Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

Úroky z vkladů porostou, pojištění zdraží, předvídají analytici

Rok 2020 je v běhu. Jak se dotkne rodinných financí? Porostou ceny nemovitostí, pojištění aut či majetku? A jaké lze očekávat zhodnocení investic a peněz na spořicích účtech? Na tyto a další otázky přinášejí předpovědi analytici skupiny Partners.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle České národní banky se bude inflace v prvních měsících letošního roku pohybovat okolo hranice tří procent. Podle slov guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka přitom není ani vyloučeno, že v některém z následujících měsíců inflace může překmitnout i nad tři procenta. Což je podle jeho slov dost pravděpodobné hlavně v závěru prvního čtvrtletí. Pak by ale měla inflace klesat.

Co se ale už příliš nedá odhadnout, zda Česká národní banka přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. To by se v pozitivním slova smyslu dotklo možnosti vyššího úročení na spořicích produktech a v negativním na vyšších úrocích u hypoték.

Hypotéky velké oživení zřejmě nečeká

To potvrzuje i hypoteční a úvěrová analytička skupiny Partners Lucie Drásalová. „Rok 2020 bude hodně ve znamení stagnace. Neočekávám žádné velké výkyvy ani směrem dolů, ani směrem nahoru,“ říká.

Důležitý bude i vývoj ekonomiky a podstatnou roli bude hrát i novela zákona o České národní bance, která v lednu půjde do prvního čtení ve Sněmovně.

Novela by měla zavést takzvanou hypotéku pro mladé a změnit podmínky pro refinancování hypoték, což by mohlo přinést dlužníkům výhodnější možnosti při refinancování hypoték. A to by mohlo přimět banky k lepší nabídce jak zájemcům o refinancování, tak o nové hypotéky. Na druhou nelze čekat, že novela zákona nabude účinnosti hned. Její schvalování se může táhnout klidně i rok.

„Důležitou roli budou i nadále hrát ceny nemovitostí. Ty se podle mě ale budou držet na svých současných úrovních. Zde neočekávám již žádný velký nárůst, ani extrémní pád cen,“ myslí si Drásalová.

Developeři jsou však opačného názoru. Podle aktuální studie CEEC Research a KPMG letos očekávají další růst cen bytů v Praze, ale i v dalších velkých městech. V Praze by pak podle odhadů developerů ceny stoupnou až o 4,7 % v centru a o 3,7 % mimo centrum, na okrajích prahy pak o 2,7 %. Developeři pak plánují zvýšit ceny svých nemovitostí v průměru o 2,4 %. Důvodem je růst cen stavebních prací, materiálu, ale i stavebních pozemků.

Povinné ručení, pojištění majetku i odpovědnosti

Podle analytiků i bude i letos pokračovat zdražování povinného ručení. Důvod je nasnadě. Je to růst cen opravárenských prací, náhradních dílů a snaha pojišťoven začít na povinném ručení vydělávat a ne prodělávat.

„Určitě bude docházet ještě k větší diverzifikaci ceny pojištění mezi nehavarujícími řidiči a těmi, kteří mají více pojistných událostí,“ vysvětluje analytik neživotního pojištění skupiny Partners Jiří Matusík.

Zároveň poukazuje na trend v přístupu pojišťoven, který jako první zavedla pojišťovna Allianz, kdy jedna z cenotvorných položek povinného ručení je počet ujetých kilometrů.

U majetkového pojištění pak upozorňuje zejména na růst cen nemovitostí, respektive stavebních prací a materiálu. To znamená, že u dříve sjednaných pojistek se mnoho lidí dostává do rizika podpojištění. Jsou pojištěni na částky, které neodpovídají hodnotě jejich nemovitostí.

„Tady doufám, že rok 2020 bude rokem aktualizace těchto smluv, jinak řečeno zvýšení pojistných částek na starých smlouvách,“ upozorňuje.

Dalším významnou změnou podle něj i je zvýšení limitů u pojištění občanské odpovědnosti. Historicky nastavené limity ve výši půl milionu až dva miliony korun nahradily hodnoty kolem pěti milionů korun. „Předpokládám, že letos bude tento trend pokračovat a standardem u tohoto pojištění bude limit krytí ve výši deseti milionů korun, aby všechny rodiny mohly v klidu spát,“ upřesňuje.

Trhy (snad) budou pokračovat v růstu

Loňský rok byl z hlediska finančních trhů rekordní. Akcie si připsaly více než 20 %, výnosy z dluhopisů překonaly inflaci. Jenomže to z hlediska letošního roku nic neznamená.

„U akcií opravdu nikdo neví, kam se nyní vrtnou. Oproti loňskému roku jsou o 20 a některé akcie technologických firem až o 40 a více procent výše. A to znamená, že oproti začátku loňského roku jsou řádově dražší,“ vysvětluje portfolio manažer Partners investiční společnosti Martin Mašát s tím, že logickým pokračováním by byla korekce jejich cen.

Na druhou stranu loňské hrozby, jako byl třeba neřízený brexit či obchodní válka mezi USA a Čínou, obrousily své hrany. Nicméně, růžky již vystrkují nová rizika, jako je například akcelerace konfliktu mezi USA a Iránem. Obecně se tak soudí, že finanční trhy by mohly i nadále růst, ale v mnohem střízlivějším tempu. „Jedním z důvodů by mohlo být i to, že letos v listopadu vyvrcholí prezidentské volby v USA. A volební rok v USA zpravidla přináší pozitivní náladu na akciové trhy,“ vysvětluje Mašát.

Přesto upozorňuje, že minulost se nemusí opakovat a nic není jisté. Jediné, co lze říci, je, že akcie po extrémně úspěšném období s největší pravděpodobností zpomalí svůj růst. A lze také očekávat mnohem větší kolísání cen, což podle Mašáta vyžaduje větší soustředění, respektive připravenost včas a rychle nakoupit či prodat než v období relativního klidu a míru.

„Osobně věřím spíše oné větší volatilitě než jasnému trendu nahoru či dolů. Větší potenciál bych viděl v akciích takzvaných zelených firem, které jsou podporovány politickými strukturami a vezou se na dočasné vlně zájmu, který sice není fundamentální, ale rozhodně je aktuálně v módě,“ upřesňuje.

Co se týče Evropy i zde lze očekávat vyšší volatilitu. A to především kvůli politice Evropské centrální banky, která v zájmu cenové stability pokračuje v kvantitativním uvolňování a svoji sazbu drží dokonce v záporných hodnotách. A zejména na dluhopisových trzích pak nakupuje takřka cokoli, co se na něm objeví.

„To znamená, že i konzervativní investoři se letos dočkají vytouženého kladného a při příznivém vývoji opět několikaprocentního výnosu. Ten bude navíc v České republice podporován centrální bankou s její dvouprocentní základní sazbou,“ tvrdí Mašát.

Úročení vkladů

Dobrou zprávou v letošním roce by mělo být pokračování zvyšování úroků ze strany bank na spořicích a termínovaných vkladech. Důvod je, že na rozdíl od zemí eurozóny, kde se úrokové sazby pohybují kolem nuly nebo jsou rovnou v záporu, činí již zmíněná základní úroková sazba ČNB dvě procenta. To bankám umožňuje přece jenom klientům nabídnout nějaké úročení. I když stále ne takové, aby pokrylo současnou inflaci na hranici tří procent. I tak by se ale úročení mohlo posunout směrem k 1,5 % před zdaněním, a v případě marketingových akcí i výše.

Kalkulačka

„Ale i zde pozor, dvě procenta p.a. nejsou to samé jako zvýšení úročení na dvě procenta po dobu jednoho měsíce,“ upozorňuje Mašát. Banky se podle něj snaží různě působit a lákat klienty na úročení například jen do určité sumy nebo zase jen nad ní.

Nebo klientům nabídnou „super“ úrok, ale jen na krátkou dobu. Používá se také snížení úroku v případě brzkého výběru peněz. Populární je spojení úroku s využíváním dalších bankovních služeb, u nichž poplatky srazí nebo i převýší výnos z úroku.

Autor:
  • Nejčtenější

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Přivýdělky začínají být pro mnohé nutností. Jaké jsou možnosti?

Kvůli rostoucí inflaci má stále více lidí problém vyjít se svým stálým příjmem. Buď už nestačí vůbec, nebo s ním vyjdou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: České právo nepřiměřeně silně chrání nájemníky

Hypotéka se po zvýšení sazeb stala nástrojem pro bohaté. Pro většinu lidí bude nájem jedinou cestou k bydlení. Nájem ve...

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do pedálů šlape čím dál více lidí. Jak ošetřit s tím spojená rizika?

Pohyb na kole je dnes masovým sportem. A výpravy na nich jednou z nejoblíbenějších víkendových i dovolenkových aktivit....

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Stačí levné, nebo je třeba lepší pojištění auta? Porovnání může překvapit

Premium Není divu, že lidé, kteří si připlácejí za energie, dopravu i potraviny, začínají hledat co možná nejlevnější povinné...

Tipy, jak na rekonstrukci bydlení, abyste zbytečně netratili peníze

Stále víc Čechů se pouští do rekonstrukce svého bydlení. Letos to podle průzkumu plánuje 41 % lidí. Někdo svépomocí,...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...