Peníze nevracíme, sdělil klientovi Skylink, když chtěl zpět poplatek

aktualizováno 
Některé poplatky, které účtují firmy svým zákazníkům, umí naštvat. A nejen ty bankovní. Potvrzujete to inženýr Jiří Lavička, který si stěžuje, že mu poskytovatel satelitní televize Skylink nechce vrátit servisní poplatek, který uhradil dvakrát.

"Zadržují mi moje peníze, za které mi nic neposkytují," napsal do redakce Jiří Lavička. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Firma Skylink zavedla nově servisní poplatek 348 korun ročně za příjem TV. Ten jsem zaplatil. Poté nabídla balíček Flexi 7 za 2 739 korun ročně, kde byl servisní poplatek již v ceně. Zaplatil jsem tak Skylinku dva servisní poplatky. Peníze za jeden poplatek mi teď nechtějí vrátit, ani ho nechtějí přeúčtovat na Flexi. Zadržují mi moje peníze, za které mi nic neposkytují," napsal do redakce Jiří Lavička. Jak dodává, jde sice o pár stovek, ale s takovým postupem se nechce smířit. "Ty peníze nemají jen na rok, ale na neurčitou dobu. Nejsem v tom určitě sám," dodává.

Fotogalerie

Ze zákaznického centra společnosti Skylink mu totiž odpověděli: "Platbu za servisní poplatek máte již zaúčtovanou a nelze s ní nijak manipulovat. Nelze ji využít pro prodloužení balíčku Flexi 7. Tuto platbu budete mít zaúčtovanou do doby, než se rozhodnete ukončit využití placené nabídky. Bohužel nejsme bankovní ústav, z tohoto důvodu se nebudou účtovat úroky z vaší platby za poplatek."

Redakce iDNES.cz proto požádala společnost Skylink o vyjádření, proč platbu zadržují.

"Rozhodně se nedá hovořit o zadržování. Pokud si náš zákazník kdykoli během těchto 12 měsíců, například po třech měsících, předplatí placenou službu (například balíček Flexi 7), čerpání jeho servisního poplatku se automaticky přeruší a zbývající – nevyčerpanou – část (tedy například na devět měsíců) bude čerpat po ukončení předplatného placené služby. Zákazník tedy v žádném případě o své peníze nepřijde, takže to nelze považovat za bezdůvodné obohacení. Předplatil si službu, kterou mu dodáme. Nic dvakrát neplatil," vyjádřil se Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group S.A., která Skylink vlastní.

Skylink nakonec Jiřímu Lavičkovi nabídl řešení. "Pokud zákazník předpokládá, že bude placenou nabídku využívat trvale, je nejlepším řešením vystornování servisního poplatku. Tím se přenesou dosud nevyčerpané peníze do jeho zákaznického kreditu a z něj pak může hradit placené služby, které užívá. Jeho peníze tedy budou použity v souladu s jeho novým přáním. Takovýto požadavek je unikátní, ovšem dokážeme mu vyhovět. Peníze nevracíme, ovšem umožňujeme čerpání uhrazené částky dle přání zákazníků," říká Jaromír Glisník.

Daný přístup je nepřiměřený, míní právník

Právník Lukáš Zelený ze spotřebitelské poradny dTest se však domnívá, že společnost Skylink měla v tomto případě peníze vrátit. Jak vysvětluje, pokud sama Skylink nabízí svým zákazníkům možnost si zvolit a přejít na placené služby v podobě předplaceného balíčku placených kanálů, měla by lépe zohlednit fakt, že stávající zákazníci již daný poplatek uhradili.

Kde poradí zdarma

Pokud si nejste jisti, zda jste v právu, obraťte se na odborníky:

"Daný přístup společnosti je ve svém důsledku zcela nepřiměřený, způsobující značnou nerovnováhu v právním postavení stran smlouvy podle § 56 občanského zákoníku," říká právník Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTest.

Při právním rozboru celého případu právník Lukáš Zelený navíc zjistil i další nepřiměřený požadavek, který si poskytovatel satelitní televize vymiňuje vůči svým klientům. Ve Všeobecných obchodních podmínkách společnosti Skylink v bodu 7.4 totiž stojí: V případě výpovědi smluvního vztahu se již uhrazené poplatky a předplatné nevrací. "Ustanovení podobného obsahu je uvedeno ve výčtu nepřiměřených ujednání ve spotřebitelských smlouvách, která zákon pokládá za absolutně neplatná," upozorňuje právník Lukáš Zelený.

"Máme za to, že se v tomto případě nejedná o nepřiměřené ujednání zakázané spotřebitelskými klauzulemi občanského zákoníku," uzavírá za společnost Skylink advokát Miroslav Hájek.

Co je dobré vědět:

  • Pokud firma zadržuje klientovi peníze, jde o bezdůvodné obohacení, které si společnost nesmí ponechat a v případě vědomého zadržování, je částku povinna stěžovateli vrátit včetně jejího zhodnocení – úroků, které by za dobu zadržení částky získal.
  • § 458 odst. 2 občanského zákoníku: "S předmětem bezdůvodného obohacení musí být vydány i užitky z něho, pokud ten, kdo obohacení získal, nejednal v dobré víře."
  • Odmítá-li však společnost i přes výzvu stěžovatele částku vydat, dostává se do prodlení, které s sebou nese povinnost uhradit úrok z prodlení. Jeho výše je stanovena v nařízení vlády č. 142/1994 Sb.
  • Nařízení vlády č. 142/1994 Sb., §1 "Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou pro poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o osm procentních bodů." "Současná repo sazba je již od roku 2012 stále stejná a činí 0,05 %. Výsledný úrok je tedy 8,05 % z dlužné částky," upřesňuje právník Lukáš Zelený.
Autor:

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Další z rubriky

Nové auto či dovolená na splátky jsou sice lákavé, ne vždy ale rozumné

Ilustrační foto.

Chtěli byste na dovolenou k moři a nemáte na to? Potřebujete nové auto, ale chybí vám peníze? Dilema, zda si vzít...

Jak může hlas negativně ovlivnit vaši kariéru a co s tím dělat

Ilustrační snímek

To, jak mluvíme a jak náš hlas vnímají ostatní, je velmi důležité. Hlas je totiž součástí naší značky a může se kladně...

Investiční byt koupený na hypotéku? Možnosti stále jsou

Ilustrační snímek

Aktuálně platná regulace ČNB na hypotéčním trhu zastavila růst cen realit v celé ČR s výjimkou Prahy a Středočeského...

3 tipy na zajímavou práci z domova

3 tipy na zajímavou práci z domova

Kurzy.cz 3 tipy na zajímavou práci z domova Lidé dnes stále častěji přemýšlí o možnosti práce z domova a zkoušejí nové a nové zp...

Najdete na iDNES.cz