Podniká z domova, dostala výzvu, ať spočítá rádia a zaplatí poplatky

aktualizováno 
Pokud máte doma rádio, nejspíš platíte rozhlasový poplatek. Co ale v případě, že podnikáte? Jak je to s rozhlasovým poplatkem? Řada podnikatelů to vůbec netuší. Domů vám však může přijít obsílka jako paní Magdě.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Paní Magda je osoba samostatně výdělečně činná, tedy má IČO a registrovanou živnost, sídlo má nahlášeno v místě trvalého bydliště. Pracuje jako tlumočnice a překladatelka, většinou tlumočí nejrůznější akce a konference, často také překládá doma, ve své domácí pracovně, u svého počítače.

Fotogalerie

Před pár dny jí přišla výzva od Českého rozhlasu s textem: „Český rozhlas neeviduje fyzickou osobu podnikající jako rozhlasového poplatníka, a proto vám zasíláme toto oznámení, aby vaše jednání nebylo v rozporu se zákonem, pokud naplňujete zákonné podmínky poplatníka rozhlasového poplatku uvedené v zákoně.“ V dopise je uvedeno, co je podle zákona považováno za rozhlasový přijímač, jak se k poplatkům přihlásit a kdy kolik a jak má podnikatel za rádio platit.

„Rádio neposlouchám, ale v zákoně je uvedeno, že jako podnikatel musím platit za každý rozhlasový přijímač, který vlastním nebo který užívám,“ podivuje se paní Magda. Má televizi i minivěž, auto s rádiem, občas je užívá, vše ale kupovala jako soukromá osoba, nikoli jako podnikatelka a řádně platí rozhlasový poplatek za domácnost. „Taky mám rádiobudík a ten opravdu užívám pro účely svého podnikání, když musím vstávat na konferenci. Za co všechno tedy musím platit rozhlasový poplatek?“ ptá se naše čtenářka.

Podnikatel platí rozhlasový poplatek za každé rádio

Zatímco domácnosti platí vždy jen jeden rozhlasový poplatek bez ohledu na počet rozhlasových přijímačů, u podnikatelů je to jiné. „Podnikatel je povinen platit rozhlasový poplatek, pokud používá k podnikání nebo v souvislosti s ním nějaký rozhlasový přijímač, a pokud jich takto používá více, musí platit rozhlasový poplatek za každý takový rozhlasový přijímač,“ vysvětluje advokát Pavel Nastis.

Co je to rozhlasový přijímač?

Rádiobudík
stolní digitální nebo analogové hodiny s budíkem a rádiem (rozhlasovým přijímačem) 

Analogový televizor připojený k set-top-boxu
starší typy televizorů, které v sobě ještě nemají zabudovaný digitální přijímač a přesto díky připojení k set-top-boxu můžou přijímat digitální vysílání včetně rozhlasového

Televizor vybavený DVB-T/S/C přijímačem, nebo připojený na něj
novější“ typy televizorů s již zabudovaným digitálním přijímačem, na který je možné přijímat nejen televizní stanice, ale i rozhlasové 

Autorádio
rozhlasový přijímač určený pro automobily, motocykly, kamiony, dodávky a jiná motorová vozidla 

Počítač/notebook s FM/DVB-T tunerem
externí zařízení pro příjem rozhlasového vysílání, případně digitálního vysílání, které je možné připojit k počítači 

Mini/mikro věž
audiosystém s možností přijímat rozhlasové vysílání 

zdroj:ČRO

Tedy například pokud máte jako podnikatel kancelář, tam rádio a v obchodním majetku vozidlo s autorádiem, budete platit dva poplatky, jeden za rádio v kanceláři a jeden za autorádio. A pokud máte doma hifi věž s rádiem a rádiobudík, zaplatíte ještě další poplatek za domácnost, tam už bez ohledu na počet dalších přijímačů. Rozhlasový poplatek činí 45 Kč měsíčně.

Nezáleží jen na tom, kdo rádio vlastní

Podle zákona je poplatníkem rozhlasového poplatku fyzická nebo právnická osoba, která vlastní, drží nebo z jiného právního důvodu alespoň jeden měsíc užívá rozhlasový přijímač. „Není vždy podstatné, kdo je majitelem rozhlasového přijímače,“ upozorňuje mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. V našem konkrétním případě si paní Magda jako soukromá osoba zakoupila televizní přijímač umožňující příjem digitálního vysílání, rádiobudík a automobil vybavený rozhlasovým přijímačem. Za tyto přijímače platí jako soukromá osoba (domácnost) jeden rozhlasový poplatek. „Pokud ale paní Magda automobil používá i pro svoje podnikání nebo v souvislosti s ním, tedy že se automobilem s autorádiem dopraví na konferenci nebo na obchodní jednání, pak je povinna platit rozhlasový poplatek i jako podnikající fyzická osoba,“ upřesňuje Hošna.

A jak je to s rádiobudíkem? Jak paní Magda říká, ten pro své podnikání opravdu potřebuje a používá. Zákon to ale vidí jinak. „Paní Magda rádiobudík nevyužívá v rámci svého podnikání tak, jak by se dalo vyložit ve smyslu zákona,“ říká Hošna. A nejen proto, že si jej koupila jako spotřebitel. „Rádiobudík používá k tomu, aby se ráno vzbudila a šla vykonávat svou podnikatelskou činnost, což není užívání pro účely podnikání nebo v souvislosti s ním,“ potvrzuje Nastis.

Jestliže tedy paní Magda nemá žádný jiný rozhlasový přijímač, který by používala pro účely podnikání nebo v souvislosti s ním (například ono zmínění autorádio), pak ani za rádiobudík platit nemusí, bude platit jen jeden poplatek za domácnost.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Jeden den v zahraničí: Kdy má smysl pojistka a na co se pojistit?

Ilustrační snímek

Vždyť tam jedeme jen na otočku, na co pojištění. Věta, kterou si mnozí z vás řeknou, když jedou na jeden den do...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz