Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Zkuste nasměrovat své finance na správnou cestu. Stačí na to měsíc

Finanční gramotnost se u nás zlepšuje. Ovšem šest z deseti českých domácností si stále nevytváří žádný rozpočet a nesleduje své příjmy a výdaje. A to je chyba, zvlášť v době, kdy se ekonomika dostává do krize, hrozí propouštění z práce a propady příjmů. Přitom finance lze nasměrovat na správnou cestu během jednoho měsíce. Jak na to, radí analytik Broker Trustu Dušan Šídlo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Znáte přesnou částku, kolik měsíčně utratíte za nejvýznamnější položky jako je jídlo, bydlení, doprava či zábava? Pokud ano, patříte k menšině. Domácí rozpočet si stále vede málokdo.

Dnes je přitom sledování výdajů mnohem rychlejší a jednodušší. Stačí platit většinu položek jednou kartou, pomohou také aplikace bank či jiných nezávislých poskytovatelů. Dost možná vás následně některá položka přiměje k tomu se zamyslet, zda není na seznamu zbytečně.

Velmi často lidé neřeší ani výši různých pravidelných poplatků, které roky platí, a přitom existují způsoby, jak tyto výdaje snížit. Typickým příkladem jsou různé zapomenuté pravidelné platby a předplatné za služby, které nakonec stejně nevyužíváte. Dále třeba bankovní poplatky, platby za plyn a elektřinu, připojení k internetu či mobilní tarify.

Po optimalizaci těchto výdajů se pak v rozpočtu objeví peníze navíc. Část úspor za zbytečné výdaje můžete přesunout do zvýšení výdajů na vlastní vzdělávání a prevenci uchování dobrého zdraví.

Rozdělte výdaje podle oblastí

Máte rozpočet hotový? Podařilo se vám některé položky seškrtat či snížit? Výborně. Je čas na druhou fázi, kdy si sestavíte plán na další měsíce a začněte jej dodržovat. Každý rozpočet musí odpovídat individuálním potřebám.

Pokud nevíte, jak začít, můžete vyzkoušet pravidlo 50/20/30. Tedy 50 procent příjmů vyčlenit na nezbytné životní výdaje, 20 procent je určeno pro finanční priority, jako je vytváření finanční rezervy, splácení dluhů, pojištění či spoření. A posledních 30 procent jde na náklady spojené se životním stylem a zábavou.

Nejdůležitější jsou nezbytné výdaje a finanční priority – mají jednoznačně přednost před náklady z kategorie životní styl. Nezapomínejte však na motivaci, proč to děláte. Pět procent příjmů tedy směřujte tak, aby vám to osobně přinášelo radost.

Pomůže klasická i virtuální obálka

K dodržování rozpočtu existují různé cesty. Starým a osvědčeným způsobem je obálková či hrníčková metoda. Rozdělte peníze do obálek podle druhu výdajů – zábava, výdaje na domácnost, doprava atd. a plaťte pouze v hotovosti.

Modernější cestou je vytvoření virtuálních obálek prostřednictvím nastavení limitů pro jednotlivé kategorie výdajů, kdy na blížící se limit jste upozorněni mobilní aplikací. Některé výdaje, například ty z kategorie životní styl, je dobré platit z jiného odděleného účtu, ke kterému máte jinou debetní kartu.

Dluhy a rezerva jsou jasné priority

Zastavme se ještě na chvíli u finančních priorit, za které v tomto případě budeme považovat umoření dluhů a vytváření finanční rezervy.

Splácíte více půjček najednou? Pak je velmi důležité, abyste znali výší úroků, dobu, jak dlouho budete úvěry splácet, a celkovou částku, kterou zaplatíte. Snažte se jako první umořit takový úvěr, kde máte nejvyšší úroky nebo ten, který můžete splatit nejrychleji.

Pokud máte možnost splatit půjčku předčasně a máte k tomu prostředky, neváhejte. Zvažte sloučení více půjček do jedné, tuto službu nabízí většina českých bank a na splátkách konsolidované půjčky můžete měsíčně rovněž výrazně ušetřit. Obzvláště v dnešní době, kdy jsou úroky z půjček na historických minimech.

Proklepněte stávající smlouvy

Podrobnější pohled, ideálně ve spolupráci s finančním odborníkem, byste měli věnovat i svým stávajícím smlouvám, typicky různým pojistkám. Čas od času jim podobná aktualizace prospěje. Důvod je jednoduchý, i pojistná smlouva může časem zastarat a na trhu se za tu dobu může objevit produkt, který vám poskytne lepší podmínky a nezřídka i výhodnější cenu.

Po takovém „auditu“, který nezabere mnoho času, budete mít buď jistotu, že jsou vaše smlouvy v pořádku, nebo si budete moct sjednat nový, výhodnější produkt.

Začněte investovat

Doposud jsme se bavili hlavně o výdajích, ale součástí zdravého hospodaření by mělo být i vytváření dalších prostředků, ideálně tak, aby vaše peníze pracovaly za vás. Nabídka různých investic je v dnešní době opravdu pestrá a s pomocí finančního poradce vyberete způsob, který bude vyhovovat jak vašim možnostem, tak toleranci rizika.

Možností jsou například podílové fondy nebo doplňkové penzijní spoření. Umožňují investovat pravidelně po menších částkách, a to už v řádu stokorun, i do konzervativních, relativně bezpečných aktiv.

Hlavní kouzlo spočívá v dlouhodobém investičním horizontu, kdy díky pravidelným vkladům a složenému úročení můžete časem získat velmi zajímavé částky, které vám například pomohou zachovat si váš životní standard v penzi.

Autor:
  • Nejčtenější

OSVČ a paušální daň: kdo na této novince vydělá a komu se nevyplatí

Poslaneckou sněmovnou úspěšně prošla paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné. Předloha teď míří do Senátu....

Krize jim umožnila výhodně investovat. Mladá rodina rozhodnutí nelituje

První vlna covidu v březnu a dubnu letošního roku přinesla významný propad cen na finančních trzích. Mnozí z investorů...

Nesnesitelná lehkost home office. Práce z domova není jednoduchá

Na jedné straně svoboda, na té druhé samota. Mnozí, kteří v březnu home office vítali, dnes sahají po antidepresivech....

Pět nejčastějších mýtů, které kolují Českem o stavebním spoření

Stavební spoření je velmi oblíbený finanční produkt. Jeho popularita plyne z dostupnosti, minimálního rizika a možnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypotéky zlevňují už šestý měsíc v řadě. Objemy lámou rekordy

Hypoteční trh dál zlevňuje a jízda k rekordu pokračuje. Banky poskytly v září hypotéky v objemu za 22,05 miliardy...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Rozvodů přibývá. Jak je finančně zvládnout?

Řada českých rodin je zatížena hypotékami nebo jinými typy úvěrů. Stejně tak mají sjednány finanční produkty, jako je...

Důchodci dnes snadno dosáhnou na půjčku, častěji však končí v exekuci

Na úvěrech se vydělává. Banky, ale i nebankovní společnosti proto půjčují rády. A klidně i penzistům – přece mají...

Na stavební povolení čekali tři roky. Urychlí řízení nový zákon?

Nový stavební zákon slibuje zjednodušení a zrychlení stavebního řízení, vláda jeho návrh schválila a v nejbližší době...

Není vám jedno, co bude s vaším majetkem? Závětí to ovlivníte

K sepsání závěti nepotřebujete notáře, musíte však dodržet předepsané náležitosti. Vypořádání svého majetku ale můžete...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...