Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 17. srpna 2022 Petra

Tipy, jak na rekonstrukci bydlení, abyste zbytečně netratili peníze

Stále víc Čechů se pouští do rekonstrukce svého bydlení. Letos to podle průzkumu plánuje 41 % lidí. Někdo svépomocí, další s odborníky. Jak rekonstrukci financovat a na co myslet, abyste i v době vysoké inflace ušetřili? Jak sehnat dobrého řemeslníka? A co si ohlídat, abyste netratili?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rekonstrukce, ať už částečná nebo kompletní, vyžaduje čas, plánování a samozřejmě peníze. Pokud jde o finance, Češi podle letošního průzkumu Buřinky chtějí na rekonstrukci využít nejčastěji vlastní úspory. Tvrdí to 44 % lidí. Necelá třetina pak spoléhá na některý typ bankovního úvěru, nebo úvěr ze stavebního spoření. A ti, kteří se chtějí pustit do velké rekonstrukce, pak sázejí na hypotéku.

Ceny stavebních materiálů však dramaticky rostou spolu s inflací. Navíc aktuálně rostou i úrokové sazby u úvěrů i hypoték a financování se tím ještě víc prodražuje. Kdo nemá vlastní úspory a musí kvůli plánované rekonstrukci sáhnout po úvěru či hypotéce, je dobré tak učinit s rozvahou.

ČNB v boji s inflací opět zvýšila základní úrokovou sazbu z 5,75 % na 7 %, což zdraží i spotřebitelské půjčky a hypotéky. Pokud již máte uzavřené stavební spoření, vyplatí se podívat do smlouvy, jakou úrokovou sazbu máte v případě úvěru ze stavebního spoření garantovánu. U starší smlouvy může být úroková sazba velmi výhodná.

Není úvěr jako úvěr, porovnejte více nabídek

„Při řešení potřeb spojených s bydlením se v různých situacích hodí různé typy úvěrů. Hypotéka, jako úvěr zajištěný nemovitou věcí, slouží především k financování koupě nebo stavby nemovitosti. Úvěr ze stavebního spoření je zase vhodný při rekonstrukci nebo koupi družstevního bydlení. Úroky z obou těchto typů úvěrů je možné odečíst ze základu daně a tím i ušetřit,“ říká Radek Perman, nový člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Sáhnout lze i po spotřebitelské půjčce. Výhodou je, že v tomto případě nemusíte dokládat, za co jste půjčené peníze utratili, ani nemusíte za úvěr ručit nemovitostí. Počítejte ale s tím, že úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů jsou vyšší a nejspíš také porostou.

Každopádně u všech úvěrů včetně hypotéky se vyplatí oslovit více bank a získat nabídky alespoň dvou až tří bankovních domů. „Každý bankovní dům má svou strategii, je proto dobré získat nabídky ve více bankách a pak porovnat konkrétní nabídky. Rozhodovat se jen od stolu nejde,“ doporučuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Poptávka po řemeslnících klesá

V případě, že nemáte zkušenosti, abyste se do rekonstrukce pustili svépomoci, čeká vás rozhodnutí, zda sáhnout po řemeslnících nebo svěřit rekonstrukci firmě na klíč. Samotnému oslovení by ale ještě měl předcházet důkladný výběr, protože v kvalitě řemeslníků jsou velké rozdíly.

Prvním krokem při výběru může být hledání na internetu a získávání informací od známých. Poptávat řemeslníky na konkrétní práce můžete například na www.nejremeslnici.cz nebo v nejrůznějších facebookových skupinách. Pokud firmu na internetu najdete, určitě si přečtěte hodnocení předchozích zákazníků.

Sehnat řemeslníka přitom už nemusí být taková svízel, protože po nich klesá poptávka. Za poslední rok klesla poptávka nejvíce po podlahářích (47 %), tesařích (46 %) a truhlářích (37 %). V závěsu je potom pomoc s fasádami (36 %), zemní práce (34 %), zednické práce (32 %) a střechy (31 %).

„Na rozdíl od krize z let 2008–2012 ovlivňuje současnou situaci mnohem více faktorů. Lidé jsou dnes prakticky ve dvojích kleštích. Jednak se na trhu dramaticky zvyšují ceny stavebních materiálů, zároveň se snižuje procento lidí, kteří splňují podmínky pro získání financování svých projektů,“ komentuje situaci Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz.

Smlouva je záruka, domluvte si, kdy platit za práci

S řemeslníky či firmou si domluvte prohlídku, aby viděli, v jakém stavu je váš byt nebo dům. Může se stát, že vám poradí plán rekonstrukce trochu upravit nebo doplnit. Poptejte od nich cenovou nabídku a termín realizace.

„Požadujte vždy smlouvu o dílo. Budete mít větší jistotu, že práce proběhnou podle domluvy, za předem určenou cenu a v daném termínu. Bez smlouvy o dílo se totiž jen těžko budete domáhat reklamací a v případě problémů bude obtížné dokázat, že pravda je na vaší straně,“ radí Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny. Pokud se firmě do smlouvy nechce, je to přinejmenším podezřelé.

Aby byla smlouva praktická, měla by obsahovat:

 • čas a způsob úhrady,
 • termín dodání,
 • projektovou dokumentaci,
 • řešení situace v období nepříznivého počasí například ve formě odsunutí termínu dodání,
 • jak a odkdy vám musí firma dodat veškeré dokumenty pro kolaudaci,
 • vymezení toho, co se považuje za vícepráce a jak s nimi bude naloženo.

Obezřetnost platí i při vyjednávání záruky. Ze zákona máte právo na dvouletou záruku, ale firmy, které si za svou prací stojí, často nabízí její prodloužení. Právě prodloužená záruka může být rozhodujícím faktorem při výběru firmy.

Způsob a čas úhrady za odvedenou práci si jasně domluvte předem, ideálně ve smlouvě o dílo. Pro firmu může být bez zálohy náročné zaplatit materiál a dopravu na stavbu. Je proto dobré uvolňovat peníze postupně s probíhajícími pracemi. Pro vás je rozdělení platby pojistkou, že firma práci dokončí. Část platby si také můžete nechat až na moment převzetí zakázky.

Pozor na podpojištění

Každá rekonstrukce stojí peníze, díky této investici však své bydlení zhodnocujete. „Při navýšení hodnoty majetku, například po rekonstrukci domu či bytu, je třeba aktualizovat pojistnou smlouvu, a vyhnout se tak riziku podpojištění. Zvláště v posledních letech je revize pojistných částek na místě, a to i když majitelé nemovitost nerekonstruovali či nic hodnotného nepořizovali, protože ceny nemovitostí stále rostou,“ doporučuje Jaroslav Besperát, generální ředitel České podnikatelské pojišťovny.

Pokud máte své bydlení pojištěné, zkontrolujte si, zda je ve smlouvě sjednaná automatická valorizace pojistné částky. V případě, že toto ujednání s pojišťovnou nemáte a pojistnou smlouvu jste neaktualizovali několik let, vyplatí se to napravit. Hrozí vám totiž podpojištění, což v případě pojistné události znamená, že vám pojišťovna může zkrátit pojistné plnění.

„Podpojištění a s tím související krácení plnění samozřejmě nenastává vždy. Záleží na podmínkách dané pojistné smlouvy a konkrétním posouzení dané situace,“ vysvětluje Lucie Žulavská, odbornice na pojištění majetku České asociace pojišťoven.

Pojistky potřebují revizi. Podpojištění nemovitosti je dvojitá ztráta

Podle odborníků vzniká podpojištění ze tří důvodů. První je, když lidé, kteří nemají dostatečné zkušenosti a zvolí neodpovídající pojistnou částku z neznalosti. Druhý je, když záměrně podhodnotí cenu majetku, aby ušetřili na pojistném. A třetím důvodem je, když platí starou pojistnou smlouvu, aniž by se zajímali o to, zda hodnota pojistných částek v ní uvedených odpovídá realitě.

Autor:
 • Nejčtenější

Zápach z grilu, hluk sekačky i večírků. Právník radí, jak na sousedské problémy

Sousedy si nevybíráme, ale musíme vedle nich žít. Co když nás však obtěžují jejich letní grilovačky nebo bujaré...

Spořicí účty už zhodnotí vklady i o více než 5 procent. Kde úročí nejvíc?

Inflace meziročně stoupla na 17,5 procenta a nejspíš dál poroste. Základní úroková sazba, kterou se ČNB snaží krotit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

KOMENTÁŘ: Přichází doba stěhování, paneláky jsou časovaná bomba

Premium Bydlení v Česku prochází prudkým vývojem. Díky nízkým sazbám hypoték si i méně majetní Češi mohli dopřát vlastní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očekávám těžký rok, rok a půl, říká ekonom Bezděk. Zdražování se mu zdá přehnané

Premium Vladimír Bezděk je uznávaný ekonom a investor. Má zkušenosti z České národní banky i korporátu a byl expert na...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

 • Další z rubriky

Zápach z grilu, hluk sekačky i večírků. Právník radí, jak na sousedské problémy

Sousedy si nevybíráme, ale musíme vedle nich žít. Co když nás však obtěžují jejich letní grilovačky nebo bujaré...

KOMENTÁŘ: Přichází doba stěhování, paneláky jsou časovaná bomba

Premium Bydlení v Česku prochází prudkým vývojem. Díky nízkým sazbám hypoték si i méně majetní Češi mohli dopřát vlastní...

Tisícovka za registraci. Co (ne)musíme u lékaře platit

Účtuje si váš lékař roční poplatek? Požaduje úhradu doporučených vyšetření nebo péče? Jak je to s poplatky u lékaře a...

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...