Trápí vás vysoké účty za topení, plyn či vodu? Poradíme, jak ušetřit

aktualizováno 
U dálkového tepla ani u vody si dodavatele sami nevyberete. Pokud nechcete udělat radikální řešení, jakým je pořízení vlastní kotelny či vykopání studny, nezbývá než začít šetřit.
Část 1/3
Ilustrační snímek

Pro ty, kdo bydlí v bytovém domě, je jedním z největších oříšků rozúčtování za dodávku tepla a vody. „Tomu vůbec nerozumím – hledám jen, jestli mi budou vracet, nebo zda mám něco doplatit,“ referují dotázaní.

Jak šetřit, abyste ušetřili

Seriál o rodinných financích přináší řadu informací, praktických rad a tipů jak na úspory v domácnosti.

Čtěte další díly:

Energie

Banky a spoření

Nakupování

Internet a telefonování

Pojištění

Léky a lékárny

Dobré je vědět, že i když nebudete topit vůbec, platit budete. Dům se totiž vytápí jako jeden celek. Izolace omezující tepelné ztráty jsou jenom v plášti domu, mezi jednotlivými byty proudí teplo bez větších omezení. Když uzavřete otopná tělesa, nepřestane se váš byt vytápět – teplo k vám bude prostupovat přes stěny sousedních bytů. „Na takové nepřímé vytápění každého metru čtverečního bytu se přitom spotřebuje nejméně 80 % tepla spotřebovaného v domě v průměru na metr čtvereční podlahové plochy,“ vysvětluje Jaromír Pohanka z Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu. Proto se část platby stanovuje podle měřiče, druhá podle podlahové plochy.

Speciální propočet existuje také u vody. Družstvo/společenství totiž musí rozpočítat veškeré náklady, které jsou zjištěny na hlavním vodoměru. Pokud součet na jednotlivých měřičích nedává dohromady součet na hlavním domovním měřiči, musí se rozdíl rozpočítat. „U teplé vody dodávané centrálně je výpočet složitější – teplo se spotřebovává, i když nikdo teplou vodu neodebírá, protože voda se v potrubí ochlazuje a musí být stále dohřívána. Proto se část nákladů na ohřev vody (30 %) neúčtuje podle spotřeby vody, ale podle podlahové plochy bytu,“ doplňuje Jaromír Pohanka.

Zjistěte si možnou úsporu energií. Poradíme jak ušetřit

Jestliže na jaře dostanete vyúčtování a zdá se vám, že platíte moc, můžete samozřejmě reklamovat, reklamační lhůta je 30 dnů. Pokud rozúčtování nerozumíte, zkuste se obrátit na Asociaci rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu. Na stránkách www.artav.cz najdete poradnu, kde můžete položit dotaz.

JAK ŠETŘIT

Tipy, jak na topení i teplé vodě ušetřit, jsou celkem známé. Někdy však není pohodlné se jimi řídit a to bývá ten hlavní problém. Pro zopakování pár pravidel:

  • Větrejte krátce, ale intenzivně. Naplno pět minut, třikrát až čtyřikrát denně.
  • Dejte přednost sprše před koupelí a rozhodně nebuďte ve vaně hodinu naložení s tím, že upouštíte chladnou a připouštíte horkou vodu.
  • Nedávejte před topná tělesa skříň.
  • Vemte si svetr a ponožky dřív, než pootočíte kolečkem termostatu.
  • Správně nastavte termostat – v ložnici rozhodně nemusí být 23 stupňů.
  • Utěsněte okna a dveře.

Že se ani proti jednomu z těchto pravidel neprohřešujete? Pokud i tak máte pocit, že za teplo platíte moc, nezbývá než uvažovat o zateplení. Jestli bydlíte v rodinném domě, je to zcela ve vaší kompetenci. Jestliže se rozhodnete pro větší zateplovací úpravy, můžete dokonce žádat o dotaci od státu. Další kolo začne na jaře, informace získáte u jednotlivých krajských úřadů. Pokud žijete v bytě, musí se na zateplení shodnout družstvo či společenství vlastníků.

Plánujete doma rekonstrukci? Pozor, nemůžete dělat úplně vše, co vás napadne. Otopná tělesa jsou součástí celé soustavy a jakákoli manipulace s nimi podléhá schválení vlastníka domu. Soustava je totiž hydraulicky vyvážena s určitými tělesy a jejich záměnou může dojít k poruše vytápění.

CENU PLYNU SI SPOČÍTEJTE PŘEDEM

Dodavatel plynu nemusí být podobně jako u elektřiny ten, kdo má ve vašem regionu potrubí. Dodavatele si můžete zvolit. Vyplatí se sáhnout po kalkulačce. Vítězem redakčního průzkumu je opět ta na stránkách Energetického regulačního úřadu www.eru.cz.

Když zadáte údaje o svém odběrném místě a spotřebě, vypadne na vás přehledná tabulka s cenami u různých dodavatelů. Nemusíte nikam posílat svůj e-mail nebo telefon, nikdo vás následně nebude obtěžovat nabídkami, o které nestojíte. A rozdíl v ceně může být značný. U domácnosti se spotřebou 10 MWh je nejlevnější nabídka 10 415 korun za rok a nejdražší téměř dvojnásobná – 20 480 korun za rok.

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Další z rubriky

Jak může hlas negativně ovlivnit vaši kariéru a co s tím dělat

Ilustrační snímek

To, jak mluvíme a jak náš hlas vnímají ostatní, je velmi důležité. Hlas je totiž součástí naší značky a může se kladně...

Kolik si letos koupíme za českou tisícovku v oblíbených destinacích

Ilustrační snímek

Zahraniční dovolená letos zlevní jen o necelé procento, ze třinácti hlavních destinací ovšem bude oproti loňsku levněji...

Investiční byt koupený na hypotéku? Možnosti stále jsou

Ilustrační snímek

Aktuálně platná regulace ČNB na hypotéčním trhu zastavila růst cen realit v celé ČR s výjimkou Prahy a Středočeského...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Kurzy.cz Měla by Česká republika přijmout společnou evropskou měnu? To byla další otázka, kterou redakce TN.cz položila stranám ...

Najdete na iDNES.cz