci. Pokud prý jsou v práci častěji, jsou nep...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz