Seriál: Co dělat, abyste ušetřili na elektřině

aktualizováno 
Elektřina zdražuje. Zaplatíme za ni v průměru o 10 procent více než loni. Spolu s plánovaným zdražením přibývají telefonáty od zástupců energetických společností, kteří nabízejí lepší ceny. Na tom se dá ušetřit. Ale ne vždy.
Část 1/4
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

1Nekývněte hned

Nabízejí slevu, která zní dobře? I tak si vezměte čas na rozmyšlenou. Rozhodně nesouhlaste se změnou hned po telefonu a určitě neříkejte slovo ano. Smlouvu lze totiž uzavřít i distančně. Vaše vyslovené ano tak může znamenat, že jste právě smlouvu podepsali. Se všemi možnými následky, třeba s pokutou za předčasné ukončení smlouvy u stávajícího dodavatele.

Zjistěte možnou úsporu za energie. Vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele.

Pozor si dejte také na formulace. Volající slibuje, že vám prodá tarif, který bude vždy o 20 procent levnější než tarif základní. Dvacet procent zní skvěle, ale jestliže jejich základní sazba bude nejdražší na trhu, moc na tom neušetříte. Žádejte, aby vám poslali podklady včetně obchodních podmínek předem e-mailem nebo poštou, abyste si mohli vše v klidu prostudovat.

2Počítejte na důvěryhodné kalkulačce

Jak šetřit, abyste ušetřili

Seriál o rodinných financích přináší řadu informací, praktických rad a tipů jak na úspory v domácnosti. Na stránkách Finance iDNES budeme publikovat další díly:

  • Voda, plyn, topení
  • Pojištění
  • Bankovní služby a spoření
  • Internet a telefonování
  • Nakupování
  • Auto a doprava
  • Léky
  • Rodinný rozpočet

Nabídku porovnejte s jinými dodavateli. Jednoduše například na kalkulátoru Energetického regulačního úřadu na stránkách www.eru.cz. Jiné kalkulačky (i když se tváří jako nezávislé) totiž můžou ukazovat poněkud pokřiveně, třeba jen společnosti dražší než spřátelený dodavatel, od kterého mají provizi. K výpočtu budete potřebovat fakturu za uplynulé období, abyste věděli, jaký máte sjednaný tarif a kolik energie jste spotřebovali. Pokud se u vás změnily podmínky a po rekonstrukci jste si místo karmy pořídili bojler, můžete uvažovat i o změně tarifu.

Když si chcete v kalkulačce propočítat cenu, budete potřebovat údaje o spotřebě v kWh. Na faktuře je možná údaj uveden v megawatthodinách (MWh), stačí jej vynásobit tisícem. (1 MWh = 1 000 kWh)

3Vybírejte fixovanou cenu

Dodavatelé nabízejí ceny s takzvaným fixem. Můžou se zavázat, že vám nezdraží elektřinu tři roky. Dnes, když ekonomové předpovídají, že ceny energií budou stoupat dlouhodobě, se vyplatí takovou nabídku zvolit, i když fix nebude nižší než cena konkurence pro daný rok. Další roky to však vynahradí, navíc když se zeptáte, jestli by nešlo jít s cenou o kousek níž, klidně se může stát, že vám ještě sleví, nebo prodlouží fixaci o další rok či dva.

4Hlídejte si termín

Podívejte se na vyúčtování nebo na původní smlouvu, abyste zjistili, do kdy jste u firmy vázáni. Tento údaj je nesmírně důležitý, protože předčasné ukončení smlouvy může znamenat pokutu v řádech stokorun i tisíců. Když ho nenajdete, volejte infolinku svého dodavatele. Počítejte však raději s tím, že datum vám nesdělí na první zavolání. Budete se muset prokázat různými čísly a kódy, které jsou uvedeny na faktuře. Jestliže se i tak bude dodavatel zdráhat říct datum do telefonu, trvejte na písemném zaslání údaje.

Pokud máte smlouvu sjednánu na dobu neurčitou, je výpovědní lhůta tři měsíce. Nezačíná však běžet hned, ale až od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi, takže může jít i o čtyři měsíce. Když podáte výpověď například 1. února, rozběhne se od 1. března a od 1. června budete volní.

5Zařiďte si plnou moc

Pokud jste nešťastní z jednání s pracovníky dosavadní společnosti (už proto, že očekáváte nátlak, abyste u ní zůstali), pověřte nového dodavatele, aby za vás přestup zařídil. Kromě čísla elektroměru a čísla přípojného místa (je uvedeno na faktuře) k tomu bude potřeba plná moc a na ní váš ověřený podpis. Znění plné moci vám pošle nový dodavatel, vy zajdete na poštu nebo lépe na úřad, kde to bývá rychlejší, abyste se zde oficiálně podepsali. Cena za ověření podpisu je 30 korun. Plnou moc pak předáte novému dodavateli.

6Převeďte včas inkaso

S novým dodavatelem se domluvte na termínu, ke kterému máte změnit platby záloh. Právě proto, že převod trvá dlouho, na změnu se snadno zapomene. Nastavte si inkaso v internetovém bankovnictví, to zvládnete udělat třeba den před plánovanou platbou. Pokud platíte prostřednictvím SIPO, běžte k poštovní přepážce v předstihu, změny se projeví vždy až od příštího měsíce.

Od starého dodavatele dostanete ukončovací fakturu, přijde však až po uplynutí výpovědní lhůty. Podle ní buď doplatíte, nebo budete čekat na přeplatek. Ve chvíli, kdy ke změně dojde, ověřte si u nové společnosti, že je vše v pořádku, ať nezačínáte jako neplatiči.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Pět hlavních úskalí, která vás můžou čekat při koupi staršího domu

Ilustrační snímek

Cena nemovitostí je vysoká a zájemci o vlastní bydlení se začínají pohlížet i po starších domech. Na co si dát pozor...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz