Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Úroky z vkladů porostou, pojištění zdraží, předvídají analytici

Rok 2020 je v běhu. Jak se dotkne rodinných financí? Porostou ceny nemovitostí, pojištění aut či majetku? A jaké lze očekávat zhodnocení investic a peněz na spořicích účtech? Na tyto a další otázky přinášejí předpovědi analytici skupiny Partners.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle České národní banky se bude inflace v prvních měsících letošního roku pohybovat okolo hranice tří procent. Podle slov guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka přitom není ani vyloučeno, že v některém z následujících měsíců inflace může překmitnout i nad tři procenta. Což je podle jeho slov dost pravděpodobné hlavně v závěru prvního čtvrtletí. Pak by ale měla inflace klesat.

Co se ale už příliš nedá odhadnout, zda Česká národní banka přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. To by se v pozitivním slova smyslu dotklo možnosti vyššího úročení na spořicích produktech a v negativním na vyšších úrocích u hypoték.

Hypotéky velké oživení zřejmě nečeká

To potvrzuje i hypoteční a úvěrová analytička skupiny Partners Lucie Drásalová. „Rok 2020 bude hodně ve znamení stagnace. Neočekávám žádné velké výkyvy ani směrem dolů, ani směrem nahoru,“ říká.

Důležitý bude i vývoj ekonomiky a podstatnou roli bude hrát i novela zákona o České národní bance, která v lednu půjde do prvního čtení ve Sněmovně.

Novela by měla zavést takzvanou hypotéku pro mladé a změnit podmínky pro refinancování hypoték, což by mohlo přinést dlužníkům výhodnější možnosti při refinancování hypoték. A to by mohlo přimět banky k lepší nabídce jak zájemcům o refinancování, tak o nové hypotéky. Na druhou nelze čekat, že novela zákona nabude účinnosti hned. Její schvalování se může táhnout klidně i rok.

„Důležitou roli budou i nadále hrát ceny nemovitostí. Ty se podle mě ale budou držet na svých současných úrovních. Zde neočekávám již žádný velký nárůst, ani extrémní pád cen,“ myslí si Drásalová.

Developeři jsou však opačného názoru. Podle aktuální studie CEEC Research a KPMG letos očekávají další růst cen bytů v Praze, ale i v dalších velkých městech. V Praze by pak podle odhadů developerů ceny stoupnou až o 4,7 % v centru a o 3,7 % mimo centrum, na okrajích prahy pak o 2,7 %. Developeři pak plánují zvýšit ceny svých nemovitostí v průměru o 2,4 %. Důvodem je růst cen stavebních prací, materiálu, ale i stavebních pozemků.

Povinné ručení, pojištění majetku i odpovědnosti

Podle analytiků i bude i letos pokračovat zdražování povinného ručení. Důvod je nasnadě. Je to růst cen opravárenských prací, náhradních dílů a snaha pojišťoven začít na povinném ručení vydělávat a ne prodělávat.

„Určitě bude docházet ještě k větší diverzifikaci ceny pojištění mezi nehavarujícími řidiči a těmi, kteří mají více pojistných událostí,“ vysvětluje analytik neživotního pojištění skupiny Partners Jiří Matusík.

Zároveň poukazuje na trend v přístupu pojišťoven, který jako první zavedla pojišťovna Allianz, kdy jedna z cenotvorných položek povinného ručení je počet ujetých kilometrů.

U majetkového pojištění pak upozorňuje zejména na růst cen nemovitostí, respektive stavebních prací a materiálu. To znamená, že u dříve sjednaných pojistek se mnoho lidí dostává do rizika podpojištění. Jsou pojištěni na částky, které neodpovídají hodnotě jejich nemovitostí.

„Tady doufám, že rok 2020 bude rokem aktualizace těchto smluv, jinak řečeno zvýšení pojistných částek na starých smlouvách,“ upozorňuje.

Dalším významnou změnou podle něj i je zvýšení limitů u pojištění občanské odpovědnosti. Historicky nastavené limity ve výši půl milionu až dva miliony korun nahradily hodnoty kolem pěti milionů korun. „Předpokládám, že letos bude tento trend pokračovat a standardem u tohoto pojištění bude limit krytí ve výši deseti milionů korun, aby všechny rodiny mohly v klidu spát,“ upřesňuje.

Trhy (snad) budou pokračovat v růstu

Loňský rok byl z hlediska finančních trhů rekordní. Akcie si připsaly více než 20 %, výnosy z dluhopisů překonaly inflaci. Jenomže to z hlediska letošního roku nic neznamená.

„U akcií opravdu nikdo neví, kam se nyní vrtnou. Oproti loňskému roku jsou o 20 a některé akcie technologických firem až o 40 a více procent výše. A to znamená, že oproti začátku loňského roku jsou řádově dražší,“ vysvětluje portfolio manažer Partners investiční společnosti Martin Mašát s tím, že logickým pokračováním by byla korekce jejich cen.

Na druhou stranu loňské hrozby, jako byl třeba neřízený brexit či obchodní válka mezi USA a Čínou, obrousily své hrany. Nicméně, růžky již vystrkují nová rizika, jako je například akcelerace konfliktu mezi USA a Iránem. Obecně se tak soudí, že finanční trhy by mohly i nadále růst, ale v mnohem střízlivějším tempu. „Jedním z důvodů by mohlo být i to, že letos v listopadu vyvrcholí prezidentské volby v USA. A volební rok v USA zpravidla přináší pozitivní náladu na akciové trhy,“ vysvětluje Mašát.

Přesto upozorňuje, že minulost se nemusí opakovat a nic není jisté. Jediné, co lze říci, je, že akcie po extrémně úspěšném období s největší pravděpodobností zpomalí svůj růst. A lze také očekávat mnohem větší kolísání cen, což podle Mašáta vyžaduje větší soustředění, respektive připravenost včas a rychle nakoupit či prodat než v období relativního klidu a míru.

„Osobně věřím spíše oné větší volatilitě než jasnému trendu nahoru či dolů. Větší potenciál bych viděl v akciích takzvaných zelených firem, které jsou podporovány politickými strukturami a vezou se na dočasné vlně zájmu, který sice není fundamentální, ale rozhodně je aktuálně v módě,“ upřesňuje.

Co se týče Evropy i zde lze očekávat vyšší volatilitu. A to především kvůli politice Evropské centrální banky, která v zájmu cenové stability pokračuje v kvantitativním uvolňování a svoji sazbu drží dokonce v záporných hodnotách. A zejména na dluhopisových trzích pak nakupuje takřka cokoli, co se na něm objeví.

„To znamená, že i konzervativní investoři se letos dočkají vytouženého kladného a při příznivém vývoji opět několikaprocentního výnosu. Ten bude navíc v České republice podporován centrální bankou s její dvouprocentní základní sazbou,“ tvrdí Mašát.

Úročení vkladů

Dobrou zprávou v letošním roce by mělo být pokračování zvyšování úroků ze strany bank na spořicích a termínovaných vkladech. Důvod je, že na rozdíl od zemí eurozóny, kde se úrokové sazby pohybují kolem nuly nebo jsou rovnou v záporu, činí již zmíněná základní úroková sazba ČNB dvě procenta. To bankám umožňuje přece jenom klientům nabídnout nějaké úročení. I když stále ne takové, aby pokrylo současnou inflaci na hranici tří procent. I tak by se ale úročení mohlo posunout směrem k 1,5 % před zdaněním, a v případě marketingových akcí i výše.

Kalkulačka

„Ale i zde pozor, dvě procenta p.a. nejsou to samé jako zvýšení úročení na dvě procenta po dobu jednoho měsíce,“ upozorňuje Mašát. Banky se podle něj snaží různě působit a lákat klienty na úročení například jen do určité sumy nebo zase jen nad ní.

Nebo klientům nabídnou „super“ úrok, ale jen na krátkou dobu. Používá se také snížení úroku v případě brzkého výběru peněz. Populární je spojení úroku s využíváním dalších bankovních služeb, u nichž poplatky srazí nebo i převýší výnos z úroku.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

E-recept vám nepošlu, nebyl jste na preventivce, vzkázal lékař

Preventivní lékařská prohlídka u praktika jednou za dva roky je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je povinná?...

Začínal v garáži a neměl ani telefon, dnes jeho firmu znají i ve světě

Před třiceti lety se pustil do výroby žaluzií. Jak sám říká, jeho cílem tehdy bylo se podnikáním uživit. Dnes je firma...

Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení své penze

Kdo v důchodu pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnost, která podléhá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Živnostníky decimují karantény a izolace. Mnozí na podporu nedosáhnou

Nařízená karanténa a izolace kvůli rizikovému kontaktu s covid pozitivní osobou přidělává finanční starosti hlavně...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Ošetřovné schází rodinám s dětmi těsně nad deset let

Uzavřené školy dostávají rodiče do finančních potíží. Na ošetřovné mají nárok do deseti let věku dítěte a dovolená na...

E-recept vám nepošlu, nebyl jste na preventivce, vzkázal lékař

Preventivní lékařská prohlídka u praktika jednou za dva roky je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je povinná?...

Zákoník práce platí i v pandemii. Co všechno si nemusíte nechat líbit

Premium Řada podnikatelů se kvůli koronavirové krizi dostává do potíží. Někde to řeší snížením platů, jinde přistupují i k...

Kdo věří spikleneckým teoriím typu, že očkování není ku prospěchu

Spiklenecké teorie nejsou ničím novým. Vyskytovaly se odedávna a šíří se i dnes. Vzhledem k rychlosti informačních toků...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...