Jak neutrácet za nákupy příliš moc
VYMĚŇUJTE
Swap je vlastně výměnná burza věcí. Funguje to tak, že na akci věnujete, co už sami nepotřebujete. Na oplátku si můžete cokoli zdarma odnést. Obvykle se „swapuje“ použité oblečení a doplňky, ale i hračky a potřeby pro děti, knihy, malé domácí spotřebiče, dekorace, doplňky, zkrátka to, co se organizátorovi akce vejde do prostor.
Burzy se většinou konají v kavárnách, mateřských, coworkingových nebo komunitních centrech. Nabízené věci by měly být čisté a funkční. Co zbude, se věnuje na charitu. V Praze jsou v současnosti swapy snad každý týden, platí se vstup 50 až 100 korun. Stačí zadat swap oblečení do vyhledávače na Facebooku nebo Googlu. Nepotřebné věci můžete na charitu darovat i přímo, do obchodů Sue Ryder, veřejných šatních skříní, organizace Cesta domů nebo Přestupní stanice.
OPRAVUJTE
Další možností, jak šetřit nejen peníze, ale i planetu, je nekupovat hned nové věci, když se staré rozbijí, ale nejdřív je zkusit opravit. Pokud nejste kutil a ani neznáte v okolí žádného opraváře nebo šikovnou švadlenu, můžete využít webovou aplikaci Opravárna.cz. Najdete tu servisy i jednotlivce, kteří umí pomoct téměř se vším od zašití kalhot, doporučení hodinových manželů, renovace nábytku, až po odbornější úkony jako je výměna rozbitého displeje u mobilního telefonu či oprava ledničky. Web vám po jednoduchém zadání a popisu zakázky automaticky najde nejbližší opraváře a servisy v okolí. Služba stojí 49 korun, vybírat můžete měsíc.
PŮJČTE SI
S dobrým nápadem přišla skupina studentů. Jejich projekt Library of Things byl mezi deseti finalisty soutěže Social Impact Award. Má hlavu a patu. Když jedete pod stan jednou za rok, je výhodnější si vybavení půjčit, než za drahé peníze kupovat. Tady zaplatíte jen pronájem a vratnou zálohu. Například stan můžete mít za 150 korun na týden, krosnu zrovna tak. Na podobném principu fungují i platformy Půjčím.to a SharyGo.