Poradíme vám, jak neplatit zbytečně moc za léky

aktualizováno 
Výdaje domácností na zdravotní péči rostou. Nejvíce, v průměru více než 2 300 korun ročně, se přitom utrácí za léky, u seniorů a nemocných je ale tato částka výrazně vyšší. Na co si dát pozor při návštěvě lékárny a jak na lécích ušetřit?
Část 1/4
Ilustrační snímek

1Nechte si lék předepsat a zjistěte výši doplatků

Za pilulky na dlouhodobé zdravotní problémy, které vám předepíše lékař, zaplatíte vždy méně než za volně prodejnou alternativu. Například u léku na alergii Zyrtec, který se dá v lékárně volně koupit v balení s dvaceti tabletami, zaplatí pacient 140 až 160 korun, zatímco doplatek u stejného léčiva předepsaného lékařem, ale v množství 50 tablet, může být třeba jen 90 korun. Vyplatí se vybírat i mezi lékárnami, ceny se mohou výrazně lišit.

A jak zjistíte doplatek či běžnou cenu léků? „Na výši doplatku je dobré se podívat na stránkách ministerstva zdravotnictví. Pokud jde o volně prodejné léky a doplňky stravy, stále více lidí používá internetový obchod a cenové srovnávače,“ doporučuje mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov. Pozor však na to, aby cena za balné a dopravné nezvedla celkovou sumu tak, že bude výhodnější si pro pilulky dojít do lékárny.

2Zkuste levnější variantu

Doplatek je hodně vysoký? Zeptejte se v lékárně, jestli k vašemu léku neexistuje levnější varianta. Jedná se o tzv. generický lék, což je kopie léku originálního, u kterého vypršela patentová ochrana. „Lékárník může vyhovět, ale jen za předpokladu, že lék obsahuje stejnou účinnou látku i lékovou formu a má také stejnou formu podání,“ uvádí Ivana Lánová, vedoucí lékárnice v mladoboleslavské lékárně Benu.

Znamená to, že lékárník nemůže vydat tablety místo čípků, i kdyby obsahovaly stejnou účinnou látku ve stejné síle. „Pokud lékař trvá na vydání konkrétního předepsaného přípravku, vyznačí tuto skutečnost na lékařském předpisu slovem „Nezaměňovat“. V takovém případě nemůže lékárník bez vědomí lékaře provést záměnu, i kdyby to pacient požadoval,“ vysvětluje Lánová.

U některých skupin léčivých přípravků se zaměnitelnost generického a originálního přípravku nedoporučuje. Jsou to léky s takzvaným úzkým terapeutickým indexem, což znamená, že je u nich malý rozdíl mezi terapeutickou a toxickou dávkou. Jejich dávkování vyžaduje přísnou kontrolu. „Patří mezi ně například přípravky na astma, štítnou žlázu, epilepsii nebo ředění krve,“ doplňuje lékárnice.

3Ušetřit můžete s věrnostními kartami lékáren

Vyplatí se věrnostní karty lékáren? Dost často ano, zejména nemáte-li to do lékárny daleko. „Součástí věrnostního programu jsou odměny za nákupy určitého sortimentu, výhodnější ceny na vybrané produkty a některé služby, které mají majitelé karty zdarma. Například měření hladiny cukru, poradenství při odvykání kouření nebo bezplatné soukromé konzultace ohledně Alzheimerovy choroby,“ popisuje Petra Lukšanová, manažerka věrnostního programu lékáren Benu.

Vyplatí se také sledovat akční nabídky lékáren nebo lékárenských sítí. „Kromě slev v procentech to může být třeba model tři za cenu dvou a podobně. U zboží s přiměřenou expirací se lidé mohou předzásobit.“ radí Michal Petrov.

4Využijte nabídky pojišťoven

Nezapomínejte se také průběžně dívat na nabídky své zdravotní pojišťovny, případně zvážit přechod ke konkurenci. Všechny pojišťovny přiznávají klientům příspěvky v řádu stovek až tisíců korun na očkování, některé pohybové aktivity, preventivní vyšetření vybraných závažných chorob, cestovní pojištění a podobně. Liší se v nabízené částce nebo výhodách pro těhotné ženy, rodiny s dětmi, studenty či dárce krve a příspěvcích na rehabilitační či lázeňskou péči.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Další z rubriky

Jak může hlas negativně ovlivnit vaši kariéru a co s tím dělat

Ilustrační snímek

To, jak mluvíme a jak náš hlas vnímají ostatní, je velmi důležité. Hlas je totiž součástí naší značky a může se kladně...

Zmapováno: co je třeba zařídit, když se narodí dítě

Ilustrační snímek

V Česku se v posledních dvou letech rodí kolem 114 tisíc dětí, z toho polovina mimo manželství. S narozením potomka...

KVÍZ: Obstáli byste v odborné zkoušce úvěrových poradců?

Ilustrační snímek

Každý, kdo se přímo podílí na poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, musí složit zkoušku...

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Kurzy.cz Od počátku roku 2015 do prosince 2017 prudce vzrostla cena Bitcoinu z přibližně 150 na 20 000 dolarů. Parabolický pohyb...

Najdete na iDNES.cz