Půjčování peněz blízkým může na první pohled působit jako jednoduchá záležitost, ve skutečnosti jde o právní vztah, tzv. zápůjčku. Každá smlouva o zápůjčce by měla obsahovat alespoň tyto údaje: identifikaci obou stran (jméno, datum narození, adresa), přesnou výši půjčky, způsob předání a vrácení peněz (například převodem na účet) a datum splatnosti.
Úroky, sankce a zajištění
Pokud se dohodnete na úrocích, musí být jejich výše ve smlouvě přesně uvedena. „Podmínky by však měly být rozumné a přiměřené k zapůjčené částce, protože příliš vysoký úrok by mohl být považován za lichvu, což je podle zákona nejen neplatné, ale v některých případech i trestné,“ upozorňuje advokátka Gabriela Donati.
Je možné sjednat i sankce za pozdní splátky, například smluvní úrok z prodlení nebo smluvní pokutu, což zpravidla motivuje dlužníka k řádnému splácení. „Jestliže úrok z prodlení sjednán nebyl, platí tzv. zákonný úrok z prodlení, jehož výši určuje aktuální nařízení vlády,“ říká advokátka.
Čím se liší dobré a špatné půjčky |
Kromě písemné smlouvy si zdokumentujte převod peněz. Převod z účtu na účet poslouží jako jasný důkaz, že k půjčce skutečně došlo. U půjčky poskytnuté v hotovosti je nutné zajistit svědky, stvrzenku nebo jiný doklad o předání peněz, jinak se může dlužník pokusit zpochybnit, že si peníze vůbec půjčil.
U vyšších částek nebo pokud si chcete zajistit zápůjčku např. nemovitostí, autem či směnkou, se vyplatí konzultace s advokátem. V těchto situacích jsou totiž smlouvy někdy povinně písemné s ověřenými podpisy, případně je nutné dále jednat s katastrem nemovitostí či notáři.
Když dlužník neplatí
V případě, že dlužník peníze nevrátí, máte několik možností. Vždy je namístě se pokusit nejprve o domluvu. Můžete navrhnout například splátkový kalendář, který často pomůže oběma stranám najít řešení, aniž by došlo ke zhoršení vztahů.
„Pokud domluva selže, doporučujeme dlužníkovi zaslat předžalobní upomínku/výzvu. Tam dlužníka písemně vyzýváte k dobrovolnému splnění dluhu a v případě, že se tak nestane, informujete ho, že budete postupovat dále soudní cestou,“ radí Donati. V případě, že dlužník ani potom dluh nesplní, nezbývá než podat žalobu k soudu. Ale pozor, zápůjčka se může stát promlčenou, pokud ji nezačnete vymáhat do tří let od data splatnosti.
Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu? |
Chcete-li si usnadnit případné vymáhání, lze smlouvu o zápůjčce sepsat ve formě notářského zápisu s doložkou přímé vykonatelnosti. „Sama návštěva notáře povede k tomu, že si jasně dohodnete podmínky, což se právě při půjčkách v rodině či přátelům někdy zanedbává a může vést ke zbytečným sporům či pocitům křivdy. Je to i silná motivace pro dlužníka, aby peníze vrátil,“ doporučuje Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.
Pokud ke vrácení zápůjčky nedojde, nemusíte v takovém případě k soudu, ale můžete dluh vymáhat prostřednictvím exekutora. Odměna notáře za sepsání notářského zápisu je nižší než soudní poplatek a vrácení peněz je rychlejší.
Ať už jde o malou částku nebo větší půjčku, vždy přistupujte k zápůjčkám s rozvahou a dobře si promyslete, komu, na co a za jakých okolností půjčujete. Věnujte důkladnou přípravu dokumentaci. Zde platí více než jinde, že je lepší být připraven, než překvapen.
„Půjčování peněz přátelům a blízkým je citlivá záležitost, ale s dobrými pravidly a jasně definovanou dokumentací se rizika minimalizují. Písemná smlouva, výpis z účtu či dokonce ověřené podpisy nebo notářský zápis s doložkou přímé vykonatelnosti nejsou zbytečnými formalitami, ale mohou být vaším významným pomocníkem, pokud dlužník přestane splácet,“ shrnuje advokátka.
Notářský zápis se svolením k vykonatelnostilze po dohodě obou stran sepsat při poskytnutí zápůjčky nebo i později, zde však ochota dlužníka, který už může být v prodlení, bude spíše nižší. Odměna notáře je dána vyhláškou ministerstva spravedlnosti, při dluhu 500 000 Kč činí 4 840 Kč + DPH. Soudní poplatek za vydání elektronického platebního rozkazu při uvedené výši dluhu činí 4 procenta z žalované částky, při podání odporu dlužníka proti platebnímu rozkazu navíc věřitel musí počítat s klasickým soudním řízením. Pokud dlužník peníze v dohodnutém termínu nevrátí, s tímto dokumentem se obrátíte na exekutora, který po vydání pověření exekučním soudem přistoupí k exekuci. Náklady exekuce ze zákona hradí povinný. Výhodou je rychlost, absence soudu, jasná pravidla a podmínky vrácení dluhu, také nižší náklady v případě nutnosti vymáhání. Nevýhody jsou v zásadě v rovině osobní, požadavek na preventivní notářský zápis může být vnímán jako projev nedůvěry. Na druhou stranu může odmítnutí notářského zápisu dlužníkem být věřitelem vnímáno jako výstraha pro věřitele, aby si ušetřil možné problémy s vrácením dluhu a poskytnutí zápůjčky si dobře rozmyslel. Zdroj: Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR |