Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 25. června 2021 Ivan

Supernabídka pouze pro vás a jen dnes? Dejte pozor, abyste nenaletěli

Co je psáno, to je dáno. Toto úsloví má starší generace zažité. Stejně tak věří tomu, že když jim někdo něco slíbí, lze se na to spolehnout. Jenže někdy je třeba obchodní nabídka napsaná tak, aby se dala vyložit dvěma způsoby. Nebo přímo lže. Jak to poznat?
Část 1/3
ilustrační snímek

Lidé, kteří jsou dnes v penzi, už nemívají nepřekonatelný problém s ovládáním techniky: zkušeně používají počítač i chytrý telefon, pohybují se na sociálních sítích a s vnoučaty studujícími na druhém konci světa klábosí přes Messenger.

Seriál 60 plus

Čtěte další díly:

Jenže bývají důvěřiví. Nepočítají s tím, že by někdo zveřejnil vyloženě lživou nabídku. A už vůbec ne s tím, že by „ty internety“ ukazovaly takové nabídky speciálně jim. To jsou právě ta často zmiňovaná „velká data“. Ačkoli nikdo necílí reklamou konkrétně na pana Nováka z Horní Dolní, míří na určitou sociální skupinu a pana Nováka do ní podle chování na internetu umí zařadit. Ten pak dostává nabídky víceméně šité na míru. U starších lidí jsou nejčastěji na:

 • zázračné prostředky, po kterých přestanou bolet artrotická kolena
 • naslouchátka, umožňující slyšet zase jako v mládí
 • kapky do očí, díky kterým zvládnou číst příbalové letáky u léků bez brýlí
 • sbírkové mince a plakety, které jsou údajně jedinečnou investiční příležitostí
 • zlaté šperky pro vnoučata za supervýhodnou cenu
 • pojištění, aby budoucí pozůstalí neměli výdaje s pohřbem.

Jak poznáte podvodnou nabídku?

Snahou podvodníků je získat hodně peněz za málo práce, takže často volí jednoduché cesty. A mnohdy (ale ne vždy) dělají chyby. Když si na ně dáte pozor, máte šanci nenaletět.

1.Exkluzivně pro vás a jen nyní

Tomu, že by nabídka patřila opravdu jen vám jmenovitě, už asi dnes nikdo nevěří. Co když je to však opravdu posledních 10 kusů zázračného krému? Na straně monitoru je počítadlo a číslice právě přeskočila na devítku! A akce platí jen dnes, 7.října 2019! Vždyť je to tam tak napsané – červené na zeleném velkým písmem uprostřed obrazovky.

Je to jen technický trik, když se přihlásíte zítra, bude tam zítřejší datum. A počítadlo zase přeskočí z desítky na devítku.

2.Krkolomný překlad

Zdá se vám ta čeština nějaká divná? Slibuje vám pán v obleku „11 400 korun každý měsíčně, nemusíte znát investovat“? To, že je na dalším snímku v super bouráku, na který si vydělal snadným investováním za tři měsíce, to nic neznamená. Obchodník, který se rozhodne prodávat cokoli v Česku a přitom se spolehne jen na strojový překlad z Googlu, si nezaslouží vaše peníze.

A divné by se vám měly zdát i ty sliby – nebo vy byste někomu vypláceli peníze jen za to, že bude klikat na plus nebo na minus v jakési tabulce na internetu? Takhle investování nefunguje.

3.Chvála bez informace o ceně

Přesvědčuje vás pan doktor, jehož jméno je ověnčeno tituly ze všech stran, že tento lék je jedinečný? Velké farmaceutické firmy ho ale nechtějí prodávat, aby nepřišly o své dosavadní zisky? Čtete už třetí stránku toho, jak je věc úžasná, jak vám pomůže během tří týdnů? A stále nevíte, co za to? Jestli se k ceně dostanete až po prokliknutí tlačítka Objednat, rozhodně dál nepokračujte. Koupili byste si další z nefunkčních preparátů. A když budete mít štěstí, mohl by být i neškodný.

4.Recenze a doporučení jiných

Pod nabídkou se na vás valí pochvalná doporučení předchozích zákazníků a vy si říkáte, že to nemůže být špatné, když to tolika lidem pomohlo.

Klidně se ovšem může stát, že Petra Nováková je černoška. Ale není divné, že Anna Dvořáková o pár řádků níže je evidentně Asijka? A Karel Doležal nejspíš Mexičan? Fotografie doporučujících se běžně kradou na internetu a přidávají se k nim jména obvyklá v dané zemi. Jen mnohé filuty ze zahraničí prostě nenapadlo, že u nás není soužití s jinými národnostmi tak tradiční, aby většina jejich příslušníků měla typicky česká jména.

Zkuste si kouzlo: uložte si jednu z fotek Anny Dvořákové do počítače jako obrázek. Otevřete Google, klikněte na vyhledávač obrázků a zkopírovaný obrázek tam vložte. Kolikrát asi vyhledávač stejnou fotku najde? A ta rozesmátá slečna se pokaždé jmenuje jinak!

Trik s obrázkem můžete zkusit i na doporučujícího pana doktora. Nebo se podívat, jestli klinika, ve které údajně pracuje, opravdu existuje, případně jestli v ní působí lékař toho jména.

5.Sleva, když chcete odejít

Zdá se vám to všechno divné, rozhodli jste se webovou stránku opustit a vtom na vás vyskočí nové okno a slibuje slevu? Aha, takže věc, která až dosud stála 2 880 korun, je nyní za dvě stovky? A stále se někomu vyplatí vám ji prodat? Pamatujte, že vždy, když nějaká cena vypadá neskutečně, dá se předpokládat, že opravdu neskutečná je.

Obchodníka si ještě prověřte

Nic z výše uvedeného vám na stránkách obchodníka není podezřelé, jste rozhodnuti obchod uzavřít? Ještě poslední ověření:

 • Existuje daná firma? Název zkuste zadat do formuláře obchodního rejstříku. Pokud na stránkách název firmy, adresu a IČ vůbec nenaleznete, nic nekupujte.
 • Není firma vedena jako podvodná? Na stránkách České obchodní inspekce je seznam e-shopů, se kterými už byl problém. Prohlédněte si ho. www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/.
 • Jakým způsobem se dá zaplatit? Jediná možnost je kartou předem? To je dost rizikové. Nebo lze uhradit zboží jen prostřednictvím společnosti Western Union? Platba se stane zcela nedohledatelnou, neriskujte to.
 • Nejsou na společnost špatné recenze? Dejte název firmy do vyhledavače na internetu a podívejte se, jestli na diskusních fórech lidé nepopisují nějaké negativní zkušenosti. Našli jste dokonce odkaz na spolek, který sdružuje poškozené zákazníky? Buďte rádi, že jste obchod neuskutečnili a nepatříte mezi ně.
 • Nejčtenější

Na co je a není nárok, když čerpáte dovolenou, radí advokátka

Kdo pracuje v soukromém sektoru, má zákonný nárok na čtyři týdny dovolené. Zaměstnanci ve veřejném sektoru mají pět...

Volno k lékaři či na svatbu. Co nám zaměstnavatel (ne)zaplatí?

Jsou situace, kdy potřebujeme volno z práce, ať už jde o svatbu, pohřeb nebo návštěvu lékaře. I na to legislativa myslí...

Nesolidní zaměstnavatelé mnohým zkomplikují přiznání penze

Nárok na starobní důchod nevzniká jen dosažením státem určeného věku. Podmínkou jeho přiznání je i splnění doby, po...

Má titul Mistr rukodělné výroby a tisíce spokojených zákazníků

Vždycky ji bavily ruční práce a tak volba byla jasná, vyučila se krejčovou. Pak se naučila tkát koberce na ručních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Refinancování hypoték mimo výročí fixace dříve či později zdraží

Refinancování hypoték v Česku sílí každým měsícem. Důvodem jsou obavy z rostoucí inflace a zvyšování úroků u hypoték,...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

 • Další z rubriky

KVÍZ: Levný provoz i dotace na stavbu. Co víte o pasivních domech?

Trend pasivních domů je na vzestupu. O moderní bydlení s maximálním využitím obnovitelných přírodních zdrojů se zajímá...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

Pozor u cestovních pojištění: covid ani karanténu často nepokryjí

Premium Onemocnět covidem nebo se dostat do nařízené karantény, to se dnes může stát snadno. I na dovolené v zahraničí. Aby o...

Obíhat úřady by měl papír, a ne člověk, říká prezident Notářské komory ČR

Sněmovna schválila novelu notářského řádu. Ta má velkou šanci projít i Senátem a získat podpis prezidenta. Jaké novinky...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...