Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. srpna 2022 Roman

Potvrzeno: Nemovitostí na prodej přibývá. Stačí to ale na pokles cen?

Bytů a rodinných domů k prodeji je nejvíce za posledních osm let. A v následujících měsících jich v nabídkách realitních portálů téměř jistě bude dále přibývat. Zato kupujících je výrazně méně. Realitní trh tak zažívá zemětřesení. Bude to ale stačit na obrat a s ním tolik očekávaný propad cen?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nabídka nemovitostí k prodeji strmě roste. Stačí se podívat na kterýkoliv realitní portál či nabídku takřka jakékoliv realitní kanceláře. Například v Praze je aktuálně v nabídce skoro 7 tisíc bytů a 1 200 domů. Některé zdroje uvádí dokonce 60procentní nárůst v porovnání s předešlým rokem. V Brně je podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz aktuálně v nabídce okolo 1 300 bytů, přičemž loni v říjnu to bylo pouze 700.

„A například ve Středočeském kraji najdete v současné době v nabídkách na prodej zhruba 10 tisíc bytů a 14 tisíc rodinných domů,“ doplňuje Iztok Toplak z realitní kanceláře RE/MAX G8. Podobný vývoj zaznamenávají i ostatní kraje České republiky. Stejný trend potvrdil i nedávný velký průzkum realit a hypoték fintech startupu hyponamiru.cz.

„Rychlost, s jakou přibývají byty na prodej je nevídaná. Zdaleka však nedosahuje vrcholu z roku 2014,“ konstatuje Viktor Mejzlík, spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz. Čísla to jasně dokládají. Ve zmíněném roce 2014 bylo v Praze v nabídce okolo 14 tisíc bytů a 3 500 domů, tedy zhruba 17 500 rezidenčních nemovitostí. V roce 2018 pak devět tisíc bytů a 1 700 domů.

Ve Středočeském kraji se v nabídkách na prodej dalo najít 20 tisíc bytů a 14 domů, tedy okolo 34 tisíc rezidenčních nemovitostí. O čtyři roky později 13 tisíc bytů a sedm tisíc domů. „Pokud to porovnáme, aktuální čísla jsou pořád málo na to, aby to nějak výrazně ovlivnilo cenu,“ uvedl Toplak.

Jaké nemovitosti se na trh dostávají

Momentálně přitom existují tři různé skupiny nemovitostí, které se do nabídek nejčastěji dostávají. Ty, které se snaží majitelé prodat za staré ceny a které jsou na trhu třeba několik měsíců v řadě. „Pak takové, které se prodávají pod tlakem, a většinou majitel vyjde zájemcům vstříc. Nově se pak objevují i nemovitosti prodávané skutečně pod tíhou okolností,“ popisuje Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services.

Typickým reprezentantem posledně jmenované skupiny jsou například rozestavěné domy, které si rodina nemůže dovolit dokončit kvůli rostoucím cenám stavebních materiálů. Je také zajímavé, že hodně stoupá takzvaný přímý trh, který umožňuje dohodu přímo mezi majitelem a kupujícím.

Hypotéka jako nedostižný sen

Zdálo by se, že zájemci o koupi nemovitosti pro bydlení by mohli jásat. Jenže tomu tak ani zdaleka není. „Chuť kupovat by často byla, domácnosti však mají stále větší problém se zajištěním financování,“ konstatuje Meyer. Hypoteční úvěry se běžným Čechům velmi vzdálily. Zájem o ně tak mezikvartálně poklesl o celých 30 procent.

V rámci svojí protiinflační politiky totiž letos zvýšila Česká národní banka úrokové sazby již několikrát, naposledy koncem června. Základní úroková sazba tak dosáhla sedmi procent, což je oproti konci minulého roku hodnota bezmála dvojnásobná.

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

Zároveň bezprecedentní měrou zdražují také energie a potraviny, z části nejspíš trvale. A ceny nemovitostí doposud také prudce rostly. Pro mnoho domácností, které by ještě před půl rokem byly s to hypotéku bez větších problémů utáhnout, se sen o vlastním bydlení stává nedosažitelným.

„Ještě začátkem roku stačil domácnosti celkový čistý příjem kolem 32 300 korun, aby při čtyřprocentním úroku dosáhla na úvěr o výši tří milionů. Nyní, kdy očekáváme zvýšení úroku hypotečních úvěrů až k 8 procentům, bude domácnost potřebovat téměř 50 tisíc korun,“ vysvětluje Daniel Gorol, hypoteční analytik ze společnosti Ušetřeno.cz. Při běžné splatnosti 30 let by tak měsíční splátka činila 22 013 korun, což je o 7 709 korun více než kdyby si domácnost hypotéku vzala na počátku roku.

Úrokové sazby však nejsou jedinou překážkou. „Pro žadatele je aktuálně taky komplikací DSTI, tedy poměr mezi měsíčními závazky a příjmy. V praxi se stává, že více než třetina žadatelů je se splněním tohoto limitu na hraně,“ říká Lucie Drásalová, hypoteční analytička z portálu Klikoun.cz. To znamená, že nedosáhne na potřebnou částku pro koupi bytu nebo domu. Jen 20 procent ceny nemovitosti z vlastních zdrojů tak často pro nákup nestačí. Žadatelé potřebují například třetinu. „O to více se nyní prosazuje takzvaný model „prodej a kup“ – například prodej chalupy a nákup nového bytu,“ doplňuje Meyer.

Nejhorší je situace pro mladé

Mladé domácnosti pak o hypotéce přestávají často uvažovat úplně. Desítky tisíc lidí do 35 let totiž na hypotéku nedosáhnou vůbec. „Hypotéky pro mladé“ se tak možná na pár let staly v podstatě protimluvem.

„Naspořit 10 procent na akontaci hypotéky je s rostoucími cenami nemovitostí zvláště ve velkých městech stále těžší,“ zdůrazňuje Martin Machala, spoluzakladatel služby Ownest.

„Banky se navíc dívají na mladé lidi na začátku kariéry ne úplně férově. Zatím neumí zohlednit jejich velký potenciál včetně platového růstu,“ dodává. S ohledem na nedostatečnou výstavbu nových bytů a rostoucích nákladů na novostavby se tak bydlení ve vlastním stalo nedosažitelnou realitou mnoha mladých lidí.

Karta se obrátila, ale…

Do cen se přesto aktuální situace na trhu s nemovitostmi zatím moc nepromítá. Například v Praze klesla průměrná cena bytu o tři procenta na 118 263 korun za metr čtvereční. Dobře situované byty však nejen v metropoli, ale ani v jiných velkých městech, hodnotu v podstatě neztrácí.

A zájem je o ně i nadále. „Naproti tomu byty v panelových domech ve třetím čtvrtletí v porovnání s předešlým kvartálem zlevnily, především ty s hodnotou nad pět milionů korun,“ popisuje Toplak. Dodává, že ceny bytů v cihlových domech zůstávají v Praze ve srovnání s druhým kvartálem beze změny.

„Naopak v okolí Prahy nebo Brna se již setkáváme s poklesem cen – zájem zde je i nadále vysoký, lidé však nemohou přistoupit na ceny, kterých jsme byli svědky ještě před pár měsíci,“ doplňuje Meyer. V samotném Brně ale ceny ještě stále rostly.

V ostatních krajským městech však již podle statistik EHS často dochází k praskání realitních bublin. Průměrné ceny bytů nejvíce klesly ve Zlínském kraji (o 21 % na 44 828 korun za metr čtvereční), na Vysočině (o 18 % na 48 072 korun za metr čtvereční) nebo Ústeckém kraji (o 14 procent na 32 528 korun za metr čtvereční). Oproštěno od bytů v kvalitních lokalitách, jako jsou centrální části velkých měst, jsou však propady ještě výrazně větší a je možné je najít ve všech krajích Česka.

Že se ceny propadnou rovnoměrně napříč celým trhem, však přesto není možné očekávat. Průměrné ceny totiž sráží spíše propady konkrétních typů nemovitostí, které byly v posledních měsících nadhodnocené.

„Sázet na plošný pokles nemá smysl. Ty nejkvalitnější nemovitosti, jako jsou například středně velké byty v centrech měst s dobrou dopravní dostupností, budou růst i nadále,“ říká Meyer. „A kde nebudou mít kupní sílu domácnosti, tam je velice rádi nahradí investoři, kteří se budou stále častěji zaměřovat i na starší bydlení,“ uzavírá.

Autor:
  • Nejčtenější

Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci

Rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky přiměly nejednu komerční banku zvýšit úroky na spořicích účtech i...

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Od denáru ke koruně. Jak dobře znáte historii naší měny?

Víte, jak se jmenovaly naše první mince? Nebo co byly bankocetle? Ověřte si své znalosti o české měně v kvízu, který...

Osobní inflace nejzatíženějších důchodců vzrostla na drtivých 33 procent

Inflace vyšplhala na dvojciferné číslo, ceny meziročně stouply o 17,2 %. Všichni důchodci proto dostali v červnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvyšování cen energií ohrožuje existenci SVJ. Jak na dlužníky, radí advokát

Před topnou sezónou by si majitelé bytů měli upravit výši záloh na vodu a vytápění. „V opačném případě může být...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Jak ovlivní přivýdělek z brigád váš budoucí i současný důchod

Brigády jsou atraktivní nejenom pro studenty a důchodce, ale i pro zaměstnance, kteří si potřebují přivydělat, aby s...

Proč už před svatbou je třeba mluvit otevřeně o financích i zdraví

Vyložit karty na stůl ohledně financí se v partnerském vztahu vyplatí ještě před uzavřením manželství. Stejně tak by...

Kdo zná svou vlastní hodnotu, zažívá pocity úspěchu v práci i ve vztazích

Sebehodnota je způsob přemýšlení o sobě a vnímání sebe samého. Vychází z našeho nitra, souvisí s charisma a vytváří se...

Upadl výfuk, měly platit 1900 eur. Na co dát pozor při půjčení auta v cizině

Premium Půjčit si auto na dovolené v zahraničí je dnes docela běžná záležitost. Ne vždy je ale bez problémů a ne vždy se...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...