Refinancovat půjčky může být problém hlavně pro lidi s nízkým nebo nestabilním...

Refinancovat půjčky může být problém hlavně pro lidi s nízkým nebo nestabilním příjmem. | foto: Profimedia.cz

Šest tipů, jak refinancovat úvěr s nízkým a nestabilním příjmem

  • 5
Důvodů pro refinancování spotřebitelských a hypotéčních úvěrů je více. Může to být navýšení úvěru, snížení měsíční splátky nebo zlevnění. Ne vždy to jde hladce. To platí zejména pro lidi s nízkým nebo nestabilním příjmem.

Většinou jde o podnikatele, živnostníky a zadlužené lidi. Problémy s refinancováním mohou pocítit i lidé, kteří nastoupili do nového zaměstnání.

„Praxe ukazuje, že zejména podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné, tedy ti, co používají výdajové paušály, mohou být při refinancování znevýhodněni. Jejich reálné příjmy jsou v drtivé většině případů vyšší než ty, které banky spočítají ze základu daně,“ říká finanční poradce společnosti Partners Roman Krejčí a přidává i několik rad, jak na refinancování v případě nízkého nebo nestabilního příjmu.

1. Zjistěte si, která banka je pro vás ta pravá

V případě refinancování úvěru či hypotéky za situace nestabilního nebo nízkého přijmu většinou nestačí přijít do vlastní banky se žádostí o refinancování, ale je potřeba se podívat po řešení napříč celým bankovním trhem. Přitom je třeba vědět, že výhodnější nabídka od nové banky, kterou právě vysílají v rámci reklam v televizi, nemusí být ta pravá. To, co je uvedeno v nabídce, ještě neznamená, že bude  napsáno i v úvěrové smlouvě. Je tedy dobré být obezřetný a vše si nejdříve řádně prověřit.

2. Čím víc dokladů na začátku, tím větší šance

Příjmy je potřeba doložit způsobem, který banka akceptuje. To se u každé banky trochu liší. Čím více potřebných dokumentů žadatel doloží na začátku, tím je větší pravděpodobnost, že bude úvěr schválen. Vyplatí se nepodcenit dodatečné podmínky banky na zajištění úvěru. Jde třeba o podmínku mít spoludlužníka či dodatečnou zástavu nemovitostí.

3. Některé banky umí zvýšit doložitelné příjmy

Modifikací výdajových paušálů umí některé finanční domy zvýšit doložitelné příjmy u podnikatelů a živnostníků. Ti tím pádem získají i potřebnou bonitu pro schválení úvěru. Ke konkrétním výpočtům úvěruschopnosti je potřeba doložit daňové přiznání za poslední dva roky a doklad o jeho podání. Potřeba je i potvrzení o zaplacení daně a bezdlužnosti od finančního úřadu.

4. Čestné prohlášení stačí jen dvěma bankám

V případě bezproblémového splácení a doložené historie na základě scoringu registrů je možné refinancovat úvěr bez doložení příjmů. Doložit je potřeba formulář o čestném prohlášení příjmů od konkrétní banky. Na našem trhu to nyní umožňují už jen dvě banky. „Například Raiffeisen Bank stačí čestné prohlášení, že stávající úvěr splácíte a máte na něj odpovídající příjmy. Moneta Money Bank je přísnější a chce v prohlášení uvést identifikaci zaměstnavatele. Jsou i další banky, které čestné prohlášení příjmů akceptují, příjem však ověřují,“ upřesňuje Krejčí.

5. Po zkušební lhůtě potřebujete tři až šest platů

Ve chvíli,kdy je jako jediný doložitelný příjem smlouva o pracovním poměru na dobu určitou, je potřeba doložit kopii pracovní smlouvy. důležité je také prokázat, že žadatel obdržel od zaměstnance tři až šest výplat, které lze vyčíst z výpisů účtu a které obdržel až po uplynutí zkušební doby.
Na opakovaně prodlužovaný pracovní poměr na dobu určitou se banky dívají jako by měl klient smlouvu na dobu neurčitou. Dalším možným příjmem může být i dohoda o provedení práce.

6. Kdo dokáže poskytnout nejvíc peněz

Výhodně refinancovat hypotéku lze i v případě podnikání, které provází vysoký obrat a nízké příjmy. Banky vyžadují doložení obratů, výpisy z účtu a výsledky hospodaření za poslední dvě účetní období.

Potřebujete půjčit? Půjčte si s rozumem, poradíme jak.

„Největší objem peněz z hlediska poměru výše úvěru a hodnoty zástavy dokáže poskytnout EquaBank, a to ve výši až 70 %. Zjednodušený proces refinancování zvládne i mBank, podmínkou je však doložení aspoň jednoho daňového přiznání,“ uzavírá Roman Krejčí.

, pro iDNES.cz