Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

aktualizováno 
Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla velmi krátké. Problém ale může nastat s domácími mazlíčky. Na konkrétní dotaz čtenářky odpovídá advokát Pavel Nastis.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Po třiceti letech opustil manžel společnou domácnost s tím, že z našeho vztahu potřebuje pauzu. Když pauza trvala rok, požádala jsem o rozvod. Na rozdělení majetku jsme se dohodli a soud trval deset minut.

Problém ale nastal s Kristýnou. Kristýna je devítiletá fena labradora. Zpočátku si ji bývalý manžel bral i na víkendy, teď už ale o psa nejeví zájem. Třicetikilové zvíře toho docela dost sežere, navíc minulý měsíc byla nemocná a veterinář mě stál skoro deset tisíc. Je bývalý manžel povinen na psa, kterého jsme si před lety pořídili společně, přispívat?

A jak je to s placením bytu? Až do rozvodu jsem byt platila sama, neměl se manžel na úhradách podílet? Kdyby byl na dovolené, taky mu přece taky nájem nikdo neodpustí.

Co se týká placení bytu, paní Janě nezbylo nic jiného, než vše platit sama, protože by se dostala do dluhů. Pokud si však v důsledku toho žila hůře než manžel, mohla po něm tehdy požadovat výživné, protože platí zásada, že manželé mají mít zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Je ale otázkou, zda si žila hůře, protože on musel patrně taky hradit náklady spojené se svým bydlením.

Jak je to se psem? Je bývalý manžel povinen na psa přispívat?
Podle toho, jak to čtenářka popisuje, měli v tomto případě manželé tzv. nesporný rozvod. Je tedy třeba se podívat do jejich dohody o vypořádání majetkových poměrů, jak si vlastnictví psa vypořádali. Pes je sice podle nového občanského zákoníku živým tvorem, není věcí, nicméně ustanovení o věcech se použijí obdobně v rozsahu, ve kterém to neodporuje jejich povaze.

Předpokládám, že v dohodě si manželé napsali, že buď se vlastníkem psa stává ten a ten z nich nebo na to v dohodě vůbec nemysleli a měli by se tedy nyní nějak dohodnout.

Každopádně pokud v dohodě není uvedeno, že by měl bývalý manžel na psa přispívat, není povinen nijak přispívat. Pes není nezletilé dítě a něco jako vyživovací povinnost neexistuje. Stejně tak zde není něco jako právo rodiče na styk s dítětem.

Jak se vůbec řeší situace při rozvodu, když máme psa?
Partneři se prostě musí nějak dohodnout, když se nedohodnou, rozhodne v rámci soudního sporu o vypořádání společného jmění manželů soud tak, že vlastníkem psa se stane jeden z bývalých manželů. Soud přitom bude určitě brát ohled na citové vazby mezi manželi a psem.

Co když psa chtějí oba? Je možná dohoda o střídavé péči?
Pes není dítě, ale pokud se tak manželé dohodnou, tak proč ne. Z hlediska práva tomu nic nebrání a umím si představit dohodu o tom, že pes bude ve vlastnictví třeba paní Jany, ale ta je povinna jej předávat bývalému manželovi v určitých termínech. No ale upřímně, bude tento model do budoucna fungovat? A z pohledu psa? Pes bude mít dva pány? Každý mu bude dávat jiné povely? Nevím, nevím…

A co když psa nechce nikdo?
Předpokládám, že lidé jsou rozumní a nenechají psa pojít někde venku zimou a hladem, ale buď ho dají do útulku nebo třeba někomu z okruhu přátel či příbuzných.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Cyklista srazil maminku na bruslích, stálo to přes dva miliony

Typická cyklostezka v údolí Adiže

Když způsobí nehodu řidič vozu, jistí ho povinné ručení. Když způsobí nehodu cyklista, jde to z jeho kapsy, pokud nemá...

Nové auto či dovolená na splátky jsou sice lákavé, ne vždy ale rozumné

Ilustrační foto.

Chtěli byste na dovolenou k moři a nemáte na to? Potřebujete nové auto, ale chybí vám peníze? Dilema, zda si vzít...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Ostrava: Silné deště dnes zvedly také hladinu řeky Ostravice (video)

Ostrava: Silné deště dnes zvedly také hladinu řeky Ostravice (video)

Kurzy.cz Silné deště dnes zvedly také hladinu řeky Ostravice, která přímo v Ostravě zaplavila jednu z příjezdových cest do centr...

Najdete na iDNES.cz