Seriál: Co dělat, abyste ušetřili na elektřině

aktualizováno 
Elektřina zdražuje. Zaplatíme za ni v průměru o 10 procent více než loni. Spolu s plánovaným zdražením přibývají telefonáty od zástupců energetických společností, kteří nabízejí lepší ceny. Na tom se dá ušetřit. Ale ne vždy.
Část 1/4
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

1Nekývněte hned

Nabízejí slevu, která zní dobře? I tak si vezměte čas na rozmyšlenou. Rozhodně nesouhlaste se změnou hned po telefonu a určitě neříkejte slovo ano. Smlouvu lze totiž uzavřít i distančně. Vaše vyslovené ano tak může znamenat, že jste právě smlouvu podepsali. Se všemi možnými následky, třeba s pokutou za předčasné ukončení smlouvy u stávajícího dodavatele.

Zjistěte možnou úsporu za energie. Vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele.

Pozor si dejte také na formulace. Volající slibuje, že vám prodá tarif, který bude vždy o 20 procent levnější než tarif základní. Dvacet procent zní skvěle, ale jestliže jejich základní sazba bude nejdražší na trhu, moc na tom neušetříte. Žádejte, aby vám poslali podklady včetně obchodních podmínek předem e-mailem nebo poštou, abyste si mohli vše v klidu prostudovat.

2Počítejte na důvěryhodné kalkulačce

Jak šetřit, abyste ušetřili

Seriál o rodinných financích přináší řadu informací, praktických rad a tipů jak na úspory v domácnosti. Na stránkách Finance iDNES budeme publikovat další díly:

  • Voda, plyn, topení
  • Pojištění
  • Bankovní služby a spoření
  • Internet a telefonování
  • Nakupování
  • Auto a doprava
  • Léky
  • Rodinný rozpočet

Nabídku porovnejte s jinými dodavateli. Jednoduše například na kalkulátoru Energetického regulačního úřadu na stránkách www.eru.cz. Jiné kalkulačky (i když se tváří jako nezávislé) totiž můžou ukazovat poněkud pokřiveně, třeba jen společnosti dražší než spřátelený dodavatel, od kterého mají provizi. K výpočtu budete potřebovat fakturu za uplynulé období, abyste věděli, jaký máte sjednaný tarif a kolik energie jste spotřebovali. Pokud se u vás změnily podmínky a po rekonstrukci jste si místo karmy pořídili bojler, můžete uvažovat i o změně tarifu.

Když si chcete v kalkulačce propočítat cenu, budete potřebovat údaje o spotřebě v kWh. Na faktuře je možná údaj uveden v megawatthodinách (MWh), stačí jej vynásobit tisícem. (1 MWh = 1 000 kWh)

3Vybírejte fixovanou cenu

Dodavatelé nabízejí ceny s takzvaným fixem. Můžou se zavázat, že vám nezdraží elektřinu tři roky. Dnes, když ekonomové předpovídají, že ceny energií budou stoupat dlouhodobě, se vyplatí takovou nabídku zvolit, i když fix nebude nižší než cena konkurence pro daný rok. Další roky to však vynahradí, navíc když se zeptáte, jestli by nešlo jít s cenou o kousek níž, klidně se může stát, že vám ještě sleví, nebo prodlouží fixaci o další rok či dva.

4Hlídejte si termín

Podívejte se na vyúčtování nebo na původní smlouvu, abyste zjistili, do kdy jste u firmy vázáni. Tento údaj je nesmírně důležitý, protože předčasné ukončení smlouvy může znamenat pokutu v řádech stokorun i tisíců. Když ho nenajdete, volejte infolinku svého dodavatele. Počítejte však raději s tím, že datum vám nesdělí na první zavolání. Budete se muset prokázat různými čísly a kódy, které jsou uvedeny na faktuře. Jestliže se i tak bude dodavatel zdráhat říct datum do telefonu, trvejte na písemném zaslání údaje.

Pokud máte smlouvu sjednánu na dobu neurčitou, je výpovědní lhůta tři měsíce. Nezačíná však běžet hned, ale až od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi, takže může jít i o čtyři měsíce. Když podáte výpověď například 1. února, rozběhne se od 1. března a od 1. června budete volní.

5Zařiďte si plnou moc

Pokud jste nešťastní z jednání s pracovníky dosavadní společnosti (už proto, že očekáváte nátlak, abyste u ní zůstali), pověřte nového dodavatele, aby za vás přestup zařídil. Kromě čísla elektroměru a čísla přípojného místa (je uvedeno na faktuře) k tomu bude potřeba plná moc a na ní váš ověřený podpis. Znění plné moci vám pošle nový dodavatel, vy zajdete na poštu nebo lépe na úřad, kde to bývá rychlejší, abyste se zde oficiálně podepsali. Cena za ověření podpisu je 30 korun. Plnou moc pak předáte novému dodavateli.

6Převeďte včas inkaso

S novým dodavatelem se domluvte na termínu, ke kterému máte změnit platby záloh. Právě proto, že převod trvá dlouho, na změnu se snadno zapomene. Nastavte si inkaso v internetovém bankovnictví, to zvládnete udělat třeba den před plánovanou platbou. Pokud platíte prostřednictvím SIPO, běžte k poštovní přepážce v předstihu, změny se projeví vždy až od příštího měsíce.

Od starého dodavatele dostanete ukončovací fakturu, přijde však až po uplynutí výpovědní lhůty. Podle ní buď doplatíte, nebo budete čekat na přeplatek. Ve chvíli, kdy ke změně dojde, ověřte si u nové společnosti, že je vše v pořádku, ať nezačínáte jako neplatiči.

Nejčtenější

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Na mateřské přišla na nápad. Teď vyrábí ve velkém plenkové dorty

Lucie Kunčarová ve svém království.

Po studiích pracovala Lucie Kunčarová jako manažerka v bance. Když se jí narodil syn a ona zůstala na mateřské, měla...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Rozbité spotřebiče a hračky nevyhazujte ani po záruce. Opravář se vám ozve

Ilustrační foto

Porouchaný mobil, pračku nebo dětskou hračku nemusíte hned měnit za nové. Mnoho rozbitých spotřebičů je totiž možné...

Další z rubriky

Chůvy a paní na hlídání jsou v kurzu, kolik stojí a jak je najít

ilustrační snímek

Chůvu si můžete sehnat přes agenturu, která ji za vás prověří. Ale najít ji můžete i na online tržišti nebo přes...

Bojíte se, že vám ukradnou drahé kolo? Pojistěte se, ale s rozmyslem

Ilustrační foto

Ročně se v Česku ztratí kolem pěti tisíc jízdních kol. Ve skutečnosti je jich mnohem víc, mnozí majitelé totiž krádež...

Firma prodala podnikové byty, může nás nový vlastník domu vystěhovat?

Ilustrační snímek

Nájem služebního bytu řeší občanský zákoník. Jak je to ale v případě, že jste byt získali před desítkami let jako...

Moravskoslezský kraj: Životní podmínky 2018

Moravskoslezský kraj: Životní podmínky 2018

Kurzy.cz Podle výsledků šetření „Životní podmínky 2018“ patřily příjmy moravskoslezských domácností k nejnižším mezi kraji. Prům...

Najdete na iDNES.cz