S osmi tisíci korun měsíčně se při studiu dá vyjít

aktualizováno 
Studentský život rozhodně není levný. Záleží, jestli studentům přispívají rodiče nebo ne. Finanční situace souvisí i s druhem vysoké školy. Na technice se dá víc přivydělat, než na fakultách s humanitním zaměřením.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - studentka, knihy,studium | foto: Profimedia.cz

Průměrnou měsíční útratu vysokoškoláků spočítal výzkum agentury SC&C přesně na 8 163 korun měsíčně. Podle zkušeností opravdových studentů vysokých škol se však tato částka zdá podhodnocená. Ale s osmi tisíci se při troše snahy vyjít dá a dobře.

"Když si spočítám jenom náklady na výbavu v prvním semestru, dojdu k minimálně dvojnásobné částce," říká studentka třetího ročníku lékařské fakulty Denisa Klápová.

"Museli jsme si nakoupit oblečení, knihy, atlasy, a to všechno byly hodně vysoké částky. Učebnice promediky jsou totiž třeba v bazarech dost těžko sehnatelné, takže často musíte sahat hodně hluboko do kapsy. Nevím, kde bych vzala peníze, kdyby mi rodiče školu nesponzorovali. Medici na brigády nemůžou ani pomyslet, nemají čas," doplňuje studentka Denisa.

Na technice si spíš přivyděláte

Rozdílné zkušenosti má třiadvacetiletý technik a budoucí počítačový odborník Tomáš Zářecký z Berouna. Studuje v Praze ČVUT a i při denním studiu dokáže pracovat na poloviční úvazek v soukromé firmě. Vydělá si tak na slušné živobytí a může bydlet sám.

"Rodiče sami sotva vyjdou s penězi, takže pokud bych si nevydělal alespoň deset až patnáct tisíc měsíčně, musel bych se hodně uskromnit a zapomenout na svůj podnájem, který sdílím se spolužákem. Neměl bych ani na sport nebo kulturu. Chodím totiž dvakrát týdně hrát squash, a když chci pozvat slečnu do kina, musím alespoň se třemi stovkami počítat. O posezení s kamarády v hospodě ani nemluvím," vypočítává student.

Zábava na prvním místě?

Podle výzkumů finanční náročnosti vedou u studentů vysokých škol náklady na zábavu (pití, kultura, volný čas), následuje jídlo, ubytování, mobil a internet, učebnice, doprava a na posledním místě je oblečení. Náklady studentů se hodně liší podle sociální situace rodiny.

Do čtyř tisíc měsíčně se dá vejít, pokud bydlíte u rodičů, kterým nic neplatíte, stravujete se pouze v menze (cca 100 korun denně, jedno jídlo stojí zhruba 35-40 korun), používáte městskou dopravu (studentský kupon v Praze 260 korun), mobil omezíte na minimum (300 korun) + 400-500 korun za zábavu. Musíte ale zapomenout na rozhazování za oblečení, knihy nebo lekce aerobiku.

Zachrání vás second hand

A jak můžete minimalizovat výdaje, a přitom se nemusíte tolik omezovat? Dnes už se dá většina filmů i hudby získat přes internet, takže ušetříte za kino a CD. Důležitá skripta si seženete levněji v bazarech nebo rozfotíte na fakultě a dobré čtení se dá za pár korun pořídit třeba v antikvariátech, ale musíte vyrazit mimo centra měst.

Taky oblečení je zbytečné nakupovat v předražených krámech, když se dají i super kousky ulovit v "sekáčích". Stačí si jenom vyhlédnout ten správný a zjistit, kdy přichází nové zboží.

V zahraničí se pod deset tisíc nedostanete

S podstatně vyššími náklady budete muset počítat, pokud v průběhu studia vyjedete do zahraničí. Studentka Filozofické fakulty UK Veronika je na půlročním studijním pobytu v rámci programu Erasmus v Lyonu. Měsíčně dostává stipendium 470 eur (cca 11 750 korun). Nezbytné výdaje ji však stojí o 65 eur více.

Sto sedmdesát eur zaplatí měsíčně za kolej, 35 za dopravu, 30 za připojení k internetu a 300 za jídlo. To je 535 eur, tedy 13 375 korun. "Rodiče mi posílají každý měsíc šest tisíc a z toho náklady doplácím. Ještě mi nepřišel účet za telefon, protože jsem tady ve Francii první měsíc. Telefonování se snažím maximálně omezit stejně jako všechny další nadbytečné výdaje. Například jsem ještě nevyrazila na žádný výlet a při nakupování jsem oproti Česku hodně opatrná," popisuje boj s rozpočtem Veronika.

Jaké jsou měsíční výdaje studenta vysoké školy

Žije u rodičů
Barbora, 25 let, 5. ročník Univerzita Jana Amose Komenského, obor masová komunikace, prezenční studium
Výdaje:
• bydlí u rodičů, nepřispívá 0 korun
• jídlo u rodičů, nepřispívá 0 korun, menza cca 500 korun
• mobil, internet tisíc korun platí rodiče
• doprava 260 korun kupon MHD+ benzin platí rodiče
• oblečení, zábava 6 000 korun

Příjmy:
Pracuje na brigádách po celou dobu studia, jen při psaní bakalářské práce a učení na státnice ji podporovali rodiče. Měsíční výdaje se odvíjí podle toho, jakou má zrovna práci - obvykle si vydělá 10 000 korun měsíčně (například jako asistentka právního týmu v advokátní kanceláři) a utratí 6 000 korun. Když pracovala během léta na plný úvazek, vydělala si až 22 000 korun.

Bydlí na koleji
Karel, 20 let, Fakulta dopravní ČVUT, Praha

Výdaje:
• bydlení kolej Strahov 2 500 korun
• menza 2 800 korun, ostatní jídlo tisíc korun
•  učebnice (chodí do knihovny) 0 korun
•  doprava MHD (kupuje si čtvrtletní kupon) 240 korun, doprava vlak 200 korun
•  zábava cca 1 500 korun (minimum 100 korun za návštěvu restaurace, na diskotéce až 500 korun)
• sport 0 korun

 Příjmy:
• ubytovací stipendium 690 korun
• od rodičů sedm tisíc korun
• Na brigády chodí jen přes léto, do příjmů je proto nezapočítává.

Je v podnájmu
Jana, 22 let, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

Výdaje:
• bydlení tři tisíce korun (s kamarádkou se dělí o pronájem 2+kk na kraji Brna)
• jídlo tři tisíce korun (částečně se stravuje v menze, vaří si doma, nekupuje si žádné svačiny, připravuje si je sama, hodně jí pomáhají i zásoby, které si přiveze od rodičů)
•  doprava MHD 265 korun, doprava vlak 500 korun
•  učebnice průměrně 500 korun
•  mobil, internet 1 500 korun
•  zábava, kultura, sport tisíc korun

Příjmy:
• ubytovací stipendium 700 korun
• od rodičů šest tisíc korun
•  Rodiče hradí i nenadálé výdaje, vybavení do školy, dražší učebnice, výlety a podobně.
• Na letní brigádě si Jana vydělá asi 10 000 korun.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Jeden den v zahraničí: Kdy má smysl pojistka a na co se pojistit?

Ilustrační snímek

Vždyť tam jedeme jen na otočku, na co pojištění. Věta, kterou si mnozí z vás řeknou, když jedou na jeden den do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz