Trápí vás vysoké účty za topení, plyn či vodu? Poradíme, jak ušetřit

aktualizováno 
U dálkového tepla ani u vody si dodavatele sami nevyberete. Pokud nechcete udělat radikální řešení, jakým je pořízení vlastní kotelny či vykopání studny, nezbývá než začít šetřit.
Část 1/3
Ilustrační snímek

Pro ty, kdo bydlí v bytovém domě, je jedním z největších oříšků rozúčtování za dodávku tepla a vody. „Tomu vůbec nerozumím – hledám jen, jestli mi budou vracet, nebo zda mám něco doplatit,“ referují dotázaní.

Jak šetřit, abyste ušetřili

Seriál o rodinných financích přináší řadu informací, praktických rad a tipů jak na úspory v domácnosti.

Čtěte další díly:

Energie

Banky a spoření

Nakupování

Internet a telefonování

Pojištění

Léky a lékárny

Dobré je vědět, že i když nebudete topit vůbec, platit budete. Dům se totiž vytápí jako jeden celek. Izolace omezující tepelné ztráty jsou jenom v plášti domu, mezi jednotlivými byty proudí teplo bez větších omezení. Když uzavřete otopná tělesa, nepřestane se váš byt vytápět – teplo k vám bude prostupovat přes stěny sousedních bytů. „Na takové nepřímé vytápění každého metru čtverečního bytu se přitom spotřebuje nejméně 80 % tepla spotřebovaného v domě v průměru na metr čtvereční podlahové plochy,“ vysvětluje Jaromír Pohanka z Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu. Proto se část platby stanovuje podle měřiče, druhá podle podlahové plochy.

Speciální propočet existuje také u vody. Družstvo/společenství totiž musí rozpočítat veškeré náklady, které jsou zjištěny na hlavním vodoměru. Pokud součet na jednotlivých měřičích nedává dohromady součet na hlavním domovním měřiči, musí se rozdíl rozpočítat. „U teplé vody dodávané centrálně je výpočet složitější – teplo se spotřebovává, i když nikdo teplou vodu neodebírá, protože voda se v potrubí ochlazuje a musí být stále dohřívána. Proto se část nákladů na ohřev vody (30 %) neúčtuje podle spotřeby vody, ale podle podlahové plochy bytu,“ doplňuje Jaromír Pohanka.

Zjistěte si možnou úsporu energií. Poradíme jak ušetřit

Jestliže na jaře dostanete vyúčtování a zdá se vám, že platíte moc, můžete samozřejmě reklamovat, reklamační lhůta je 30 dnů. Pokud rozúčtování nerozumíte, zkuste se obrátit na Asociaci rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu. Na stránkách www.artav.cz najdete poradnu, kde můžete položit dotaz.

JAK ŠETŘIT

Tipy, jak na topení i teplé vodě ušetřit, jsou celkem známé. Někdy však není pohodlné se jimi řídit a to bývá ten hlavní problém. Pro zopakování pár pravidel:

  • Větrejte krátce, ale intenzivně. Naplno pět minut, třikrát až čtyřikrát denně.
  • Dejte přednost sprše před koupelí a rozhodně nebuďte ve vaně hodinu naložení s tím, že upouštíte chladnou a připouštíte horkou vodu.
  • Nedávejte před topná tělesa skříň.
  • Vemte si svetr a ponožky dřív, než pootočíte kolečkem termostatu.
  • Správně nastavte termostat – v ložnici rozhodně nemusí být 23 stupňů.
  • Utěsněte okna a dveře.

Že se ani proti jednomu z těchto pravidel neprohřešujete? Pokud i tak máte pocit, že za teplo platíte moc, nezbývá než uvažovat o zateplení. Jestli bydlíte v rodinném domě, je to zcela ve vaší kompetenci. Jestliže se rozhodnete pro větší zateplovací úpravy, můžete dokonce žádat o dotaci od státu. Další kolo začne na jaře, informace získáte u jednotlivých krajských úřadů. Pokud žijete v bytě, musí se na zateplení shodnout družstvo či společenství vlastníků.

Plánujete doma rekonstrukci? Pozor, nemůžete dělat úplně vše, co vás napadne. Otopná tělesa jsou součástí celé soustavy a jakákoli manipulace s nimi podléhá schválení vlastníka domu. Soustava je totiž hydraulicky vyvážena s určitými tělesy a jejich záměnou může dojít k poruše vytápění.

CENU PLYNU SI SPOČÍTEJTE PŘEDEM

Dodavatel plynu nemusí být podobně jako u elektřiny ten, kdo má ve vašem regionu potrubí. Dodavatele si můžete zvolit. Vyplatí se sáhnout po kalkulačce. Vítězem redakčního průzkumu je opět ta na stránkách Energetického regulačního úřadu www.eru.cz.

Když zadáte údaje o svém odběrném místě a spotřebě, vypadne na vás přehledná tabulka s cenami u různých dodavatelů. Nemusíte nikam posílat svůj e-mail nebo telefon, nikdo vás následně nebude obtěžovat nabídkami, o které nestojíte. A rozdíl v ceně může být značný. U domácnosti se spotřebou 10 MWh je nejlevnější nabídka 10 415 korun za rok a nejdražší téměř dvojnásobná – 20 480 korun za rok.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Mladí hledají bydlení stále častěji mimo velká centra. Vyplatí se to

Ilustrační foto

Na koupi bytu na hypotéku v Praze nebo Brně často nedosahují už nejenom takzvaní singles, ale i mnoho mladých párů,...

Jak umí s láskou na pracovišti zatočit zaměstnavatel. Hrozí výpověď?

Ilustrační foto

On firmě šéfuje, ona zastává na témže pracovišti funkci hlavní účetní. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby to nebyli...

Daně bez chyb: tipy pro studenty, důchodce a lidi na rodičovské

Ilustrační snímek

Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen dva týdny. Posledním dnem pro odevzdání daňového formuláře je...

Motýlím křídlům dávají nový rozměr. Proměňují je ve šperky

Lenka Davidová (vlevo) a Jana Uhlířová (vpravo) společně podnikají od roku 2018.

Když Lenka Davidová a Jana Uhlířová někomu řeknou, v čem podnikají, dočkají se různých reakcí. Pro některé je to skvělý...

Kvíz: Víte, kdy i jako zaměstnanci musíte přiznat daně sami?

Ilustrační snímek

Termín odevzdání daňového přiznání se blíží. Možná si myslíte, že se vás netýká, protože jste zaměstnaní. Pokud si ale...

Další z rubriky

Pojištění nákladů asistované reprodukce má své podmínky

Ilustrační snímek

Páry, které se rozhodly pro umělé oplodnění, musejí často vynaložit nemalé finanční prostředky. Z veřejného zdravotního...

Mladí hledají bydlení stále častěji mimo velká centra. Vyplatí se to

Ilustrační foto

Na koupi bytu na hypotéku v Praze nebo Brně často nedosahují už nejenom takzvaní singles, ale i mnoho mladých párů,...

Sousedi si stěžují, že můj pes štěká. Může mi někdo chov psa zakázat?

Ilustrační snímek

Majitel zvířete nejspíš řekne, že mu jeho mazlíček působí jen samou radost. Stejný názor ale nemusí mít soused, kterého...

Politici se lekli naštvaných otců a matek. Rodičovskou chtějí změnit

Politici se lekli naštvaných otců a matek. Rodičovskou chtějí změnit

Kurzy.cz Vlna kritiky se snesla na politiky kvůli zvýšení rodičovského příspěvku. Podle dohody hnutí ANO a ČSSD by měl stoupnout...

Adecco spol. s r.o.
BEROUN-OPERÁTOR VÝROBY – AŽ 30.000,- ZA MĚSÍC

Adecco spol. s r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz