Jak se zbavit dluhů: Než si zvolíte cestu, pečlivě počítejte

  • 0
Při stejné výši dluhu může být pro někoho výhodnější oddlužení formou osobního bankrotu, pro jiného zase nová půjčka, díky níž závazky splatí. V dalším díle seriálu Jak se zbavit dluhů na modelovém příkladu přiblížíme, jak vše posoudit.

Ilustrační snímek

Máte závazky, které nezvládáte. Důvodů mohou být tisíce, řešení jsou v zásadě tři. Konsolidace půjček, oddlužení nebo exekuce.  

1. Insolvence

Seriál Jak se zbavit dluhů

  • Žádáte o ni sami prostřednictvím právníka či akreditované organizace, povoluje ji soud.
  • Splácí se všem věřitelům, kteří se k vyhlášené insolvenci přihlásili – peníze jim rozděluje insolvenční správce.
  • Insolvence může (a s tím záměrem do ní lidé vstupují) skončit definitivním odpuštěním dluhů, i když je člověk nesplatil v plné výši, stačí 30 %, ve výjimečných případech i méně.
  • Po dobu insolvence jsou pozastaveny probíhající exekuce, neznamená to však, že by nové nemohly vzniknout (důvod exekuce nastane v době trvání insolvence – například někdo nebude platit za elektřinu), to je však důvodem pro zrušení oddlužení.
  • Insolvence trvá pět let, případně tři roky u důchodců a invalidů 2 a 3. stupně či těch, kdo do tří let splatili alespoň 60 % dluhů.

2. Konsolidace

Jak dlouho lidé pociťují předlužení, než se přijdou poradit

1 měsíc ...............  2 %

2 měsíce .............. 3 %

1/2 roku ............... 12 %

1 rok .................... 14 %

2 roky .................. 19 %

3 roky .................. 14 %

4 roky a více .......  37 %

Zdroj: Poradna při finanční tísni

  • Je to vlastně půjčka, díky které splatíte předchozí závazky.
  • Konsolidační půjčku poskytne bankovní či nebankovní instituce při splnění jejích podmínek.
  • Konsolidaci banky umožní, pokud máte víc půjček, které vás velmi zatěžují, ale zatím zvládáte splácet. Pokud jste dlouho v prodlení, či dokonce v exekuci, banka vám nevyhoví.
  • Banka standardně posuzuje bonitu klienta – schopnost splácet. Splácíte půjčku a úroky, měsíční splátka je však obvykle nižší než součet splátek dosavadních, tudíž méně zatěžuje rodinný rozpočet.
  • Banky mají obvykle limitovanou částku, kterou k tomuto typu půjčky poskytují, individuálně mohou schválit i vyšší sumu.
  • Obecně platí, že prodloužením doby splácení se snižuje měsíční splátka, i když celková zaplacená částka nejspíš vzroste. Konsolidací získáváte často i další výhody – možnost mimořádné splátky bez penalizace, ale například u Air Bank i možnost snížení či zvýšení měsíční splátky podle aktuální finanční situace.
  • Banka obvykle peníze půjčí a rovnou splatí vaše předchozí závazky. Ale je možné, že uhradí jen hlavní dluh a další, drobnější povinnosti nechá na vás – ptejte se vždy na konkrétní postup.
  • Úrokové sazby začínají na čtyřech procentech, nejčastěji však žadatelé v konsolidaci dosáhnou na sedm až devět procent ročně. Poplatky za uzavření smlouvy a vedení úvěru banky obvykle neúčtují.
Kolik banky maximálně půjčí v rámci konsolidace
konsolidace až max. zkonsolidují půjček
Air Bank 900 000 Kč 10
Česká spořitelna 2 500 000 Kč bez omezení
ČSOB 800 000 Kč 10
Equa 700 000 Kč 8
Komerční banka 2 500 000 Kč bez omezení
Raiffeisenbank1 500 000 Kč  10
Sberbank1 000 000 Kč  10
UniCredit Bank1 000 000 Kčbez omezení
Zdroj: banky

3. Exekuce

Exekuce v číslech

505 120 exekucí bylo nově zahájeno v roce 2018. 

121 exekucí v přepočtu na 1 000 obyvatel bylo jako nejvíce vedeno v Ústí nad Labem; následují Teplice (106) a Chomutov (105).

19 072 nových návrhů na insolvenci spojených s návrhem na povolení oddlužení soudy řešily v roce 2018.

90 000 exekucí mají lidé v důchodovém věku.
Zdroj: Exekutorská komora ČR, ČSSZ

  • Nařídí ji soud na základě požadavku věřitele.
  • Vymáhá se částka pro každého věřitele zvlášť.
  • Exekucí může být více.
  • Každá exekuce má svého exekutora, kterému se platí poplatky.
  • Exekuce skončí, když je splaceno vše i s takzvaným příslušenstvím (poplatky, penále, náklady exekutora).
  • V době jedné probíhající exekuce mohou být zahájeny další a další.
  • Když splatíte, exekuce skončí hned.
  • Vyhlášením insolvence zůstávají exekuce nařízené, ale není možné je provádět. Pokud dlužník podmínky insolvence splní, dluhy jsou mu odpuštěny, tudíž zaniknou i exekuce.

Insolvence, nebo konsolidace? Porovnejte si modelové případy

OTÁZKA PRO ADVOKÁTA

Jsem v insolvenci, pracuji, vydělávám, splácím. Teď se mi však stal úraz a jsem dlouhodobě upoután na lůžko, obávám se, že na měsíce, možná doživotně. Jak mám postupovat s ohledem na insolvenci?

Současná právní úprava dlužníkovi ukládá vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a usilovat o zaměstnání, je-li nezaměstnaný. Pokud byste nebyl objektivně schopen vydělávat a mít příjem, může vám soud i přesto přiznat na závěr osvobození od úhrady zbylých pohledávek. Musíte to sám aktivně navrhnout, svůj návrh odůvodnit a nezajištění věřitelé musí být uspokojeni větší měrou, než by byli v případě konkurzu (zpeněžení vašeho majetku). Novela insolvenčního zákona nově zahájeným oddlužením umožňuje až na rok přerušit povinnost hradit pravidelné měsíční splátky a soud může odsouhlasit konečné odpuštění dluhů, i když nebude splaceno ani 30 procent pohledávek. Zákon k tomu nově stanoví doby 3, 5 a 7 let podle toho, kolik dlužník svým nezajištěným věřitelům uhradí.

Ondřej Vokál, AK Slaninová–Vokál

Rodina Skromných s nižšími příjmy
Muž, žena, dvě děti 8 a 12 let. Celkové měsíční čisté příjmy 32 000 korun. Celkové závazky 1 000 000 korun. Momentálně by měli měsíčně splácet 26 000 korun, zbylo by jim tedy jen 6 000 na živobytí.

INSOLVENCE:
K životu jim musí stačit 17 679 Kč (nezabavitelná částka). V tomto konkrétním případě by splatili za pět let 79 % svých závazků. Oddlužením by tedy prošli. Výhodou by bylo, že by jim měsíčně zbylo víc peněz než při současném splácení.

KONSOLIDACE:
Po dobu pěti let by měsíčně spláceli 19 568 korun, k životu by jim tedy zbývalo jen 12 432 korun, je to víc než v současnou chvíli, přesto méně než při insolvenci. Za pět let by splatili 1 156 282 korun (RPSN konsolidační půjčky je 6 %). Banka by jim však vzhledem k nízkým příjmům takovou půjčku neposkytla. Tato možnost pro ně tedy nepřipadá v úvahu. 

Rodina Bohatších s vyššími příjmy
Muž, žena, dvě děti 8 a 12 let. Celkové měsíční čisté příjmy 50 000 korun. Celkové závazky 1 000 000 korun. Momentálně by měli měsíčně splácet 26 000 korun, na živobytí jim tedy zbývá 24 000 korun. Kvůli nemoci jsou však v takové situaci, že by pro splátky současných půjček museli požádat o finanční výpomoc rodinu, čemuž se chtějí vyhnout.

INSOLVENCE:
K životu jim musí stačit nejvýše 17 679 korun. Půjčky by splatili dříve než za tři roky. Zbývalo by jim však méně peněz než při současném splácení i než při konsolidaci.

KONSOLIDACE:
Po dobu pěti let by měsíčně spláceli 19 568 korun, k životu by jim tedy zbývalo 30 432 korun. Je to víc než aktuálně a i víc než při insolvenci. Za pět let by splatili 1 156 282 korun (RPSN konsolidační půjčky je šest procent). Splatili by tak více než při insolvenci, první tři roky by však pro ně nebyly tak krušné.

Zdroj: kalkulačky bank, justice.cz
Pozn.: Jde o orientační výpočet. Konkrétní podmínky konsolidační půjčky by byly v praxi stanoveny podle více okolností, mohly by být i příznivější.