Slevu kupujete u obchodníka, u něj ji také reklamujte

aktualizováno 
Slevových portálů je hodně, ale jak na první pohled poznat, že některý z nich je neseriózní? Podle Jana Vetyšky z Asociace pro elektronickou komerci, která sdružuje webové obchody, je dobré si slevový portál dopředu proklepnout.
Slevový portál ve většině případů pouze zajišťuje zprostředkování smlouvy.

Slevový portál ve většině případů pouze zajišťuje zprostředkování smlouvy. | foto: Profimedia.cz

"Momentálně neevidujeme žádné stížnosti - že by některý nefungoval a působil pouze jako klamavá webová stránka. Občas se setkáme s tím, že některé ze služeb, zaplacených prostřednictvím slevových portálů, není nakonec možné vyčerpat. V poměru k počtu nabízených slev je to ale minimální procento," říká Jan Vetyška.

Co si na slevových portálech ohlídat?
Stejně jako u internetových obchodů je vhodné se orientovat podle informací dostupných na webu či podle toho, co doporučují přátelé. Zkušenosti s daným portálem jsou vždy výhodou. Dále je dobré si ověřit provozovatele či prodejce konkrétní služby či zboží.

Důležité je si uvědomit, že byznys slevových portálů převážně funguje na principu zprostředkování kupní smlouvy - zboží nebo službu tedy nekupujete od portálu, ale od provozovatele či prodejce. Často jde prakticky jen o inzertní servery, nikoliv přímé dodavatele služby nebo zboží.

Když člověk hledá dejme tomu ubytování přes slevové portály, zjistí, že mnoho pobytů je nabízeno na více webech zároveň, což vypadá jako nějaký podvod nebo chyba. Je to v pořádku?
V tomto případě vše záleží na prodejci konkrétního zájezdu a na jeho smluvním vztahu s jednotlivými portály. Sám obchodník si může vybrat více prodejních kanálů, záleží, zda si s některým ze serverů domluví exkluzivitu, či ne.

Jakou chybu dělají lidé, kteří nakupují slevy? Mě typicky napadá: neověří si, zda u pobytu je volno v době, kdy by ho chtěli využít, ale možná jsou i další?
Termíny u pobytů či vůbec doba platnosti nabídky jsou velmi důležité body, kterým by měl kupující věnovat pozornost. Při nakupování zboží je zase důležité sledovat cenu dopravného či kusové omezení nákupu.

Kdo garantuje slevu? Portál, nebo ten, kdo ji nabízí, tedy hotel, restaurace či třeba kadeřnictví? Co když si někdo koupí voucher, ale pak zjistí, že slevu nemůže využít, protože hotel nemá volno v požadovaném termínu nebo nedokáže nabídnout žádnou vhodnou dobu?
Slevový portál ve většině případů pouze zajišťuje zprostředkování smlouvy. Proto zákazník při reklamaci bývá odkazován na toho, s kým fakticky uzavřel smlouvu - prodejce služby či zboží.

Samozřejmě, seriózní provozovatelé slevových portálů se v podobných případech snaží situaci vyřešit ve prospěch zákazníků, ať už vrácením peněz či jinou obdobnou nabídkou zdarma.

Jsou nějaké typy slev, jejichž nákup nedoporučujete, protože jsou nevýhodné nebo rizikové?
Zákazník by si měl dát pozor, aby prodejce služby nebo zboží, u kterého voucher uplatňuje, splnil slíbené. Setkali jsme se s případy, kdy byla masáž kratší nebo kdy bylo ubytování koupené na slevovém serveru ochuzeno o standardní služby. Dále je dobré sledovat, zda je konkrétní slevový portál pojištěný pro případ, že by čerpání slevy nebylo vůbec možné.

Jaké náležitosti musí slevový portál splňovat?
Stejně jako všichni ostatní podnikatelé musí dodržovat platnou legislativu. Žádná zvláštní úprava speciálně pro ně neexistuje.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Na dostavbu domu chyběl milion, vyřídit novou hypotéku nebylo snadné

Nováčkovi žili ve vlastním bytě v Brně. Po narození druhého dítěte už byl ale pro ně byt malý a tak se rozhodli...

Nákupem na firmu možná ušetříte, zbavíte se tím ale záruky

Koupit si něco dražšího takzvaně na IČ může mít své výhody. Snížíte si daňový základ, a pokud jste plátci DPH, pak...

ZMAPOVÁNO: Jaké výhody a bonusy nabízejí banky ke studentským účtům

Stěhuje se vaše dítě na internát nebo vysokoškolskou kolej? Asi mu nebudete posílat peníze složenkou, je to zbytečně...

Najdete na iDNES.cz